Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Domeniul de pregătire de bază: Alimentatie publica


Clasa: a X-a A
Data:
Modulul : SORTIMENTE DE PREPARATE SI BAUTURI
Tema: DULCIURILE DE BUCĂTĂRIE
Tipul lecţiei : lecţie de verificare şi transmitere de noi cunoștinţe
Durata : 50 minute
Prof.ing. Matei Andrei Alin

UNITATEA DE COMPETENTA :

Competenţe specifice :
 C1:Prezentarea a dulciurilor de bucătărie și a importanței acestora în alimentație
 C2: Identificarea grupelor importante din clasa dulciurilor de bucătărie

Competenţe derivate :
 CD1: să descrie criteriile de clasificare a dulciurilor de bucătărie
 CD2: să argumenteze necesitatea efectuării corecte a clasificarii dulciurilor de bucătărie
 CD3: să utilizeze sursele adecvate
 CD4: să construiască un text de prezentare pe un subiect dat
 CD5: să expună clar subiectul dat în faţa unei audienţe familiare

Strategia didactică :
 -Metode şi procedee didactice: conversația, discuţia colectivă, expunerea, explicaţia, descoperirea dirijată, “Mozaicul”, brainstorming-ul;
 -Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
 -Locul de desfăşurare a activităţii: sala de clasă
 -Mijloace de învățământ : flip-chart, fişe de lucru, planşe, reviste de specialitate, cărţi de specialitate, manualul.

1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Momentul Comp
Durata Metode Mijloace Forme de
lecţiei e- Activitatea profesorului Activitatea elevului
(min) didactice didactice organizare
tenţe
1 2 3 4 5 6 7 8
1. Moment Răspund profesorului Frontal
organizatoric Salută elevii Elevul de serviciu anunţă absenţii
Notează elevii absenţi Se constituie în grupe 5min Conversaţie
Împarte clasa în grupe de maxim cinci elevi Pregatirea salii si materialelor
necesare
2. Anunţarea titlului Anunţă şi scrie pe tablă titlul lecţiei Îşi notează în caiete titlul
lecţiei şi ,,DULCIURILE DE BUCATARIE” lecţiei şi competenţele Titlul și
competenţelor Enunţă competenţele pe care le vor dobandi elevii pe vizate 5min Expunerea competențele Frontal
specifice parcursul acestei lecţii. pe flip chart

3. Verificarea Preda noile cunostinte folosind metoda „Mozaic” – Descoperire


cunostintelor una din metodele active de predare-invatare. Vor urmări prezentarea pregatită si dirijata
anterioare si Etapa I : vor încerca ăa sistematizeze Frontal
transmiterea FORMAREA CELOR 4 GRUPE PRIN TRAGERE LA informațiile vizuale, împreună cu
de noi cunoştinţe SORTI explicațiile date. Vor formula Discuţia
Dobandirea de către CD.1 Fiecare grupă constituită anterior va fi formata din 4 întrebări referitoare la aspectele colectivă
elevi a membri numerotati de la 1 la 4 . neclare. Fişe de lucru
competenţelor Etapa II :
CD1…..CD4 FORMAREA GRUPELOR DE STUDIU Brainstormig
Din fiecare grupa elevii cu aceleasi numere se vor 25min Individual
aduna in alte 4 grupe. Aici vor primi cate o fisa de Se vor impărți pe grupe și vor
lucru si pe care va fi reprezentata o grupa de incerca să aprofundeze cât mai
CD.2 dulciuri pe care o vor studia impreuna şi îşi vor repede și mai bine fișa primită
alege câte o planşă cu imaginile corespunzătoare Mozaic
grupei din fişa de lucru Imagini
Etapa III : Va incerca să le predea colegilor de masă
ELEVUL – „PROFESOR” ceea ce a invățat de pe fișa primită de la
Dupa expirarea timpului de studiu, fiecare elev va fi trimis la adevăratul cadru didactic.
locul sau si va fi pus sa le explice colegilor ce a invatat de pe Astfel, el este pus în postura de a
fisa Pe grupe
CD.3 găsi singur cuvintele și metodelă
Etapa IV :
prin care sa-i invete pe colegi ceea ce
FIXAREA CUNOSTINTELOR : stie, dar și să invețe de la ceilalalti

2
Pe Flip-chart se vor nota intai cele 4 grupe de dulciuri colegi și să fixeze cunostintele
si elevii vor da exemple pentru componenta fiecareia. impreuna cu acestia si cu profesorul.

