Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Din desenul de executie rezulta ca piesa din tema este confectionata din otel carbon de
calitate OLC 45,ISO 880-88 cu urmatoarele caracteristici :
-caracteristici fizico-mecanice:
rupere zGatuirea la
KCU 30/2
30/5KCU
curgere σLungimea de
tractiune σrRezistenta la
Starea recoapta
Starea laminata
Kgf/mm2 % Kgf/cm2
Carbon OLC45 N 35 62 18 35 - - 229 197
de
calitate I 40 66 17 36 6 4,5 - -
~1~
Piesa avand forma de bucsa pot adopta semifabricat laminat,matritat sau forjat.Avand in
vedere dimensiunile piesei consider ca este economic sa adopt semifabricatul laminat,sectiune
rotunda,STAS 333-88.
~2~
Nr. Denumirea Schita operatiei fazei M. U. S.D.V.-uri
crt. operatiei fazei
2. Strunjire frontala I
Prins in universal, Cutit frontal 16x16
centrat STAS 358-67 Rp3
2.1. Strunjit frontal de Burghiu de centruit tip
degrosare pe S1 SN 320 A3.15 STAS 1114/2-82
2.2. Strunjit frontal de Subler 300x0,1 STAS
finisare pe S1 1373/2-73
2.3 Executat gaura de
centrare tip A3.15
STAS 1361-72 pe
Desprins piesa.
~3~
4. Strunjire
longitudinal I SN 320 Cutit lamă 12x3
Prins in universal STAS 354-67.
4.1. si varf.
Stunjire de Cutit pentru strunjit
degrosare pe S3. longitudinal 40x25 STAS
4.2. Stunjire de 359-67 Rp3
degrosare pe S4. Subler 300x0,1 STAS
4.3. Strunjire de 1373/2-73
degrosare pe S7.
Strunjire de
4.4. finisare pe S3.
4.5. Strunjit de finisare
pe S4.
4.6. Strunjit de finisare
pe S7.
4.7. Executat tesitura
pe S2(2*45)
4.8. Executat tesitura
pe S6(2*45)
4.9. Executat tesitura
pe S8(2*45)
4.10 Executat canal S5
Desprins piesa
5. Strunjire Cutit pentru strunjit
longitudinala II longitudinal 40x25 STAS
5.1 Prins in universal 359-67 Rp3.
si varf,strunjit de SN320 Subler 300x0,1 STAS
degrosare pe S10. 1373/2-73
5.2 Strunjit de finisare
pe S10.
~4~
7 Frezare
F.U32
7.1 Prins in menghina
si frezat canal
pana pe S12. Freza cu coada pentru canale
Desprins piesa. STAS 577/1-78.
Freza cilindrica STAS
578/76.
Subler 300x0,1 STAS
1373/2-73
~5~
Relatia generala de calcul a adaosurilor de prelucrae minime sunt :
Din [1] tab.1.1 pag 31 rezulta ca relatia de calcul a adaosului de prelucrare minim pentru
strunjirea cu prinderea semifabricatului in universal si varf
2Acmin = 2(Rzp+Sp+Ρp)
Sp=50µm
Clasa de precizie 7.
Abaterea spatiala totala dupa diferitele prelucrari se determina cu relatia 7 pag 14.
~6~
Ρp=k*Ρsf
k=0.006 dupa strunjire de degrosare a semifabricatului
Din tab1.3 pag 33 pozitia 9.
Ρsf=
Ρc=curbura semifabricatului
Δc=distant de la sectiune
Ρc=2Δc*lc
Din tab 1.4 pag 35 rezulta :Δc=0.12µm/mm
lc=30
Ρc=2*0.12*30≈7.2µm≈0.6
Din tab1.3 pag33 pozitia 10 rezulta:
Ρcentrare=0.25µm
Ρsf= = =250
Ρp=k*Ρsf=0.06*250=15
2Acmin=2(Rzp+Sp+Ρp)=2(50+50+15)=230µm
Adaosul de prelucrare nominal se determina cu relatia din tab1.17 pag 48 poz 2.
2Acnom=2Acmin+Tp
Tp=340µm=0.34mm
Tp-toleranta la operatia precedent
Din tab4.18 pag 90 in functie de diametrul semif.si clasa de precizie 7.
