Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE PE ARII DE STIMULARE

A.L.A. II

Data: 02.12.2020
Educatoare: Popescu Gabriela
Grupa: mijlocie “Stelutelor”
Tema anuală de studiu: “Cine sunt/suntem?”
Tema proiectului: “Universul meu”
Tema săptămânii: “Universul meu-evaluare”
Categoria de activitate: Jocuri și activități liber-alese II
Tipul activității: de consolidare a cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor
Dimensiuni ale dezvoltării:
- motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;

-conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;

-autocontrol si expresivitate emotionala;

-activare și manifestare a potențialului creativ.

Comportamente:
-își coordoneaza muschii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice varstei;
-își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauza, semnale sonore,
melodii;
-recunoaste si exprima emotii de baza, produse de piese muzicale, texte literare, etc.
-demonstrează prezenta simtului muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și
cânt, dans.
Scopul activității: fixarea și consolidarea deprinderii de a executa deprinderi motrice
de baza.
Obiective operaționale:
O1- să execute corect mișcări simple ale jocului respectand linia melodica;
O2- sa raspunda motric la comenzile primite;
O3-sa manifeste interes și buna dispoziție față de activitatea organizată.

1
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul fizic.
Materiale didactice și mijloace de invatamant: filmare audio, laptop, P.C., tabletă sau
telefon.https://www.youtube.com/watch?v=jUNBugrF1iU&t=34s
Forma de organizare: individual.
Locul desfășurării: acasă
Resurse de timp: 15 minute
Bibliografie:
1. Ministerul Educației Naționale (2019) “Curriculum pentru educația timpurie”
2. “Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la
naștere la 7 ani”(2010) Editura Vanemonde, Bucuresti;
3. Coordonatori: Coroiu Natalia, Druta Georgeta, Puscas Lucia (2015)”Ghid
orientativ de proiectare a activităților din invatamantul prescolar”Editura Aureo,
Oradea
4. Elena Gheorghian, Maria Taiban (1981) “Metodica jocului și a altor activități cu
copiii preșcolari” Editura Didactica și pedagogică, Bucuresti;
5.Diaconescu Georgeta, Kun Szuzsana, Bojin Elena (1974) “Metodica predarii
educatiei fizice în gradinita de copii”. Manual pentru liceele pedagogice de
educatoare, Editura Didactică și pedagogică, București.
Surse web:
https://www.youtube.com/watch?v=jUNBugrF1iU&t=34s

2
SCENARIUL ACTIVITĂȚILOR A.L.A. II

Evenimentul Conținut științific Metode și Modalitati de


procedee evaluare
didactic didactice

1.Moment Voi asigura condițiile necesare pentru o


organizatoric bună desfășurare a activităților:
-aerisirea camerei;
-aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului didactic
necesar;
-pregatirea tehnologiei informaționale;
-conectare la internet și logare pe grupul
de Facebook;
- postarea materialul didactic necesar
desfășurării activității online.

În postare invit prescolarii sa


2.Captarea sarbatorim hărnicia lor din aceasta zi Conversatia
atenţiei printr-un joc muzical vesel și
antrenant.

Tema și indicațiile necesare modului


3.Anunţarea de lucru vor fi explicate în postări Demonstratia
temei și împreuna cu materialul demonstrativ
enunțarea
aferent.După o zi de munca, vom
obiectivelor
sărbători prin jocul muzical “Cap, Explicatia
umăr și genunchi”.

În cadrul jocului muzical “Cap, umăr


4.Prezentarea și genunchi” postat sub forma de
optimă a noului filmulet voi posta și indicațiile
conținut
pentru derularea optimă a acestui
dirijarea
învățării
joc.Versurile jocului se vor repeta cu
copiii 1, 2 ori, fără
muzica.Următorul pas va fi jocul de

3
probă cand se repeta versurile,
mișcările în ritm lent mai apoi jocul
propriu-zis de la ritm lent la cel alert.
Voi pune accent pe măsurile de
siguranță: Copiii nu fie în apropierea
mobilierului pentru a nu se
dezechilibra sau lovi.
Copiii sa nu execute jocul pe
suprafețe alunecoase.
Derularea jocului de către copii
5.Obținerea conform indicatiilor date, acasă, Exercitiul
performanței asistati de un adult.
Lucrul
individual

Evaluarea performanțelor copiilor se


6.Evaluarea
va realiza pe baza materialelor Conversatia Aprecieri
performanței postate pe grup de părinți (poze, online
filmulete, descrieri), sub forma
comentariilor online.

Activitatea se va încheia prin


7.Încheierea realizarea aprecierilor în sistem
online sub forma de comentarii la Conversatia Aprecieri
activității
postarile parintilor despre produsele online
activitatii prescolarilor.