Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Manoliu Sorina

Data:
Clasa: a XII-a
Disciplina: Teoria educaţiei şi managementul clasei de elevi
Tema: „Educaţia pentru drepturile omului”
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Scopul:
Îmbogăţirea cunoştinţelor cu privire la Educaţia privind Drepturile Omului prin însuşirea
terminologiei specifice, a metodologiei de predare a acesteia.

Obiective operaţionale:
O1: să definească noţiunea de drept;
O2: să identifice cel puţin 5 drepturi ale omului;
O3: să enumere obiectivele educaţiei pentru drepturile omului;
O4: să identifice caracteristicile drepturilor omului;
O5: să prezinte principalele documente naţionale şi internaţionale ce reglementează drepturile
omului.

Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, joc de rol, exerciţiul.
Mijloace didactice: articole din ziare, Convenţia cu privire la drepturile copilului;
Forme de organizare: frontală, pe grupe;
Timp: 50 min
Evaluarea:
Aspectul evaluat: Cunoştinţe cu privire la drepturile omului;
Atitudinile faţă de persoanele care încalcă drepturile omului;
Capacitatea de a distinge situaţii problematice cu privire la respectarea
drepturilor omului.
Criterii de evaluare: nivelul de participare la discuţii, pertinenţa celor spuse, folosirea
limbajului pedagogic.
Instrument: articolele decupate, exerciţiile de imaginaţie, jocul de rol prin discuţiile ce vor
urma.
Valorificarea rezultatelor evaluate: evaluarea nu urmăreşte direct notarea elevilor ce se
evidenţiază, ci are valoare orientativă şi de ameliorare.

Bibliografie:
 Momanu, Mariana, Introducere în teoria educaţiei, Editura Polirom, Iaşi, 2002.
 www.civica-online.ro/concepte/drepturile_omului- articol realizat de Velea
Simona, cercetator ISE- Educaţie pentru Drepturile Omului
Secvenţele Ob. Timp Conţinut instructiv-educativ Metode şi Evaluare
lecţiei op procedee
1 2 3 4 5 6
1.Moment Pregătirea resurselor necesare desfăşurării optime a orei de pedagogie.
organizatoric

2.Verificarea Se vor face câteva referiri cu privire la motivele apariţiei noilor educaţii, pentru
cunoştinţelor 3’ crearea unui context propice înţelegerii materialului ce va fi predat.
anterioare

