Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA GIMNAZIALĂ “THEODOR COSTESCU” , DR.TR.SEVERIN


PROPUNĂTOR: PROF. ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR , STĂNCIOIU-BALACI VASILICA
CLASA : a IV-a A
DATA : 24. 05. 2017
ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICARE
DISCIPLINA: LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
SUBIECTUL: COVORUL ALBASTRU (poveste georgiană) - PLANUL SIMPLU DE IDEI
TIPUL LECȚIEI: consolidarea cunoștințelor
DURATA: 45 min
SCOPUL: dezvoltarea capacităţii de explorare a unui text literar
Competenţa curriculară: Receptarea mesajului în diferite situaţii de comunicare
Subcompetenţe: - Lectura ghidată a textului literar în scopul înţelegerii conţinutului ca un tot întreg
- Exprimarea opiniilor şi atitudinilor proprii faţă de cele citite
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a)Obiective cognitive
Oc 1 - să citească în ritm propriu un text narativ, respectând semnele de punctuație;
Oc 2 - să analizeze conținutul textului formulând enunțuri logice despre sensul global al lecturii, despre
personaje și fapte prezentate în ordine cronologică;
Oc 3 - să identifice fragmentele unui text, marcându-le corespunzător;
Oc 4 - să formuleze ideile principale , întocmind planul simplu de idei;
Oc 5 - să rezolve corect cerințele aplicațiilor propuse, utilizând cunoştinţele asimilate;
b) Obiective psihomotorii
Opm 1 - să adopte o poziție corectă in bancă în timpul scrisului și pe tot parcursul orei;
Opm 2 - să se deplaseze în liniște în spațiul clasei pentru a soluționa sarcinile primite;
c) Obiective afective
Oaf – să manifeste interes pentru lecție.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, povestirea, observația, exercițiul, harta conceptuală,
metoda cubului;
MATERIALE ȘI MIJLOACE: imagini, auxiliare ale editurilor Booklet, Ars Libri, CD Press, caiete de lucru,
fișe de activitate independentă, cartoane, markere, coli de flip-chart;
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, individuală;
BIBLIOGRAFIE:
*** Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale nr. 5003 / 02.12.2014
MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE - Programa școlară pentru disciplina LIMBA ȘI LITERATURA
ROMÂNĂ, Clasa a IV-a București, 2014;
*Ioan Șerdean, Metodica predării limbii române la clasele I-IV, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti,
1991;
*Vasile Molan, Metodica predării limbii române în clasele primare, Editura Miniped, Bucureşti, 2014.
*Gabriela Bărbulescu, Daniela Beșliu, Metodica predării limbii și literaturii române în învățământul
primar, Editura Corint, București, 2009;
*Constantin Cucoș, Pedagogie, Editura Polirom, București, 2006;
*Ioan Cerghit, Perfecționarea lecției în școala modernă, Editura Didactică şi Pedagogică ,București, 1983;
*Ioan Nicola, Tratat de pedagogie școlară, Editura Didactică şi Pedagogică, București, 1996.
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE CONŢINUTURI
Ob.
INSTRUIRII Mijloace de Forme de
op. Metode şi procedee EVALUARE
ȘI DOZAREA învăţământ organizare
ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR

1. instructajul verbal frontal aprecieri verbale


Moment Asigură unui climat favorabil desfăşurării activităţii. Se pregătesc pentru activitate. Opm 1 frontal
organizatoric
1-2 `
2. a)Verificarea temei este realizată frontal, pe baza elementelor capacitatea de a surprinde
Reactualizarea de conținut ”Personajul literar”. Oc 2 conversaţia frontal aspecte esenţiale dintr-un
cunoștințelor exerciţiul text dat
3-5 ` b) Un elev citește o scurtă poveste populară ”Obstacolul din Ascultă și răspund la
drum”.(Anexa nr. 1) întrebări. caietul de teme chestionare
Inițiază un dialog despre textul citit. Elevii sunt îndrumați Prezintă pe scurt conținutul orală
să prezinte pe scurt conținutul mesajului ascultat, să mesajului ascultat,
caracterizeze personajul principal. caracterizând personajul Anexa 1: observarea
principal. Textul: comportamentului elevilor
Obstacolul din
drum
3. povestirea
Captarea atenţiei Prezintă o povestire cu tîlc, căreia-i lipsește titlul și finalul, pe Ascultă și propun titluri/ Oc 2 problematizarea Anexa nr. 2: frontal capacitatea de a urmări cu
5` care le vor intui elevii (Anexa 2). finaluri potrivite conținutului conversaţia Textul:Prietenii atenţie o expunere
prezentat. explicaţia

