Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Prof. Ciorba Ioan Cristian


Data: 29.01.2020
Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic Tarna Mare
Clasa: a VII-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecţiei: Biserica în istorie
Tipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: însușirea unor cunoștințe despre istoria Bisericii creștine;
Competente generale: Cultivarea responsabilității elevilor față de Biserica străbună

Competente operaționale:
-Cognitive: -CO1 - să cunoască evenimentele importante din istoria Bisericii creștine
-CO2 - sǎ cunoască împrejurările pătrunderii creștinismului pe teritoriul țării noastre
-CO3 - să prezinte cronologic evenimentele importante din istoria Bisericii creștine
- Formative: -CO4 - să conștientizeze necesitatea contribuției fiecărui creștin la păstrarea și transmiterea valorilor Bisericii
-Atitudinale: -CO5 - sǎ sintetizeze principalele îndatoriri ale unui creștin, pe baza valorificării unor exemple din viața sfinților

Metode şi procedee: execiţiul, expunerea, conversaţia, conversația euristică, explicaţia, meditaţia religioasă, lectura, povestirea,
observarea dirijată.

Mijloace de învăţământ: Prezentare Power Point, harta, laptop,videoproiector, Sfânta Scriptură, fişa de lucru
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală.

1
Resurse
1.Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, cls. a VII a
Planificarea calendaristică orientativă, cls. a VII a
Proiectarea unităţii de învăţare: Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omului
2.Temporale: numărul de lecţii 1
durata 50 '
3.Bibliografice:
1.*** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2001.
2. Păcurariu, Mircea, Istoria Bisericii Ortodoxe Române, Editura Episcopiei Dunării de Jos, Galați, 1996
4. Bută, Pr. loan, Istorioare morale pentru toate vârstele, Editura „Anastasia", Bucureşti 2000.
5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian; Opriş, Dorin; Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.
6. Ramureanu, Pr. Prof. Dr. Ioan, Istoria Bisericească Universală, Manual pentru Seminariile Teologice, Bucureşti, 1991.
7.Alexa Cristian, Sorina Ciucă, Gheorghe Dogaru, Dragoș Ioniță, Mirela Șova, Religie-Cultul Ortodox clasa a VII-a, Editura Didactică și
Pedagogică.

2
SCENARIUL DIDACTIC

Mijloace
Nr. Ob. Metode Forme de
Etapele lecţiei Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului de învăţă- Evaluare
crt. op. şi procedee organi-zare
mânt

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Observaţi
 salutul ;  salutul ; a
Momentul 2'
1. organizatoric
 rugăciunea;  rugăciunea; sistematic
 notarea absenţelor;  pregătirea pentru începerea ă
 pregătirea pentru începerea lecţiei. lecţiei.
-Se explică elevilor că frumusețea și Elevii ascultă cu atenție .
2. Pregătirea 7' înflorirea actuală a Bisericii, atât în
elevilor
pentru CO6
înțelesul de comunitate a celor botezați, Activitate Aprecieri
receptarea cât și al locașurilor de cult, nu poate fi frontală verbale
noilor înțeleasă decât cunoscânt anumite Conversa-
cunoştinţe momente istorice importante prin care Ţia
aceasta a trecut, de la întemeierea ei în
ziua Cincizecimii până azi. În ciuda
tuturor greutăților și încercărilor prin care
a trecut de-a lungul istoriei, Biserica lui
Hristos a rămas și va rămâne până la
sfârșitul veacurilor, întrucât Însuși
Mântuitorul Hristos ne încredințează că:
”nici porțile iadului nu o vor birui”
Se notează de către profesor pe tablă titlul - Elevii scriu data şi titlul lecţiei în
4. Anunţarea 1' lecţiei noi: caiete şi ascultă explicaţiile date. explicaţia Activitate Aprecieri
titlului lecţiei
şi a
„Biserica în istorie". frontală verbale
competentelo Se precizează competențele pe care
r elevii și le vor însuși la sfârșitul lecției:
lecţiei -vom urmări astăzi împreună un fir cronologic
și vom reține cele mai importante evenimente
din istoria Bisericii creștine, de la începuturile
ei până în sec al IV-lea
-de asemenea ne vom actualiza anumite

