Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR : Camelia Rotaru


DATA : 13 mai 2005
UNITATEA DE ÎNVǍŢǍMÂNT : Grupul Şcolar Agricol Holboca
CLASA a IX–a A (SAM)
OBIECTUL : Limba şi literatura română
SUBIECTUL : Povestea lui Harap-Alb de Ion Creangă. Caracterizarea
personajului principal
TIPUL LECŢIEI : lecţie de receptare a unei opere epice
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
a) COGNITIVE :
O1 să prezinte subiectul operei literare Povestea lui Harap Alb ;
O2 să enumere personajele basmului studiat;
O3 să precizeze modalităţile de caracterizare a unui personaj literar;
b) FORMATIVE :
O4 să stabilească trăsăturile personajelor, în special ale celui principal,
argumentând cu exemple din text;
O5 să identifice modalităţile de caracterizare utilizate în realizarea personajului
principal din Povestea lui Harap Alb;
O6 să sesizeze evoluţia personajului, intuind caracterul de Bildungsroman al
operei literare studiate.

STRATEGIA DIDACTICĂ

a) METODE şi PROCEDEE : conversaţia euristică, lectura explicativă, lucrul cu


textul, exemplificarea, demonstraţia, problematizarea, munca independentă, lucrul
în grup, invăţarea prin descoperire
b) FORME de ORGANIZARE : activitate frontală, activitate independentă
individuală, activitate pe grupe
c) MIJLOACE de ÎNVĂŢĂMÂNT : fişe de lucru, fişa Caracterizarea personajului
literar
d) RESURSE : capacităţile intelectuale ale elevilor, cunoştinţele anterioare despre
personajul literar şi modalităţile de caracterizare a acestuia; timp : 50 de minute
BIBLIOGRAFIE
 Marin Iancu, Mariana Marin, Limba şi literatura română, Manual pentru clasa a IX- a
Scoala de Arte şi Meserii, Ed. Economică, 2004
 Constantin Parfene, Literatura în şcoală, Ed. Univ. “ Al.I.Cuza”, Iasi, 1997
 Ion Creangă, Poveşti, amintiri , povestiri, Ed. Eminescu, 1980

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
- Organizarea clasei
I. Actualizarea cunoştinţelor şi impresii de lectură
Verificarea cantitativă a temei pentru acasă
Discuţie despre subiectul operei literare
II. Captarea atenţiei pentru activitatea ce urmează
Una dintre caracteristicile operei epice este prezenţa personajelor literare. Se
actualizează oral cunoştinţele despre noţiunea” personaj literar” şi despre modalităţi de
caracterizare a acestuia.
III. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale
IV. Dirijarea învăţării şi obţinerea performanţelor
a) Elevii sunt împărţiţi pe grupe. Li se distribuie fişe cu sarcini de lucru în clasă şi
fişa Caracterizarea personajului literar.
b) Elevii rezolvă sarcina de lucru în clasă.
c) Pe baza conversaţiei frontale şi a răspunsurilor primite de la fiecare grupă, se
stabilesc etapele evoluţiei personajului, trăsăturile acestuia şi mijloacele de
caracterizare.
Întrebări problematizante:
- Personajul are doar calităţi ?Ce defecte dovedeşte ?
- În ce parte a călătoriei sale se manifestă acestea? De ce ?
- De ce spune Sfânta Duminică : ,,Când vei ajunge şi tu odată mare şi tare, îi căuta
să judeci lucrurile de-a fir-a-păr şi vei crede celor asupriţi şi necăjiţi, pentru că
ştii acum ce e necazul”?
V. Asigurarea feed-back-ului
Se realizează prin aprecieri verbale pe parcursul lecţiei, vizând participarea elevilor,
calitatea exemplelor şi a argumentaţiei, claritatea şi corectitudinea exprimării.
VI. Asigurarea retenţiei şi a transferului
Temă pentru acasă:
Realizează o compunere de caracterizare a personajului Harap-Alb, prezentând
trăsăturile acestuia şi modalităţile de caracterizare, argumentate cu exemple din text.
Se fac aprecieri asupra desfăşurării lecţiei.
OGLINDA TABLEI

Povestea lui Harap-Alb


de Ion Creangă
Caracterizarea personajului principal

ACASĂ
- sensibil (se ruşinează) - caracterizare indirectă prin naraţiune
- milostiv (pomană) şi dialog
- neîncrezător în sine
- Acceptă ajutorul calului .

