Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII Erbiceni, Erbiceni


Numele şi prenumele profesorului diriginte/consilier: Zaharia Simona – Geanina
Clasa: a VII-a B
Data: 1 februarie 2007

Structura proiectului de activitate

Modulul: Calitatea stilului de viaţă


Submodulul: Calitatea vieţii personale
Tema: Stress-ul. Reacţii fizice emoţionale şi comportamentale în situaţii de stress. Mecanisme
de adaptare eficientă la stress.

Obiective de referinţă:
5.1.- Să evalueze impactul factorilor sociali, culturali, economici şi de mediu asupra
stilului de viaţă;
5.2.- Să analizeze mecanismele eficiente de adaptare în situaţii de stress.

Obiective operaţionale:
O1 – să identifice semnele stress-ului în urma reprezentaţiilor de pantomimă ale
colegilor;
O2 – să găsească, în cadrul jocului „Căutarea cuvintelor”, denumirile manifestărilor
stress-ului;
O3 – să enumere factorii de stress în relaţie cu manifestările corespunzătoare;
O4 – să prezinte modalităţile prin care se poate evita stress-ul;
O5 – să completeze ciorchinele cu noţiunile referitoare la stress.

Strategii de realizare:
 Metode: conversaţia, explicaţia, problematizarea, dezbaterea;
 Mijloace: jocul de pantomimă, tehnica ciorchinelui, concursul.
Desfăşurarea activităţii

a. Captarea atenţiei:
- joc de pantomimă: semnele stress-ului (nervozitate, plictiseală, tremurat, dureri de cap,
agresivitate, lacrimi, dureri de stomac).
b. Elevii vor fi împărţiţi în 4 grupe. Fiecare grup de elevi va căuta cât mai multe argumente pro
şi contra pt una din afirmaţiile:
1. a-ţi exprima emoţiile este un semn de slăbiciune şi vulnerabilitate;
2. bărbaţii nu trebuie să-şi exprime emoţiile;
3. emoţiile negative sunt distructive;
4. toate emoţiile negative sunt rezultatul unei atitudini personale negative.

Elevii trebuie să conştientizeze faptul că toate cele 4 afirmaţii sunt mituri despre emoţii.
e. Tot în grupuri elevii vor identifica sursele lor de stres
- Surse ale stress-ului:
Nerespectarea unui regim de muncă şi odihnă.
Lipsa continuităţii şi ritmicităţii în pregătirea lecţiilor.
Lipsa motivaţiei pentru învăţare şi pentru alte activităţi.
Lipsa mişcării.
Lipsa activităţilor relaxante.
Nerespectarea orelor de masă şi a unei alimentaţii corespunzătoare.
Situaţia financiară precară.
Lipsa prietenilor.
Schimbarea şcolii, a clasei
Schimbarea locuinţei
Probleme de comunicare cu colegii, profesorii, părinţii, prietenii
Neîncrederea în sine, nemulţumire faţă de aspectul fizic
Dezastre naturale
Abuzuri emoţionale, fizice, sexuale
Starea financiară precară.
- Ce este stresul?
- un fenomen psihosocial complex ce decurge din confruntarea persoanei cu cerinţele,
sarcinile, situaţiile care sunt percepute ca fiind dificile, ameninţătoare pt integritatea
fizică sau psihică a persoanei.
- Care sunt răspunsurile persoanei la stres?
- Răspuns cognitiv, emoţional, comportamental şi fiziologic.
Reacţii fizice: dureri de inimă, palpitaţii, insomnii, crampe musculare, dureri de cap, transpiraţii
excesive, ameţeli, oboseală cronică, constipaţie sau diaree, alergii.
Reacţii emoţionale: iritabilitate, scăderea interesului pt domenii care reprezentau inainte pasiuni,
dificultăţi în luarea deciziilor, pierderea interesului pt prieteni, sentimentul că eşti neglijat, reprimarea
emoţiilor, sentimentul că eşti luat în râs de ceilalţi, sentimentul că eşti un ratat, că nu poţi avea încredere
în nimeni, inabilitatea de a finaliza la timp o sarcină începută, teama de a fi singur, neîncrederea în
viitor.
Reacţii comportamentale: performanţe scăzute la şcoală – scad abilităţile cognitive şi capacitatea de
concentrare, consumul de alcool, tutun, droguri, tulburări de somn, dificultăţi în adormire, izolare de
prieteni, un management al timpului ineficient.
f. În grupuri elevii vor lista modalităţi de management al stresului şi le vor aplica pe o situaţie
anume.
- cum putem evita stress-ul:
o Program adecvat de muncă şi odihnă.
o Gândire pozitivă.
o Umor.
o Activităţi plăcute.
o Discutarea dificultăţilor cu cei apropiaţi.
o „Oferă şi primeşte afecţiune!”
o Practicarea unor exerciţii de relaxare
o Practicarea regulată a exerciţiilor fizice
o Dezvoltarea unor hobbyuri – sport, muzică, teatru
o Dezvoltarea abilităţilor de rezolvare de probleme şi luarea deciziilor
o Managementul timpului.
Evaluarea
- tehnica ciorchinelui: „Ce înseamnă să fii stressat?”

S-ar putea să vă placă și