Sunteți pe pagina 1din 5

PLAN DE LECŢIE

Data : 14.III.2011
Clasa : a VII-a
Instituţia: Şcoala cu clasele I-VIII Unirea
Profesor: Petre Mirela
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Tipul de curriculum: Curriculum nucleu
Unitatea de învăţare: Calcul algebric
Subiectul: Descompunerea în factori utilizând artificiu de calcul
Tipul lecţiei: Mixtă
Competenţe specifice:
C1 Identificarea unor reguli de calcul numeric sau algebric pentru simplificarea unor
calcule
C2 Aplicarea regulilor de calcul şi folosirea parantezelor în efectuarea operaţiilor cu
numere reale
Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei, elevul va fi capabil :
O1 Să enunţe metodele de descompunere în factori învăţate
O2 Să descompună în factori utilizând factorul comun
O3 Să descompună în factori utilizând formulele de calcul prescurtat
O4 Să descompună în factori utilizând diverse artificii de calcul.
O5 Să rezolve diverse exerciţii de descompunere în factori utilizând metodele învăţate.
O6 Să utilizeze un limbaj matematic adecvat

Strategia didactică: Metode si procedee: conversaţia euristică, explicaţia,


exerciţiul, observaţia, munca individuală,
demonstraţia,munca în echipă ;
Material didactic : manual pentru clasa a-VII-a editura
Radical, culegere de exerciţii Mate2009/10,
Editura Paralela 45 cretă albă, colorată,
caiete de notiţe,fişă de lucru.
Tipul de activitate :activităţi frontale,individuale,pe grupe;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvenţele Obiective Activitaţi ale lecţiei


lecţiei Activitatea elevilor Strategii Modalităţi
didactice de evaluare
1.Moment -verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor în
organizatoric catalog; Elevii vor avea pe bănci
-verificarea ţinutei elevilor şi celor necesare defăşurării caietele şi manualul.
orei; Pregătirea caietelor de
-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna temă în clasă
desfaşurare a orei;
2.Verificarea temei/ -verificarea temei elevilor prin sondaj ,utilizând dialogul Elevii citesc rezolvările Activitate
Captarea atenţiei O6 profesor –elev,elev-elev,prin confruntarea rezultatelor. din caiete, corectând comună
În cazul în care apar diferenţe mari la rezultat se rezolvă acolo unde este cazul.
exerciţiul la tablă;
3.Verificarea/ 1.Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi? Elevii vor răspunde la
Reactualizarea O1 2.Să ne reamintim care sunt formulele de calcul întrebări.
cunostinţelor O2 prescurtat învăţate. În cazul în care un elev
O3 3.Care sunt metodele de descompunere în factori? va spune greşit , un alt conversaţia Aprecieri
elev îl va corecta, iar cel verbale
Vor fi propuse pentru a fi rezolvate, diverse exerciţii ce a răspuns greşit va
de descompunere ce utilizează formulele de calcul repeta definiţia corectă.
prescurtat.
x2+4x+4=(x+2)2; x2-8x+16=(x-4)2;
9x2+6x+1=(3x+1)2; 25x2-10x+1=(5x-1)2;
3x 2  2 3x  1   3x  1 ;  2

2  2 2x  x 2   2x ;  2

5x 2  4 5x  4   5x  2 ;  2

2  2 6 x  3x 2   2 3x ;  2
3x 2  5   3x  5  3x  
5;
4. Anunţarea temei Astăzi la ora de matematică ne propunem să învăţăm
şi a obiectivelor o nouă metodă de descompunere, şi anume
„Descompuneri utilizând artificii de calcul”. La sfârşitul Elevii vor nota în caiete
orei va trebui să ştiţi să efectuaţi descompuneri diverse explicaţia
utilizând artificiile de calcul.
5.Dirijarea învăţării O4 Descompunerea în factori utilizând artificiu de calcul Elevii vor răspunde la
O5 întrebări,vor rezolva şi la
1. Găsiţi 2 nr. care înmulţite să dea +6. În plus, cele 2 nr, tablă şi vor nota în caiete.
adunate să dea +5.
R: 2∙3=6 , 2+3=5 Aprecieri
Se propun spre rezolvare descompunerile următoare, frontale şi
încercând să se descopere împreună cu elevii artificiul individuale
de calcul.

x2+5x+6 = x2+2x+3x+6 = x(x+2)+3(x+2)=(x+2)(x+3); Explicaţia


x2-9x+20 = x2-4x-5x+20 = x(x-4)-5(x-4)=(x-4)(x-5);
x2+8x-9 = x2+9x-x-9 = x(x+9)-(x+9) = (x+9)(x-1); exerciţiul
x2+11x+30 = (x+5)(x+6);
x2-10x+16 = (x-2)(x-8);
x2-5x-14 = (x-7)(x+2);
x2+13x-14 = (x+14)(x-1);
x2+x-2 = (x+2)(x-1);
x2+3x-10 = (x+5)(x-2);
x2-x-6 = (x-3)(x+2);
x2+5x-14 = (x+7)(x-2);

Atenţie!
Această metodă se poate utiliza numai în cazul în care
coeficientul lui x2 este 1
6.Asigurarea feed- O1 Profesorul propune elevilor desfăşurarea unei activităţi Elevii vor lucra pe grupe Aprecieri
back-ului O2 frontale interactive de rezolvare a exerciţiilor din şi pe urmă le vor rezolva Activitate în verbale
O3 culegere(pag 76) la tablă echipă Analiza
O4 Se împarte clasa în grupe de câte trei elevi(sau 4 răspunsurilor
O5 elevi, în funţie de numărul de elevi al clasei).Pentru Exerciţiul
rezolvarea exerciţiilor elevii vor avea la dispoziţie 5
minute.După expirarea timpului de lucru se vor
confrunta rezultatele şi în cazul în care apar diferenţe
mari la rezultat se vor rezolva şi la tablă.
7.Retenţia şi Se va face o scurtă recapitulare a noţiunilor dobândite: Elevii vor răspunde pe
transferul - ce metodă de descompunere în factori am învăţat rând la fiecare întrebare Probe orale
O6 astăzi? Conversaţia Notarea
- care sunt metodele de descompunere în factori? răspunsurilor
-se notează elevii ce s-au evidenţiat în timpul orei

8.Tema pentru -exerciţiul 11 pag.76 din culegere Conversaţia


acasă -indicaţii la temă;
FIŞĂ DE LUCRU
DESCOMPUNERI ÎN FACTORI

1.Descompuneţi în factori:
a) x2+4x+4 b) x2-8x+16 c) 9x2+6x+1 d) 25x2-10x+1 e) 3 x 2  2 3 x  1
f) 2  2 2 x  x 2 g) 5 x 2  4 5 x  4 h) 2  2 6 x  3x 2 i) 3 x 2  5
2.Descompuneţi în factori:
a) x2+5x+6 b) x2-9x+20 c) x2+8x-9 d) x2+11x+30 e) x2-10x+16
f) x2-5x-14 g) x2+13x-14 h) x2+x-2 i) x2+3x-10 j) x2-x-6
k) x2+5x-14

S-ar putea să vă placă și