Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data:
Disciplina: Istoria
Clasa: a IX- a
Subiectul lecţiei: Cauza, caracterul și etapa inițială a celui de-al doilea Război Mondial.

Tipul lecţiei: de acumulare a noilor cunoştinţe


Competenţe specifice: C2: Înţelegerea şi reprezentarea timpului şi a spaţiului istoric.
C6 Manifestarea atitudinii faţă de impactul evenimen telor istorice asupra societăţii

Unități de competenţe: S2. Prezentarea evenimentelor istoriei contemporane în ordine cronologică.


S3. Comentarea schimbărilor survenite pe parcursul istoriei contemporane cu ajutorul hărţilor istorice;
S7. Analiza critică a diferitor opinii pe marginea unui subiect istoric din secolul al XX-lea;

Obiective operaţionale:
O1 Să precizeze cauzele izbucnirii celui de-al Doilea Război Mondial;
O2 Să indice pe hartă principalele fronturi;
O3 Să prezinte evoluţia pe fronturi în perioada 1939-1945
O4 Să argumenteze rolul istoric al personalităţilor din cel de-al Doilea Război Mondial;
O5 Să aplice noţiunile de istorie însuşite pentru a realiza prezentarea deciziei de a termina războiul în Europa şi Asia;
O6 Să realizeze comentarii asupra Conferinţelor interaliate din 1943-1945;
O7 Să compare cauzele-desfăşurarea-urmările celor două războaie mondiale.

Strategii didactice:
metode, procedee- discuţie reflexivă, interpretarea surselor, activitate în grup cu sarcini diferite, problematizarea, clustering ,
proiect individual, scriere liberă, brainstorming;

forme de activitate- individuală, în grup, frontală;

mijloace didactice- curriculumul şcolar, manualul, ghidul profesorului, harta, atlase, laptop.
SCENARIUL LECŢIEI:
Etapele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Timp Note
lecţiei didactice
Evocarea Pregătirea mijloacelor de învăţământ Elevul de serviciu prezintă absenţele. 2 min.

 Organizează o discuţie în baza întrebărilor Reflectează, răspund la întrebări Discuţie 3 min.


1. Când aţi fost mici v-aţi jucat de-a războiul? reflexivă
2. Prin ce vă atrăgea acest joc? Notează pe tablă ideile
3. Conştientizaţi la vîrsta aceea ce este în
realitate un război? Răniţi copii orfani
4. De ce cea mai mare parte a omenirii
a dorit să trăiască în pace întotdea?
 Rog elevii sa noteze pe razele soarelul cu ce asociază foamete morţi Razele 3 min.
războiul soarelui
Război

case distruse distrugere în


masa
schimbari natura distrunsă
Realizarea Anunţ subiectului lecţiei şi a obiectivelor. Notează în caiete subiectul lecţiei. 25 min
sensului
 Divizez clasa în 5 grupe repartizîndu-le cîte un document cu Elevii cercetează sursele propuse şi îndeplinesc sarcinile Anexa1
cîte o sarcină: primite referitor la cel de-al II război mondial. Analiza
O1 Gr.1 Să identifice cauzele celui de-al doilea Război Mondial documentului
utilizînd textul ,, Începutul războiului”
Gr.2 Să argumenteze dacă: ,,Este Germania
unicul stat responsabil de începutul celui de-aldoilea război
mondial?”
Gr.3 Analizaţi acţiunile Germaniei şi a statelor europene utilizînd
textul ,, Războiul agresiv al Germaniei în Europa de Apus”şi
harta.

Gr.4: Analizaţi acţiunile Germaniei şi a Angliei utilizînd textul


,, războiul împotriva Marii Britanii”şi harta.
Gr.5: Analizaţi acţiunile Germaniei şi a statelor europene
utilizînd textul
,,Operaţiile militare din Balcani”şi harta.
 Elevii vor analiza harta expusă pe tablă şi vor stabili
grupările politico-militare care s-au confruntat în război.
Elevii vor examina harta şi vor îndeplini sarcina primită
O2  Axa (Germania, Italia, Japonia, Ungaria, România, Lucru la hartă
Bulgaria)
 Aliaţii (Marea Britanie, SUA, URSS, Polonia,
 După stabilirea cauzelor imediate ale războiului, cu ajutorul Grecia, Iugoslavia Cehoslovacia )
textului din manual, elevii vor stabili, în ordine cronologică, 1.Izbucnirea războiului: invadarea Poloniei la 1 sept.
principalele evenimente ale războiului: 1939 şi înfrângerea ei în 3 săpt. Franţa şi Anglia declară
război Germaniei.
O3 2. Agresiunea germană în Vest: aprilie 1940, invadarea Clustering
Danemarcei şi Norvegiei; mai 1940, invadarea Olandei şi
Belgiei; 22 iunie înfrângerea şi capitularea Franţei; eşecul
german în „bătălia pentru Anglia”.
3.Ofensiva japoneză în Oceanul Pacific, atacul aerian
asupra bazei navale americane de la Pearl Harbour, 7 dec.
1941, şi intrarea SUA în război.
4. Luptele din Africa, înfrângerea germanilor şi italienilor
la El’Alamein, oct. 1942. debarcarea anglo-americanilor,
obţinerea victoriei în Africa, invadarea Italiei.

