Sunteți pe pagina 1din 18

LICEUL TEORETIC ”GEORGE MOROIANU” SĂCELE

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

” SAREA ÎN BUCATE”

PROF.ÎNV.PREȘCOLAR: BOBEȘ CRISTINA AURA


Data: 24.11.2020
Nivel: I
Grupa:Mică „Piticii isteți”
Propunător:prof.înv. preșc.Bobeș Cristina Aura
Tema anuală de studiu: ,,Cine sunt, suntem?”
Proiect tematic: „Eu și lumea mea”
Tema săptămânii: „Și eu trăiesc sănătos”
Tema zilei:,,Sarea în bucate”
Categoria: Activitate integrată tip I: ADP +ALA1+ ADE ( DLC + DOS) + ALA2
Tipul de activitate: Mixtă
Mijloc de realizare: DLC: „Sarea în bucate” - povestirea educatoarei
DOS2: „Farfuria sănătoasă” - sortare și lipire
Tipul activității: Activitate didactică de predare – învățare de noi cunoștințe și consolidare a deprinderilor
Durata: O zi
Scopul activității integrate: dezvoltarea capacității de concentrare asupra unui text povestit, înțelegerea mesajului și introducerea unor cuvinte
noi în vocabularul activ; dezvoltarea creativității și a persistenței în activitate.

2
INVENTAR DE ACTIVITĂȚI
ADP
 Salutul
 Prezența
 Calendarul naturii
 Împărtășirea cu ceilalți
 Noutatea zilei

ALA I
 Joc de rol - De-a bucătăresele
 Joc de masa - Caută perechea
 Artă – Sacoșă pentru alimente – desen liber

ADE
 DLC
”Sarea în bucate” - povestirea educatoarei”
 DOS2 – sortare, lipire
”Farfuria sănătoasă”- sortare, lipire

ALA II
 Joc de mișcare

”Din cap până în picioare”

3
INVENTAR DE ACTIVITĂŢI
Elemente componente ale activităţii integrate
I. Activităţi de dezvoltare personală (ADP)
1. Rutine
Întâlnirea de dimineaţă:
Salutul: „În cerc toţi ne aşezăm/ Şi apoi ne salutăm/ Să vedem cine-i prezent/ Poate cine e absent/ Să ne-ncânte cineva/ Cu povestioara
sa./Calendaru-i încântat,/Că va fi iar completat,/Cu nori, ploaie, vânt, furtună/ Mai bine cu vreme bună:“Bună dimineața, copilași drăgălași!
Prezenţa: Se va face prezenţa de către asistentul zilei, iar copiii absenți vor fi trecuți la rubrica „Absenți”
Calendarul naturii: „Meteorologul de serviciu”
Împărtăşirea: „Dacă aș fi un bucătar aș prepara următoarea mâncare.... pentru că.....”
Mesajul zilei: „Mâncare gustoasă”
2.Tranziţii:
 Joc de mișcare: „1,2,1,2”
 Joc de mișcare:”Am văzut o bunicuță...”
 Joc cu text: „Cum se spală Nicușor...”
 Joc de mișcare: ” Trenulețul grădiniței”

II. Activităţi liber alese (ALA 1) – centre de interes


Artă: „Sacoșa pentru alimente” – desen liber pe pungi de hărtie
Joc de masă: „Caută perechea”;
Joc de rol:”De-a bucătăresele”

4
III. Activități pe domenii experiențiale (ADE)
DLC – „Sarea în bucate” –povestea educatoarei
DOS – ”Farfuria sănătoasă” – sortare, lipire

IV. ALA II
Joc de mişcare: „Din cap până în picioare”

Dimensiuni ale dezvoltării:


Motricitate grosieră și motricitate fină în context de viață familiar
Sănătate ( nutriție, îngrijire, igienă personală)
Interacțiuni cu adulții și cu copii de vârste apropiate
Aurocontrol și expresivitate emoțională
Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor ( persistență în activități)
Activare și manifestare a potențialului creativ
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Exprimarea orală a mesajului, a emoțiilor

