Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic de scurtă durată

la ora de dirigenţie

Clasa: a X-a „B”


Subiectul: Nevoia de dragoste. Familia – sursă de satisfacere a nevoii de
dragoste.
Profesor:

Obiectivul de referinţă: ― să-şi exprime opinia privitor la importanţa dragostei /


iubirii, ca valoare, pentru autorealizare.

Obiective operaţionale: O1 să definească dragostea, comparînd propria definiţie cu


cele ale unor scriitori universali;
O2 să comenteze nevoia fiinţei umane de a iubi şi a fi
iubită;
O3 să argumenteze că familia este principala sursă de
satisfacere a nevoii de dragoste.

Strategii didactice: Jocul didactic „Găseşte cuvîntul omis”, acrostihul,


chestionarul,
enunţuri întrerupte, brainstorming, lucrul în perechi / în grup,
găseşte-perechi-prezintă (GPP), imaginaţia ghidată.

Materiale ilustrativ–didactice: fişe de lucru, cariocă, foi, fişe pentru jocul


„Găseşte cuvîntul omis”, acrostihul cuvîntului dragoste.

Resurse educaţionale:
1. Curriculum la dirigenţie.
2. DEX
3. Maxime şi cugetări. Gînduri care vrăjesc. Chişinău, Epigraf, 2004
Parcursul didactic
Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii O

I. Captarea atenţiei

Rog elevii – pe fişe aparte – să Elevii completează fişele şi le Chestionar


răspundă la un scurt chestionar: pun deoparte pentru a reveni la
1. Scrie 3 persoane de care ai ele mai tîrziu.
mare nevoie în viaţă.
2. Numeşte 3 lucruri fără de care
nu-ţi imaginezi viaţa.
3. Enumeră 3 planuri de viitor,
dorinţe care ai vrea să se
realizeze.

II. Anunţarea temei şi a


obiectivelor noii lecţii
Jocul
Repartizez fişele cu cele 7 Elevii citesc aforismele. didactic O1
aforisme din care lipseşte Ghicesc cuvîntul omis. „Găseşte
cuvîntul – cheie. Deduc tema lecţiei. cuvîntul
omis”
Notez la tablă data, tema şi Citesc şi răspund la întrebările
citesc obiectivele lecţiei. din fişe.

III. Activitatea dirijată de


către profesor.

Afişez la tablă acrostihul Elevii completează, în grup, Acrostih


cuvîntului dragoste. Solicit acrostihul: O1
elevilor să-l completeze cu Dăruire
substantive abstracte ce se referă Respect
la cuvîntul dat. Afecţiune, atracţie
Gentileţe, gingăşie, gelozie
Onestitate, omenie
Stimă, sinceritate, sacrificiu
Tandreţe, tact
Emotivitate

Prezintă foile la tablă şi explică


de ce au selectat anume aceste
cuvinte.

Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii O

― Continuaţi enunţul întrerupt: ... ai fi sincer cu mine. Enunţuri


Te-aş iubi dacă... ... mă vei respecta. întrerupte O2
... mă vei accepta aşa cum sînt.
... mă vei iubi şi tu pe mine.
― Fiecare a spus prin ... ai fi lîngă mine tot timpul: şi
continuarea acestui enunţ ceea la bine şi la rău.
ce aşteaptă de la dragoste şi s-a ... ai avea suflet, raţiune, inimă.
observat că fiecare dintre voi are
un interes personal. Trebuie să
ţineţi cont însă de faptul că
dragostea adevărată nu acceptă
condiţii.

― Cum credeţi de ce fiinţa ― Pentru a crea o familie; Brainstor-


umană are nevoie de dragoste? ― pentru a da un sens vieţii, a ming O2
trăi pentru o persoană
apropiată;
― pentru că D-zeu a creat omul
cu 2 mîini, 2 picioare, 2 ochi,
dar numai c-o singură inimă,
pentru a o căuta în viaţă pe cea
de-a doua inimă a sa.

― Explicaţi necesitatea de a Găsesc argumentele valabile Găseşte-


forma o familie pentru a individual, se consultă cu perechi- O3
satisface nevoia de dragoste. colegul de bancă, prezintă un prezintă
răspuns unic.

― Ce alte surse de satisfacere a


nevoii de dragoste cunoaşteţi?
Care sînt priorităţile familiei faţă
de acestea?

― Revenim acum la Aproape toate, căci toţi elevii Imaginaţia


chestionarele îndeplinite la au numit părinţii şi fraţii printre ghidată
începutul lecţiei. Imaginaţi-vă că oamenii dragi; familia,
nu aveţi o familie şi nimeni nu dragostea, sănătatea printre
vă oferă dragoste, adică familia lucrurile indispensabile; tot
şi dragostea au dispărut de pe acestea şi-au făcut apariţia
lume. Cîte persoane, lucruri şi printre cele 3 vise.
vise de pe lista voastră vor
dispărea? Concluzionează.

Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii O

IV. Realizarea feedbackului

― Scrieţi 2 concluzii ale lecţiei


de astăzi.

Se verifică realizarea
obiectivelor.

V. Tema pentru acasă.

― Reprezentaţi, într-un desen,


cărarea dragostei.
Ghiceşte cuvîntul-lipsă din următoarele
aforisme:

1. ... este cea mai frumoasă religie de pe


lume. (H. de Balzac)
2. ... este o poezie în acţiune. (H. de
Balzac)
3. ... este ca bolile epidemice. Cu cît te
temi mai mult de ele, cu atît eşti mai
expus. (Chamfort)
4. ... este lumina inimii. (H. de Balzac)
5. Nu există ... fără săgeţi şi fără flăcări.
(Montaigne)
6. ... este sfinţenie plus sexualitate. (E.
Cioran)
7. ...! Acest sentiment ce stă la baza vieţii,
ce poate birui timpul şi înfrînge
moartea, ce te face să trăieşti murind şi
să mori trăind, ce te ridică în ceruri, dar
şi te aruncă în hăuri, ce uneşte clipa cu
eternul... (V. Banaru)
― Care enunţ ţi-a ajutat să ghiceşti
cuvîntul omis? De ce ?
― Care aforism ţi-a plăcut cel mai mult?
Comentează-l succint.
― Oferă o definiţie proprie pentru acest
cuvînt.

D
R
A
G
O
S
T
E

DĂRUIRE
RESPECT
AFECŢIUNE
GENTILEŢE
ONESTITATE
SACRIFICIU
TANDREŢE
EMOTIVITAT
E

S-ar putea să vă placă și