Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a X-a
Data: 25.03.2019
Şcoala: Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Galați
Profesor: Toniță Rodica
Disciplina: Matematică/Algebră
Unitatea de învățare: Metode de numărare
Tema: Combinări. Aplicații
Tipul lecției: Lecţie de consolidare și sistematizare a cunoştinţelor
Durata: 50 minute

Competenţe generale :

1. Identificarea unor date si relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de


contextul în
care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în
enunţuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală
sau
globală a unei situaţii concrete
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei
situaţii
concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea
cunoştinţelor din diferite domenii

Competenţe specifice:

1. Diferenţierea problemelor în funcţie de numărul de soluţii admise


2. Identificarea tipului de formulă de numărare adecvată unei situaţii –problemă date
3. Utilizarea unor formule combinatoriale în raţionamente de tip inductiv
4. Exprimarea, în moduri variate, a caracteristicilor unor probleme în scopul
simplificării
modului de numărare
5. Interpretarea unor situaţii problemă cu conţinut practic cu ajutorul funcţiilor şi a
elementelor de combinatorică.
6. Alegerea strategiilor de rezolvare a unor situaţii practice în scopul optimizării rezultatelor.

Competențe derivate:

1
 Cognitive
CC1. Să cunoască noţiunile de permutare , aranjament și combinări
CC2. Să cunoască şi să aplice în practică formulele pentru calculul numărului de
combinări de n elemente luate câte k
k
CC3. Să cunoască condiţii pentru existenţa C n ,
k
CC4 . Să cunoască şi să aplice în practică formulele pentru calculul Pn , An și C n ,
k

CC5. Să identifice tipul de formulă de numărare adecvată unei situaţii date


CG6. Să exprime caracteristicile unor probleme în scopul simplificării modului de
numărare

 Afective
CA1 – sǎ dovedeascǎ interes pentru informaţiile prezentate, prin participarea activǎ;
CA2 – dezvoltarea spiritului de observaţie şi a concentrării în rezolvare;
CA 3 – să se conformeze cerinţelor profesorului îmbunătăţindu-şi continuu
performanţele;
CA4 – stimularea curiozităţii şi dezvoltarea simţului critic;

 Psiho-motorii
CP1 – să păstreze ordinea, disciplina şi liniştea în clasă pentru buna desfăşurare a
lecţiei;
CP2 – să scrie corect, frumos şi îngrijit notiţele din clasă

Strategii didactice:
a) Metode si procedee: conversaţia euristică, problematizarea, munca independentă,
expunerea, explicaţia, exerciţiul,  ;
b) Mijloace de realizare : fisă de lucru, tabla, creta ;
c) Forme de organizare : frontală și individuală.

Material biliografic:
- Programa şcolară pentru clasa a X-a. Aria curriculară: matematică şi ştiinţe
- C. Năstăsescu, C. Niță, I. Chițescu, D. Mihalca, M. Dumitrescu, Matematică, Manual
pentru clasa a X-a, Editura Ditactică și Pedagogică, București, 2009
- Mircea Ganga, Matematică, Manual pentru clasa a X-a, Editura Mathpress, Ploiești,
2005

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele Comp Conţinut şi sarcini de învăţare Strategii Modalități de


Lecţiei Deriv Activitatea profesorului Activitatea elevului didactice evaluare

I. Moment Se pregătesc cu cele necesare pentru Conversaţia


organizatoric CA1 Asigură condiţiile optime pentru lecţie. Se asigură ordinea şi
(2’) desfăşurarea lecţiei. Verifică disciplina.
prezenţa elevilor.

II.Captarea Verifică frontal temele scrise făcând


atenției eventuale observaţii, iar dacă există Elevii îşi verifică tema şi corectează
(3’) probleme nefinalizate le sugerează eventualele greşeli. Conversaţia Aprecieri
CA1 elevilor metoda de rezolvare. euristică. verbale

III.Anunțarea Anunţă lectia si obiectivele. Elevii sunt atenți si conştientizează


temei şi a CA1 obiectivele. Conversaţia
obiectivelor Notează în caiete titlul lecției.
(2’)
IV. Formulele de calcul a numărului de Elevii scriu pe tablă formulele: Conversatia Cunoşterea
Reactualizarea combinări de n elemente luate câte k noţiunilor şi a
cunoştinţelor formulelor
(3’) studiate

3
=

Conversaţia Aprecieri
CC1
Profesorul propun spre rezolvare Elevii rezolvă, la tablă, exercițiile euristică verbale
V.Dirijarea CC2 exerciţiile cuprinse în fişele de lucru indicate de către profesor
învăţării și distribuite elevilor. Notează în caiete și participă activ la Explicaţia Observarea
asigurarea CC3 lecție. modului de
Intervine cu idei în rezolvarea anumitor
feedback-ului Răspund la întrebările adresate de Exerciţiul lucru și a
probleme, în care se întâmpină
(35’) CC5 profesor, dar pun și ei întrebări. corectitudinii
dificultăţi
Expunerea raționamentul
CP2
ui
CA1

CA2

VI. Evaluarea Se fac aprecieri, recomandări, notarea Explicația Aprecieri


performanţei elevilor care s-au remarcat la lecţie. Conversația verbale
(2’)
VII. Se fac aprecieri privind modul de Notează tema pentru acasă și Conversaţia
Concluzii  și lucru al elevilor urmăresc indicațiile Explicația
anunțarea Se verifică dacă au rămas nelămuriri
/ neclarităţi
temei pentru
Tema pentru acasă : Exercițiile
acasă
rămase nerezolvate din fișa de lucru
(3’)

4
FIȘĂ DE LUCRU

1. Câte strângeri de mână au loc între cei 25 de elevi ai unei clase ?


2. Rezolvați ecuațiile:
3
a) C x 3 = x – 3.
2 2
b) A x3 - 9 = C x 4 .
3. Să determine numărul tuturor submulțimilor de 2 elemente care se pot
forma cu elemente din mulțimea {1, 2, 3, 4, 5}.

4. Să se rezolve ecuația = 2, unde n N.


5. Într-o clasă cu 20 de bănci se află 20 de elevi din care 12 fete și 8
băieți.
a) în câte moduri se pot așeza cei 20 de elevi în bănci?
b) în câte moduri se pot așeza cele 12 fete în bănci?
c) în câte moduri se pot alege 2 elevi pentru a participa la un concurs cu o
clasă paralelă?
d) în câte moduri se poate alege o grupă de 3 elevi formată din 2 fete și un
băiat pentru a participa la un concurs cu o clasă paralelă?

S-ar putea să vă placă și