4. Anunță tema lecției ”COVORUL ALBASTRU” (poveste Iau act de tema și obiectivele Opm 1 conversaţia
Anunţarea temei şi a georgiană) -PLANUL SIMPLU DE IDEI. operaționale ale activității. explicaţia frontal capacitatea de a urmări cu
obiectivelor Scriu titlul şi tipul textului în atenţie o expunere
2` Comunică într-un limbaj accesibil obiectivele lecţiei şi caiete.
performanţele aşteptate: citirea corectă, povestirea,
delimitarea unui text în fragmente logice, formularea ideilor
principale, îmbogăţirea vocabularului, înfrumuseţarea
exprimării.
5.
Consolidarea Fiecare elev are în față un set de fișe. Selectează Anexa nr. 3 . Doi-trei elevi citesc textul, iar Anexa nr.3: frontal capacitatea de a citi corect,
cunoștințelor Propune citirea integrală a textului. ceilalți urmăresc cu atenție. Oc 1 Textul: Covorul cursiv, conştient şi expresiv
15 ` Adresează întrebări pentru înţelegerea textului: albastru
-De ce nu are autor textul prezentat ? (poveste georgiană)
- Cine era Giorgi ?
- Ce a făcut Craiul când Giorgi a crescut și s-a făcut om în explicația chestionare
toată firea ? Oc 2 Anexa nr. 6: orală
-De ce a cerut Giorgi permisiunea tatălui său să plece din Harta frontal
țară ? Răspund oral între-bărilor conceptuală individual
-Cine era Ana ? De ce l-a pus pe gânduri pe Giorgi ? legate de conținutul citit și observația evaluarea raspunsurilor
-Ce meserie a învățat fiul craiului în trei luni ? completează harta Opm 1 exercițiul la întrebări
-Ce a făcut Giorgi când a murit tatăl său ? conceptuală.
-Cum s-a salvat Giorgi din mâna tâlharilor ? conversația frontal observarea
Prezintă harta conceptuală. comportamentului elevilor
Oc 3
Solicită delimitarea textului în fragmente logice. Delimitează textul în problematizarea
Marchează împreună cu elevii fragmentele logice. fragmente. conversaţia chestionare
Marchează fragmentele. exercițiul tabla magnetică orală
lectura selectivă markere frontal
Solicită citirea textului pe fragmente. Citesc textul pe fragmente. planșe individual
Oc 3
Solicită povestirea pe fragmente și scurtarea povestirii pănă Povestesc pe fragmente. Oc 4 conversaţia frontal observarea
la o idee. Contrag povestirea unui exercițiul individual comportamentului elevilor
Alcătuiește planul simplu de idei. fragment într-o idee sub Opm 2
forma unei propoziții
dezvoltate.

6. Propune citirea în lanţ / pe roluri a textului. Citesc textul în lanț /pe roluri. Oc 1 metoda cadranelor fișe de evaluare pe grupe capacitatea de a exersa actul
Obținerea Propune elevilor o fișă de evaluare. (Anexa nr. 4) Anexa nr. 4 citirii, în mod corect, cursiv
performanței Oc 5 și expresiv
10 ` 1. Formaţi cuvinte noi pornind de la cuvântul „muncă”. Rezolvă fișa de evaluare.
2. Formulează o întrebare şi un răspuns în legătură cu textul coală de flip-chart capacitatea de a rezolva
studiat. marker exerciții de vocabular

3. Pornind de la cuvântul „crai” precizați cât mai multe frontal


caracteristici/însușiri ale acestuia. observarea sistematică
4.Precizați care este mesajul textului. individual
aprecieri verbale

Oc 5
Sesizarea şi precizarea unor aspecte de structură ale textului Argumentează de ce textul conversaţia
narativ: lecturat este unul narativ. exercițiul capacitatea de a aduce
- argumentaţi de ce textul lecturat este un text narativ; argumente care să
- citiţi părţi din text care reprezintă naraţiune, dialog; Citesc părți din text care lectura selectivă frontal demonstreze caracterul
reprezintă narațiunea și narativ al unui text
dialogul
7. Argumentează de ce nu s-a Oc 2 exercițiul frontal capacitatea de sinteză și
Feed-back-ul Folosește metoda CUBUL. gândit Giorgi înainte de-a o Oc 5 cub, planșe cu individual analiză
5` cunoaște pe Ana să învețe o metoda cubului sarcini de lucru
meserie.
Asociază meseriile din text cu Anexa nr.6
produsele obținute.
Analizează acțiunile pe care
le-a făcut Giorgi pentru a
învăța o meserie.
Compară materialele necesare
meseriașilor pentru a realiza
produse.
Descrie personajul principal
din textul studiat.
Aplică găsind explicațiile
potrivite.
Nu mi-a păcut că...
Dacă nu ... atunci ...
Proverbul care se potrivește
este:

