Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE

„Anotimpuri în culori”
Grupa combinată
PROIECT DE ACIVITATE
INTERVALUL DE VÂRSTĂ: 3-5 an
GRUPA:, Grupa combinată
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când,cum și de ce se întâmplă”
TEMA PROIECTULUI: „Iarnă, bine-ai venit!”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Annotimpuri în culori”-ev. semestriala
TEMA ACTIVITĂŢII: „Anotimmpuri în culori” (activitate integrată)
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
Rutine: Primirea copiilor, micul dejun, gustarea (deprinderi specifice).
Întâlnirea de dimneață: ,,Batranul An”
Joc liber: explorea unui subiect de care copiii sunt interesați
Moment de mișcare: Gimnastica de înviorare

 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA):


Biblioteca:,,Cauta drumul”
Construcții: „Casa omului de zapada”
Arte: „Bradul„-desen în contur

 ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE: DȘ- cunoașterea mediului-


joc ddactic + DEC -Activitate plastică- Bradul
MIJLOCUL DE REALIZARE: activitate integrată(cun mediuui-joc
didactic+activitate plasică-pictura)

COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII


ACTIVITĂȚII INTEGRATE (preluate din planificarea săptămânală):

 A.1.3.Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;


 B.2.2.Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor
sociale, în contexte familiare;
 B.2.3. Exersează, cu sprijin, asumarea unor responsabiități specifice vărstei, în
contexte variate;
 C.3.2.Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și
practice, în conversații și povestiri creative;
 C.2.1.Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 D. 1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor,
emoțiilor, semnificațiilor etc. ;

 E.1.1. Identifică elementelr caracteristice ale unor fenomene/relații din mediul


apropiat.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1. NI+NII PREȘCOLARUL VA FI CAPABIL SĂ ARGUMENTEZE MOTIVUL


PENTRU CARE -I PLACE SAU ÎI DISPLAC CEELE 4 ANOTIMPURI;
O2. NI+NII PREȘCOLARUL VA FI CAPABIL SĂ REALIZEZE LABIRINTUL
O3. NI+NII PREȘCOLARUL VA FI CAPABIL SĂ CONSTRUIASCA CASA
OMULUI DE ZAPADA;
O4. NI+NII PRESCOLARUL VA FI CAPABIL SA COLOREZE BRADUL;
O5. NI PRESCOLARUL VA FI CAPABIL SĂ RECUNOASCA ANOTIMPUL
TOAMNA SI IARNA CU AJUTORUL JETOANELOR
O6. NII PRESCOLARUL VA FI CAPABIL SĂ ENUMERE ELEMENTELE
COMPONENETE ALE JETOANELOR CU PROPRIILE CUVINTE
O7. NII PREȘCOLARUL VA FI CAPABIL SĂ IDENTIFICE CORECT
CARACTERISTICILE ANOTIMPURILOR CU AJUTORUL JETOANELOR
PREZENTATE
O8. NI PRESCOLARUL VA FI CAPABIL SĂ DENUMEASCĂ ÎN MOD CORECT
MATERIALELE ȘI INSTRUMENTELE DE LUCRU SI SA PICTEZE BRADUL
CORECT;
O9. NII PRESCOLARULVA FI CAPABIL SĂ APLICE CULOARE PE SUPRAFATA
DATA PRIN TEHNICA PICTURALA SIMETRIA
O10. NI+NII PRESCOLARUL VA FI CAPABIL SĂ EXECUTE JOCUL CU TEXT SI
CANT ,,IARA A SOSIT IN ZORI”, DAR SI JOCULDE MIȘCARE ,,ULTIMUL FULG
RAMANE FARA SCAUN”;
O11. NI+NII PRECOLARULVA FI CAPABIL SA-SI ASEZE SCAUNELELE IN
SEMICERC
O12. NI+NII PRESCOLARUL VA FI APABIL SA-I MENTINA ATENTIA PE TOATA
DURATA ACTIVITATII
O13.NI+ NII PPRESCOLARU VA FI CAPABIL SA EVALUEZE LUCRARILOR
COLEGILOR PRIN METODA TURUL GALERIEI SI SA ARGUMNETEZE PRIN
TURNIRUL ENUNTURILOR CE LE-A PLACUT LA LUCRAREA COLEGILOR.
O14. NI+NII PRESCOLARUL VA FI CAPABIL SA AUDIEZE APRECIERI ASUPRA
MODULUI DE LUCRU SI ASUPRA COMPORTAMENTULUI.
Mijloace de învățământ: imagini cu cele 4 anptimpuri, creioane colorate, coli colorate,
albe, acuarele, pensue, coli A4, pahare cu apa, lego, cuburi,plastilina, jetoane.
Metode și procedee didactice: observatia, explicatia, exercițiul, demonstratia,
problematizarea, turul galeriei și turnirul enunțurilor, blazonul.
Forme de organizare a activității: frontală, pe grupe
Durata: o zi
Evaluare: turul galeriei și turnirul enunțurilor, aprecieri verbale asupra modului de lucru
în cadrul activității pe Domenii Experiențiale și pe centre, modul de executare a
tehnicilor, lipirea, gruparea corectă a elementelor, acuratețea și originalitatea lucrărilor,
respetarea regulilor în cadrul activităților.
Sarcina didactică: Asocierea elementelor specifice fiecărui anotimp, descrierea acestora,
motivarea răspunsurilor utilizând un limbaj specific adecvat, sesizarea greșelilor,
ordonarea cronologică a celor patru anotimpuri.
Regulile jocului: Copiii de la NII aleg, pe rând, câte un jeton, îl descriu și îl așază sub
anotimpul potrivit; la semnalul educatoarei deschid ochii și precizează greșeala apărută;
copilul care răspunde corect la întrebarea educatoarei va fi recompensat cu o bulină rosie
Elemente de joc: aplauze, închisul și deschisul ochilor, recompensele.

