Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 06.10.2020

Propunător: prof. Ene Mădălina

Instituția de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2, Pașcani

Nivel/Grupa: nivel II, grupa mare C

Tema anuală: ,,Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”

Tema proiectului: „Astăzi, despre ieri și mâine”

Subtema: „Demult, tare demult”

Domeniul experiențial: Domeniul Științe

Denumirea activității: „Caută vecinii”

Mijloc de realizare: joc didactic

Tipul de activitate: consolidare

Locul desfășurării: sala de grupă

Scop: consolidarea deprinderilor de a găsi vecinul mai mare sau mai mic al unui număr în limitele 1- 5, precum și de a număra crescător,
descrescător în limitele 1-5.
Obiective operaționale:

O1 – să recunoască corect cifrele de la 1 la 5;


O2 – să determine corect locul fiecărui număr în șirul numeric;
O3 – să asocieze corect cifra cu numărul corespunzător;
O4 – să rezolve corect fișa de lucru.
Sarcina didactică:

Găsirea numărului mai mare sau mai mic cu o unitate faţă de numărul dat.

Regulile jocului:

Copiii se vor împărţi în grupuri, alegându-şi câte un conducător, vor căuta vecinii unui număr dat, mai mare, mai mic cu o unitate.

Elemente de joc:

Mânuirea materialului, aplauzele, întrecerea, închiderea şi deschiderea ochilor.

Strategii didactice:

Metode: Explicaţia, exerciţiul, expunerea, jocul, demonstraţia, conversaţia, problematizarea.

Mijloace didactice: Scara numerică, jetoane, cifre 1-5, panou, tăbliţa magnetică, tablou reprezentând mijloace de transport (aeriene, maritime,
terestre), fişe, creioane, stimulente.

Bibliografie:

Jocuri didactice matematice-Aurelia Ana; Smaranda Maria Cioflica, Educaţie pentru ştiinţă, Emia-2000;

Revista Învaţămăntului Preşcolar, 2013, Editura Arlequin.

Durata: 30 minute.
Desfășurarea activității

Nr Secvență activitate Ob Conținut instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


. . Metode și Materiale Forma de
Crt precedee didactice organizare
1 Moment -aerisirea sălii de grupă
organizatoric -aranjarea mobilierului și a
materialelor necesare activității
2. Reactualizarea conversatia Tabla frontal
cunoștințelor Se vor face exerciţii– joc de numărat magnetica
înainte şi înapoi în concentrul 1-5, şi
de la un număr dat. Câte un copil va
număra şi va aşeza la tabla magnetică
cifrele în şir crescător sau
descrescător, în funcţie de sarcina
cerută.
3. Captarea atenției Captarea atenţiei se va realiza printr- Frontal
o scurtă poezie numărătoare: Conversația

Unu este număr mic


Doi, a mai crescut un pic
Trei, este ceva mai mare,
Patru-i cifra următoare.
Cinci şi şase sunt şi ei
Cu ceva mai măricei,
Şapte şade lângă opt,
Şi se crede sus de tot!

4 Anunțarea temei și a Se precizează tema lecţiei şi conversatia frontal


obiectivelor
obiectivele acesteia în termeni
accesibili copiilor.
–Astăzi la activitatea matematică
vom desfăşura un joc care se numeşte
Caută vecinii, în care vom număra
crescător şi descrescător, vom căuta
vecinii mai mici şi mai mari ai
numerelor date, la final rezolvând şi
o fişă cu mijloace de transport cu
ajutorul cărora călătoreau oamenii în
trecut și mijoace de transport actuale.
5 Prezentarea noului jetoane
conținut și dirijarea Amintesc din nou titlul jocului:
învățării Cautǎ vecinii, apoi fixez regulile
acestuia.Copiii se împart în grupuri. Jocul didactic
Frontal Capacitatea
Executarea jocului de proba
scara copiilor de a
Jocul de probă se va executa în
scopul verificării întelegerii regulilor numerica recunoaste corect
de joc de către toţi copiii şi a cifrele in
respectării sarcinilor didactice. concentrul 1-5
Executarea jocului propriu-zis Demonstratia
Se va da semnalul de începere a
jocului, timp în care copiii numiţi,
dacă răspund corect, vor fi aplaudaţi,
Cifre 1-5
iar cei care întâmpină greutaţi vor fi
ajutaţi de colegi.
Împart fiecǎrei echipe câte un rând de
Exercitiul
jetoane cu cifrele de la 1 la 5.
- descopǎr panoul pe care sunt afişate panou
O1 5 mijloace de transport din trecut și
actuale (calească, elicopter, vapor,
balon cu aer cald, tramvai), solicit un problematzarea
copil sǎ enumere mijloacele de
transport expuse, dupǎ care solicit
începerea jocului sub formǎ de
concurs, adicǎ fiecǎrei grupe i se va
adresa câte o întrebare pentru a primi
puncte.
Exemplu de întrebǎri adresate
copiilor legate de panoul cu mijloace
O2
de transport :
Capacitatea c
- Care este al treilea mijloc de copiilor de a
transport? asocia corect cifra
cu numărul
- Dar al cincilea?
corespunzător
- Care este al doilea mijloc de
transport?
- Dar al patrulea?

O3 - Care sunt vecinii elicopterului?


- Dar ai balonului cu aer cald?
- Care sunt vecinii vaporului?
Capacitatea
- Dar caleașca? copiilor de a
Solicit aranjarea jetoanelor pe mǎsuţe determina locul
în ordine crescǎtoare. fiecărui număr în
șirul numeric
Exemplu de întrebǎri adresate
copiilor în legǎturǎ cu jetoanele:
- Care este vecinul mai mic a cifrei
2?
- Care este vecinul mai mic a cifrei
3?
- Dar cel mai mare?
- Care sunt vecinii lui 4?
- Dar vecinii lui 5?
Complicarea jocului
În timp ce copiii închid ochii, aşez la
tabla magnetică cifra 4 cu vecinii 2 şi
5. (2-4-5)
-Este corect ? Repet exerciţiul.
Voi aşeza la tabla magnetică mai
multe mijloace de transport, cerându-
le copiilor să le numere şi să scoată
pe măsuţe jetonul cu cifra
corespunzătoare.
Se va stabili punctajul fiecărei grupe
desemnând câştigătorii şi încurajând
echipele învinse.
6 Obținerea performaței O4 Observația Fise de lucru Individual
Copiii vor primi câteva fișe de lucru Creioane Capacitatea
unde vor trebui să identifice corect copiilor de a
mijloacele de transport numerotate de
Explicația rezolva corect fisa
la 1 la 5, să asocieze corect cifra cu
numărul corespunzător, să determine Exercitiul de lucru
locul fiecărui număr în șirul numeric.
Munca
individuală

7 Asigurarea retenției și Se face pe baza de intrebari: Conversatia


a tranferului -Ce poveste ati ascultat?
-Care sunt personajele povestii?
- Ce le-a lasat morarul mostenire
fiilor sai?
-Ce fel de motan era motanul din
poveste?
-Ce a pregatit motanul pentru
stapanul sau?
-Ce a facut motanul ca sa-si ajute
stapanul?
-Cum se sfarseste povestea?

8 Încheierea activității În încheiere voi face aprecieri Conversația stimulente Frontal


verbale individuale și colective și voi
acorda stimulente.

S-ar putea să vă placă și