8. Solicită elevilor să redea printr-un enunț conținutul textului. Redau printr-un enunț problematizarea frontal capacitatea de esențializare a
Asigurarea retenției conținutul textului: ,,Meseria conținutului
și a transferului e brățară de aur’’.
5` conversația Anexa nr.6:
Face aprecieri cu privire la activitatea desfăşurată. Iau act de aprecierile făcute. (Tema pentru
Notează pe tablă tema pentru acasă. (Anexa nr.6) și Urmăresc și rețin indicațiile. conversația acasă-1) frontal aprecieri verbale
realizarea unui covoraș prin pictarea unui carton Carton calificative
dreptunghiular. dreptunghiular
Anexa nr. 1

Obstacolul din drum

În vremuri străvechi, un rege dădu ordin, într-o bună zi, ca pe drumul cel mare al
regatului să fie pus un bolovan uriaș. Apoi, regele se ascunse și urmări să vadă dacă cineva
va îndepărta din drum piatra uriașă. Câțiva supuși de la curtea sa și câțiva negustori
trecură pe acolo, dar ocoliră bolovanul. Cei mai mulți îl acuzară pe rege că nu păstrează
drumul liber, dar nu făcură nimic pentru a-l elibera.
Apoi, regele zări venind pe drum un țăran sărman, cărând în spinare o legătură
mare de spice de orez. Apropiindu-se de bolovan, țăranul puse legătura jos și încercă să
mute piatra la marginea drumului. Străduindu-se din greu, reuși în cele din urmă. Pe
locul unde fusese piatra, găsi un săculeț. În el se aflau mai multe monede de aur și o
însemnare a regelui, care preciza că banii îi vor aparține celui care va îndepărta piatra.
Țăranul păstră banii și își urmă drumul.
Anexa nr.2

PRIETENII

Trăia odată, în vremuri demult apuse, într-o pădure verde și bogată, un iepuraș. Avea mulți prieteni și se mândrea tare mult cu
lucrul ăsta.
Într-o zi, iepurașul auzi lătratul puternic al unor câini sălbatici care îi luaseră urma. Se înspăimântă foarte tare și decise să le ceară
ajutorul prietenilor săi. Fugi la cerb și îi spuse:
- Dragul meu prieten, câțiva câini sălbatici mă fugăresc. Îi poți tu repezi cu coarnele tale?
Cerbul îi răspunse:
- Este adevărat că aș putea face asta, dar acum sunt ocupat. De ce nu îi ceri ajutorul ursului?
Iepurașul alergă și mai înfricoșat la urs:
- Dragul și puternicul meu prieten, te rog, ajută-mă! Pe urmele mele se află niște câini fioroși. Te rog, alungă-i!
Ursul îi răspunse:
- Îmi pare rău, dar sunt obosit și flămând!Trebuie să găsesc neapărat ceva de mâncare. Roag-o pe maimuță să te ajute!
Bietul iepuraș alergă așa de la un prieten la altul, dar nici maimuța, nici elefantul, nici zebra nu-l ajutară.
Până la urmă el înțelese că trebuie să găsească singur o cale de scăpare. Trase adânc aer în piept și, uitându-se în jur, văzu un tufiș.
Se ascunse în spatele lui, se lungi la pământ și stătu fără suflare, cu inima bătându-i să-i sară din piept, până trecură câinii.
Anexa nr.3

Covorul albastru

(poveste georgiană)