BLIOGRAFIE:

1. Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., 2002, Metode interactive de grup
grup - ghid metodic- 60 de metode şi 200 de aplicaţii practice pentru
învăţământul preşcolar, Craiova, Editura Arves;
2. Cant, A., 2010, Educaţia preşcolară privită cu alţi ochi, Cluj-Napoca, Editura
Risoprint;
3. Culea, L. (coord.), 2010, Aplicarea noului curriculum pentru educaţie timpurie-
o provocare?, Piteşti, Editura Diana;
4. Culea, L. Sesovici, A., Grama, F., Pletea, M., Ionescu, D., Anghel, N. 2008,
Activitatea integrată din grădiniţa, Ghid pentru cadrele didactice din
învăţământul preuniversitar, Bucureşti, Editura Didactica Publishing House;
5. Glava, A., Pocol, M., Tătaru, L., 2009, Educaţia timpurie. Ghid metodic pentru
aplicarea curriculumului preşcolar, Piteşti: Editura Paralela 45;
6. *** Curriculum pentru educație timpurie 2018;
ALA 1
ADP Activităţi liber alese
Întâlnirea Artă:”Bradul’’ - desen în contur
de dimineață Construcții: ,,Căsuța omului de zăpadă”
Biblioteca: ,,Caută drumul” - labirint


Cunoașterea mediulu CE SE
,,Anotimpuri în culori” DEC
-Joc didactic-
POTRIVEȘTE? Educaţie plastică
„Iarnă, bine-ai venit!” ,,Bradul iarna’’ -pictură
,,Fulgi de nea” - pictură

ALA 2
Activităţi liber alese
,,Iarna a sosit în zori” - Joc cu text și cânt
,,Ultimul fulg rămâne fără scaun’’ -Joc de mișcare
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

O11. Moment organizatoric:Pregatirea materialului, aranjarea mobilierului, pregătirea