In continuare solicită elevii : Noteaza pe flip-chart, grupele de


- să formuleze întrebări despre ce ar dori să ştie legat dulciuri si componenta acestora Explicaţia
CD.4 de tema propusă. Individual
Ajută elevi să formuleze întrebări despre lucrurile de
care nu sunt siguri sau lucrurile despre care ar vrea să Planşe Frontal
cunoască ceva nou. Formulează întrebări despre ce ar Conversația
dori să ştie.
Notează pe caiete atât grupele de
dulciuri studiate, cât și răspunsurile
la întrebările puse colegilor sau
cadrului didactic, in legatură cu tema
5. Sistematizarea şi Profesorul revine asupra întrebărilor pe care le-au Notează răspunsurile aflate în timpul
CD1
fixarea formulat elevii în etapa anterioară şi pe care le-au predării noului conținut pe caiete Dialogul Fişă de lucru
CD2 8 min
cunostinţelor trecut pe flip chart si pe caiete Răspund întrebărilor și incearcă să
CD3
Reia fiecare întrebare şi repeta raspunsurile impreuna formuleze noi intrebări pentru a fixa Frontal
CD4
cu elevii pentru o fixare mai buna. mai bine cunoștințele Pe grupe
Roagă elevii să precizeze ce au ştiut , ce au vrut să
înveţe pe parcursul ei şi ce au învăţat din lecţie
6. Realizarea feed- Distribuie fiecarui elev o fişă de evaluare Rezolvă sarcinile din Învățarea Fişă de
backului CD2 Afişează rezolvarea fişei de evaluare şi cere elevilor să fişa de evaluare. evaluare
prin
CD3 se autoevalueze. Corectează eventualele greşeli 5min Auto-
descoperire
CD4 Anunţă punctajul obţinut evaluarea

Apreciază activitatea desfaşurată de elevi Sunt atenţi la aprecierile


7. Moment final Notează elevii pentru activitatea din timpul orei profesorului 2 min Expunerea Frontal
Anunţă titlul lecţiei următoare

FISA DE DOCUMENTARE

3
Clasificarea dulciurilor de bucătărie dupămateriile prime de bază

4
FISA DE LUCRU NR. 1

DULCIURI DE BUCATARIE PE BAZA DE FAINOASE

Definitie:

Tratament termic:

Materii prime folosite la obtinerea produselor:

Exemple:

FISA DE LUCRU NR. 2

DULCIURI DE BUCATARIE PE BAZA DE OUA SI LAPTE

5
Definitie:

Tratament termic:

Materii prime folosite la obtinerea produselor:

Exemple:

FISA DE LUCRU NR. 3

DULCIURI DE BUCATARIE PE BAZA DE COMPOZITII

6
Definitie:

Tratament termic:

Materii prime folosite la obtinerea produselor:

Exemple:

FISA DE LUCRU NR. 4

DULCIURI DE BUCATARIE PE BAZA DE FRUCTE

Definitie:

7
Tratament termic:

Materii prime folosite la obtinerea produselor:

Exemple:

REZOLVARI FISE DE LUCRU


FISA DE LUCRU NR. 1

DULCIURI DE BUCATARIE PE BAZA DE FAINOASE

Definitie: Dulciurile de bucatarie sunt preparate culinare care se pot servi in momente diferite ale zilei, astfel
ele se servesc ca desert la dejun sau la cina, la gustarea de la ora 10 sau la ora17. Aceste dulciuri au valoarea
alimentara ridicata, determinata de continutul mare in glucide,proteine, grasimi, vitamine si substante
minerale.

8
Tratamentul termic aplicat pentru obtinerea acestor preparate este fierberea.

Materii prime folosite la obtinerea produselor: zahar, lapte, oua, crupe sau paste fainoase, grasimi, branzeturi,
arome, fructe diferite.

Exemple:
 Gris cu lapte
 Orez cu lapte
 Orez a la rousse
 Budinci

FISA DE LUCRU NR. 2

DULCIURI DE BUCATARIE PE BAZA DE OUA SI LAPTE

Definitie: Dulciurile de bucatarie sunt preparate culinare care se pot servi in momente diferite ale zilei, astfel
ele se servesc ca desert la dejun sau la cina, la gustarea de la ora 10 sau la ora17. Sunt foarte apreciate de
consumatori, datorita aspectului deosebit pe care il prezinta. Ele contin in proportie mare proteine din oua si
lapte.
Tratamentul termic aplicat pentru obtinerea acestor preparate este fierberea

Materii prime folosite la obtinerea produselor: oua, lapte, zahar, adaosuri (fructe confiate, ciocolata, sirop).

9
Exemple:
 Lapte de pasare
 Crema de zahar caramel

FISA DE LUCRU NR. 3

DULCIURI DE BUCATARIE PE BAZA DE COMPOZITII

Definitie: Dulciurile de bucătărie sunt preparate culinare care se pot servi în momente diferite ale zilei.
Astfel ele se servesc ca desert la dejun sau la cină, la gustarea de la ora 10,00 sau la ora 17,00.
Tratamentul termic aplicat pentru obținerea acestor preparate este fierberea și rumenirea.

