Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATE GENERALE :

Instituția de învățământ: Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza”, Bacău


Profesor: Pașcu Constantin
Data: 26.11.2019
Clasa: I
Disciplina: Religie Ortodoxă
Aria curriculară: Om -societate
Unitatea de învăţare: Omul își arată iubirea față de Dumnezeu în Biserică
Titlul lecţiei: Recapitulare Unitatea ,, Omul își arată iubirea față de Dumnezeu în Biserică” :„ Biserica este casa lui Dumnezeu”,
„Cum arată o biserica”, „Cum îl primesc pe Dumnezeu în biserică”, „Cu cine mă rog în biserică”, „Cum mă
comport în biserică” , „Ce fac eu pentru biserica mea”
Tipul de lecţie: recapitularea și sistematizarea cunoștiințelor
Timp: 50 de minute

Competenţe specifice:

1.1. Descrierea unor aspecte de bază ale credinţei religioase, prin apelul la experienţa proprie
1.2. Identificarea caracteristicilor comportamentale ale unui creştin, pe baza valorificării unor situaţii din viaţa de zi cu zi şi a
exemplelor unor persoane din Biblie
1.3. Aplicarea unor reguli de comportament moral-creştin într-o serie de contexte de viaţă reale sau imaginare
2.1. Manifestarea interesului pentru asumarea unor responsabilităţi în cadrul grupurilor din care face parte

Competenţe derivate:

1
La sfârşitul lecţiei, elevii vor dovedi următoarele competențe :
CD1 - identificarea unei bisericii în raport cu alte clădiri dintr-o serie de imagini date, specificând cel puțin un element distinctiv al
acesteia
CD2 – enumerarea obiectelor aflate în biserică pe baza cunoștințelor anterioare, precizând cel puțin patru obiecte specifice
CD3 – recunoașterea unor comportamente corecte în biserică având la dispoziție un set de imagini argumentând alegerea făcută
CD4 – precizarea persoanelor alături de care se roagă un creștin în biserică, pe baza cunoștințelor anterioare, enumerând cel puțin două
personae
CD5 – menționarea unor activități prin care ne arătăm grija, iubirea față de biserică, indicând cel puțin două activități pe care le pot
realiza ei

Strategia didactică:

1. Metode şi procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic, problematizarea, brainstorming, ciorchinele.
2. Mijloace de învăţământ: fișe de lucru, tub lipici, laptop, videoproiector, soft multimedia „Sfânta Biserică – poartă către cer”.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală şi pe grupe.

Resurse:

1.Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa I;


• Planificarea calendaristică orientativă;
• Proiectarea unităţii de învăţare.
2.Temporale: • număr de lecţii: 1
• durata: 50’

3. Bibliografice:
1 *** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1988;
2 Leonte, Irina, Caietul elevului, Religie Cultul Ortodox, Clasa I, Semestrul I, Editura Corint Educațional, București, 2015.
3 Muha, Camelia, Religie. Caiet pentru elevi, clasa I, Editura Sfântul Mina, Iași, 2013.

2
4 Șebu, Preot prof. univ. dr. Sebastian, Opriș, Prof. Monica, Opriș, Prof. Dorin, Metodica predării Religiei, ed. Reîntregirea,
Alba Iulia, 2000
5 Opriș, Prof. Monica, Opriș, Prof. Dorin, Metode active de predare-învățare- modele și aplicații la religie , Editura Sfântul
Mina, Iași, 2008

3
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele C. Timp Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare


