Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE LECȚIE
(CLASA A VI-A)
Unitate de învățare:Epoca Modernă
Tema:Manifestări ale absolutismului monarhic
Tipul lecției-de comunicare și însușire de noi cunoștințe
Termeni-cheie:absolutism,monarhie absolută,monarhie universală,monarhie constituțională,dinastie.
Personaliăți-cheie:Ludovic al XIV-lea,Elisabeta I,Petru cel Mare,Carol Quintul.
Competențe specifice
3.4. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, pe baza surselor istorice .
3.5.Descrierea unui fapt istoric de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, utilizând informaţii selectate din surse istorice, cunoscute sau la
prima vedere.
3.6. Compararea informaţiilor din surse istorice referitoare la un aspect al civilizaţiilor de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, în
vederea stabilirii unor asemănări şi a unor deosebiri
Obiective operaționale
Obiectiv general:De a transmite cunoștințe despre manifestările și caracteristicile absolutismului monarhic în Europa,în secolele XVI-XVII.
Valori și atitudini:
• Respectarea drepturilor fundamentale ale omului
• Antrenarea gândirii prospective prin înţelegerea rolului istoriei în viaţa prezentă şi ca factor
de predicţie a schimbărilor
RESURSE
Materiale Procedurale
-manualele alternative de clasa a VI-a -conversația examinatorie,euristică
-tabla,creta -expunerea
-laptop,proiector,ecran -problematizarea
-imagini,portrete istorice,fișe de lucru -tabelul conceptelor
-descoperirea
-comparația
SCHIȚA LECȚIEI
1.Absolutismul monarhic-definiție
-Forma de guvernare în care regele(monarhul) deține în totalitate puterea în stat.
-Monarhie nelimitată
-Autocrație (din greacă auto=singur,kratos=putere)
Prima țară din Europa care a renunțat la această formă de conducere a fost Anglia,care în 1689 devenea o monarhie constituțională,în care
regele Wiliam al III-lea de Orania(1689-1702) avea puterea limitată de o constituție.Principiul acestui tip de monarhie,opus celei absolute,este
următorul:
Desfășurarea lecției
Data:20 mai 2014
Profesor propunător:Costea Adrian
Unitate de învățământ:Școala Gimnazială “Radu Vodă” Fetești
Succesiunea
Metode, procedee,
momentului Succesiunea
Obiectivul Activitatea profesorului Activitatea elevilor mijloace de
lecţiei si timpul elementelor de conținut
învăţământ
afectat
-discutarea testului susținut
de către elevi în ora Definiți termenul de “reformă
anterioară religioasă”.
O1 Reactualizarea Conversația
cunoștințelor -recapitularea temelor Numiți reprezentanți Reformei.
-Răspund întrebărilor adresate de către euristică,
studiate anterior profesor.
O2 (5 minute) Enumerați forțele participante la examinatorie
1.Reforma religioasă Războiul de 30 de ani.
2.Războiul de 30 de ani
O1 Dobândirea de 1.Definiția termenului de Prezintă elevilor o definiție a Răspund solicitării profesorului. Expunerea
O2 noi cunoștințe, “absolutism monarhic” absolutismului monarhic.
Formulează întrebări dacă au Tabelul
O3 Dirijarea 2.Cauzele apariției Invită elevii să identifice,cu ajutorul neclarități. conceptelor
învățării ,caracteristici ale manualului câteva dintre cauzele
O4 absolutismului monarhic instalării absolutismului monarhic Lucrează cu manualul,citesc, Descoperirea
(30 min) în Europa sec.XVI.Vine cu răspund la întrebări.
O5 3.Monarhi absolutiști în completări. Problematizarea
Europa
Notează apoi pe caiete 3 cauze care
Solicită elevilor să prezinte cu au dus la instalarea absolutismului
O6
cuvintele lor definiția termenului de monarhic.
absolutism monarhic.
2.”Regele domnește,dar nu
guvernează”
Profesorul rememorează
Data:20 mai 2014
Profesor propunător:Costea Adrian
Unitate de învățământ:Școala Gimnazială “Radu Vodă” Fetești