panourilor pe cele 4 grupe de copii.
O1. Întâlnirea de dimineață. Copiii vor intra în sala de grupă în rând câte unul,
așezându-se în formă de semicerc, intonând versurile:
Tranziţie:
Dimineața a sosit,
Noi la grădi am venit.
Pe scăunele ne –așezăm
Și frumos ne salutăm
Educatoarea le transmite un salut: ,, Bună dimineața, copii Mă bucur că și astăzi
suntem împreună!” Aceștia vor răspunde salutului adresat de educatoare: ,,Bună
dimineața, doamana educatoare”. Copiii se salută unul pe altul, de la stânga la drepta, cu
glas tare, clar, uitându-se unul la celalalt, dându-și mâna, folosind formula de salut:
,,Buna dimineața, copii!” și numele colegului pe care-l salută.
O12. Captarea atentiei. Se realizează prin apariţia păpușii ,,Omul de Zăpadă”
care este foarte curios să afle de ce se distrează așa bine copiii în grădiniță pentru
că în curtea școlii el aude mereu râsete și chiote.
Tocmai de aceea a venit la noi în grupă să ne facă o vizită, să-i arătăm că iubim iarna și
dorim să ne împrietenim cu el.
,,- Vreţi, să îi arătăm acest lucru omulețului nostru ?’’
,,-Da!’’
Îi cântăm cântecelul ,, Dacă vesel se trăieşte!”
Li se cere copiilor să identifice ziua din sapatamana în care se găsesc. Drept
urmare, li se va propune să audieze melodia ,,În ce zi suntem azi?” În continuare, copiii
sunt invitați să completeze tabela de prezență. Copiii vor identifica astronauții absenți
și prezenți.
Se trece la discutarea Calendarului naturii. Un „copil” responsabil cu
„previziunile meteo” este solicitat să menţioneze starea vremii, „Ce ne spune cerul” (cum
este vremea) și anotimpul în care ne aflăm.

O12. Anunţarea temei şi a obiectivelor


Astăzi vom desfășura jocul ,, Ce se potrivește?” pentru a afla câte lucruri știți despre
cele patru anotimpuri (aspecte specifice). Copiii repetă titlul jocului.
Veţi descrie cele patru anotimpuri, veţi asambla piese de construcţii. Veţi picta
imagini de iarnă!
Am încredere că vă veţi descurca de minune!
O5. Reactualizarea cunoştinţelor :
Educatoarea le prezintă copiilor blazonul. Culorile blazonului sunt: verde,
galben, portocaliu și albastru.
Copiii sesizează că păpușile reprezintă cele patru fiice ale anului, adică cele
4 anotimpuri.
Educatoarea adresează întrebări referitoare la identitatea celor patru
anotimpuri.
Copiii răspund întrebărilor și motivează culorile hainelor în care
sunt îmbrăcate păpușile.
O6-O7. Desfășurarea activității și obținerea performanței
DȘ-cun mediului
Se prezintă regulile şi sarcinile jocului:
Jocul: este o colaborare între întreaga grupă, are trei probe, fiecare răspuns corect din
cadrul probelor va fi răsplătit cu aplauze. Rezolvarea cu succes a fiecărei probe este
răsplită cu câte o bulină roșie.
Educatoarea adresează câteva întrebări referitoare la cele patru anotimpuri:
,, - Cine vestește primăvara?”
,, - Cum ne îmbrăcăm iarna?”
,, - Cu ce ne jucăm vara?”
,, - Ce fructe și legume culegem toamna?”
Educatoarea anuță trecerea la rezolvarea celor trei sarcini.
VARIANTA 1 : ,, Așază corect!”
Educatoarea explică modul de desfășurare a jocului: pe tablă se află blazonul
pe care sunt reprezentate cele 4 anotimpuri; în coșulețul de pe masă se află jetoane
specifice tuturor anotimpurilor. Educatoarea invită copiii de la NII să extragă un jeton și
să descrie imaginea, apoi îl vor înmâna unui copil de la NI pentru ca acesta să-l așeze
căsuţa potrivită – anotimpul specific.
Executarea jocului de probă: Copiii execută jocul de probă. Educatoarea face observații
și precizări suplimentare.
Executarea jocului de către copii: Educatoarea este conducătorul jocului. Copiii
desfășoară jocul cu atenție, iar așezarea corectă a imaginii la anotimpul potrivit este
răsplătită cu aplauze.
VARIANTA 2: ,,Să răspundem corect”
În cadrul acestei probe vor fi reactualizate cunoştinţele copiilor referitoare la
cele 4 anotimpuri.
Copiii vor trebui să răspundă la întrebări. Fiecare răspuns corect va fi urmat de
o bulină roșie.
Educatoarea adresează întrebări despre anotimpuri fiecărui nivel:
NI -,,În ce anotimp înflorește ghiocelul?”
NII -,,Când mergem la săniuș?”
NI -,,Când pleacă păsările călătoare în țările calde?”
NII -,,Cărui anotimp îi aparține luna iunie?”
Fiecare nivel va primi o bulină roșie la sfârșitul jocului.
VARIANTA 3: ,,Găsește greșeala!”
În cadrul acestei probe educatoarea va muta jetoanele de la un anotimp la altul. Copiii
pun mâna la ochi. La semnalul educatoarei deschid ochii. Copiii de la NII sesizează
greșelile motivând alegerea făcută, iar copiii de la NI așează imaginile corect pe tablă.
Momentul de mișcare: (Gimnastica de înviorare). Joc liber.
După momentul de mişcare și jocul liber, copiii vor fi invitaţi să se aşeze pe
scăunele, la masute:

