Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

DATA:
ORA:
CLASA: a III-a
PROFESOR:
ARIA CURRICULARA: Tehnologii
DISCIPLINA SCOLARA: Abilitare manuală
SUBIECTUL LECTIEI: Masca din fructe
TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi și deprinderi
ORGANIZAREA CLASEI: frontal, individual
MATERIALE DIDACTICE: tabletă, creioane colorate, foarfecă, lipici, perforator, bețișoare, planșa model
METODE SI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, observația, demonstrația
COMPETENTE GENERALE:
2. Cunoaşterea şi utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi instrumente de lucru.
3. Realizarea şi aprecierea unor produse simple şi utile.
COMPETENTE SPECIFICE:
2.3 Formarea comportamentului de manipulare a obiectelor prin joc
2.4 Exersarea tehnicilor de lucru utilizate în activităţile de abilitare manuală
3.1 Învăţarea etapelor/operaţiilor de realizare a unor produse simple
3.2 Realizarea de produse simple, utilizând tehnicile învăţate

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1–să recunoască fructele care compun masca prezentată de către profesor(măr, cireșe, banană, pară, caise)
O2–să coloreze fructele fără a depăși conturul
O3–să decupeze pe contur fructele colorate anterior
O4–să lipească fructele decupate conform modelului oferit de către profesor
O5–să asambleze masca respectând indicațiile profesorului

NR. MOMENTELE OB CONTINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE OBS.


CRT LECTIEI STIINTIFIC AL METODE MATERIALE ORGANIZA
LECTIEI DIDACTICE REA
COLECTIVU
LUI

1 MOMENTUL Pregatirea materialelor


ORGANIZATORIC didactice. Se asigură
1 min liniștea în sala de clasă și un Frontal
climat corespunzător.
2 CAPTAREA ATENȚIEI Profesorul prezintă elevilor Tabletă Conversația Frontal
2 min O1 câteva imagini cu sculpturi
în fructe.
Vă voi arăta acum câteva
sculpturi pe care oamenii
le-au realizat din fructe. Ce
fructe credeți că au folosit
oamenii pentru a realiza
aceste lucrări?
2 ANUNTAREA TEMEI Profesorul anunță tema Conversația Frontal
1 min lecției.
În această oră vom realiza
împreună o mască folosind
imaginile unor fructe.

3 DISCUȚII Profesorul poartă cu elevii o Conversația Frontal Orală


PREGĂTITOARE scurtă discuție despre Observația
5 min fructe.
Care sunt fructele voastre
Preferate? Care sunt
fructele pe care le putem
mânca în anotimpul vara?
4 DIRIJAREA Profesorul prezintă elevilor
ÎNVĂȚĂRII planșa model. Elevii
intuiesc materialele
10 min utilizate. Planșa model Frontal
Care credeți că sunt Conversația
a)identificarea instrumentele care m-au
materialelor și a ajutat să realizez această
modalității de lucru lucrare? Cu ce credeți că
O1 am lucrat?Din ce fructe
este formată masca
noastră? Creioane
Profesorul face o analogie colorate
b)demonstrarea între organele de simț ale Foarfecă
modelului măștii și ale propriului corp. Lipici
Cu ce vedem noi? Din ce Hârtie colorată
sunt formați ochii de pe Practic-
planșă? Dar gura? Nasul? Demonstrați aplicativă
a Individual
Profesorul prezintă etapele
de realizare a lucrării.
Aceasta este planșa mea. Explicația
Pentru a realiza o planșă
asemănătoare cu aceasta,
va trebui să urmați câțiva
pași.
Mai întâi veți colora
imaginile fructelor fără a
depăși conturul. Apoi, veți
c) executarea propriu- decupa cu atenție, la fel,
zisă a lucrării fără a depăși conturul. În
22 min etapa următoare, veți lipi Frontal
elementele astfel încât să
formați o mască Creioane
asemănătoare cu a mea. În colorate Practic-
cele din urmă, cu Foarfecă aplicativă
perforatorul veți perfora Lipici
masca în părți pentru ca Perforator
mai apoi să introduceți Conversația Bețișoare Individual
bețișoarele pe care le veți Exercițiul
lega. Observația
Elevii ascultă instrucțiunile
profesorului.

Elevii fac exerciții pentru


O2 încălzirea mușchilor mâinii.
Elevii încep să lucreze.
Profesorul supraveghează
elevii și sprijină elevii care
au nevoie de ajutor pentru
decuparea pe contur a
imaginilor fructelor.
O3 Elevii încep prin colorarea
O4 în contur a fructelor,
O5 continuă cu decuparea
acestora și în final,
asamblează masca după
modelul de la tablă.
Profesorul sprijină elevii
care au nevoie de ajutor.

5 EVALUAREA La final, fiecare elev își va Conversația


REZULTATELOR aprecia propria lucrare și pe Frontal Orală
OBȚINUTE. cele ale colegilor.
ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri finale
LECȚIEI asupra modului de lucru al
4 min elevilor.