reflecții O5 Se cere elevilor să alcătuiască enunţuri în care să folosească Elevi fac cunoştinţă cu noţiunea şi o definesc, o ,,Copacul
termenii istorici nou însuşiţi. încadrează într-un enunţ apoi ideilor”
 „război fulger” Lipesc frunzuliţa pe
 ultimatum
 conferinţă
 memorandum
 capitulare necondiţionată etc

Rog elevii să enumere urmările celui de-al doilea Război Mondial


O6 Elevii enumeră urmările şi le notează în caiete Anexa3
 Durata – 6 ani (2.191 zile)
 Au participat 72 de ţări, iar operaţiile militare s-au
desfăşurat pe teritoriul a 40 de state (80% din
populaţia globului = 1,7 miliarde de oameni)
 Au fost mobilizaţi 110 milioane de oameni
 Pierderi umane: peste 50 milioane morţi, peste 3
milioane dispăruţi, peste 35 milioane de răniţi şi
mutilaţi etc.

Debrifarea - Timp de 2 min expuneţi în scris ce sa-r fi întîmplat dacă în cel Elevii îşi expun ideile Brainstorming 2
de-al doilea război mondial învingătoare ieşea Germania? min

Extindere  Realizarea unui poster


 Eseu
Anexa 3
Bilanţul războiului
 Durata – 6 ani (2.191 zile)
 Au participat 72 de ţări, iar operaţiile militare s-au desfăşurat pe teritoriul a 40 de state
(80% din populaţia globului = 1,7 miliarde de oameni)

 Au fost mobilizaţi 110 milioane de oameni

 Pierderi umane: peste 50 milioane morţi, peste 3 milioane dispăruţi, peste 35 milioane de
răniţi şi mutilaţi

 Fasciştii au exterminat milioane de oameni (evrei, slavi, ţigani) în ţările ocupate din
Asia şi Europa. În lagăre (Auschwitz, Dachau, Maidanek, Treblinka) cele mai multe
victime ale "holocaustului" au fost evreii (6 milioane)

 În uzinele germane au muncit 7 milioane de muncitori de toate naţionalităţile şi 1,5


milioane de prizonieri de război

 Pierderi materiale: 930 miliarde dolari cheltuieli militare, 1.500 miliarde dolari pagube,
ţări pustiite, mii de oraşe ruinate, sute de mii de comune şi sate rase de pe suprafaţa
pământului, fabrici, uzine, milioane de monumente şi lucrări de artă, edificii culturale şi
locuinţe distruse.
Anexa 2
LUPTA PENTRU REÎMPĂRŢIREA GERMANIA CUCEREŞTE
LUMII DUSĂ DE GERMANIA, ITALIA DANEMARCA, NORVEGIA, BELGIA,
ŞI JAPONIA GERMANIA ATACĂ POLONIA OLANDA ŞI LUXEMBURG
1 SEPTEMBRIE 1939
POLITICA CONCESIONISTĂ
FĂCUTĂ GERMANIEI BĂTĂLIA
CAUZE FRANŢEI
RĂZBOIUL ÎN EUROPA
ÎNCEPUTUL 1940
NEÎNŢELEGEREA GERMANO-POLONĂ BĂTĂLIA
PENTRU ORAŞUL DANZIG ANGLIEI
OPERAŢIUNEA
JAPONIA AL DOILEA RĂZBOI
RĂZBOI BARBAROSSA
ÎNCEPE LA 22 IUNIE 1941 LENINGRAD
2.09.1945
CAPITULAREA
MONDIAL
GERMANIA MOSCOVA
8.05.1945 KURSK 1941-1942
IULIE 1942
CONFERINŢE STALINGRAD
INTERALIATE RĂZBOIUL ÎN
TEHERAN 1942-1943
NOV. 1943
AFRICA
PARIS PEARL HARBOR
IALTA IUL.-OCT. 1946 7.12.1941
MOSCOVA FEB. 1945 RĂZBOIUL ÎN
OCT. 1944 PACIFIC
EL ALAMEIN
1942
DEBARCAREA ÎN MIDWAY
POTSDAM MAROC ŞI ALGERIA 2.06.1942
IUL.-AUG. 1945 1942 HIROSHIMA
SAN FRANCISCO NAGASAKI 6.08.1945
IUNIE 1945 9.08.1945
Citiţi cu atenţie textul şi identificaţi etapele creării Axei şi a Pactului Anticomintern:
Sprijinul acordat de Germania agresiunii militare săvârşite de Italia în Abisinia şi sprijinul comun acordat de aceste două state rebeliunii fasciste din
Spania, le vor apropia una de cealaltă. Ele vor pecetlui aceste bune relaţii prin semnarea în octombrie 1936 a unui protocol cunoscut sub numele de Axa Berlin-
Roma. O lună mai târziu, în noiembrie 1936, Germania şi Japonia vor încheia o înţelegere îndreptată împotriva comunismului, cunoscută sub numele de Pactul
Anticomintern. La 6 noiembrie 1937 va adera la acest pact şi italia fascistă. Se realiza astfel alianţa statelor fasciste, care va duce lumea cu paşi repezi spre
război.

