Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

COLEGIUL NAȚIONAL COSTACHE NEGRI


PROPUNĂTOR : Giulia Munteanu
OBIECTUL: EDUCATIE FIZICA
CLASA: I
TEMELE LECŢIEI:

TEMA 1: Alergare cu trecere peste obstacole


TEMA 2: Legare de elemente
Calitate motrică: viteza de deplasare

OBIECTIV DE REFERIŢĂ:
Dezvoltarea motricităţii generale prin consolidarea alergării cu trecere peste
obstacole, prin elementele din gimnastica acrobatică şi dezvoltarea calităţii motrice
viteza de deplasare.

OBIECTIVE DE REFERINTA:
O.P.M.1- să se asigure dezvoltarea fizică, corectă şi armonioasă a organismului;
O.P.M.2- să realizeze corect alergarea peste obstacole, cu accent pe menţinerea
echilibrului la trecerea peste obstacol şi continuarea alergării;
OPM.3- să execute corect legarea de elemente cu accent pe corectitudine şi ritm;
O.P.M.4- să se asigure dezvoltarea calităţii motrice viteza de deplasare, cu accent pe
formarea ritmului accelerării;
OA1- să conştientizeze efectele pozitive ale practicării independente a exerciţiilor
fizice;
OA2- să manifeste interes şi perseverenţă in realizarea activităţilor independente;
METODE SI PROCEDEE:explicaţia , exersarea, exerciţiul, jocul, demonstraţia.

RESURSE: - materiale: saltele, cuburi, mingi, fulgi


- timp: 50 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Ghid pentru predarea educaţiei fizice la clasele I-IV - Popescu Stelian
I. T. Marinescu – Metodica predării educaţiei fizice la grădiniţă şi la clasele I-IV, Editura
Ass, Iaşi, 2000.
S. Cătăneanu, N. Cojocaru – Metodica predării Educaţiei Fizice şi Sportului în ciclul
primar, Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 2002.
*** - Învăţământ primar nr.1 /2001, Ed. Discipol, (pag. 84-87).
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

OBS.
VERIGILE CONŢINUT FORMAŢII Do- INDICAŢII
LECŢIEI zare METODICE
METODE

1 2 3 4 5
1.Moment - alinierea clasei pe un in linie pe 2 min.
organizatoric rând; un rând
3.min - controlul ţinutei;
- salutul;
- prezenţa;
- comunicarea temelor
- captarea atenţiei :joc de
2. Captarea atenţiei atenţie si mobilizare.
3 min. “Pitita”.Învăţătorul numără 2 explicaţia
pana la trei ,in timp ce min.
elevii aleargă si se aşează jocul
in spatele învăţătorului (la
semnal sonor) în poziţia
ghemuit,apoi in timpul cel
mai scurt refac formaţia pe
un rând ,si continua jocul
cu poziţiile:ghemuit cu
mâinile pe sold,apoi
ghemuit cu mâinile pe cap.

3.Pregatirea - alinierea in rând,sir cu In coloana


organismului interval de unul si doua cate unu
pentru efort lungimi de braţe O Alternarea mersului
- mers pe loc cu corectarea lungi obişnuit cu variante
ţinutei si cu întoarceri la -me de mers
3 min. stânga,la dreapta la semnal La fel si la alergare
- mers in jurul sălii ,cate O
unul :mersul piticului,mers Lungi-
pe vârfuri cu braţele sus,pe me explicaţia
călcâie cu braţele la spate exerciţiul
- alergare uşoară ;
- alergare cu genunchii la O
piept ; lungi-
- alergare cu bătaie din me
palme patru paşi,apoi fără
bătaie din palme patru paşi
- exerciţii de respiraţie:
”Balonasul ”
- alcătuirea coloanei de
gimnastica cate 4 ;

4.Influenţarea Complex de dezvoltare


selectivă a fizică
aparatului 2x2t
locomotor I. Exerciţii pentru braţe şi
picioare:
1.stând: explicaţia
1-ridicarea braţelor
lateral. demonstraţia
10 min. 2-revenire. 6x2t
exerciţiul
2.stand:
1-2indoirea genunchilor
cu ridicarea braţelor.
2 –revenire. 6x2t

