Sunteți pe pagina 1din 4

GRADINITA DE COPII BOGDANA INSTITUTOR: Maria Dinita

PROIECT DE ACTIVITATE

 6 e un melc rotit

In casuta rasucit

Parca-ar vrea sa se rastoarne

Si sa scoata-n graba coarne.”

GRUPA: mare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul stiinta - Activitate matematica

ARIA DE CONTINUT: Numere si cifre

TIPUL DE ACTIVITATE: predare – invatare

MIJLOC DE REALIZARE: Exercitii cu material individual

TEMA: Numarul si cifra 6

SCOPUL: : Intelegerea numarului 6, ca simbol al multimii care are 6 elemente.


Sa numere de la 1 la 6, recunoscand grupele de obiecte.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 – sa numere crescator pana la 6 si descrescator de la 5 la 1;


O2 – sa recunoasca cifra 6 ;
O3 – sa identifice in sala de clasa grupele cu 6 obiecte;
O5 – sa raporteze numarul la cantitate si cantitatea la numar;
O6 – sa recunoasca vecinii numarului mai mici si mai mari cu o unitate;
O7 – sa utilizeze un limbaj matematic adecvat;
O8 – sa manifeste interes pentru activitatea matematica.

METODE SI PROCEDEE: Explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul,


elemente de problematizare.

MATERIAL DIDACTIC: fise de munca independenta, jetoane cu cifre si diferite


imagini; poezia ,,Hai copii sa numaram!”, plansa demonstrativa cu cifra 6.
GRADINITA DE COPII BOGDANA INSTITUTOR: Maria Dinita

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, 2008
Constantin Petrovici, Mihaela Neagu - ,,Elemente de didactica matematicii în
gradinita si invatamantul primar”, Editura PIM, Iasi, 2002

DURATA: 30 de minute
DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTUL CONTINUT STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
1. Moment Creez conditiile necesare pentru
organizatoric desfasurarea activitatii:
- aerisirea salii de grupa;
- aranjarea mobilierului in
semicerc
- pregatirea si aranjarea
materialului necesar pentru
activitate
- intrarea ordonata a copiilor in
sala de grupa

2. Captarea Introducerea în activitate o voi realiza


atentiei cu ajutorul poeziei «Hai sa
numaramm copii ! »
« Hai sa numaram, copii !
In casa cu jucarii !
Hai sa numaram, copii !
1 este un carlig,
Cu nas ascutit de frig !
2 e parca un ratoi,
De pe lacul din zavoi !
3 e oare, un cercel ?
Sau codita de purcel ?
4 , e un frumos,
Scaun cu spataru-n jos !
5 e secerea intoarsa,
6 – lacatul de-acasa,
7 – parca e o coasa,
8 – o zala aratoasa,
9 – lingura frumoasa,
10 … altcum nu incerc
Pun carligul langa cerc !
Ne oprim copii aici –
GRADINITA DE COPII BOGDANA INSTITUTOR: Maria Dinita

In casa lui Mos Arici…


Insa cand veti fi scolari,
Numerele cresc mai mari !
Nu se mai opresc nicicand,
Uite-asa tot numarand !

3. Anuntarea Astazi vom invata sa numaram pana la


temei si a 6 crescator. La sfarsitul activitatii vom
putea stabili vecinii numarului 6, vom
obiectivelor putea forma multimi cu 6 elemente,
vom invata o poezioara despre numărul
6.
4. Pana la ce numar am invatat sa - exerciţiul, Verific
Reactualizarea numaram? - conversaţia, capacitatea
Solicit copiilor sa numere in sir - fulgi de nea, elevilor de a
cunostintelor crescator si descrescator in limitele 1-5 oamnei de numara
si sa ridice o anumita cifra. Se va zapada, crescator si
descoperi flanelograful si i se va cere - flanelograf, descrescator
unui copil sa separe materialul formand - jetoane cu cifre
doua grupe de obiecte după criteriul Evaluez
forma, timp in care toti copiii vor lucra capacitatea
individual cu materialul distribuit. Voi copiilor de a
urmari modul in care copiii lucreaza. raporta numarul
Voi arata diferite cifre iar elevii trebuie la cantitate.
sa formeze multimi cu tot atatea
elemente cat indica cifra.(2, 4,5).
5. Dirijarea Verific activitatea copiilor si apoi incep Demonstraţia
invatarii explicarea modului in care se formeaza Explicaţia
numărul 6. Exerciţiul

Se cere unui copil să aşeze la panou , o - jetoane


grupă de saniute care să aibă tot atatea reprezentand fulgi
elemente. ( 5) de zapada, brazi ,
Se formeaza o mulţime de fulgi de oameni de
nea care are acelasi numar de elemente zapada, saniute.
ca si prima.
Se adauga la cea de a doua multime
inca un element.
Se constata, prin formare de perechi, ca
noua multime are cu un element mai
mult decat prima multime.
Se specifica numarul elementelor si
modul de obtinere a multimii noi.
Se construiesc si alte multimi cu un
numar de elemente egal cu a doua
GRADINITA DE COPII BOGDANA INSTITUTOR: Maria Dinita

multime, formate din alte elemente


(brazi, bulgari de zapada).
Se precizeaza ca grupa care are mai
mult cu un obiect decat cea cu 5 este
grupa cu 6 obiecte, careia ii corespunde
cifra 6. Numărul 6 este mai mare cu o
unitate decat numarul 5.
Se intuieste cifra 6, precizandu-se ca
seamana cu un lacat .

Se cere copiilor sa precizeze ce numar Plansa


si ce cifra corespund grupei cu 6 demonstrativă cu
obiecte si sa descrie numarul si cifra 6. cifra 6.
Se indica numarul de elemente (6) si
elevii construiesc multimi cu numarul
dat de elemente .
6. Asigurarea Solicit copiilor: Evaluez
performantei - sa arate in sala de clasă grupe de 6 problematizarea capacitatea
obiecte; elevilor de a
- sa aseze pe masuta 6 creioane; recunoaste
- sa bata din palme de 6 ori; Numere vecinii
- sa numere crescator in limitele 1-6 si
autocolante. numarului 5.
descrescator in limitele 5-1; Fise de munca
,,Care este vecinul mai mic cu o independenta. Evaluez
unitate decat 6?” capacitatea
,,Care este vecinul mai mare cu o copiilor de a
unitate decat 5? raporta numarul
la cantitate si
Se prezinta copiilor fisa de munca cantitatea la
independenta – ANEXA NR. 1 . numar.

7. Asigurarea Citesc o poezie despre cifra 6:


retentiei si a „Sase e un melc rotit,
In casuta rasucit,
transferului Parca-ar vrea sa se rastoarne
Si sa scoata-n graba coarne.”
(„Chipul cifrelor” de Al. Sahighian)
Se fixeaza titlul activitatii matematice.
8. Incheierea Se fac aprecieri generale si individuale.
activitatii Se împart stimulente copiilor care au
fost activi şi celor care au rezolvat
corect sarcinile din fişa de lucru.

S-ar putea să vă placă și