3.Enunţarea Se va introduce titlul noii lecţii „Educaţia pentru drepturile omului” printr-un Capacitatea
temei şi a 7’ moment în care le va fi solicitat elevilor lucrul în echipe pe baza unor articole din Exerciţiul de a
obiectivelor ziar.În cadrul acestui exerciţiu elevii vor identifica drepturile ce au fost încălcate în discrimina o
relatările din ziare. încălcare a
drepturilor
4.Predarea şi În continuare se va defini noţiunea de drept din punct de vedere juridic „ o
învăţarea noilor O1 revendicare pe care suntem îndreptăţiţi să o cerem”.
conţinuturi O2 Se va face un mic istoric al evoluţiei drepturilor omului, insistându-se de la
momentul în care au apărut tratate, declaraţii şi convenţii pentru legiferarea acestora
(se va face şi precizarea că există o diferenţă între declaraţie şi convenţie, şi anume, Conversaţia
declaraţia formulează principii ce orientează acţiunile, dar nu are putere juridică, pe
când convenţia fornulează obligaţii juridice pentru cei care o ratifică ). Explicaţia
Astfel se vor preciza următoarele momente de maximă importanţă:
10’ 10 decembrie 1948- votarea Declaraţiei Universale a Drepturilor Omului;
1953 adoptarea Convenţiei Europene a Drepturilor Omului;
O5 20 noiembrie 1989 adoptarea Convenţiei Internaţionale a Drepturilor
Copilului;
1990 România ratifică Convenţia ONU cu privire la Drepturile Copilului.
Li se va arată elevilor Convenţia cu privire la Drepturile Copilului, iar acasă vor
avea ca temă să mai consulte şi alte documente.
Plecând de la evoluţia fenomenului se va ajunge la caracteristicile drepturilor
omului:
 Inalielabile- nimeni nu le poate pierde, deşi în unele situaţii ele pot fi
O4 5’ restricţionate;
 Indivizibile, interdependente, interrelaţionale- nu pot fi abordate izolat
unele de celelalte;
 Universale- se aplică in mod egal pentru toate persoanele.
Revenindu-se la contextul apariţiei noilor educaţii se va desfăşura o discuţiei cu
2’ privire la necesitatea unei educaţii pentru drepturile omului. Aceasta ar rezulta din
faptul că se observa o tot mai mare indiferenţă faţă de semenii noştri, o tot mai
mare demagogie, iar ideea unei lumi în care fiinţele umane sa fie libere este încă o Problematizarea
3’ aspiraţie.
 Cum aţi descrie o şcoală în care toate drepturile omului ar fi Capacitatea
respectate? creativă
Se va realiza o definire a Educaţiei pentru Drepturile Omului potrivit Consiliului
Europei: „ programe şi activităţi educaţionale care promovează egalitatea demnităţii
umane, în conexiune cu alte programe care promovează învăţarea interculturală,
participarea şi susţinerea minorităţilor”.
De asemenea, se vor prezenta principalele obiective ale Educaţiei pentru
O3 Drepturile Omului, pe fiecare componentă:
5’  Componenta cognitivă va viza: cunoaşterea drepturilor, a instituţiilor care au
drept scop respectarea acestora, analiza de situaţii concrete de încălcare a drepturilor
şi dezvoltarea gândirii critice.
 Componenta afectivă se referă la: dezvoltarea interesului pentru respectarea
drepturilor, a empatiei cu cei victimizaţi.
 Componenta atitudinală prezintă: formarea atitudinii de respect faţă de Conversaţia
drepturile celorlalţi şi a capacităţii de a lua decizii in diverse situaţii problematice cu Explicaţia
privire la drepturi.
5’ Deoarece elevii vor fi viitori practicieni, se vor face câteva referiri
metodologice pentru realizarea Educaţiei pentru Drepturile Omului pe diferite
perioade de şcolarizare. Astfel, în perioada preşcolară accentul va cădea pe
cooperare, ce va fi dezvoltată prin povestiri, prin jocuri de rol, serbări ce
comemorează zile ca cea a copilului. În perioada de şcolaritate mică se recomandă a
se creea în mediul de clasă o atmosferă cat mai apropiată de cea ce doreşte a fi
interiorizată, studii de caz, exerciţii de simulare etc. .
Toate activităţile se recomandă a se începe de la o vârstă cât mai precoce şi sa
fie bazate pe acţiune. Problematizarea
 De ce se recomandă predarea Educaţiei Drepturilor Omului de
la o vârstă fragedă?
4.Asigurarea
retenţiei şi a 10’ În timp ce voi încerca să trag concluziile lecţiei, un elev în complicitate cu mine
transferului va intra în sala de clasă să ceară ceva.Însă eu voi reacţiona total neadecvat şi ii voi
încălca mai multe drepturi prin comportamentul meu, cum ar fi dreptul la exprimare Joc de rol
liberă, la opinie, la integritate personală etc.. Atunci când exerciţiul va lua sfârşit se Conversaţia Gândirea
va preciza elevilor că a fost un joc de rol, iar ei vor avea sarcina de a analiza situaţia critică
urmărind următoarele aspecte:
 Ce drepturi au fost încălcate? Capacitatea
 Dacă reacţia elevului a amplificat situaţia sau a reacţionat potrivit? de a emite
 Ce măsuri ar lua faţă de o persoana care s-ar comporta ca mine, pentru fiecare judecăţi
nivel în parte(cognitiv, afectiv, atitudinal)?
5.Încheierea
activităţii La finalul activităţii li se va preciza elevilor ca au ca temă realizarea unui proiect
didactic pentru grădiniţă în care să predea copiilor drepturile lor cele mai
importante.
Data
Oglinda tablei

Educaţia pentru Drepturile Omului

Dreptul din punct de vedere juridic este o revendicare pe care suntem îndreptăţiţi să o cerem.

Momente importante în evoluţia legiferării drepturilor:

10 decembrie 1948- votarea Declaraţiei Universale a Drepturilor Omului;


1953 adoptarea Convenţiei Europene a Drepturilor Omului;
20 noiembrie 1989 adoptarea Convenţiei Internaţionale a Drepturilor Copilului;
1990 România ratifică Convenţia ONU cu privire la Drepturile Copilului.

Caracteristicile drepturilor omului:

 Inalielabile
 Indivizibile, interdependente, interrelaţionale
 Universale.

Principalele obiective ale Educaţiei pentru Drepturile Omului, pe fiecare componentă:

 Componenta cognitivă va viza: cunoaşterea drepturilor, a instituţiilor care au drept


scop respectarea acestora, analiza de situaţii concrete de încălcare a drepturilor şi
dezvoltarea gândirii critice.
 Componenta afectivă se referă la: dezvoltarea interesului pentru respectarea
drepturilor, a empatiei cu cei victimizaţi;
 Componenta atitudinală prezintă: formarea atitudinii de respect faţă de drepturile
celorlalţi şi a capacităţii de a lua decizii in diverse situaţii problematice cu privire la
drepturi.

S-ar putea să vă placă și