Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Lambru Ana- Maria


Grupa: mijlocie
Tema anuală de studiu: „Când\ Cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: „Culorile toamnei”
Tema zilei: „Parfumul florilor de toamnă”
Forma de realizare: Activitate integrată
Scopul activității integrate:
 Formarea și dezvoltarea unei exprimări orale corecte fonetic, lexical si gramatical;
 Dezvoltarea deprinderii de a memora și a reproduce logic poezia;
 Formarea şi dezvoltarea deprinderilor motrice de bază şi aplicativ-utilitare;

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:


1. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
 Întâlnirea de dimineață „Bună dimineața, toamnă”;
 Salutul;
 Prezența;
 Calendarul naturii.
2. ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 1:
 Artă: „Tablou de toamnă”
 Construcții: „Sere pentru flori”
 Științe: „Toamna- schimbări în natură”
3. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
Activitate integrată:
 Domeniul Limbă și Comunicare: Educarea limbajului- memorizare „Crizantema”
 Domeniul Psiho- motric: Traseu aplicativ
4. ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 2
 Joc de mișcare: „Greieraș, la căsuța ta”

I. ALA1:
1. Artă: „Tablou de toamnă”
 Să descrie modelul educatoarei;
 Să realizeze peisajul de toamnă, respectând criteriile stabilite.
2. Construcții: „Sere pentru flori”
 Să intuiască materialul didactic;
 Să realizeze, din diferite piese, sere pentru flori.
3. Științe: „Toamna- schimbări în natură”
 Să numească anotimpul în care ne aflăm;
 Să observe cu atenție schimbările ce se petrec în natură.

II. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


1. Domeniul experiențial: Domeniul Limbă și Comunicare
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Subiectul activității: „Crizantema” (memorizare)

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
O1. Să audieze cu atentie poezia;
O2. Să recite corect si cât mai expresiv poezia, respectând intonatia, ritmul si pauzele;
O3. Să memorize logic și conștient poezia;
O4. Să desprindă mesajul poeziei, evidențiind caracteristicile crizantemei.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, recitarea model, expunerea.

MATERIAL DIDACTIC: imagini, jetoane cu flori, plic conținând poezia, fișă de lucru.
FORME DE ORGANIZARE: Frontală, individuală, pe microgrupe
2. Domeniul experiențial: Domeniul Psiho-motric
Categoria de activitate: Traseu aplicativ
Subiectul activității: „În pădure, toamna”

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- Să execute corect exercițiile de dezvoltare fizică persoanlă;
O2- Să execute corect exercițiile de mers;
O3: Să execute mers cu ocolire de obstacole.

METODE ȘI PROCEDEE: Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.


MIJLOACE: Flori din hârtie colorată, copaci din carton.
FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual.
SCENARIUL ZILEI
Ziua va debuta cu ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ, în cadrul căreia vom purta o discuție despre anotimpul toamna și despre culorile
ei. După ce ne-am salutat:

„Bună dimineața, salutăm


și voioși ne așezăm
Într-un cerc frumos și mare
S-ascultăm copilul care
Azi vrea să ne povestească
Și să ne uimească”, vom completa prezența în catalogul grupei, iar apoi ne vom îndrepta către calendarul naturii, precizând
anotimpul, ziua, dar și starea vremii.

„Vremea să o studiem
Și-n calendar s-o notăm!
De e ploaie sau e soare,
Putem merge la plimbare.”
În cadrul activităților liber alese, copiii vor descoperi la cele trei centre, materiale legate de tema activității integrate a zilei.
1. Artă: „Tablou de toamnă”
Obiective operaționale:
- Să redea teme plastice specifice picturii;
- Să realizeze lucrarea, ținând cont de criteriile stabilite.
Metode și procedee: Conversația, explicația, demonstrația.
Material didactic: acuarele, pensulă, borcănaș de apă, șervețele.
2. Construcții: „Sere pentru flori”
Obiective operaționale:
- Să intuiască materialul necesar activității;
- Să descrie lucrarea realizată.
Metode și procedee: Conversația, demonstrația, explicația.
Material didactic: flori din hârtie colorată, piese de lego, lemn.
3. Științe: „ Toamna- schimbări în natură”
Obiective operaționale:
- Să numească anotimpul în care ne aflăm;
- Să numească minimum trei schimbări ce se produc toamna în natură.
Activitatea integrată pe domenii experiențiale cuprine o activitate de educare a limbajului ce are ca temă memorizarea unei poezii și o
activitate aparținând domeniului psiho-motric, unde copiii vor avea de parcurs un traseu aplicativ.
ALA 2
Joc de mișcare: „Greieraș, la căsuța ta”
Obiective operaționale:
- Să răspundă corect și prompt comenzilor date;
- Să execute corect exercițiile fizice.
Demers didactic
NR. EVENIMENTUL OB ACTIVITATEA ACTIVITA STRATEGII DIDACTICE
CR DIDACTIC . PROPUNATOREI TEA METODE ŞI FORMA MATERI EVALUARE
T. COPIILOR PROCEDEE DE AL
REALIZAR DIDACTI
E C
- Aerisirea sălii de -intra in sala
1. MOMENT grupă; de grupa si se
ORGANIZATORI O6 - Pregătirea aseaza pe
C materialului scaunele
2 min didactic necesar
desfășurării
optime a
activității;
- Asigurarea unui
ambient
psihoafectiv.