3
informații privitoare la pătrunderea
creștinismului pe teritoriul țării noasre,
informații pe care le vom completa cu altele
noi

5. Comunicarea 20' -Se vor actualiza informațiile pe care elevii le - Elevii ascultă cu atenţie explicaţia Prezentar Activitate
/ însuşirea dețin despre momentul întemeierii Bisericii în explicaţiile date. e Power frontală
noilor ziua Cincizecimii,
cunoştinţe
Point
-Când a luat naștere Biserica în chip văzut?
-Ce s-a întâmplat mai exact în acea zi?
-Unde se adunau primii creștini pentru
săvârșirea cultului divin?

Precizare:
Misiunea Apostolilor de propovaduire a Activitate Aprecieri
Evangheliei lui Hristos s-a limitat doar la Țara frontală verbale
Sfântă până în anul 50 d.Hr., când a avut loc
Sinodul Apostolic de la Ierusalim.
CO2 În scurt timp, zona de răspândire a
creștinismului, în urma activității Sfinților - Elevii ascultă cu atenţie. Lectura
Apostoli, a acoperit teritorii vaste: Siria, Asia
Mică, Etiopia, Grecia, ajungând până la Roma. Lectura
explicativă
-Sfântul Apostol Pavel- a fost primul care a
vestit Evanghelia altor neamuri, decât evreilor,
în cele trei călătorii misionare pe teritoriul
Imperiului Roman, motiv pentru care este
numit: ”Apostolul neamurilor”
-Sunt prezentate elevilor hărți ale celor trei
călătorii misionare ale Sfântului Apostol
Pavel, insistându-se asupra modului de Lectura
întemeiere a comunităților creștine explicativă
-Precizare:
CO1 Sfinții Apostoli au continuat propovăduirea Activitate Aprecieri
cuvântului dumnezeiesc până la granițele lumii
frontală verbale
greco-romane: Sfântul Petru (Asia Mică și
Europa, până la Roma), Sfântul Apostol
Toma (India), Sfântul Apostol Matei (Etiopia

4
și Africa) -Elevii dau răspunsuri, folosindu-se
-Se solicită elevilor să numească Apostolul de cunoștințele acumulate anterior: Lectura
Domnului, care a vestit cuvântul Evangheliei explicativă
-....Sfântul Apostol Andrei
pe teritoriul țării noastre.
-În ce parte a țării noastre a predicat Sfântul
- ....Dobrogea
Andrei?
-Cum mai este numit el?
- .... Apostolul Românilor Explicaţia

Precizări:
-Sfântul Apostol Andrei nu este doar Explicaţia
ocrotitorul României ci și al altor state sau Activitate
regiuni: Scoția, Georgia, Ucraina, Rusia, frontală
Polonia, Grecia, Malta, Cipru Aprecieri
CO2 -Despre prezența Sfântului Apostol Andrei în
Lectura
verbale
părțile Dobrogei dau mărturie unele legende și -Elevii urmăresc imaginile și explicativă
colinde, precum și unele toponime: peștera explicațiile oferite de profesor
Sfântului Andrei, pârâiașul Sfântului Andrei.
Se prezintă elevilor imagini cu peștera Sf.
Andrei din localitatea Ion Corvin
-Se citește un fragment din colindul Sfântului Explicaţia
Andrei din Dobrogea -Un elev citește fragmentul din
colindul Sfântului Andrei
-Se solicită elevilor să apeleze la informațiile
pe care și le-au însușit la istorie în privința -Elevii prezintă contextul istoric al
cuceririi Daciei de către romani. cuceririi Daciei de către romani
Lectura
Precizări:
explicativă
Odata cu pătrunderea romanilor în Dacia ei au
adus soldați din alte provincii, coloniști și
negustori, din teritoriile deja încreștinate, care
Aprecieri
au adus elemente de creștinism în Dacia.
-Există foarte multe dovezi că dacii au fost
verbale
încreștinați încă de la începuturile -Elevii ascultă cu atenție și urmăresc Explicaţia
creștinismului: -dovezi arheologice(gema de imaginile prezentate
la Potaissa, tăblița din bronz cu monograma lui
Hristos-Biertan-SB-sec IV, urme de biserici,
inscripții funerare) Conversa-ţia
-prezența unui număr mare de
martiri: pr. Montanus și soția sa Maxima,Sf

