Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Disciplina : Istoria românilor şi universală


Clasa: a VIII-a
Data: 08.10.2020
Cadrul didactic: Nicolaev Diana
Instituția de învățământ: Liceul Teoretic Zubreşti
Subiectul: Cel de-al II-lea Imperiu Francez
Tipul lecției: mixtă
Competență specifică:
1. Formarea comportamentelor democratice şi valorilor general-umane,
Unităţi de competenţă:
1.2 Compararea evenimentelor istorice care au avut loc simultan în mai multe state.
Obiective operaționale :

Elevii vor fi capabili:

- O1 Să definească noţiunile: monarhie constituţională, imperiu, criză, revoluţie, Comuna din Paris,

- O2 Să caracterizeze dezvoltarea economiei Imperiului francez în secolul XIX-lea,

- O3 Să descrie politica internă şi politica externă a Imperiului,


- O4 Să constateze trăsăturile crizei şi căderii celui de-al II-lea Imperiu Francez.

Tehnologie didactică :

Resurse proceduale: Observarea, descrierea, conversaţia, explicaţia, lucrul cu manualul.

Resurse materiale : manualul școlar.

Forme de organizare a activității : frontală, individual


Bibliografie: Manual de Istorie a românilor şi universală clasa a VII-a
Evenimete Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Forme Tehnolog
didactice oper. de ie
activitat didactică
e
Evocarea 1min Salutul profesorului. Elevii răspund la salutul profesorului. Frontal Conversați
Pregătirea materialului pentru lecții. Pregătesc materialul pentru lecții. a
Apelul Elevul de serviciu anunță persoanele care
apsentează.

7min Elevi spunețini vă rog ce am avut de Elevii răspund tema de acasă. Frontal De
verificare
pregătit pentru acasă.

5min Elevi ce cunoaşteţi voi despre Elevii răspund pe rând despre cunoştinţele Frontal Brainstorm
Franţa? lor cu privire la statul francez şi populaie. ing
Realizarea 2min Astăzi vom trece o temă nouă cu Elevii ascultă cu atenţie. Frontal Conversați
referire la statul francez: Cel de-al e euristică
sensului
II-lea Imperiu Francez.
La sfârşitul lecţiilor vom fi capabili
să:
- O1 Să definim noţiunile: monarhie
constituţională, imperiu, criză,
revoluţie, Comuna din Paris,
- O2 Să caracterizăm dezvoltarea
economiei Imperiului francez în
secolul XIX-lea,
- O3 Să descriem politica internă şi
politica externă a Imperiului,
- O4 Să identificăm trăsăturile crizei
şi căderii celui de-al II-lea Imperiu
Francez.

O1 5min Profesoara explică noţiunile noi din Elevii notează noţiunile în caiet Frontal
cadrul temei:
Monarhie constituţională – formă
de guvernământîn care puterea
monarhului este limitată de
constituţie.
Imperiu – stat monarhic condus de
un împărat.
Criză – fază în evoluţia unei
societăţi marcată de
dificultăţi(economice, politice,
sociale).
Revoluţie – o schimbare
fundamentală a valorilor a instituiilor
politice, structurilor sociale,
ideologiior.
Comuna din Paris – nume dat
guvernării municipale pariziene.

O2 3min Profesoara propune elevilor să Elevii citesc subiectul dat şi răspund la Frontal Analiza
citească subiectul cu privire la întrebare: cele mai dezvoltate ramuri ale
dezvoltarea economică din cadrul industriei au fost: textilă, chimică şi
temei şi să identifice care erau cele extractivă.
mai dezvoltate ramuri ale industriei
franceze.

6min Să realizăm o schemă în care să


indice realizările importante din Monopolizarea Avea loc
Individual Clusterin
cadrul economiei franceze: concentrarea gul
construcţiilor
căilor ferate industriei

Economia
Economia franceză
franceză
S-a dezvoltat Apar noi pieţe,
comerţul
Reflecţie magazine ş.a.
exterior
O3 7min Profesoara roagă elevii să facă un Elevii fac tabelul în caiete şi îl completează Individual Tabelul
tabel din două rubrici în care să individual.
caracterizeze politica internă şi
externă a celui de-al II-lea Imperiu
Francez.

Politica internă Politica externă Politica internă Politica externă


- s-a păstrat - Franţa avea Elevii completează schema.
sufragiul universal interese în Africa
- puterea de nord-vest,
legislativă era - sa pus scop să
executată de 3 cucerească noi
organe, teritorii în Europa.
-femeile nu aveau
drept de vot etc.

Profesoara face o schemă la tablă şi


5min roagă elevii să completeze schema în Individual Schema
caiete şi să specifice funcţia fiecărui
organ legislativ.

Senatul
Elevii citesc ultimul subiect şi enumeră
Consiliul Organele Corpul care sunt manifestările crizei celui de-al
de stat legislative legislativ doilea Imperiu Francez.

Împăratul

Profesoara propune mai departe


elevilor să citească ultimul subiect,
O4 5min criza şi căderea Imperiului Francez şi Individual, Expunerea
să identifice prin ce sa manifestat frontal
criza celui de-al II-lea Imperiu
Francez.
Extensie 1min Temă pentru acasă: Să realizeze o Elevii notează tema pentru acasă Frontal
comparaţie dintre politica Marei
Britanii şi politica Franţei.

S-ar putea să vă placă și