2Ac nom=2Ac min+Tp=230+340=570≈0.6mm
2Ac nom=0.6mm
Dimensiunea intermediara se determina cu relatiile din tab 1.17 pag 48 poz.2
D1max=Dmax+2Acnom=48.3+0.6=48.9
D1nom=D1max rotunjit=48.9mm
D1min=D1nom-Tp=48.9-0.34=48.56
~7~
3.1.2 .Strunjirea de degrosare.(operatia precedenta laminarea)
2Acmin=2(Rzp+Sp+Ρp)
Din tab 2.3 pag.56 rezulta:
Rz=150µm
Sp=250µm
Ρp=Ρsf=250µm
2Acmin=2(150+250+250)=1300µm
Adaosul de prel.nominal pt.prima op.de prec.se det.cu rel. de la pag.49
2Ac nom=2Acmin+Ai
Ai=abaterea inferioara la smf.brut in valoare absoluta.
Din STAS 6469-61 Ai=1mm
2Acmin=1300+1000=2300µm
Diametrul smf.se determina cu relatia de la pag.49.
Dnom smf=D1nom+2Acnom
=48.9+2.3=51..2
2Ac nom=53-48.9
2Ac nom=3.1
~8~
Din tab1.1 pag 31 rezulta ca relatia de calcul a adaosului de prelucrare minim pentru rectificarea
dupa tratamentul termic cu prinderea semifabricatelor in universal si varf este:
2Ac min=2(Rzp+Ρp)
Ρp=Ρctt=2Ac*lc
Δc=0.5µm/mm
Lc=48.5mm
Ρp=2*0.5*48.5=48.5
2Ac min=2(Rzp+Ρp)=2(25+48.5)=2*73.5=147
2Ac nom=0.3mm
D1max=Dmax+2Acnom=22+0.3=22.3mm
D1nom=D1max rotunjit=22.3mm
D1min=D1nom-Tp=22.3-0.14=22.16mm
~9~
Ρp=k*Ρsmf
Ρsf=
Ρc=curbura semifabricatului
Δc=curbura specifica
Lc-deistanta de la sectiune
Ρc=2Δc*lc
Δc=0.12µm/mm
lc=48.5mm
Ρc=2*0.12*48.5=11.64µm
Ρsf= ≈250µm
Ρp=k*Ρsf=0.06*250=15µm
2Acmin=2(Rzp+Sp+Ρp)=2(50+50+15)=230
2Ac nom=2Acmin+Tp=230+280=510≈0.5mm
2Ac nom=0.5mm
D2max=D1max+2Acnom=22.3+0.5=22.8mm
D2nom=D2max rotunjit=22.8mm
D1min=D1nom-Tp=22.8-0.28=22.5mm
~ 10 ~
3.2.3.Strunjirea de degrosare(operatia precedent-laminarea)
2Acnom=53-22.8=30.2
2Acnom=30.2
2Acmin=2(Rzp+Sp+Ρp)
Clasa de precizie 7
Ρp=k*Ρsf
Ρsf=
Ρc=curbura semif
Δc=curbura specifica
~ 11 ~
lc=distant de la sectiune
Ρc=2Ac-lc
lc=10mm
Ρc=2*0.15*15=4.5µm
Ρsf= = =250
Ρp=k*Ρsf=0.06*250=15µm
2Acmin=2(Rzp+Sp+Ρp)=2(50+50+15)=230µm
Tp-toleranta la op.precedenta
Tp=280µm=0.28mm
Conf.I.S.O 2768/89
Dmax=18.2mm
D1max=Dmax+2Ac nom=18.2+0.5=18.7mm
D1nom=D1max rotunjit=18.7mm
D1min=D1 nom-Tp=18.7-0.28=18.4mm
~ 12 ~
3.3.2.Strunjirea de degrosare (operatia precedent-laminarea)
2Acnom=53-18.7=34.3mm
2Ac nom=34.3mm
3.4.1.Strunjirea de finisare(op.precedenta-degrosarea)
Din tab 1.2 pag 31 adoptam relatia:
2Ac min=2(Rzp+Sp+Ρp)
Ρp=k*Ρsf
Ρsf=
Ρc-curbura semifab.
