Sunteți pe pagina 1din 11

Colegiul Pedagogic „ Vasile Lupu ’’ Iasi

PROIECT DIDACTIC
PROFESOR COORDONATOR: Botezatu Vasilica
PROFESOR METODIST: Vasluianu Andreea Ionela
PROFESOR INVATAMANT PRESCOLAR: Petrescu Magda
ELEV PROPUNATOR: Alexii Maria
Data: 04.11.2020

Grupa: Mijlocie

Domeniul de activitate: Domeniul estetic si creativ

Tema anuala: Cand/ cum si de ce se intampla?

Tema saptamanii: In lumea povestilor

Titlul activitatii: Pictura Scufita Rosie

Tipul activitatii: Formare de priceperi si deprinderi

Tehnica de lucru: Pensulatia

Scopul activitatii (obiectivul fundamental): Exersarea tehnicelor de pensulatie pentru a realiza o pictura cu ajutorul materialelor
date, respectand cerintele si tehnica de lucru specificate.

Obiective operationale

01: Sa precizeze personajele de pe sabloane.

02: Sa descrie in limbaj propriu pesonajul Scufita Rosie, valorificand informatii din povestea cunoscuta.

03: Sa realizeze pictura fara sa depaseasca conturul imaginii.

04: Sa aprecieze lucrarea proprie si a celorlalti colegi pe baza criteriilor date: finalizarea lucrari, acuratetea, respectarea indicatiilor
(incadrarea).

Strategia didactica

 Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, demonstratia cu actiuni, exercitiul, turul galeriei
 Mijloace didactice: sabloane, planse de colorat, acuarele, pensoane, vase cu apa, servetele
 Forme de realizare: Frontal, individual

Bibliografie:

 Curriculum pentru educatie timpurie;


SECVENTELE CONTINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITATII DIDACTICE INSTRUCTIV- MIJLOACE
Metode şi Forma de
EDUCATIV DIDACTICE
procedee organizare
1. Moment organizatoric Asigur conditiile optime
pentru desfasurarea
activitatii;
-aerisirea salii de grupa;
-aranjarea mobilierului; Explicatia Evaluarea capacităţii
-pregatirea materialului Instructajul Frontal copiilor de a se
didactic; organiza pentru
-intrarea ordonata a activitate.
prescolarilor in sala de
grupa;
2. Anuntarea temei si
a obiectivelor
operationale
Le voi prezenta copiilor Capacitatea
tema activitatii si prescolarilor de a
obiectivele operationale. Conversatia Frontal recunoaste
Le voi arata, pe rand, euristica personajele date.
imaginile cu personajele,
iar acestia vor intui
povestea din care acestea
fac parte.

3. Actualizarea sau O1: Se va realiza prin


insusirea unor prezentare unor sabloane
cunostinte necesare care reprezinta personaje Capacitatea
procesului de formare a povestii ,, Scufita Conversatia Sabloane cu Frontal preșcolarilor de a
priceperilor si Rosie’’, iar prin euristica personaje identifica personajele
deprinderilor. intermediul acestora prezentate si de a
copiii vor caracteriza caracteriza personajul
personajul principal, ,,Scufita Rosie’’ .
Scufita Rosie
(imbracamintea acesteia,
culoarea hainelor,
culoarea parului)
4. Demonstratia sau ,, Copii, astazi o vom Explicatia Capacitatea
executia model face pe Scufita sa fie Conversatia Frontal prescolarilor de a
vesela. O vom picta, ma euristica recepta un mesaj oral;
ajutati sa o inveselim?’’
5. Etapa de iluminare

4.1
Realizarea lucrarilor

Prezentarea și intuirea
modelului:
- Se intuieşte
împreună cu
copiii modelul
educatoarei și
elementele care Conversaţia Sablon cu Evaluarea capacităţii
compun planşa. Explicatia Scufita Rosie Frontal copiilor de a fi atenţi
Demonstratia Fisa de şi receptivi
colorat
O2: Prescolarii vor
analiza imaginea model
al doamnei educatoare si
vor caracteriza personajul
din imagine (Scufita
Rosie)
Raspuns asteptat:
,,Scufita are rochita rosie,
bonetica rosie, par maro
si un cos cu mancare’’ Capacitatea de
executare corectă a
Exerciţii pregătitoare Frontal exerciţiilor de
pentru încălzirea încălzire a muşchilor
muşchilor fini ai mâinii
mâinilor;
,, Inainte sa incepem
4.2 haideti sa ne incalzim
Realizarea independenta a foarte bine muschii
sarcinii mainilor!
Picura, tuna, inchidem
si deschidem pumnii,
morisca inainte, morisca
inapoi, manutele sus,
manutele jos!’’
O3 Realizarea propriu-
zisa: Explicatia Acuarele Individual Capacitatea
Se reamintesc pasii Instructajul Pensoane prescolarilor de a
necesari pentru a realiza Vase pentru picta ingrijit,
pictura. apa respectand regulile
Se specifica regulile: Servetele amintite.
-Vorbim incet pentru a nu Fise cu
deranja colegii; Scufita
-Lucram frumos si
ordonat;
-Respectam conturul
desenului
împreună cu copiii
modelul educatoarei și
elementele care compun
planşa.
împreună cu copiii
modelul educatoarei și
elementele care compun
planşa.
6. Evaluarea Se expun lucrările. Copiii
îşi vor evalua lucrările Capacitatea de a
proprii, dar şi pe cele ale Conversatia Panou Frontal aprecia efortul depus
celorlalţi colegi, ținând în realizarea planșelor
cont de aspectul în
pagină.

7. Incheierea activitatii Voi realiza o scurtă


recapituale a activității şi
voi face aprecieri
referitoare la Capacitatea copiilor
comportamentul lor în Conversaţia Stimulente Frontal de a răspunde la
timpul activităţii şi a întrebări stimulente.
modului de realizare a
sarcinii de lucru. Fiecare
copil va primi câte un
stimulent.

S-ar putea să vă placă și