Sunteți pe pagina 1din 1

Salariati in izolare/carantina la domiciliu.

Concediu medical Covid-19


valabil la 22 Oct 2020

Intrebare: Un salariat are Covid. Ne-a comunicat ca el o sa primeasca concediu medical.


Alti 4 angajati care au lucrat in echipa cu el au fost sunati de catre DSP sa stea in izolare
si ca vor si primi instiintare si prin posta.

Cum trebuie sa tinem evidenta acestora pe pontaj si mai ales cum si de catre cine vor fi
platiti acestia in perioada in care vor sta acasa?

Raspuns: Si ceilalti 4 salariati vor putea sa prezinte certificate de concediu medical conform
art. 20 alin. 2-3 din Legea 136/2020 privind instituirea unor masuri in domeniul sanatatii
publice in situatii de risc epidemiologic si biologic, care prevede:

- concediul si indemnizatia pentru carantina se acorda asiguratilor carora li se interzice


continuarea activitatii, care nu poate fi realizata la domiciliu, din cauza unei suspiciuni asupra
unei boli contagioase, pe durata stabilita prin certificatul eliberat de directia de sanatate
publica;

- certificatul de concediu medical pentru carantina se elibereaza de medicul curant, pe baza


certificatului eliberat de organele de specialitate ale directiilor de sanatate publica.

Astfel, pe baza certificatului eliberat de catre DSP (fie personal, fie prin posta, la incheierea
perioadei de izolare/carantina) persoanele in cauza vor putea solicita medicului de familie
eliberarea certificatelor de concediu medical. Certificatele de concediu medical astfel obtinute
vor fi prezentate angajatorului pana cel mai tarziu la sfarsitul lunii in care s-a eliberat
certificatul medical conform art. 60 alin. 2 din Normele de aplicare a prevederilor OUG
158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobate prin
Ordinul comun 15/2018/1.311/2017, cu modificarile si completarile ulterioare.

Potrivit art. 20 alin. 7 din Legea 136/2020 coroborat cu art. 12 lit. A si art. 20 alin. 3 din OUG
158/2005, astfel cum a fost modificata prin OUG 126/2020 cuantumul brut lunar al
indemnizatiei pentru carantina sau izolare reprezinta 100% din baza de calcul stabilita potrivit
legii si se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.
Reiese ca pe perioada acoperita de concediile medicale de carantina ori izolare conform Legii
136/2020, salariatii vor beneficia de indemnizatie de concediu medical, suportata integral din
FNUASS, platita de angajator si recuperata de acesta de la casa de asigurari sociale de
sanatate conform art. 38 din OUG 158/2005.

S-ar putea să vă placă și