Δc-curbura specifica
lc-distanta de la sectiune
~ 13 ~
Ρc=2Δc*lc
Ρc=2*0.15*10=3
Ρsf= = =250
Ρp=k*Ρsf=0.06*250=15µm
2Acmin=2(Rzp+Sp+Ρp)=2(50+50+15)=230µm
Adaosul de prelucrare nominal se determina cu relatia din tab 1.17 pag 48 poz 2
Tp-toleranta la op.precedenta
Tp=240µm=0.24mm
Dmax=12.2mm
D1max-Dmax+2Ac nom=12.2+0.5=12.7mm
D1nom=D1max rotunjit=12.7mm
D1min=D1nom-Tp=12.7-0.28=12.42mm
3.4.2.Strunjirea de degrosare(op.precedenta-laminarea)
~ 14 ~
Se determina prin diferenta:
2Ac nom=53-12.7=40.3
2Ac nom=40.3
Din tab 1.1 pag 31 rezulta ca rel de calcul a adaosului de prelucrare minim pentru strunjirea
supraf. Frontale prelucrate successive este:
Acmin=Rzp+Sp+Ρp+∑v
Ρp=0
∑v=0.1mm
Ac min=50+50+0+100
Ac min=200µm
~ 15 ~
Ac nom=Ac min+Tp
Ac nom=200+500
Ac nom=700=0.7mm
Ac nom=0.7mm
L1max=Lmax+Ac nom
L1max=127.5+0.7
L1max=128.2
L1nom=L1max rotunjit=128.2
L1min=L1nom-Tp=128.2-0.5
L1min=127.7
3.5.2.Strunjirea de degrosare(op.prec.debitarea)
Ac min=Rzp+Sp+Ρp+∑v
Rzp+Sp=0.3mm
Ρp=0.01*Dsf=0.01*53
~ 16 ~
Ρp=0.53mm
∑v=0.1mm
Ac min=0.3+0.53+0.1
Ac nom=Ac min+Ai/2
Ac nom-0.93+0.65=1.58≈1.6mm
Ac nom=1.6mm
L2 max=L1max+Ac nom=128.2+1.6=129.8
L2nom=L2max rotunjit=129.8
L2min=129.8-0.65=129.15mm
Ac nom=0.7mm
Tp=0.5
L3 max=L2max+Ac nom=129.8+0.7
L3max=130.5
L3nom=L3 rotunjit=130.5
L3 min=L3nom-Tp=130.5-0.5=130
Ac nom=1.6
~ 17 ~
L4 max =L3nom+Ac nom=130.5+1.6=132.1mm
Ac nom=Lsf-L3=133-130.5=2.5mm
Ac nom=2.5mm
~ 18 ~
- dimensiunea maxima a materialului de debitat 300
- cursa ramei 200mm
Caracteristici functionale
- numarul treptelor de viteza 3
- numarul curselor duble pe minut 63/80/100
- avans de taiere continuu
- motor electric
- putere 1.5kw
- turatie 1500 rot/min
Caracteristici de gabarit
- lungime 1576 mm
- latimea 611 mm
- inaltimea 1080 mm
- greutatea 860 kg
4.2. Calculul regimului de aschiere pentru faza 2.1.Strunjire frontala de degrosare a suprafetei
S1
~ 19 ~
- Avans normal : 0.01 ; 0.013 ; 0.017 ; 0.02 ; 0.023 ; 0.027 ; 0.03 ; 0.033 ; 0.037 ; 0.04 ;
0.047 ; 0.053 ; 0.06 ; 0.067 ; 0.073 ; 0.093 ; 0.12 ; 0.147
- Avans marit : 0.88 ; 0.107 ; 0.133 ; 0.16 ; 0.187 ; 0.215 ; 0.24 ; 0.287 ; 0.29 ; 0.30 ;
0.373 ; 0.48 ; 0.533 ; 0.58 ; 0.74 ; 0.96 ; 1.17
t= Ac nom=2.5
t=2.5mm
Pentru strunjirea supraf.frontale avansul transversal din tab.6.1 pag.98 si din gama de avansuri
transversale a strungului :
0.6-0.8mm/rot
S= mm/rot
hxb=16x16
h/L=1.0….0.5→h/L=1
~ 20 ~
Din tab. 6.13 pag 106 rezult :
HB≥170-cutit normal din otel rapid
C4=3.57
n1=0.75 S= = = =1.27
x1=1
y1=0.75 S=1.27≥0.74
k1…*k9=
= *0.93*0.76*1*0.87=36.19*0.93*0.76*0.87=20.69
Vp=20.69
Cv=60.8
Xv=0.25 cu racire
Yv=0.66
~ 21 ~
Din tab 6.19 pag 111 rezulta: pentru prelucrarea otelului cu cutit normal din otel rapid cu racier
m=0.125
K1= =( =0.93
K2=( =( =0.76
K3=1
K4=( =( =0.87
K5=1
K6=1
K7=1
K8=1
K9=1
Va =Vp*K=20.69*1.42=29.37mm/min
Din gma de turatii adoptam turatia cea mai apropiata si recalculez viteza cu relatia inversa
n= = = =176.48
n=200rot/min
~ 22 ~
Recalculez viteza :
V= = =33.28mm/min
V=33.28mm/min
4.2.6.Puterea.
