Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 2. 04. 2014


GRUPA: Mică
DOMENIUL EXPERENŢIAL: Estetic şi creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaţie artistico-plastică
SUBIECTUL: Legume de primăvară( ridiche, salată verde, ceapă verde)
MIJLOC DE REALIZARE: Tehnica picturii în acuarelă
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea deprinderii de a realiza o compoziţie plastică cu formă elaborată,
utilizând tehnica picturii în acuarelă
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să recunoască legumele de primăvară utilizând planşa model
O2- să realizeze lucrarea, respectând indicaţiile primite
O3- să păstreze acurateţea planşei

STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstaţia
MATERIAL DIDACTIC: legume de primăvară( ridiche, salată verde,
ceapă verde), lucrare model
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE


NR. ETAPELE Ob CONŢINUTUL METODE ŞI MIJLOACE EVALUARE
CRT LECŢIEI Op PROCEDEE DIDACTICE
INSTRUCTIV-EDUCATIV
1. Etapa pregătitoare  Se stabileşte liniştea în clasă Apreciez
 Se aranjează mobilierul în capacitatea de
a) Moment semicerc Conversaţia
organizatoric organizare a
 Se pregătesc materialele
necesare pentru activitate
spaţiului de
b) Discuţii lucru
( acuarele, pensule, planşe)
pregătitoare  Se discută despre primăvară
c) Informare şi şi despre legumele abordate
de tema săptămânii
instructaj
 Intuirea lucrării model se face
d) Crearea cu ajutorul legumelor Apreciez
ambianţei  Copiii vor identifica legumele identificarea
prezentate legumelor
necesare O1 Observaţia Legume de
 Elevii sunt informaţi ca vor prezentate şi
realiza o pictură cu ajutorul primăvară implicarea
acuarelelor şi vor trebui să activă a elevilor
coloreze aceste legume
 Se creează un mediu ambient
plăcut

2. Etapa incubaţiei  Se prezintă lucrarea model

 Se analizează conţinutul
lucrării
 Se explică şi se
demonstrează modul de
Explicaţia
lucru pentru elaborarea
lucrării; elevii vor fi atenţi,
dar nu vor lucra în timpul
explicaţiilor
Demonstraţia
 Se asigură retenţia
Apreciez
 Se realizează exerciţii modul de
pregătitoare pentru muşchii înţelegere a
mici ai mâinilor explicaţiilor
3. Etapa de O2  Copiii încep lucrul Apreciez
iluminare respectarea
 Se insistă asupra poziţiei Fişe
etapelor de
corecte a corpului individuale
lucru şi a
 Se observă modul de lucru indicaţiilor
şi se oferă indicaţii oferite
individuale şi colective
unde este cazul
Apreciez
 Se orientează atenţia lucrările din
copiilor asupra aspectului punct de
estetic al lucrării şi a
O3 curăţeniei pe masa de lucru vedere estetic
4. Etapa de  Se remarcă lucrările cele Conversaţia
verificare şi mai reuşite; elevii participă
Aprecieri
evaluare la analiza lucrărilor
individuale şi
 Se fac aprecieri individuale generale; ofer
şi colective asupra modului stimulente
de lucru

S-ar putea să vă placă și