O8, O9. Domeniul Estetic și Creativ-educatie plastica

Omulețul nostru de zăpadă dorește să vadă dacă ne descurcăm tot atât de bine și la
pictură.
Le explic copiilor că se vor așeza la măsuțe pe niveluri: NI si NII.
Copiii de la NI vor avea de realizat ,,Fulgi de nea” , prin ștampilare, iar copiii de
la NII ,,Bradul iarna”, folosind tehnica simetriei.
Copiii vor denumi instrumentele utile în realizarea sarcinii date.
Copiilor le vor fi prezentate materialele precum și modul de realizare. Le explic în
timp ce demonstrez modul de realizare. Se va demonstra realizarea lucrărilor de către
educatoare.
Se execută exercițiile de încălzire a mușchilor mâinilor.
Cer copiilor să își pregătească mânuțele de lucru astfel:
"Roată, roată un inel,
Învârt cu un degețel,
Cu mânuța uite-așa,
Învârtesc morișca mea.
Pim-pam, pim-pam,
Când pe clape la pian.
Închid pumnul, îl deschid
Frec pălmuța când mi-e frig.”
"Mişcăm, degeţelele
Uşor batem palmele
Să se facă linişte.’’
Vor lucra pe fond muzical.
Fac aprecieri individuale în cazul în care e greșeală individuală și intervin oferind
ajutor de câte ori se impune.
Lucrările copiilor vor fi expuse şi li se va solicita acestora să facă aprecieri
argumentative asupra acestora.
O13. Evaluarea
După trerea timpului de lucru, copiii vor analiza lucrarile colegilor și vor agumenta
ce le-a plăcut.

Tranziţie:
Înspre baie noi plecam!

O2-O4 ALA
Împărțirea copiilor pe cele 3 centre de interes, se va face prin metoda ,,mâna
oarbă”. Dintr-un bol, copiii extrag câte un bilet pe care este scris centrul respectiv.
Se trece astfel la ALA, pe centre:
Copiii vor lucra la:
Biblioteca:,,Cauta drumul”
Construcții: „Casa omului de zapada”
Arte: „Bradul„-desen în contur

O10 Asigurarea retenței și a transferului

ALA 2 – Activităţi liber alese


Joc cu text și cânt: ,,Iarna a sosit în zori”
Pe această melodie copiii, alineați, vor intona cântecul acompaniați de
melodie și vor executa mișcările sugerate de text. La refren, copiii bat din palme și
aleargă pe loc. La auzul cuvântului ,,clopoțeii”, copiii vor mima modul în care sună
din clopoței.

Joc de mișcare: ,,Ultimul fulg rămâne fără scaun”


Se așează scăunelele în semicerc, cu unul mai puțin decât numărul de copii. Se
pornește muzica și copiii vor dansa până se va opri muzica, moment în care copiii vor
ocupa fiecare scaun. Cel rămas fără scaun va fi eliminat și se va elimina și un scăunel din
semicerc. Treptat se vor elimina toate scăunelele, iar copilul rămas va fi declarat ,,Fulgul
câștigător”.
O14.. Încheierea activitatii

La finalul activitatii, se vor formula aprecieri colective și individuale,


asupra modului de lucru și asupra comportamentului.

S-ar putea să vă placă și