Na= ≤Nmotor*n
Din tab.6.12[1]
Fz=C4*
C4=3.57
t=2.5
x1=1
S=0.74
Y1=0.75
HB=200
N1=0.75
Fz=3.57*
Fz=3.57*2.50*53.1*0.80
Fz=379.13
Na= =2.10
Na=2.10
Na≤Nmotor*η
2.1<3*0.85
2.1<2.55
~ 23 ~
t=2.5
i=1
S=0.74
N=200rot/min
V=33.28rot/min
Na=2.10KW
4.3.1.Alegerea M.U. :
S.N. 320
t= = →t=0.7mm
Pentru strunjirea suprafetei frontale avansul transversal din tab 6.14 pag 106 si din gama de
avansuri transversale a strungului adoptam
S=0.133mm/rot –fara racire
Vp= k1…*k9 = =
= *0.93*0.76*0.06*1=37.52
Vp=37.52
Va=37.52*1.83=68.67mm/min
Va=68.67mm/min
~ 24 ~
Cv=52.5
Xv=0.25
Yv=0.50
m=0.125
T=60min
t=0.7
s=0.74
n=0.1
k1=0.93
k2=0.76
k3=1
k4=0.06
k5…k9=1
4.3.6.Determinatrea turatiei.
N= = =412.63
V=
4.3.7.Puterea.
Na=
Fz=C4*
Fz=3.57* =3.57*0.7*0.45*40.8=45.88
Fz=45.88daN
Na= = =0.50Kw
Nm*η>Na
~ 25 ~
Faza 2.2 se executa cu urmatorul regim de aschiere :
t=0.7
i=1
S=0.133mm/rot
N=400rot/min
V=66.56rot/min
Na=0.50kw
n=500rot/min
4.4.Calculul regimului de aschiere V=4.95rot/min pentru faza 2.3(executare gaura de
centrare) pe S1. t=3.15
S=0.03mm/min
4.4.1.Alegerea M.U. :S.N.320
4.4.2.Alegerea sculei.
t=3.15
4.4.3.Calculul vitezei.
4.4.4.Calculul turatiei.
n= 505.5rot/min
V=
~ 26 ~
4.5.Calculul regimului de aschiere pentru faza 3.1(strunjirea frontala de degrosare) pe S11.
t=1.6
i=1
S=0.74
η=200rot/min
V=33.28rot/min
Na=2.10kw
t=0.7
i=1
S=0.35mm/rot
η=400rot/min
V=66.56rot/min
Na=0.50kw
η=500rot/min
V=4.95rot/min
t=3.15
S=0.03mm/rot
~ 27 ~
4.8.1.Alegerea M.U. : S.N.320
4.8.2.Alegerea sculei.
Caracteristicile cutitului :
hxb=40x25
L=280
b1=30
r=1
k=90°
ks=10°
t=
S=0.64mm/rot
Verificare :
S= = S= = =1.26≥0.64mm/rot
S=1.26mm/rot
Vp= k1…*k9 = =
~ 28 ~
Vp=
Vp=17.24mm/min
4.8.6.Determinarea turatiei.
η= =103.77mm/min
Recalculam viteza :
V= =16.64mm/min
Na=
n1=0.75
Fz=C4*
Fz=3.57* =269.18
Fz=269.18
Na= =0.74≤3.0.85
Na≤Nm*η
t1…t9=2mm
~ 29 ~
t10=2.15mm
i=10
S=0.64/rot
N=100rpt/min
V=16.64mm/min
Na=0.74kw
4.9.2.Alegerea sculei.
