Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate

Data: .23.09.2020
Propunător: Iordache Florentina
Unitatea de învățământ: Grădinița nr. 1 Ciolpani
Grupa/Nivelul: Mijlocie, 3-5 ani, I
Tema anuală de studiu: „Cine sunt/suntem?”
Tema proiectului: Evaluare initiala
Tema săptămânii:Eu, Tu/ El, Ea
Tema activității: Corpul uman

Elemente componente ale activității integrate:


ADP – Întâlnirea de dimineață: „Acesta/Aceasta sunt eu!” (joc distractiv)
ALA 1: Simțurile nu mă înșală
– B1: “Povestea celor 5 degete)-povestea educatoarei
– B2: Portret de copil cu pistrui (exercitiu grafic)
– JM: „Ochisorii mei”- cu tinte
ADE – Științe: „Fata din oglinda”-observare
– Estetic și creativ: „Fata din oglinda”-dactilopictura
ALA 2 – „Deschide urechea bine” (joc senzorial)
SCOPUL activității: 
Consolidarea cunoștințelor despre corpul uman și rolul acestuia, precum și dezvoltarea bazei senzoriale de cunoaștere și familiarizare cu elementele de
ingrijire.

OBIECTIVELE operaționale:
Până la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
O1. să identifice fiecare parte a corpului uman, având ca suport propria imagine;
O2. să realizeze exercițiile de încălzire ale degetelor utilizând exemplul educatoarei;
O3. să realizeze cel putin jumatate din lucrarea propusa, avand ca exemplu modelul educatoarei;
O4. să respecte regulile jocului, având în vedere instrucțiunile educatoarei.

Scenariu activității

Se creează condițiile optime pentru desfășurarea activității: aerisirea sălii de grupă, pregătirea materialelor didactice necesare, 
stabilirea liniștii, asigurarea unei atmosfere de lucru adecvate. Se așază copiii în semicerc.
Pentru tranziție se interpreteaza următorul cantecel:
Ne jucam, ne jucam Ne jucam, ne jucam
Cu degetul mare ne jucam Cu aratatorul ne jucam
Cand degetul mare a obosit Cand aratatorul a obosit
Aratatorul a si sosit Mijlociul a si sosit
Educatoarea adresează un salut copiilor, însoțit de o apreciere: „Bună dimineața, copii minunați! Mă bucur că ați venit azi la grădiniță!”. Aceștia vor
răspunde salutului adresat de educatoare: „Bună dimineața!”, apoi se vor saluta unul pe altul, de la stânga la dreapta, cu voce tare și privindu-se, folosind
formula de salut: „Bună dimineața, (numele colegului/colegei)! Mă bucur că ai venit azi la grădiniță!”.

Se completează tabelul de prezență cu ajutorul copiilor, care vor fi rugați să vină în fața clasei la auzirea propriului nume și să spună „Prezent/ă”. De
asemenea, copiii care nu sunt prezenți, vor fi declarați „Absenți” de către intreaga grupa.

Li se cere copiilor să identifice anotimpul, luna și ziua săptămânii în care ne aflăm, completând calendarul naturii. Apoi vor fi rugați să observe vremea
de afară și să descrie ceea ce observă, precum și să îmbrace copiii prezentați pe panou.

Unul dintre copiii va fi rugat să verifice centrul tematic pentru a descoperi noutatea zilei, apoi să le explice colegilor săi ceea ce a observat. Centrul
tematic va cuprinde o imagine despre Corpul Uman. Pe baza acesteia se va iniția jocul „Eu si corpul meu..” în care un copil se va uita in oglinda la
corpul sau si va formula o ghicitoare, spre exemplu „Este ceva rotund, care are par”, restul colegilor vor trebui sa ghiceasca – (capul), iar cel care a
reusit sa spuna raspunsul corect va spune o alta ghicitoare.
Se va realiza înviorarea de dimineața cu ajutorul următorului cântecel:
Ca să creştem mari, voinici, Şi într-un picior sărim, Ne-aşezăm jos, pe podea
Facem sport încă de mici! Iar apoi, încetişor, Şi cântăm cu toţii-aşa:
Toţi în clasă ne-adunăm, Întindem braţele-n zbor. Unu, doi, ne arcuim,
Şi în cerc ne aşezăm, Şi zburăm, zburăm voioşi, Trei şi patru, ne-nvârtim!
Iar în pas alergător Pe vârfuri stăm graţioşi, Cinci şi şase, ne-am întins,
Fugim toţi spre coridor… Pe călcâie-ncetişor, Degetele ne-am atins
La uşă noi ne oprim, Ne oprim cuminţi din zbor… Şapte, opt, ne scuturăm,
Nouă, zece, respirăm! Şi pe ambii obrăjori, De muncă să ne-apucăm...
Pe năsuc şi pe guriţă, Fiindcă ne-am înviorat,
Fiindcă este dimineaţă De-s băiat sau de-s fetiţă. Este timpul de-nvăţat!
Ne spălăm bine pe faţă,
Şi pe rând, pe ochişori De pe jos ne ridicăm,