5
Comportamente vizate:
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul etc.)în interacțiunea cu mediul apropiat;
Își coordoneză mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii;
Manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale;
Inițiază/ participă la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;
Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare;
Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;
Realizează sarcinile de lucru în consecvență;
Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor;
Pronunță corect sunetele specifice limbii române;
Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc, în calitate de vorbitor

Obiective operaţionale:
 ALA 1
 Artă: „Sacoșa pentru alimente” – desen liber
- Să își folosească imaginația și creativitatea în decorarea pungilor de hârtie;
- Să folosească culori.
 Joc de masă: „ Caută perechea”
- Să analizeze materialele primite;
- Să găsească perechile potrivite.

6
 Joc de rol: „De-a bucătăresele”
- Să participe activ la activitatea de joc, interpretând rolul propus
- Să interacționeze cu partenerii de joc

 ADE
 DLC – ”Sarea în bucate” – povestea educatoarei
Cognitiv – informaţionale:
- să asculte cu atenție povestea;
- să reproducă conținutul poveștii pe baza imaginilor;
- să recunoască trăsăturile caracteristice ale personajelor principale pe baza faptelor acestora;
- să opteze motivându-și opțiunea pentru un personaj din poveste;
- să desprindă învățătura din poveste.
Afectiv-motivaţionale:
-să dea dovadă de implicare în activitatea propusă;
-să-şi păstreze atenţia pe întregul parcurs al activităţii;
-să aprecieze răspunsurile corecte prin aplauze şi să observe răspunsurile greşite, corectându-le/ajutându-şi colegii atunci când este
cazul;

Psihomotorii:
-să adopte o poziţie corectă pe tot parcursul activităţii;
-să se orienteze în spaţiul educaţional;
7
 DOS –”Farfuria sănătoasă” – sortare, lipire
Cognitiv – informaţionale:
- să enumere materialele şi instrumentele de lucru;
-să recunoască alimentele sănătoase și cele mai puțin sănătoase;
-să finalizeze tema preactică propusă;
-să-şi organizeze corespunzător spaţiul de lucru.
Afectiv –motivaţionale:
-să ducă la bun sfârşit lucrarea începută manifestând stabilitate şi perseverenţă;
-să exprime aprecieri cu privire la propria lucrare cât şi a colegilor ;
-să trăiască bucuria reuşitei.
Psihomotorii:
-să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor fini ai mâinii;
-să execute corect mişcările cerute de sarcina de lucru;
-să respecte poziţia corectă a corpului în timpul lucrului.

 ALAII
Joc de mişcare:”Din cap până în picioare”

8
Obiective operaţionale:
-să participe cu interes la joc, păstrând ordinea şi disciplina;
-să manifeste interes în participarea efectivă şi afectivă.
Strategii didactice:
a) Resurse umane: copiii grupei mici, educatoarea.
b) Metode şi resurse procedurale: povestirea, conversaţia, explicaţia, munca independentă, demonstraţia, exerciţiul, jocul.
c) Resurse materiale: surpriza zilei ”Ariciul vesel”, planșele poveștii, pâine sărată și nesărată,farfurii carton, lipici, imagini cu diferite
mâncăruri, tablă magnetică, culori, joc de masă, jucării de bucătărie.
d) Modalităţi de evaluare:
-continuă ( prin observarea comportamentului, analiză asupra corectitudinii îndeplinirii sarcinilor);
-finală ( apreciere verbală asupra întregii activitățiidesfășurate).
e) Resurse spațiale: sala de grupă.
f) Resurse temporale: 1 zi
Bibliografie:
1. Curriculum pentru educație timpurie, 2019;
2. Suport pentru aplicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum pentru educație timpurie,
2019;
3. Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiș - coordonatori, ”Piramida cunoașterii”, Editura Diamant, 2014, Pitești;
4. Preda, V. - coordonator, „Metodica activităților instructiv-educative în grădinița de copii”, Editura Gheorghe-Cârţu
Alexandru, Craiova, 2009;
5. Preda, V., „Abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă”, Editura Humanitas Educațional, București, 2005;