2. CAPTAREA Captarea atenției se


ATENTIEI realizează printr-un -conversatia -frontal
element surpriză: un
4 min buchet de crizanteme.
,,In interiorul plicului se
afla o poezie numita
,,Crizantema”. Vreti sa o
invatam? -Copiii
ascultă atent. -Flori
naturale
3. REACTUALIZAR -In ce anotimp suntem? -Suntem in
EA 05. anotimpul
CUNOSTINTELO toamna.
R
2 min -Ce flori infloresc in -In anotimpul -conversatia -frontal
acest anotimp? toamna
infloresc
crizantemele
si tufănelele.

4. ANUNTAREA ,,Astazi vom invata -conversatia


TEMEI SI A poezia ,,Crizantema”,
OBIECTIVELOR poezie populară, si ne
1 min vom imbogatii
vocabularul cu cateva
cuvinte noi”
5. DIRIJAREA O1 Se va face o recitare
INVATARII model a poeziei.
15 min (ANEXA1) observareasiste
Se va recita inca o data -recitare -frontal -imagini matica a
sau de doua ori poezia de model elevilor
catre propunatoare ,
respectandu-se semnele
de punctuatie, intonatia si
mimica corespunzatoare
si se vor prezenta imagini
O3 suggestive.
Se vor explica cuvintele -explicatia
necunoscute: “ofilesc”,
“îndurerată”, “îndată”.
Poezia va fi memorata pe
unitati logice (strofe) . Se
va repeta prima strofa cu
2-3 copii, apoi se va trece
la urmatoarea strofa, care
O2 va fi repetata impreuna
cu prima, pentru fixarea
in memorie a
fragmentelor logice in
succesiunea lor fireasca.
Astfel, in final, se repeta
integral

6. OBTINEREA Copiii vor extrage


PERFORMANTEI dintr-un plic câte un
4 min ecuson pe care este
desenată o crizantemă şi -conversatia -pe grupe -jetoane
vor forma echipe în cu
funcţie de culoarea crizante
crizantemei de pe me
ecuson. Apoi vor alege
un reprezentant al echipei
care va veni şi va extrage brainstormi
un jeton cu unul din ng
O4 cuvintele noi, şi echipa
respectiva va alcătui o
propoziţie cu acel cuvânt. -Copiii vor
Dacă propoziţia este aplauda
corectă, echipa va fi raspunsurile
aplaudată. corecte

7. ASIGURAREA Se revizuiesc titlul


RETENTIEI SI A poeziei si autorul -orala
TRANSFERULUI acesteia.
1 min Cine au inflorit iarasi? Crizantemele
au inflorit
iarasi.
Cine se revarsa peste -Peste
crizanteme? crizanteme se
revarsa flori
de ger.
8. INCHEIEREA Se fac aprecieri asupra -copiii -conversatia - -aprecieri
ACTIVITATII modului cum au participat primesc recompe verbale
1 MIN si au reactionat copii. Se recompensele nse -stimulente
impart recompense.

ANEXA 1
CRIZANTEMA

Crizantemă, dragă floare


Nu și-e frică de ninsoare
Nu ți-e teamă că din cer
Or să cadă flori de ger?

Ba de ger îmi este frică,


Iar zăpada rău mă strică
Dacă-ngheș, eu mor îndată
Mă ofilesc îndurerată.

S-ar putea să vă placă și