Pentru activitățile liber alese, copiii se așază la măsuțe la centrul dorit. După ce copiii și-au ales centrul dorit, se prezintă activitățile pentru fiecare
centru și se explică sarcinile de lucru.
1. La centrul B1 copiiilor le va fi prezentata „Povestea celor 5 degete” de catre doamna educatoare.
2. La centrul B2 copiii vor primi cate o fisa individuala prin care vor uni pistruii baietelului, sub forma unui exercitiu grafic.
3. La centrul Științe, copiii vor avea avea de lipit ochisorii copiilor din imagini.
Se realizează demonstrația fiecărei sarcini de lucru, urmând să se ofere ajutor unde va fi nevoie. Copiii vor putea să se mute la un alt centru oricând
doresc, cu condiția să existe loc liber.
Captarea atenției se va realiza cu ajutorul unei poezii și a unor imagini cu corpul uman:
„Eu cu ochii, dragi copii, Îmi spun gustul prăjiturii.
Văd păpuşi şi jucării. Degetele-mi spun şi ele
Cu urechile, oricând, De sunt moi chiflele mele.
Aud fiece cuvânt. Iar cu nasu-adeseori,
Limba şi cu cerul gurii Sorb parfumul tot din flori.”
Li se spune copiilor că azi vor afla mai multe lucruri despre corpul uman.
Se vor relua imaginile pe rând și se vor explica câteva aspecte despre acestea, astfel:
La ce ne ajuta capul? Capul este locul de unde pleaca informatia prin tot corpul, astfel incat daca nu am avea cap nu am putea sa ne controlam nici restul
corpului.
La ce ajuta mainile? Mainile sunt foarte importante, deoarece cu acestea realizam activitati necesare noua: mancam, scriem, coloram, etc.
La ce ne ajuta picioarele? Ca si mainile, acestea ne ajuta sa realizam foarte multe activitati, dar cel mai important este faptul ca ne ajuta sa ne deplasam.
La ce ne ajuta ochisorii? Ochisorii ne ajuta sa ne orientam in spatiu si sa vedem lucrurile si culorile din jurul nostru. etc
Sinteza parțială se va realiza cu ajutorul următoarelor întrebări:
- Care sunt componentele corpului uman?
- Care este rolul ochilor?
- Care este rolul picioarelor?
- Care este rolul mainilor?
Se realizează exerciții de respirație și de încălzire a manutelor, folosindu-se tot felul de miscari ale membrelor superioare.
Educatoarea le va imparti copiilor materialele necesare, iar apoi la tabla le va arata cum se realizeaza lucrarea. Aceasta va merge pe la fiecare copil
pentru a corecta eventualele greseli sau in caz de nevoie.
Realizarea lucrarii:
1. Se intoarce fisa de lucru cu fata in sus
2. Degetelul aratator se umezeste in borcanel.
3. Degetelul se imbiba in acuarela.
4. Se aseaza degetelul colorat pe foaie sub forma unor punctulete .
5. Se sterge degetelul de seretel si se reia cu o alta culoare pana la finalizarea lucrarii.
La momentul de miscare se va interpreta jocul „Baba oarba”
Este delimitat un spatiu de joc din care copiii nu au voie sa iasa. Cine iese afara din acest spatiu devine automat Baba oarba.
Copiii se aseaza in cerc. Un copil este ales pentru a fi Baba oarba. Baba oarba se pozitioneaza in centrul cercului format de restul copiilor si este legat
la ochi.
Restul copiilor se raspandesc in spatiul de joc, facand putin zgomot. Baba poate striga: “ Unde eşti Chirita?” iar copiii pot sa raspunda: “ In oala cu
jantita”…Daca reuseste sa atinga pe cineva si sa spuna numele celui atins, acel copil devine Baba oarba si jocul se reia.

La finalul activității se fac aprecieri verbale individuale și colective asupra modului în care s-au comportat copiii și îi felicit pentru cum s-au
descurcat.

S-ar putea să vă placă și