Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimn. Nr. 1 Foltești


Data : 19.04.2018
Clasa : a VIII-a
Obiectul : Geografia României
Unitatea de învăţare : Hidrografia
Tema lecţiei : Marea Neagră
Tipul lecţiei : mixtă
Profesor : Ginghină Cătălina

Competenţe generale :
 Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice
 Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic
 Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă

Competenţe specifice :
1.3. Utilizarea termenilor geografici în contexte cunoscute sau în contexte noi
3.3. Prezentarea structurată a sistemului teritorial geografic al României
4.4. Localizarea unor elemente din realitate pe reprezentări cartografice
7.1. Aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor învăţate

Competenţe derivate atinse de elevi la sfârşitul orei :


C1. caracterizarea pe baza noţiunilor învăţate a unor unităţi de relief din punct de vedere climatic şi
hidrografic
C2. localizarea râurilor şi lacurilor pe hartă ,pe unităţi de relief
C3. identificarea principalelor tipuri genetice de lacuri din ţara noastră
C4. manifestarea de interes,curiozitate ştiinţifică pentru tema propusă

Strategii didactice : dirijată,cognitivă,euristică

Metode şi procedee : conversaţia euristică,observaţia,explicaţia,lucrul cu harta şi manualul

Forme de organizare : frontal,individual,pe grupe

Material didactic : harta mută a României,harta fizică a României,manual,videoproiector,prezentare ppt.

Resurse de timp : 45 min

Bibliografie :
- manualul ”Geografia României”- clasa a VIII-a, Grigore Posea, editura All
- “Didactica geografiei”- Ilinca Nicolae,editura Corint Bucureşti,2008
SCHEMA LECŢIEI

Marea Neagră

 Este o mare de tip continental, înconjurată de uscatul continentelor Europa şi Asia şi provine din
separarea vechii mări sarmatice în mai multe bazine;
 Se află în sud-estul Europei şi al României, comunică prin strâmtorile Bosfor şi Dardanele cu Marea
Mediterană;
 Suprafaţa: 462.535 km2 (împreună cu Marea Azov), adâncimea maximă: 2211 m;
 Ţărmuri puţin crestate, se disting Peninsula Crimeea şi Golful Odessa;
 Aportul de apă este asigurat, în cea mai mare parte de râuri, în primul rând de Dunăre;
 Relieful cuprinde: platforma continentală mai dezvoltată în nord şi nord-vest, până la 200 m
adâncime; abruptul continental (taluzul) – coboară până la aproximativ 1600m adâncime; platoul
submarin (zona cu adâncimi mari, bazinul mării);

SPECIFICUL HIDROLOGIC:
 Salinitatea: 18% în stratul de suprafaţă (aportul de apă dulce al afluenţilor Dunăre, Nipru, Nistru, ş.a.),
22% la adâncimi mai mari de 200 m şi o concentraţie mare de hidrogen sulfurat care se acumulează în
lipsa curenţilor verticali;
 Curenţii de suprafaţă se datorează vânturilor de NE şi au un caracter circular;
 Curenţii de compensaţie duc la transferul de ape cu Marea Mediterană (ape mai sărate dinspre
Mediterana şi mai puţin sărate dinspre Marea Neagră);
 Vieţuitoare (doar în stratul oxigenat de până la 180-200 m adâncime): plancton, peşti (scrumbii, chefali,
calcani, sturioni, rechini, ş.a.), mamifere (delfini), meduze, stridii etc.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele Activ. de predare – învăţare Resurse Evaluare


T lecţiei Activ. prof. Activ. Elevilor Materiale Procedurale
CD
1’ Organiz. - verif. prezenţei elevilor Pregatirea caietelor şi a Observarea Observarea
clasei - aranj. materialului necesar lecţiei docum. scolare sistematică
1’ Anunţarea Anunţă obiectivele urmărite în această Ascultă obiectivele vizate Harta mută a Dialogul
competenţelor lecţie de lecţie. României
derivate Împarte elevii in 3 echipe.
Adresează întrebări privitoare la
C1 conţinuturile predate şi învăţate Răspund întrebărilor Harta Conversaţia Analiza
C2 25’ Verificarea anterior :fluviul Dunărea şi grupele de adresate. interactivă Observaţia răspunsurilor.
C7 cunoştinţelor râuri ale României. Le cere elevilor să Identifică râurile pe harta râurile Lucrul cu Stimularea
din lecţiile identifice râurile pe harta mută. mută a României. Fiecare României harta participării
anterioare. Verifică răspunsurile elevilor elev identifică câte 2 râuri. Lucrul elevilor la
Prezintă o hartă mută și cere fiecărei Lucrează în echipă. Harta mută a individual şi rezolvarea
echipe să identifice şi să caracterizeze României în echipă sarcinii.
unitatea d.p.d.v. climatic şi hidrografic.

Desfăşurarea Notează pe tablă titlul lecţiei –Marea Manual Provoaca


C2 lecţiei Neagră . Noteaza lecţia în caiete videoproiector Dialogul participarea
C3 15 Prezintă elevilor un ppt cu schema prezentare Explicaţia tuturor
C4 ’ lecţiei ppt. Conversaţia elevilor si ii
Harta fizică a determina sa
României dialogheze

C1 Formuleaza răspunsurile Conversatia Stimularea


C4 Se realizează prin întrebări adresate corecte sub indrumarea euristica participarii
4’ Atingerea elevilor, din lecția predată . profesorului. elevilor,
feed- backului analiza
raspunsurilor
si evaluarea
prin note.

S-ar putea să vă placă și