A fost odată ca niciodată un crai. El avea un singur fecior, Crăișorul Giorgi. Giorgi crescu și se făcu om în toată firea.
Într-o zi, Craiul îl duse pe Giorgi într-o sală mare cu pereții împodobiți cu tablouri. Ele înfățișau fete nobile, una mai frumoasă
decât alta.
-Alege o mireasă! îi spuse tatăl său.
Giorgi făcu înconjurul sălii, se uită la toate portretele, dar nu-i plăcu nicio fată. Așa că ceru voie să plece prin țară să caute fata
ce îi era ursită.
Întâlni multe fete frumoase, deștepte și vrednice, dar niciuna nu-i plăcu.
Într-o dimineață, la marginea unui sătuc din munți, o întâlni pe Ana, o fată nespus de frumoasă. Giorgi înțelese că ea îi este
ursită și o rugă să se mărite cu el.
-Ce meserie ai? îl întrebă Ana.
-Sunt fiul Craiului, răspunde Giorgi.
-A fi crai nu este o meserie. Trebuie să știi să muncești ca să apreciezi munca supușilor tăi. Învață o meserie! Dacă înveți, mă
mărit cu tine.
Crăișorul se întristă tare, căci i se părea de ajuns că e fecior de crai.
Ce meserie ar putea să învețe? Craiul cel bătrân îl ascultă, zâmbi, apoi porunci să fie chemați toți meșterii din țară.
-Cine vrea să-l ia pe Giorgi de ucenic ca să-l învețe meserie?
Meșterul lăcătuș avea nevoie de trei ani ca să-l învețe meseria lui, meșterul dogar și meșterul fierar de cel puțin doi ani. Un
țesător bătrân, care făcea covoare, promise să-l învețe meșteșugul lui în trei luni. Feciorul de crai reuși să țeasă un covor minunat și plecă
să-l arate miresei sale. Întinse covorul în fața ei și o întrebă dacă se mărită cu el.
-Acum că ai învățat o meserie, accept să-ți fiu soție.
Tânărul o duse la palat. În scurt timp, toți au îndrăgit-o, deoarece Ana era frumoasă, harnică și înțeleaptă.
După ce s-a stins Craiul, Giorgi se urcă în scaunul domniei. Îi spuse soției lui că vrea să se ducă prin țară, să afle ce părere au
supușii despre domnia sa.
Îmbrăcă niște zdrențe de cerșetor, își luă o traistă și plecă să colinde țara.
Umblând prin munți, Giorgi nimeri în mâinile unor tâlhari. Degeaba țipă craiul spunând cine este, că aceștia râdeau și
doreau să-l omoare.
Când auzi că vor să-l omoare, Giorgi le spuse tâlharilor:
- Nu vă veți alege cu nimic dacă mă veți omorî, însă, pot să vă fac un covor cum nu s-a mai văzut în țara asta.
Tâlharii se învoiră. Craiul a țesul un covor albastru, împodobit cu flori de aur și păsări nemaivăzute.
-O să-l vindem în târg măcar cu opt sute.
-Cereți s-o vedeți pe Crăiasă! Ea o să cumpere covorul chiar și cu 2000 de bani de aur.
A doua zi, doi tâlhari ajunseră la palat. Crăiasa plângea de dorul Craiului. Îi primi totuși pe cei doi, dar, imediat ce se uită la
covor, încremeni. Pe marginea covorului erau țesute slove ciudate pe care Crăiasa le citi: „ Sunt prizonierul tâlharilor. Plătește-le covorul
și trimite oștenii să mă elibereze!”
Crăiasa plăti tâlharilor cei 2000 de bani de aur.
Seara, căpitanii de oaste dădură buzna în peșteră, unde îl găsiră pe Crai. Tâlharii fură aruncați în închisoare.
Crăiasa își întâmpină bărbatul pe scara palatului și-i zise:
-Ce te-ai fi făcut dacă nu aveai o meserie? Nu-ți ajuta la nimic faptul că ești Crai!
Anexa nr.4 Fişă de evaluare

1. Formaţi cuvinte noi pornind de la cuvântul 2. Formulează o întrebare şi un răspuns în


„muncă”. legătură cu textul studiat

3. Pornind de la cuvântul „crai” precizați cât mai 4.Precizați care este mesajul textului.
multe caracteristici/însușiri ale acestuia.

Anexa nr.4 Fişă de evaluare

1. Formaţi cuvinte noi pornind de la cuvântul 2. Formulează o întrebare şi un răspuns în


„muncă”. legătură cu textul studiat

3. Pornind de la cuvântul „crai” precizați cât mai 4.Precizați care este mesajul textului.
multe caracteristici/însușiri ale acestuia.
Anexa nr.5

Metoda CUBUL

Argumentează de ce nu s-a gândit Giorgi să învețe o meserie înainte de-a o cunoaște pe Ana.

Asociază meseriile din text cu produsele obținute.

Analizează acțiunile pe care le-a făcut Giorgi pentru a învăța o meserie.

Compară materialele necesare meseriașilor pentru a realiza produse.

Descrie personajul principal din textul studiat.

Aplică găsind explicațiile potrivite.

Nu mi-a păcut că...

Dacă... atunci...

Proverbul care se potrivește este:


Anexa nr. 6 TEMĂ ( 1)

1. Alcătuieşte enunţuri cu cuvintele date:

om

meșter

meserie

fierar

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….......................
…………………...................................................................................................................................................................................................

2. Completează după cerinţele date:

Titlul lecției Personajul principal Mesajul povestirii


………………………………………………………………
…………………………………............................….

Anexa nr. 6 TEMĂ ( 1)

1. Alcătuieşte enunţuri cu cuvintele date:


om
meșter
meserie
fierar
dogar
țesător

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...............................
…………………………………...........................................................................................................................................................................................

2. Completează după cerinţele date:

Titlul leției Personajul principal Mesajul povestirii


………………………………………………………………
…………………………………...............................

S-ar putea să vă placă și