9
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Copiii sunt aşezaţi în semicerc pe scăunele pentru a stabili contactul vizual cu
toţi membrii grupei.
Salutul:„În cerc toţi ne aşezăm/ Şi apoi ne salutăm/ Să vedem cine-i prezent/ Poate cine e absent/ Să ne-ncânte cineva/ Cu povestioara sa.
Calendaru-i încântat,/ Că va fi iar completat,/ Cu nori ploaie, vânt ,furtună/ Mai bine cu vreme bună.”
„Bună dimineaţa, pitici isteți” .
Prezenţa se realizează cu ajutorul asistentului grupei, fiecare copil când îşi aude numele spune „Prezent” și îşi așază jetonul corespunzător pe
panou.
Absenţii sunt aşezaţi pe panou la la rubrica „Absenţi” de către asistentul zilei.
Calendarul naturii se completează prin jocul „Meteorologul de serviciu”.
Împărtăşirea cu ceilalţi constituie momentul în care se va lansa tema în discuţie de către educatoare „Dacă aș fi un bucătar aș prepara
următoarea mâncare .... pentru că.....”. Acest moment al activităţii solicită întreaga grupă şi contribuie la realizarea unei intercunoaşteri, la
exprimarea liberă în faţa celorlalţi, copiii învăţând să îi asculte pe cei din jur.
Noutatea zilei se va realiza prin surpriza pregătită de educatoare ”Ariciul vesel” (cel care aduce materialele pentru centrele de interes).
Tranziţie: „1, 2, 1, 2,
Câte doi în pas vioi.
Brațele le ridicam,
Mâinile le fluturăm.
Stânga, dreapta 1, 2,
Faceți și voi ca și noi.”

10
Ziua va continua cu ALA1:
Copiii se vor grupa în cadrul sectoarelor ajutați de educatoare, ei NU au voie să se schimbe de la un centru la altul.

La centrul „Artă” copiii vor trebui deseneze sacoșele pentru alimente .


La centrul „Joc de masă” copiii vor trebui găsească perechile.
La centrul „Joc de rol” copiii vor trebui să ”gătească” mâncare sănătoasă.

După îndeplinirea sarcinilor de la centrele de interes, educatoarea va trece pe la fiecare centru pentru a observa corectitudinea îndeplinirii
sarcinilor, dar şi pentru a aprecia rezultatele finale.
Tranziţie către domeniile experienţiale:„ Am văzut o bunicuță... ”- joc de mișcare
ADE- Atenţia copiilor se îndreaptă înspre următoarele activităţi DLC + DOS2
La activitatea de limbă și comunicare captarea atenției o voi face cu ajutorul feliilor de pâine (sărate și nesărate).
Tranziţie :”Cum se spala Nicușor
Cu săpun la spalător
Și cu apa plici, plici, plici
Hai copii veniți aici”
Rutine: copiii vor merge la baie și se pregătesc să servească gustarea.
Tranziţie: ”Trenulețul grădiniței” – joc de mișcare
Întreaga activitate practică se va realiza conform etapelor stabilite.
Prin jocul de relaxare se trece la analiza întregii activități.Moment în care copiii descriu cum s-au jucat și ce anume au realizat.
ALA II – După finalizarea şi aprecierea lucrărilor, copiii se vor recrea prin intermediul unui joc de mișcare ”Din cap până în picioare”.
Activitatea se încheie prin aprecieri verbale asupra întregii activități.
11
DEMERS DIDACTIC
Nr. Evenimentul Strategii didactice
crt. didactic Conținut științific Metode și Materiale Forme de Evaluare
procedee didactice organizare (instrumente şi
indicatori)
1. Moment Asigurarea condiţiilor optime pentru buna
organizatoric desfăşurare a activităţii: Scaune
-amenajarea sălii de grupă Măsuţe Observarea
-amenajarea centrelor de interes Conversaţia comportamentului
-pregătirea materialelor didactice Calendarul copiilor
Se începe activitatea prin întâlnirea de Exercițiul naturii Frontal
dimineaţă, copiii sunt aşezaţi în semicerc pe
scăunele respectându-se distanța conform Aprecierea si
reglementărilor în vigoare : stimularea verbala
-salutul,
-prezenţa,
-completarea ”Calendarul naturii” prin jocul,
“De-a meteorologul”
-împărtășirea cu ceilalți
2. Captarea Noutatea zilei: se va realiza prin surpriza
atenției adusă de educatoare- ”Ariciul vesel”. Expunerea
Azi când am venit la grădiniță m-am întâlnit Observarea
cu ”Ariciul vesel” și mi-a spus că a aflat de la Observația Ariciul vesel comportamentului