Crt. lecţiei D. (min) Activitatea procedee Învăţământ organizare
profesorului/activitatea elevilor
• Salutul
1. Momentul 2 • Rugăciunea • conversația • activitate •observarea
organizatoric • Notarea absenţelor frontală comp.
• Pregătirea pentru începerea lecţiei.
• Rostesc următoarea ghicitoare: •jocul didactic •Leon •activitate •aprecieri
„E deschisă orișicui, Magdan, Cele frontală verbale
2. Pregătirea Este „Casa Domnului”. mai frumoase
aperceptivă 2 Răspuns: Biserica. ghicitori
creștine
• Adresez următoarea întrebare: •conversația •activitate •aprecieri
- De ce mergem la biserică? Cu frontală verbale
cine ne întâlnim noi la Biserică?
• Se anunţă capitolul şi titlurile •explicaţia • activitate
lecţiilor ce urmează a fi frontală
Anunţarea recapitulate:
titlurilor ce 3 Astăzi, la ora de religie
3. urmează a fi vom recapitula lecţiile din
recapitulate şi Unitatea: Omul își arată iubirea
precizarea față de Dumnezeu în Biserică” ,
competenţelor respectiv: „ Biserica este casa lui
Dumnezeu”, „Cum arată o
biserică”, „Cum îl primesc pe
4
Dumnezeu în biserică”, „Cu cine
mă rog în biserică”, „Cum mă
comport în biserică” , „Ce fac eu
pentru biserica mea”
Vor fi precizate competențele
urmărite și vor fi lăsate la vedere pe
tablă
35 • Distribui elevilor câte o ilustrație •exercițiul •fișa de •activitate • aprecieri
care reprezintă o biserică lucru,Soft individuală verbale
înconjurată de diferite clădiri și le multimedia
Cd1 cer să identifice biserica din Sf. Biserică-
ilustrație, apoi să facă schimb cu poartă către
colegul de bancă pentru evaluare cer
4. Recapitularea şi
sistematizarea • Adresez întrebarea:
cunoştinţelor -Prin ce se deosebește biserica de •conversația •activitate •aprecieri
celelalte clădiri? frontală verbale

• Pentru a afla obiectele de cult


Cd2 folosite la biserică rostesc câteva • jocul didactic • imagini •activitate •aprecieri
ghicitori,ale căror răspunsuri sunt obiecte de cult frontală verbale
sub formă de imagini, iar elevii
trebuie să găsească răspunsurile
potrivite.

• Apoi le propun realizarea unui


ciorchine al obiectelor de cult cu • ciorchinele fișa de lucru • activitate •aprecieri
ajutorul imaginilor(Anexa nr. 2) Frontală verbale

• Împart clasa în 5 grupe și fiecare •fișa de lucru,


Cd3 grupă va primi câte o fișă de lucru, •exercițiul Soft •activitate •observare
5
având sarcină să descopere multimedia pe grupe sistematică
greșelile de comportament ale Sf. Biserică-
credincioșilor, din imagini, aflați în poartă către
biserică și să le încercuiască, iar cer
apoi să identifice locul din biserică
a fiecărui grup ( fete, băieți, preot,
cântăreți) lipind imaginea grupului
în locul respectiv.

•Adresez intrebările :
-Dar ce facem noi la biserică?
Cd4 Răspuns: - Ne rugăm! • conversația •activitate •aprecieri
-Dar ce este rugăciunea? Unde și frontală verbale
când ne putem ruga?
Răspuns: Rugăciunea este
convorbirea omului cu Dumnezeu.
Ne putem ruga acasa, la școala, la
biserică oriunde și oricând!

•- Alături de cine ne rugăm noi în


biserică? Elevii dau diferite • fișa de lucru
răspunsurii: preot, ceilalți • brainstorming •activitate •aprecieri
credincioși, părinți , frați, iar frontală verbale
răspunsurile lor vor fi trecute pe
planșa norișorilor.
5. Asocierea şi Cd5 5 • Cum ne putem arăta grija și • conversația • activitate • aprecieri
generalizarea dragostea față de biserică? Ce frontală verbale
putem face noi pentru ea? Dați
câteva exemple!

• Precizare. • activitate
6
Creștinii își pot arăta credința și •explicația frontală
dragostea față de Dumnezeu prin
participarea la Sfintele Slujbe ce se
săvârșesc în Casa Domnului, adică
Biserica. Aici ei îl întâlnesc mereu
pe Dumnezeu sub forma Sfintei
Împărtășanii care este Trupul și
Sângele Său, care se află permanent
pe Sfânta Masă în Sfântul altar, de
aceea este foarte important ca atunci
când trecem pe langă biserică se ne
facem semnul Sfintei Cruci, adică
să-l salutăm pe Dumnezeu, așa cum
salutăm orice prieten, cunoștință pe
care o întâlnim
6. Aprecierea 2 Se fac aprecieri generale şi conversația •activitate •aprecieri
activităţii individuale privind atât pregătirea frontală verbale
elevilor elevilor pentru lecţie cât şi
implicarea, participarea directă în
recapitularea cunoştinţelor predate
anterior.
7. Încheierea 1 • Rugăciunea „Toți cu inima curată” • exercițiul • icoana •activitate •observarea
activităţii • Salutul frontală comp.

S-ar putea să vă placă și