Citiţi cu atenţie textul şi identificaţi cauzele imediate ale izbucnirii războiului:


După numai două decenii de pace, s-a dezlănţuit un nou război mondial. Germania pretindea că frontierele şi condiţiile ce-i fuseseră impuse prin
Tratatul de la Versailles îi „sufocă” dezvoltarea şi că are nevoie de un „spaţiu vital”, de lărgirea ei în Europa şi de colonii. Aceleaşi pretenţii de expansiune le
manifesta Italia în zona Mediteranei şi în Africa, iar Japonia în Extremul Orient, mai cu seamă în dauna Chinei, dar râvnind şi la acapararea resurselor
economice ale întregii Asii de sud-est şi ale Pacificului de Vest.

Citiţi cu atenţie textul şi identificaţi etapele creării Axei şi a Pactului Anticomintern:


Sprijinul acordat de Germania agresiunii militare săvârşite de Italia în Abisinia şi sprijinul comun acordat de aceste două state rebeliunii fasciste din
Spania, le vor apropia una de cealaltă. Ele vor pecetlui aceste bune relaţii prin semnarea în octombrie 1936 a unui protocol cunoscut sub numele de Axa Berlin-
Roma. O lună mai târziu, în noiembrie 1936, Germania şi Japonia vor încheia o înţelegere îndreptată împotriva comunismului, cunoscută sub numele de Pactul
Anticomintern. La 6 noiembrie 1937 va adera la acest pact şi italia fascistă. Se realiza astfel alianţa statelor fasciste, care va duce lumea cu paşi repezi spre
război.

Citiţi cu atenţie textul şi identificaţi cauzele imediate ale izbucnirii războiului:


După numai două decenii de pace, s-a dezlănţuit un nou război mondial. Germania pretindea că frontierele şi condiţiile ce-i fuseseră impuse prin
Tratatul de la Versailles îi „sufocă” dezvoltarea şi că are nevoie de un „spaţiu vital”, de lărgirea ei în Europa şi de colonii. Aceleaşi pretenţii de expansiune le
manifesta Italia în zona Mediteranei şi în Africa, iar Japonia în Extremul Orient, mai cu seamă în dauna Chinei, dar râvnind şi la acapararea resurselor
economice ale întregii Asii de sud-est şi ale Pacificului de Vest.
Citiţi cu atenţie textul şi identificaţi etapele creării Axei şi a Pactului Anticomintern:
Sprijinul acordat de Germania agresiunii militare săvârşite de Italia în Abisinia şi sprijinul comun acordat de aceste două state rebeliunii fasciste din
Spania, le vor apropia una de cealaltă. Ele vor pecetlui aceste bune relaţii prin semnarea în octombrie 1936 a unui protocol cunoscut sub numele de Axa Berlin-
Roma. O lună mai târziu, în noiembrie 1936, Germania şi Japonia vor încheia o înţelegere îndreptată împotriva comunismului, cunoscută sub numele de Pactul
Anticomintern. La 6 noiembrie 1937 va adera la acest pact şi italia fascistă. Se realiza astfel alianţa statelor fasciste, care va duce lumea cu paşi repezi spre
război.

Citiţi cu atenţie textul şi identificaţi cauzele imediate ale izbucnirii războiului:


După numai două decenii de pace, s-a dezlănţuit un nou război mondial. Germania pretindea că frontierele şi condiţiile ce-i fuseseră impuse prin
Tratatul de la Versailles îi „sufocă” dezvoltarea şi că are nevoie de un „spaţiu vital”, de lărgirea ei în Europa şi de colonii. Aceleaşi pretenţii de expansiune le
manifesta Italia în zona Mediteranei şi în Africa, iar Japonia în Extremul Orient, mai cu seamă în dauna Chinei, dar râvnind şi la acapararea resurselor
economice ale întregii Asii de sud-est şi ale Pacificului de Vest.

S-ar putea să vă placă și