Caracteristici :
hxb=40x20
L=280
b1=30
r=1
k=90°
ks=10°
t= = =17.5
t1….t7=2.45mm
4.9.4.Determinarea avansului si verificarea lui.
Verificarea :
~ 30 ~
S= = =
Vp= k1…*k9=
=16.24
Vp=16.24mm/min
4.9.6.Determinarea turatiei.
n= =97.58mm/rot
Recalculam viteza
V= =16.64mm/min
4.9.7.Calculul puterii
Na=
Fz=C4*
Fz=3.57*
Fz=329.75
Na= =0.91≤Nm*η
t1…t7=2.45mm
i=7
S=0.64mm/rot
η=100rot/min
~ 31 ~
V=16.64rot/min
Na=0.91kw
4.10.2.Alegerea sculei.
Caracteristici :
hxb=40x25
L=280
b1=30
r=1
k=90
ks=10
t= = =16.1
Consider i=7treceri
t1…t9=2.3mm
Din tab 6.1 pag.98.si din gama de avansuri longitudinale doptam S=0.64mm/rot
Verificare :
=1.20≥0.64mm/rot
~ 32 ~
Vp= k1…*k9 =
=17.71
Vp=17.71mm/min
4.10.6.Determinarea turatiei
n= = =106.41mm/rot
Recalculam viteza
4.10.7.Calculul puterii.
Na= ≤Nm*η
Fz=C4*
Fz=3.57*
Fz=309.56
Na= =0.85kw≤Nm*η
t1…t7=2.3
i=7
S=0.64mm/rot
n=100rot/min
V=17.80rot/min
Na=0.85kw
~ 33 ~
4.11.1.Alegerea M.U. :SN 320
4.11.2.Alegerea sculei.
Caracteristicile cutitului :
hxb=40x25
L=280
b1=30
r=1
k=90
ks=10
t= = =0.25
4.11.4.Alegerea avansului.
Vp= k1…*k9= =
*0.58
Vp=72.5mm/min
T=75
m=0.1
t=0.25
xv=0.25
S=0.16
Yv=0.50
HB=200
n=1.75
k1=1.04
~ 34 ~
k2=0.65
k3=1
k4=0.87
4.11.6.Determinarea turatiei.
n= = =435.64mm/rot
Recalculez viteza
V= =66.56mm/min
4.11.7.Calculul puterii.
Na= Nm*η
Fz=C4*
Fz=3.57*
Fz=11.84
Na= =0.13≤2.55
t=0.25
i=1
S=0.16mm/rot
n=400rot/min
V=66.56mm/min
Na=0.13kw
~ 35 ~
4.12.2.Alegerea sculei.
Caracteristicile cutitului :
hxb=40x25
L=280
b1=30
r=1
k=90
ks=10
t= =0.25mm
4.12.4.Alegerea avansului.
Vp=72.5mm/min
4.12.6.Determinarea turatiei.
n= = =435.64mm/rot
4.12.7.Calculul puterii.
Na= ≤Nm*η
Fz=C4*
Fz=11.84
~ 36 ~
Na= =0.13≤2.55
t=0.25
i=1
S=0.16mm/rot
n=400rot/min
V=66.56mm/min
Na=0.13kw
t=0.25
i=1
S=0.16mm/rot
n=400rot/min
V=66.56mm/min
Na=0.13kw
5.1.Strunjirea longitudinala II
5.1.2.Alegerea sculei.
Caractrristici :
hxb=40x25
~ 37 ~
L1=280
b1=30
r=1
k=90
ks=10
t= = =1.55
t1=1.55
0.64mm/rot
Vp= k1…*k9=
1.04*0.65*1*0.93=21.12
Vp=21.12
5.1.5.Determinarea turatiei.
n= = =126.90mm/rot
~ 38 ~
Din gama de turatii adoptam n=125rot/min
Recalculam viteza
V= = =20.80mm/min
5.1.6.Calculul puterii.
Na=
Fz=C4*
Fz=3.57* =208.61
t1=1.55
i=1
S=0.64mm/rot
n=125rot/min
V=20.80rot/min
Na=0.72kw
5.2.2.Alegerea sculei.
hxb=40x25
L=280
b1=3
r=1
k=90
ks=10
t= = =0.3mm
~ 39 ~
i=1
Vp= k1…*k9=
1.04*0.65*1*0.87*1=102.92
Vp=102.92
5.2.6.Determinarea turatiei.
n= = =618.43rot/min
Recalculam viteza.