5
Epictet și Astion, Sf. Zotikos, Atalos, Kamasis
și Filipos-Niculițel-TL-descoperiți în 1971, Lectura
Episcopul Efrem-Tomis, diaconul Ermil. explicativă
CO2 -Sunt prezentate elevilor imagini cu: tablița de
bronz de la Biertan, gema de la Potaissa,
Aprecieri
iscripția funerară de la Niculițel
-Observație:
verbale
-Enumerând o parte din martirii din Dacia,
putem observa prezența unei organizări
bisericești pe teritoriul țării noastre, încă din Explicaţia
cele mai vechi timpuri.

-Perioada persecuțiilor creștine :- a fost o explicaţia


perioada grea din istoria Bisericii, care a dat
foarte mulți martiri din toate categoriile
sociale: Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel,
Sfânta Muceniţă Irina, Sfânta Ecaterina,
Sfântul Gheorghe, Sfântul Dimitrie
-În această perioadă grea, creștinii se
adunau in catacombe pentru a săvârși
”frângerea pâinii”, după cum le
porunciseră Iisus la Cina de Taină:
”Aceasta să o faceți întru pomenirea Mea”.

-Se prezintă elevilor icoane ale unor sfinți


martiri

-Dobândirea libertății religioase în


timpul Sfântului Împărat Constantin cel
Mare
După o perioadă de aproape 250 ani, odată
cu Împăratul Constantin cel Mare, Biserica
a cunoscut o înflorire cum nu a mai
cunoscut-o pănă atunci, el oferind libertate
creștinilor prin Edictul de la Milan- 313,
oprind progonirile împotriva creștinilor.

6
Concluzie:
-Transmiterea și păstrarea tezaurului sfânt
al Bisericii străbune este o datorie sfântă a
fiecărui creștin.
Pornind de la informațiile dobândite pe Elevii raspund la întrebări, folosindu-
Fixarea şi parcursul lecției, elevii sunt provocați să se de telefoane intelegente personale Kahoot Laptop/
sistematiza- 17'
rea
răspundă corect la 10 întrebări, într-un Videopro
cunoştinţelor CO6 mod interactive, cu ajutorul jocului de -iector/
învățare Kahoot. Astfel elevilor fiindu-le Smart- Activitate Aprecieri
testate atât cunoștințele dobândite pe phone individual verbale
parcursul lecției, cât și capacitatea de ă
concentrare, precum și rapiditatea oferirii
răspunsului corect.

Se fac aprecieri generale şi individuale Elevii ascultă aprecierile Activitate Evaluarea


privind atât pregătirea elevilor pentru profesorului. frontală orală
6. Aprecierea 1'
activităţii
lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor expunerea
elevilor cunoştinţe.
Se notează elevii care au participat la
lecţie.
Voi anunţa şi explica tema pentru acasă :
Precizarea şi Realizați o paralelă între Biserica ieri și Elevii ascultă explicaţiile Activitate
7. explicarea CO2 1'
temei pentru
Biserica azi. profesorului. frontală
acasă

8. Încheierea 1' Rugăciunea Rugăciunea


activităţii Salutul Salutul

S-ar putea să vă placă și