Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate pe domenii experiențiale

“Chipul meu“

Data: 02.12.2020
Educatoare: Popescu Gabriela
Grupa: mijlocie “Stelutelor”
Tema anuală de studiu: “Cine sunt/suntem?”
Tema proiectului: “Universul meu”
Tema săptămânii: “Universul meu-evaluare”
Domeniul experiențial: Om si societate
Disciplina: Abilitati practice
Tema activității: “Chipul meu“
Mijloc de realizare: aplicatie (filmare video)
Tipul activității: de consolidare a cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor
Dimensiuni ale dezvoltării:
- motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;

-activare și manifestare a potențialului creativ;

-finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistenta in activitati);

-conceptul de sine;

Comportamente:
-utilizează mâinile și degetele pentru realizarea unor activități diversificate, specifice
vârstei;
-manifestă creativitate în activități diverse;
-realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
-atrage atenția
Scopul activității:

Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.


Obiective operaționale:

1
O1- să intuiască şi să denumească corect materialele de lucru;
O2-sa lipeasca corect părțile componente ale feței, după modelul dat;
O3- sa utilizeze corect lipiciul, fără a murdări lucrarea;
O4-sa finalizeze lucrarea cu interventie minima a adultului.
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, munca
individuala.
Materiale didactice și mijloace de invatamant: filmare video, coală de hartie cartonata,
bucata de carton industrial, sfoară sau mohair, nasturi sau capace, lipici, carioca sau
creioane colorate.
Forma de organizare: individual.
Locul desfășurării: acasă
Resurse de timp: 30-35 de minute
Bibliografie:
1. Ministerul Educației Naționale (2019) “Curriculum pentru educația timpurie”
2. “Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la
naștere la 7 ani”(2010) Editura Vanemonde, Bucuresti;
3. Coordonatori: Coroiu Natalia, Druta Georgeta, Puscas Lucia (2015)”Ghid
orientativ de proiectare a activităților din invatamantul prescolar”Editura Aureo,
Oradea
4. A. V. Lovinescu, A. Datcu, V. Gurau (1977) “Metodica predarii activitatilor
manuale in gradinita de copii”, Editura didactica si pedagogica, Bucuresti;
5. Mihaela Paisi Lazarescu, Liliana Ezechil, (2017) “Laborator prescolar-ghid
metodologic “ Editura Bucuresti.
Surse web:
https://artfulparent.com/mixed-media-collage-portraits-for-kids/
https://www.youtube.com/watch?
v=XunkVAfZN40&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3SlkZw-
8OJvKiQeGxa0dvFHtUu-QqG8IHMqZpZAS2pr_XPNaABeNc76Tg

2
Desfasurarea activitatii

Evenimentul Conținut științific Metode și Modalitati de


procedee didactice evaluare
didactic

1.Moment Voi asigura condițiile necesare pentru


organizatoric o bună desfășurare a activităților:
-aerisirea camerei;
-aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului didactic
necesar;
-pregatirea tehnologiei
informaționale;
-conectare la internet și logare pe
grupul de Facebook;
- postarea materialului didactic
necesar desfășurării activității.

Ii voi îndemna pe copii sa mearga la


2.Captarea o oglinda si sa-mi spuna ce vad.
atenţiei Concluzionez ca fiecare își vede
chipul, fata, fiecare frumos în felul
sau.Le propun sa ne facem chipul din
materiale refolosibile, sa vedem ce va
ieși..

Le voi propune copiilor să derulăm


3.Anunţarea activitatea “Chipul meu” pe care o
temei și vom realiza prin asamblarea și lipirea
enunțarea unor materiale pe care le găsim acasă
obiectivelor și pe care în mod normal le aruncăm.
Le voi propune sa fim adevărați
ecologiști și să le reciclam într-un
mod frumos!

a)Intuirea materialelor
În filmarea video, vom analiza și
4.Prezentarea identifica fiecare material (cartonul Conversatia
optimă a noului colorat, cartonul industrial, nasturii,

3
sfoară sau mohairul).
conținut dirijarea
învățării b)Explicarea și demonstrarea Explicatia
tehnicii de lucru
În filmarea video voi pune accent pe
asamblarea și lipirea corecta a
părților feței:
Pe foaia de lucru se lipește prima Demonstratia
data bucata de carton pe post de fata,
apoi cei 2 nasturi (ochii) și bucata de
sfoară pentru par, în lipsa de
materiale, se pot desena cu creionul
sau cu carioca, la fel procedam cu
nasul și gura.
Voi pune accent pe folosirea corecta Explicatia
a lipiciului, pe asamblarea corectă a
părților feței, pe acuratețea lucrărilor.

c)Încălzirea muschilor mici ai


mainii Demonstratia
5.Obținerea Prin jocul de imaginatie “Spalam
performanței batistuta”
d)Executarea propriu-zisă a
lucrării Evaluare
În filmulet,voi îndemna copiii sa se Conversatia indirectă a
apuce de lucru și să lucreze singuri lucrărilor
pe cat posibil.
Fiecare va lucra de acasa pe baza Lucrul individual
indicațiilor din filmarea video postata
pe grup. Exercitiul

6.Asigurarea La final,voi îndemna părinții să ne Conversatia


retenției retenției trimită o poza a lucrării, cu o scurta Evaluare
și a conexiunii descriere făcută de copil. indirecta a
inverse Demonstratia lucrarilor

Voi evalua lucrarile copiilor prin


aprecieri scrise la postarile cu Evaluarea
lucrările copiilor. Conversatia lucrărilor
7.Evaluarea

performanței

4
În filmare voi felicita copiii pentru Conversatia Aprecieri
8.Încheierea lucrări și voi mulțumi părinților verbale
activității pentru participare.Le voi spune ca
pozele cu lucrările vor ajunge pe
avizierul grupei, alături de celelalte
lucrări realizate până acum.