V= = =104.84m/min
5.2.7.Calculul puterii.
Na=
Fz=C4*
Fz=3.57* =3.57*0.3*0.22*53.1=12.51
Na= =0.21kw
Na=0.21kw≤2.4
~ 40 ~
t=0.3
i=1
S=0.14mm/rot
n=630rot/min
V=104.84rot/min
Na=0.21kw
5.3.1.Alegerea M.U. :
D= mm
d= mm
L=63mm
l=19mm
l1=36mm
t=5mm→i=1
Kmv=cm﴾ =50.59
Rm=σr=20daN/mm2
Cm=1(tab.14.10 pag.537)
Nv=0.9(idem)
Ksl=0.8…0.9
Kv=40.47
V=32.1m/min
n= 1277.8
~ 42 ~
Dingama de turatii adoptam Na=1200rot/min
Vr= =30.14
Sn=Sd*z*n=0.12*5*1200=720mm/dinte
5.3.8.Calculul puterii.
Fz=Cf*
Fz=81.19daN
N= =0.51Kw
t=5mm
S=0.12mm/dinte
V=37.68m/min
N=1200rot/min
N=0.51Kw
Caracteristicile masinii :
Diametrul piesei de rectificat
- Dmin=15mm
- Dmax=240mm
Lungimea maxima de rectificat
- Lmax=800
Conul masinii
- Morse 3
Diametrul discului de rectificat
- D=400mm
- B=80mm
Puterea de antrenare
- Disc abraziv=7.5kw
- Piesa=4.5kw
~ 43 ~
- Deplasare rapida=50m/min
Turatia axului port piesa
- 50 ;100 ;200 ;40 rot/min
Avans longitudinal 2….6m/min
Avans transversal-manual
Rotire piesa 7°
2Ac nom=0.3
t= = =0.15
Adoptam S=0.05mm
V=25…35m/s
~ 44 ~
V= *k1*k2[m/min]
V= *0.95*0.91=3.59m/min
5.4.6.Determinarea turatiei.
Recalculez viteza
Vdisc= = 1884m/min=31.4m/s
Vpiesa= =3.45m/min=0.05m/s
Ne=Cf*
=0.132*
=3.27kw
Fz=Cf* 2.2*3.59*0.05=0.39
Np= = 0.0012kw
t=0.3
S=0.05mm/rot
Vdisc=31.4mm/sec
Vpiesa=3.45mm/min
Ndisc=1500rot/min
Npiesa=50rot/min
N=0.0012kw
~ 45 ~
ETAPA V : Normarea tehnica
~ 46 ~
Tpi = 9 min. Fisa 14 tab.1 si tab.3
N=110 N - numarul de bucati de prelucrat
Tu = 7.5 min. fisa 9 pag 32[3] Tu - timp unitar
5.2. Calculul normei de timp pentru operatia 2(strunjirea).
Faza 2.1
Tb =
→pag 262
= +
tab.13.5 pag268
tab.13.7 pag 270
min
=0.17min
3.28min
Faza 2.2
0.8min
=0.5min
min
~ 47 ~
=
=0.18min
T 2.34min
Faza 2.3
L=(1+
~ 48 ~
T 2.61min
Faza 3.1
~ 49 ~
2.34min
Faza 4.1
~ 50 ~
18.56min
Faza 4.2
11.94min
Faza 4.3
~ 51 ~
3.83min
Faza =4.4
~ 52 ~
5.18min
Faza 4.5
~ 53 ~
5.33min
Faza 4.6
3.34min
Faza 4.7
~ 54 ~
2.91min
Faza 4.8
~ 55 ~
1.35min
Faza 4.9
1.78min
min
~ 56 ~
Determinam pentru op.7 (frezare)
1.43min
~ 57 ~
1.08min
=0.25+0.21+0.21+0.25+0.21+0.25+0.21+0.25+0.67=2.51
min
Determinarea
=
=7.59+8.46+8.23+34.34+19.90+1.74+1.23+2.51=84min
(1h40min)
~ 58 ~
ETAPA VI. Calculul si analiza tehnico-economica
Km=
M-cost material
~ 59 ~
P=pret material
R=retributie
C=cost regie
~ 60 ~