Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Disciplina: Consiliere si Orientare

Clasa: a IX-a E

Prof. diriginte:

Modul: Autocunoaştere şi management personal

Tema: Modalităţi de dezvoltare a încrederii în sine


Subiectul: Micul meu portret

Durata: 50 min

Competente generale: Manifestarea unui stil de viaţă favorabil schimbării şi adaptării la noi contexte de învăţare
şi de muncă.

Competenţe specifice: 1.1. Analizarea caracteristicilor personale semnificative pentru dezvoltarea încrederii în
sine

Obiective operationale:

După realizarea acestei activităţi, elevii vor fi capabili:

O1: să exprime anumite lucruri despre ei prin desen şi compoziţie aplicativă;

O2: să prezinte propriile interese şi activităţi prin desen, aplicatii practice şi prin discuţii;

O3: să identifice o serie de calităţi personale;


Metode si procedee: conversatia, explicatia, descrierea, dezbaterea, problematizarea

Resurse : - de timp: 50 minute

- materiale: foi de flip-chart, markere, creioane colorate, carioca, petale, planşe, coli A4, fişă de lucru,
cutii de carton, lână, nasturi, lipici, hârtie glace, hartie creponata,.

Modalităţi de organizare a activităţii: frontal, individual.

Scenariu didactic:

Etapele
Continutul informational al lectiei Strategia didactica
lectiei
Metode si Forme de
Dozare Activitatea dirigintelui Activitatea elevilor
procedee organizare

1.Moment Pregateste materialului necesar desfasurarii in Se organizeaza in vederea Conversatia frontal


organizatoric conditii optime a activitatii participarii active la lectie
(5min)

2.Anuntarea Comunica elevilor tema exacta a discutiei la care Receptioneaza tema Expunerea frontal
temei vor participa, cu obiectivele aferente: propusa
(2min) Modalităţi de dezvoltare a încrederii în sine
Subiectul: Micul meu portret

Pasul 1: Elevilor li se distribuie ecusoane pe care


3.Desfasurarea trebuie să-şi noteze un nume pe care îl vor folosi în Noteaza numele pe Ecusoane individual
activitatii activitate ecusoane Expunerea si
(30min) Pasul 2: Exerciţiu de spargere a ghetii: “Floarea”– frontal
fiecare elev primeşte o petală de floare pe care Noteaza calitatea pe
trebuie să noteze o calitate personala. Pe tablă, se petala florii si vor
asamblează toate petalele în floarea calităţilor descoperi impreuna ce
noastre; calitati au

Pasul 3: Se citeşte lectura „Povestea vulturului” de Participa activ


James Aggrey. (o povestire despre descoperirea si
manifestarea potentialului personal.) Formuleaza intrebari
Problematizarea

Pasul 4:Sunt invitaţi elevii la dezbatere pe


următoarele întrebări: 1. Cum a fost învăţat vulturul
să se comporte? 2. Care este diferenţa dintre vultur Raspund la intrebari
şi găină? 3. Ce a făcut vulturul atunci când tânărul l- Noteaza pe post-it ce
a dus pe acoperişul casei şi vârful muntelui? 4. De considera ca le poate
ce credeţi că a procedat vulturul aşa? 5. Ce a făcut creste increderea si stima
vulturul când tânărul l-a ridicat spre soare? 6. Îşi de sine Dezbaterea
poate un om schimba comportamentul astfel încăt să
devină un învingător? Cum? 7. Ce credeţi că a simţit
vulturul când tânărul i-a spus „desfă aripile şi
zboară!” 8. Ce l-a determinat pe vultur să zboare ? 9.
De ce are nevoie un om pentru a avea încredere în el
?Voi de ce aveţi nevoie? (notaţi pe un post-it, apoi
comunicaţi şi colegilor).

Pasul 5: Realizarea portretelor personale (in functie Realizeaza portretul


de abilitatile plastice sau practice). personal

Pentru a vedea gradul de implicare pe care l-au avut


4.Realizarea elevii in timpul activitatii , se va folosi metoda Elevii vor fi solicitati sa Conversatia individual
feed-back-ului “Acvariul “ Pe foaia de flipchart se va desena un se pozitioneze in functie si
(10min) acvariu. de interesul si placerea cu Observarea frontal
care au participat ( sub sistematica
forma unor vietati
acvatice:pesti, stelute de
mare, caluti de mare )
mai sus sau mai jos.

5.Concluzii Se fac aprecieri despre aportul elevilor la Receptioneazaconcluziile Conversatia frontal si


(3min) desfasurarea activitatii individual
Anexa 1 Motto: „Îndrăzneşte să devii ceea ce eşti.

Există posibilităţi minunate în fiecare fiinţă.

Convinge-te de forţa ta.

Să ştii să spui mereu fără încetare: ”Nu depinde decât de mine!”

Andre Gide

Povestea vulturului

de James Aggrey,

Cândva, în timpul unei plimbări prin pădure, un bărbat găsi un pui de vultur. Il duse acasă şi îl închise în curtea găinilor. Micul
vultur învăţă curând să se hrănească şi să se poarte aidoma lor.
Intr-o zi, un naturalist ce avea drum prin partea locului îl întrebă pe stăpânul vulturului cum se face că regele tuturor păsărilor
se limitează la a trăi o viaţă de găina. “De vreme ce l-am hrănit şi l-am tratat ca pe o găina, nu a învăţat să zboare – îi răspunse el. Are
comportament de găina, aşa că nu mai este vultur.”“Totuşi – insista naturalistul – are inima de vultur, deci poate învăţa să zboare.”
După ce au mai discutat o vreme, cei doi căzură de acord să încerce să afle dacă vulturul putea zbura. Cu blândeţe, naturalistul
lua în brate vulturul şi-i spuse: “Aparţii cerului, nu pamântului. Intinde-ţi aripile şi zboară.” Vulturul era derutat căci nu ştia ce este.
Văzând  găinile care ciuguleau nişte boabe pe jos, sări din bratele naturalistului şi li se alătură.
In ziua următoare naturalistul lua vulturul în braţe, urcă pe acoperişul casei şi îl îndemnă din nou: “Eşti vultur. Intinde-ţi aripile
şi zboară.” Vulturului îi era însă frică de lume şi de ceea ce nu ştia despre sine, aşa că sări din nou între găinile care ciuguleau.
In cea de-a treia zi naturalistul se trezi dimineaţă devreme, luă vulturul, îl duse pe un vârf de munte şi-l încurajă din nou
spunându-i: “Eşti vultur. Aparţii cerului aşa cum aparţii şi pământului. Acum întinde-ţi aripile şi zboară.” Vulturul privi în jur, privi
înapoi spre curtea găinilor şi privi spre cer însa nu zbură. Atunci naturalistul îl ridică în direcţia soarelui iar vulturul tremurând îşi
întinse încet aripile. In cele din urmă scoase un strigăt triumfator şi-şi luă zborul spre înaltul cerului.
E posibil ca vulturul să-şi amintească cu nostalgie de curtea găinilor şi chiar s-o viziteze uneori însă, din câte se ştie,  nu s-a
mai întors să trăiască acolo. Era vultur chiar dacă fusese domesticit şi crescut ca o găina.

S-ar putea să vă placă și