Materii prime folosite la obținerea produselor: de origine vegetală (făina, gris, cartofi, zahăr, fructe, gemuri,
dulcețuri) și de origine animală (ouă, lapte, smântână, brânzeturi, etc.)

Exemple:

10
 Clătite cu gem, dulceată,brânză de vaci
 Papanași
 Găluștele cu prune
 Coltunași cu brânza dulce

FISA DE LUCRU NR. 4

DULCIURI DE BUCATARIE PE BAZA DE FRUCTE

Definitie: Dulciurile de bucătărie sunt preparate culinare care se pot servi în momente diferite ale zilei, astfel
ele se servesc ca desert la dejun sau la cină, la gustarea de la ora 10,00 sau la ora 17,00. Dulciurile de bucătărie
pe bază de fructe au rolul de a aduce organismului o cantitate sporită de glucide, usor asimilabile, vitamine si
substante minerale.
Tratamentul termic aplicat pentru obtinerea acestor preparate poate fi : la rece, când se folosesc materii prime
in stare crudă sau poate fi prin : fierbere, prăjire, coacere.

Materii prime folosite la obtinerea produselor: de origine vegetală: făină, zahăr, fructe; de origine animală:
ouă, lapte, unt, smântână, etc

Exemple:
 Compoturi
 Gelatine
 Salată de fructe

11
 Omlete de fructe
 Sufleuri de vanilie, de caise, de lămâie, de mere, de portocale.

FIŞA DE EVALUARE

1. Definiți sufleurile.

2. Enumerați 3 vase și ustensile folosite la obținerea dulciurilor de bucătărie.

3. Specificați materiile prime folosite la obținerea papanașilor.

4. Precizați rolul albușului din componența sufleurilor.

II. Bifati raspunsul corect: 30 puncte


1.       Tratamentul termic aplicat pentru obținerea dulciurilor de bucatarie pe   bază de făinoase este:
               coacerea                                                  fierberea extractivă
 fierberea                                                  prăjirea
2.     Volumul crescut al budincilor se datorează:
 coacerii pe baie de abur                        gălbenușului din compoziție
 adăugării albușului bătut spumă           compoziției lejere
3.        La obținerea gelatinelor nu se folosesc materii prime ca:
 materii prime vegetale cu un conținut ridicat de apă (fructe)
 gelatină și zahăr 
 elemente de decor (morcovi, roșii) 
 gelatina

III. Notati cu A enunturile adevarate si cu F pe cele fals: 20 puncte

12
  Omletele din fructe se coc, apoi se gratinează sau se flambează.
 Șodoul de la crema de zahăr caramel are aspect tăiat datorită fierberii la  temperaturi prea ridicate.
 La obținerea papanașilor se folosește brânza telemea.

REZOLVARE
FIŞA DE EVALUARE
10 puncte din oficiu
I. Formulați răspunsuri pentru următoarele cerințe: 40 puncte
1.      Definiți sufleurile.
Sufleurile sunt dulciuri de bucătărie, asemănătoare budincilor, cu structură mai pufoasă datorită unei cantități mari de albuș bătut
spumă, adăugat în preparate, ceea ce determină o afânare pronunțată a acestora.
2.      Enumerați 3 vase și ustensile folosite la obținerea dulciurilor de bucătărie.
castroane, oale de diferite capacitati, tel, mixer, chipcea, cazanel de bucatarie, merdenea, cutite, cuptorul, bolurile, salatiere, compotiere,
cupe, platouri, masina de gatit, cuptor, refrigerator.
3.      Specificați materiile prime folosite la obținerea papanașilor.
ouă, brânză de vaci, făină, zahăr, bicarbonat, gris, răzătură de lămâie, sare,ulei
4.      Precizați rolul albușului din componența sufleurilor.
Este elementul de afânare (albușul de ou).

II. Bifati raspunsul corect: 30 puncte


1.       Tratamentul termic aplicat pentru obținerea dulciurilor de bucatarie pe   bază de făinoase este:
               coacerea                                                  fierberea extractivă
 fierberea                                                  prăjirea
2.     Volumul crescut al budincilor se datorează:
 coacerii pe baie de abur                        gălbenușului din compoziție
 adăugării albușului bătut spumă              compoziției lejere
3.        La obținerea gelatinelor nu se folosesc materii prime ca:
 materii prime vegetale cu un conținut ridicat de apă (fructe)
 gelatină și zahăr 
 elemente de decor (morcovi, roșii) 
 gelatina

13
III. Notati cu A enunturile adevarate si cu F pe cele fals: 20 puncte
  Omletele din fructe se coc, apoi se gratinează sau se flambează. F
 Șodoul de la crema de zahăr caramel are aspect tăiat datorită fierberii la  temperaturi prea ridicate. A
 La obținerea papanașilor se folosește brânza telemea. F

14

S-ar putea să vă placă și