12
prietenul Iepuraș, că aici copiii învață cum să Frontal copiilor
se hrănească sănătos și își dorește tare mult să
afle și el cât mai multe despre hrana sănătoasă
și gustoasă. Conversaţia
3. Vreți să îl ajutăm noi pe Ariciul vesel să
Anunțarea afle cât mai multe lucruri despre hrana Conversaţia
temei şi sănătoasă și gustoasă?
enunţarea Dar Ariciul ne-a adus niște lucruri și noi Observarea
obiectivelor trebuie să îi arătăm ce să facă cu ele. Vom comportamentului
activităţii desena pe sacoșele de hârtie, să fie mai vesel Observația Frontal copiilor
când merge la cumpărături, la jocul de masă îi
vom arăta cum găsim perechea, la bucătărie îi
vom arăta cum să pregătească mâncarea.
Tranziția: „1, 2, 1, 2,
Câte doi în pas vioi. Explicația

Brațele le ridicam,
Mâinile le fluturăm.
Stânga, dreapta 1, 2,
Faceți și voi ca și noi.”

4.
Reactualizarea ALA1
cunoștintelor Copiii se vor grupa în cadrul sectoarelor Sacoșe de
ajutaţi de educatoare, ei NU au voie să se Explicația hârtie
schimbe de la un centru la altul. Culori
La centrul „Artă” copiii vor trebui deseneze Joc de sortat Stimularea verbală

13
sacoșele pentru alimente . Demonstraţia Jucării pentru
La centrul „Joc de masă” copiii vor trebui bucătărie Individual Observarea
găsească perechile. Cuburi din Pe grupe comportamentului
La centrul „Joc de rol” copiii vor trebui să lemn mici copiilor
”gătească” mâncare sănătoasă. Exerciţiul Lego
Voi interveni cu sfaturi şi idei acolo unde va fi Stimularea verbală
nevoie.
I-ați decorat Ariciului foarte frumos sacoșele: Evaluare curentă
aţi reuşit să găsiți perechile; ați făcut mâncare
delicioasă . Aprecieri verbale
Tranziție „Am văvut o bunicuță...”- joc de Conversaţia asupra produselor
mișcare din cadrul
sectoarelor

5. Voi împărți copiilor o bucățică de pâine fără


Dirijarea sare și îi voi ruga să o mănânce.
- Vă place pâinea pe care v-am adus-o ?
învățării Pâine fără sare Observarea
- Ce ați observat, îi lipsește ceva din
compoziție? Conversația și pâine cu sare Frontal comportamentului
-Acum, am să vă rog să gustați și a doua copiilor
bucată de pâine pe care am să v-o împart.
- Această bucată are alt gust ? Este mai bună
sau nu ?

14
„Astăzi veți asculta o poveste care se numește
„Sarea în bucate ” și a fost scrisă de Petre
Ispirescu.

Voi începe prin explicarea cuvântului


„bucate” din titlul poveștii. „Sarea în bucate” Explicația
înseamnă „sarea din mâncare”
„Am să vă rog să fiți atenți, să ascultați cu
atenție povestea” Planșele cu
Voi povesti pe baza următorului plan de momentele
idei folosind intonația, mimica, gestica principale ale Frontal
adecvată pentru a exprima mesajul textului. poveștii
1. Personajele şi viața de la palat;
2. Conflictul care duce la alungarea fetei;
3. Fata ajunge la palatul altui împărat;
4. Fata îl îngrijește pe feciorul
împăratului;
5. Căsătoria cu feciorul împăratului;
6. Tatăl îşi recunoaște greşala;
7. Deznodământul fericit al poveștii.

