Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 27.05.2013
Clasa: a III-a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Disciplina: Ştiinţe
Unitatea de învăţare: Influenţa mediului şi a factorilor de mediu asupra corpurilor
Subiectul: Protejarea mediului
Tipul lecţiei: consolidare
Scop: formarea deprinderilor de a proteja mediul, conştientizarea efectelor negative ale activităţii
omului asupra mediului înconjurător

Obiective operaţionale:
O1- să definească mediul ca natura înconjurătoare alcătuită din totalitatea factorilor în care
se află fiinţele şi lucrurile;
O2-să exemplifice cauze ale distrugerii mediului;
O3-să identifice efecte negative ale intervenţiei omului asupra mediului;
O4-să propună soluţii pentru stoparea poluării mediului;
O5-să stabilească reguli de conduită faţă de mediul înconjurător.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă;
Mijloace de învăţământ: fişe, creta colorată, „scrisoarea Pământului”, copacul aşteptărilor;
Forme de organizare:activitate frontală, individuală, pe grupe;
Bibliografie:
1. Cerghit, I.,(2006), Metode de învăţământ,EdituraPolirom, Iaşi;
2. Flueraş, V., (2003), Paideia şi gândirea critică, Editura Casa cărţii de
Ştiinţă, Cluj-Napoca;
3. MEC(2006), Strategii educaţionale centrate pe elev, Bucureşti;
4. Stanciu, Mihai(2003), Didactica postmodernă, Editura Universităţii, Suceava;
5. Minculescu M., Oltean E., Şeulean A., (2010), Cunoaşterea mediului, auxiliar pentru
clasa a III-a, Editura Kreativ;Târgu Mureş;
6. www.didactic.ro
1
1. EVOCARE
Ziua Internaţională a Mediului se sărbătoreşte în fiecare an pe data de 5 iunie la iniţiativa
Organizaţiei Naţiunilor Unite, începând din anul 1973, cu scopul de a spori gradul de conştientizare a
nevoii de păstrare şi ameliorare a mediului inconjurator.
În fiecare an este desemnată o ţară gazdă şi este aleasă o temă. Anul acesta ţara gazdă este .
Celebrarea Zilei Internaţionale a Mediului a inclus în trecut teme diverse, teme printre care
menţionam: protecţia solului şi a apei, stratul de ozon, schimbările climatice, deşertificarea şi
dezvoltarea durabilă.  
În acest an, tema Zilei Internaţionale a Mediului este : „Gândeşte. Mănâncă. Salvează”

Numiţi şi alte zile care au rol de protecţie a mediului.


Ziua Roşiei Montane 2013 la Bucureşti – 06 februarie 2013
Ziua Mondială a Eficienţei Energetice – 05 martie 2013
Ziua Gărzii Naţionale de Mediu – 12 martie 2013
Ziua Păduri – 15 martie – 15 aprilie 2013
Ziua Mondială a Apei – 22 martie 2013
Ziua Planetei PĂMÂNT – 22 aprilie 2013
Ziua Mondiala a Păsărilor Migratoare– 11 Mai 2013
“Let’s Do It Romania!” – Ziua de Curăţenie Naţională – 12 mai 2013
Ziua Internaţională de acţiune pentru Climă – 15 mai 2013
Ziua Internaţională a Biodiversităţii – 22 mai 2013
Ziua Parcurilor din Carpaţi – 23 mai 2013
Ziua Mondiala a Broaştelor Ţestoase – 23 mai 2013
Ziua Europeană a Parcurilor – 24 mai 2013
Ziua Europeană a Păsărilor – 24 mai 2013
Ziua Mondială FĂRĂ TUTUN – 31 mai 2013
Ziua MEDIULUI – 05 iunie 2013
Ziua Mondială a Oceanelor – 08 iunie 2013
Ziua Internaţională a Energiei Eoliene– 15 iunie 2013
Ziua Mondială pentru combaterea deşertificării şi a secetei – 17 iunie 2013
Ziua Mondială a Soarelui– 21 iunie 2013
Ziua Internaţională a Dunării – 29 iunie 2013
Ziua Internaţională pentru Conservarea Stratului de Ozon - 16 septembrie 2013
Ziua FĂRĂ MAŞINI – 22 septembrie 2012

