Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Liceul Teoretic “Pavel Dan”, Câmpia Turzii


Profesor: Ana-Maria Cosma
Clasa: a VI-a
Data: 7.05.2014
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Titlul lecţiei: Bivolul si cotofana, de George Topîrceanu
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe

Competenţe generale:
1. receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
2. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată
3. receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
4. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse .

Competente specifice :
3.1. diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;
3.2. identificarea modurilor de expunere într-un text epic şi a procedeelor de expresivitate
artistică într-un text liric;
3.3. sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite;
4.4. alcătuirea rezumatului unui text literar sau nonliterar;

Obiective operaţionale: la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:


- să enunţe date despre viaţa şi despre opera lui George Topîrceanu;
- să citească expresiv textul;
- să identifice personajele fabulei;
- să selecteze trăsăturile fizice şi morale ale personajelor;
- să recunoască tipuri umane în spatele fiecărui personaj.

Strategia didactică :
Metode şi procedee : conversaţia, brainstormingul, lectura expresivă, exerciţiul, explicaţia,
prezentarea Power-Point.
Forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală şi pe grupe.
Mijloace didactice : videoproiector, fişe, manuale, caietele elevilor, tabla.

Bibliografie :
1. Elena Mazilu-Ionescu, Valentina Jercea, Manual de limba română pentru clasa a VI-a,
Editura Didactică şi Pedagogică ;
2. Alina Pamfil, Studii de didactica literaturii române, Ed. Casa Cărţii de Ştiinţă, Cluj-
Napoca, 2006;
3. Mihaela Secrieru, Metodica predării limbii române, Editura StudIS, Iaşi, 2008.

Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie.


Spaţiu de lucru : sala de clasă.
Timp : 50 de minute

Scenariul didactic

Nr. Momentul Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode Evaluare


Cr lecţiei elevilor
t

1. Moment 1’ Se stabileşte ordinea în Elevii se pregătesc


organizatori clasa, notarea absenţilor, pentru lecţie.
c asigurarea condiţiilor
necesare desfăşurării
lecţiei.

2. Verificarea 5’ Profesorul numeşte câţiva Elevii numiţi Conversaţia Aprecieri


cunoştinţelor elevi care vor citi citesc tema, iar verbale
dobândite rezolvarea temei. ceilalţi îşi
anterior şi a corectează sau
temei mai completează
tema, dacă este
necesar.

3. Captarea 3’ Profesorul pune la Elevii privesc Brainstorming Aprecieri


atenţiei videoproiector nişte imaginile şi verbale
imagini. denumesc
animalul şi
pasărea.

4. Anunţarea 2’ Profesorul scrie pe tablă Elevii îşi notează


subiectului titlul lecţiei şi enumeră, titlul lecţiei în
lecţiei şi a pe înţelesul elevilor, care caiete şi ascultă
obiectivelor sunt obiectivele propuse obiectivele.
pentru această lecţie.
5. Conducerea 33’ Profesorul citeşte cu voce Lectura
învăţării şi tare datele biografice ale expresivă
dobândirea lui George Topîrceanu.
de noi Datele biografice există şi
cunoştinţe pe fişe care sunt împărţite Elevii urmăresc pe
elevilor. fişele lor.

După ce termină de citit


datele biografice,
profesorul îi pune pe elevi
sǎ citească textul fabulei
Elevii citesc
din prezentarea Power-
textul, apoi
point. Lectura
discută cu
profesorul despre expresivă
După lectura fabulei,
profesorul îi întreabă pe text. Conversaţia
elevi dacă au înţeles
despre ce este vorba în Aprecieri
text şi care sunt verbale
personajele.

Elevii se grupează
Profesorul împarte clasa şi se apucă de Exerciţiul
în 4 grupe şi le dă ca rezolvat
activitate să rezolve exerciţiile.
exerciţiile 1, 2, 3, 4 şi 5
de la pagina 202 din
manual. Timpul de lucru
necesar este 15 minute. După expirarea Explicaţia
timpului de lucru,
Profesorul numeşte elevii elevii vor citi
care vor răspunde. rezolvările
exerciţiilor.
Ceilalţi elevi vor
completa sau vor
corecta, dacă este
cazul.

6. Obţinerea 5’ Profesorul le cere elevilor Elevii scriu în Exerciţiul Aprecieri


performanţei să îşi imagineze o altă caiete. verbale
şi a feed- reacţie a bivolului.
back-ului

7. Asigurarea 1’ Profesorul dă ca temă : Elevii îşi notează


retenţiei şi a ex. 1,2, 3 de la Colţul tema în caiete.
transferului cuvintelor de la pag. 202.

Anexǎ

GEORGE TOPÎRCEANU (1886-1937) a fost unul dintre poeţii cei mai


populari şi mai simpatizaţi de public în perioada interbelică.
S-a născut la Bucureşti, a trăit la Iaşi, fiind un susţinător al revistei „Viaţa
românească".
Volumele sale de versuri: Parodii originale, Balade vesele şi triste şi
Migdale amare aduc o notă nouă în poezia română din această epocă. În versuri
de o mare simplitate, poetul se apropie cu înţelegere, sensibilitate, umor şi
ironie de lumea măruntă a florilor, a gâzelor, a păsărilor, de oamenii simpli.
A fost un poet al naturii, al anotimpurilor, în cunoscutele rapsodii (Rap-
sodii de primăvară, Rapsodii de vară, Rapsodii de toamnă). Printre cele mai
valoroase poezii ale sale figurează şi Balada munţilor, Balada morţii, Balada
unui greier mic, Balada chiriaşului grăbit, Balada popii din Rudeni.

S-ar putea să vă placă și