II. Exerciţii pentru trunchi:


3.Asezat depărtat cu
mâinile pe sold:
1-îndoirea trunchiului
înainte cu întinderea
braţelor ,mâinile la vârful Atenţionarea
picioarelor. permanenta asupra
2-revenire cu îndreptarea 6x4t poziţiei corecte in
spatelui. timpul exerciţiilor

4.stand depărtat:
1-indoirea laterala a
trunchiului spre stânga cu
îndoirea braţelor,mâinile la
umăr.
2-revenire .
3-4 aceeaşi mişcare spre
dreapta. 6x4t
III. Exerciţiu pentru
centura scapulo-umerala:
5.stand depărtat cu mâinile
la piept :
1-intinderea braţului stâng
lateral,privirea după braţ.
2-revenire.
3-4 aceeaşi mişcare cu
braţul drept.

IV. Exerciţiu pentru 6x4t


trunchi:
6.stand depărtat cu mâinile
la ceafa :
1- răsucirea trunchiului
spre stânga cu întinderea
braţelor lateral.
2-revenire.
3-4-aceeasi mişcare spre
dreapta. 6x4t

V. Exerciţiu pentru
abdomen:
7.culcat dorsal:
1-indoirea piciorului stâng
la piept.
2-revenire.
3-4-aceeasi mişcare cu
piciorul drept. 6x4t

VI. Exerciţiu pentru spate:


8.culcat facial cu mâinile
in dreptul pieptului:
1-2intinderea braţelor si
ridicarea trunchiului sus.
3-4 revenire. 4x8t

VII. Săritura ca mingea:


9.stand cu mâinile pe sold:
1-4 sărituri ca mingea pe
loc cu picioarele apropiate.
5-8 sărituri pe loc cu
depărtarea si apropierea
picioarelor.
VIII .Exerciţiu pentru 2x2t
respiraţie:
10.stand:
1-ridicarea braţelor lateral
si inspiraţie.
2- revenire cu respiraţie.
5.Dezvoltarea Alergare accelerată 4x
calităţilor motrice-
viteza de deplasare Dezvoltarea vitezei prin
5 min. jocul ”Acul si aţa”. jocul
- anunţarea jocului
- explicarea si explicaţia
demonstrarea jocului
- stabilirea regulilor
- desfăşurarea jocului In cerc
Elevii in formaţie de cerc 4x
se ţin de mâini. In mijloc
este adus un elev care este
“acul”si in spatele lui in sir
încă 3 elevi,care reprezintă Atenţionare asupra
“aţa”.La semnal sonor acul disciplinei
urmat de aţa iese si intra in timpul jocului
prin cerc .Daca in acest
timp unul din ei găseşte
locul de ieşire sau intrare
in cerc a acului ,grupa este
înlocuita de alt “ac” si
“aţa”. Câştigă grupa care a
reuşit sa coasa cel mai
mult timp fără nici o
greşeală.
6.Învăţarea, Tema 1. explicaţia
consolidarea şi alergare peste obstacole de demonstraţia
verificarea diferite mărimi (mingi, exerciţiul
deprinderilor cuburi). Copiii sunt
motrice împărţiţi în două grupe. La atenţionarea asupra
semnalul învăţătorului vor poziţiei corpului in
20 min. porni în alergare şi vor 2 grupe 4x timpul execuţiei
trece peste obstacolele de
diferite mărimi.

Tema 2
Legare de elemente:
Stând, ghemuit, rostogolire explicaţia
înainte din ghemuit în
ghemuit, revenire în culcat demonstraţia
dorsal, rulare în culcat pe
piept, cumpăna pe un exerciţiul
genunchi, semisfoara,
săritură în ghemuit,
ridicare în stând.
2 grupe
Parcurs aplicativ
1 Stând ghemuit,
rostogolire înainte;
2 ridicare în stând
3 alergare printre obstacole
4 revenire în alergare de
viteză.
7.Revenirea - mers liniştitor cu exerciţii Risipiţi pe
organismului după active de respiraţie spaţiul de
efort - mers corectiv cu mâinile joc jocul
la ceafă, pe umeri explicaţia
3min. Joc de revenire “Zborul
păsărilor”

8.Aprecieri, - alinierea; In linie pe Conversaţia


recomandări - analiza sumara a lecţiei: un rând
3 min. aprecieri colective si
individuale asupra
modului de lucru
- recomandări pentru viitor
- salutul ;

S-ar putea să vă placă și