2
Ziua Mondială a Animalelor – 4 octombrie 2013
Ziua Mondială pentru reducerea dezastrelor naturale – 08 octombrie 2013
Ziua Internaţională a Mării Negre  – 31 octombrie 2013
Ziua Internaţională a zonelor urbane – 08 noiembrie 2013
Ziua Internaţională a Munţilor – 11 decembrie 2013
Ziua Internaţională de Protest Împotriva Reactoarelor Nucleare- 14 decembrie 2013

2. REALIZAREA SENSULUI

Elevii vor citi o scrisoare pe care le-a adresat-o Pământul; prin această scrisoare le cere ajutor
pentru că se simte ameninţat. (Anexa 1)

Dragi copii ,
Sunt foarte bolnav. Mă ameninţă din ce în ce mai multe
pericole. Mi se risipesc bogăţiile. Îmi mor animalele. Îmi dispar
plantele, copacii. Oamenii se îmbolnăvesc sau suferă de foame. Stratul
de aer care mă apără de razele puternice ale Soarelui, se subţiază .
Mă acoperă gunoaiele. Este atât de murdar în jurul meu. Ajutaţi-mă !
Prietenul vostru,
Pământul
Explic elevilor faptul că pentru a putea să răspundem apelului de ajutor al Pământului, trebuie să
analizăm cu atenţie cauzele distrugerii acestuia şi să găsim soluţii pentru a o stopa.
- definirea noţiunii de mediu;
Mediul-natura înconjurătoare alcătuită din totalitatea factorilor în care se află fiinţele şi lucrurile.
(păduri , ape, aer, sol).Omul afectează mediul poluându-l prin activităţile sale.
- identificarea unor cauze ale distugerii mediului şi combaterea lor;
Poluarea aerului se face prin eliminarea unor gaze toxice de la coşurile fabricilor sau de la ţevile
de eşapament ale maşinilor.
Poluarea apelor şi a solului se face prin aruncarea în apă sau în sol a unor substanţe toxice şi deşeuri,
incendierea pădurilor, folosirea în exces a îngrăşămintelor chimice.
- stabilirea unor reguli de conduită faţă de mediul înconjurător;
Pentru a proteja mediul, oamenii trebuie să colecteze şi să depoziteze deşeurile în locuri special
amenajate şi să nu le arunce la întâmplare, pentru a putea fi refolosite, să folosească îngrăşăminte
naturale în locul celor chimice, să se împădurească unele zone etc.

3
Rezolvă exerciţiul 1 de pe fişă(Protejarea mediului – Anexa 2 ).
Reţine: Dacă Pământul este sănătos, şi noi vom fi sănătoşi!
Citesc poezia de la exerciţiul 2 de pe fişă(Protejarea mediului – Anexa 2), receptând mesajul
poeziei.
Rezolvă exrciţiile 3, 4 , 5 de pe fişă (Protejarea mediului - Anexa 2).

Folosirea deşeurilor
Deşeurile sunt resturi provenite din unele activităţi ale omului. Hârtia, sticla, lemnul, plasticul,
metalul, cauciucul, etc. Prin reciclarea lor se pot fabrica alte obiecte utile.

Lucrează pe fişă exerciţiile 1, 2, 3 (Deşeurile şi refolosirea lor - Anexa 3).

3. REFLECŢIA

Fişă de evaluare (Anexa 4)


Prietenul Pamântului (Anexa 5)
Copacul aşteptărilor (Anexa 6)
Cum pot ajuta copiii mediul...de la A la Z (Anexa 7)

Fiecare copil va primi steluţa micului ecologist.

S-ar putea să vă placă și