În timpul povestirii voi întoarce, pe rând, câte


o planșă, în momentul în care ajung cu firul
poveștii la acțiunea prezentată. Voi explica în
timpul povestirii cuvintele: bucate (mâncare),
chelăreasă ( cea care are grijă de cheile de la

15
încăperile palatului)

Pentru a verifica dacă preșcolarii au fost atenți Frontal


la povestire și au reținut momentele
Conversația
principale, le voi adresa câteva întrebări:
-V-a plăcut povestea ?
-Care sunt personajele poveștii ?

-Ce le-a întrebat împăratul pe cele trei fete?


-Care au fost răspunsurile fetelor?

-Ce s-a întâmplat cu fata cea mică?


- Unde a ajuns ea?
- Cu se se ocupa fata acum?
- Cine a îndrăgit-o pentru că era cuminte și
harnică?
- De cine a avut grijă fata și de ce?

-Ce s-a întâmplat cu feciorul de împărat în


timp ce fata avea grijă de el?
- Ce a hotărât feciorul de împărat atunci?
-Cine a fost invitatul special la nunta lor? Aprecierea verbală a
-Ce fel de mâncare a primit el? răspunsurilor corecte
-Ce s-a întâmplat atunci, ce făcut tatăl fetei
-Cum s-a încheiat povestea?

Conversația este susținută de planșele care


prezintă momentele principale ale poveștii.

16
Voi avea grijă ca preșcolarii să răspundă în
propoziții și îi voi ajuta să relateze cât mai
corect momentele poveștii.
Obţinerea DOS -activitate practică
6. performanţei Cu ajutorul tranziţiei”Trenulețul
grădiniței”,se va face trecerea către
activitatea practică. Conversaţia Observarea
Copiii vor intui materialul de pe măsuțe. Le Farfurii de comportamentului
voi spune că vom pregăti o farfurie cu carton Frontal copiilor
mâncare sănătoasă, dar vom adăuga și un Fișe cu
desert, iar ei vor trebui să aleagă ceea ce Explicaţia diferite imagini Aprecierea verbală
consideră ei că este mâncare sănătoasă, iar la ce reprezintă
final după ce vor lipi imaginile pe farfurie, îi diferite
vor prezenta farfuria Ariciului și îi vor explica alimente
de ce au ales să pună acele mâncăruri în Lipici
farfurie.
Voi prezenta modelul şi se vor purta discuţii Stimularea verbală
pe baza acestuia. Voi demonstra modul de
lucru. Individual
Vom lipi cu grijă alimentele pe farfurie în
locul lor.
Voi enumera criteriile de evaluare a lucrărilor.
Se realizează exerciţii de încălzire a Demonstraţia
muşchilor mici ai mâinii.
“Mişcăm degeţelele/ Ușor batem palmele/
Tropăim picioarele/ Si-nchidem gurițele/ Aprecieri verbale
Închidem gurița și aruncâm cheița.” individuale si
În timp ce copiii lucrează, voi urmări modul colective.

17
de realizare a temei.
Coordonez munca întregii grupe, intervin cu Exerciţiul
indicații şi îi ajut acolo unde este cazul.
Evaluarea lucrarilor
7 Asigurarea Se trece la analiza întregii activităţi.
retenției și a Copiii descriu cum l-au ajutat pe Ariciul
transferului Vesel își pregătească sacoșele pentru Frontal Stimularea verbala
alimente, să găsească perechile și nu în Conversaţia
ultimul rând cum să pregătească o farfurie
sănătoasă
Moment de lectură:
“Ce îmi place cel mai mult la cum sunt eu“

8. Evaluarea şi ALA2 Aprecieri individuale


încheierea Jocul de mișcare ”Din cap până în picioare” e Explicația Frontal şi colective: „Bine!”
activităţii Voi face aprecieri asupra întregii activități. Jocul „Bravo, pitici isteți!”
Conversația

18

S-ar putea să vă placă și