LA POD
- curaj - caracterizare indirectă
- Acceptă sfaturile tatălui .

ÎN PĂDURE
- ascultător - autocaracterizare
- naiv (este atras în fântână) - caracterizare directă realizată
- Îşi respectă cuvântul dat . de autor
- Primeşte numele de Harap -Alb

LA ÎMPĂRATUL VERDE
- este supus
- deznădăjduit

PROBE
- curajos - caracterizare directă realizată
- stăpânire de sine de personaje
- bun la suflet ( furnica, albina, Sf.Duminică)
- prietenos, sociabil
- fire veselă

LA ÎMPĂRATUL ROŞ
- fidelitatea(aduce fata)
- Se îndrăgosteşte.
- Reînvie.
- Se căsătoreşte .
- Devine împărat.

Harap Alb parcurge un drum al maturizării.


GRUPA 1
Citiţi fragmentul dat :
,, Fiul craiului cel mai mic , făcându-se atunci roş cum îi gotca , iese afară în
grădină şi începe a plânge în inima sa, lovit fiind în adâncul sufletului de apăsătoarele
cuvinte ale părintelui său . ’’
1.Precizaţi o trăsătură a personajului .
2. Stabiliţi momentul când se petrece acţiunea .
3. Ce modalitate de caracterizare este folosită în fragmentul dat ?

GRUPA 2
Citiţi fragmentul dat :
,, Fiul craiului , fărmăcat de vorbele babei , scoate atunci un ban şi zice :
- Ţine , mătuşă , de la mine puţin şi de la Dumnezeu mult . ’’
1. Ce trăsătură de caracter dovedeşte fiul craiului ?
2. Ce modalităţi de caracterizare sunt folosite în fragmentul dat ?

GRUPA 3

De ce fiul craiului se adresează calului spunându-i ,, dragul meu tovarăş ’’ şi


,,căluţul meu ’’ după ce îl lovise de trei ori cu frâul în cap ?
Comentaţi pe scurt relaţia dintre cele două personaje.
GRUPA 4
Citiţi fragmentul dat :
,, - Apoi dă , Spânule , nu ştiu cum să fac , zise fiul craiului . Din copilăria mea
sunt deprins a asculta de tată şi tocmindu-te pe tine , parcă-mi vine nu ştiu cum . ’’
1.Identificaţi în fragment o trăsătură a personajului .
2. Precizaţi modalitatea de caracterizare utilizată în fragmentul dat .
3. De ce fiul craiului acceptă totuşi ajutorul Spânului ?

GRUPA 5
Citiţi fragmentul dat :
,, Fiul craiului , boboc în felul său la trebi de aieste , se potriveşte Spânului şi
se bagă în fântână , fără să-l trăsnească prin minte ce i se poate întâmpla . ’’
1.Identificaţi în fragment o trăsătură a personajului .
2. Precizaţi modalitatea de caracterizare utilizată în fragmentul dat .
3. Ce a făcut Spânul după acest moment ?

GRUPA 6
Citiţi fragmentele următoare :
,, - Fii încredinţat că nu eu , ci puterea milosteniei şi inima ta cea bună te ajută ,
Harap-Alb , zise Sfânta Duminică (…) .’’
,,- Harap-Alb , fiindcă eşti aşa de bun , de ţi-a fost milă de viaţa noastră , când
treceam pe pod , şi nu ne-ai stricat veselia , vreu să-ţi fac şi eu un bine (…) . ’’
1. Identificaţi o trăsătură a personajului Harap-Alb .
2. Precizaţi modalitatea de caracterizare prezentă în cele două fragmente .

S-ar putea să vă placă și