Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic pentru activitate integrata

Data: 16.05.2012

Prof.pt.inv.prescolar: Ilyes Ramona

Nivel de varsta / grupa: nivel I / grupa mica – mijlocie

Tema anuala de studiu: Cum este / a fost si va fi aici pe pamant?

Tema saptamanii: ,,O lume in miscare’’

Tema activitatii integrate: ,,Ne pregatim de calatorie !’’

Tipul de activitate: consolidare de cunostinte si deprinderi

Categorii de activitati de invatare: activitati pe domenii experentiale (ADE):

 Domeniul stiinta (DS) – joc exercitiu


 Domeniul psihomotric (DPM) – joc de miscare

Scopul activitatii:

 Sistematizarea si consolidarea de cunostinte matematice, precum si exersarea unor deprinderi motrice


prin aplicarea lor in contexte variate.

Obiective:

 sa identifice mijloacele de transport pe baza imaginilor / siluetelor, denumindu-le si plasandu-le in


spatial corespunzator dupa criteriul locului pe unde circula;
 sa numeasca relatia spatiala plasand diferite obiecte in spatiul dat, utilizand: sus / jos, spre stanga /
spre dreapta;
 sa formeze grupe de obiecte dupa o anumita insusire – forma;
 sa efectueze operatii cu grupele de obiecte: grupare, comparare, aprecierea cantitatii, raportare;
 sa verbalizeze folosind expresii matematice adecvate;
 sa execute corect actiuni motrice invatate in ritmul solicitat de educatoare, cu repere spatiale;
 sa dovedeasca autocontrol si disciplina colectiva, executand prompt sarcinile date;
 sa se organizeze in grup, colaborand in realizarea sarcinilor.

Strategii didactice:

 Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul;


 Elemente de joc: mascota, manuirea materialului, semnale acustice, inchiderea si deschiderea ochilor,
aplauze, grupari si regrupari dupa anumite reguli, imitarea unor actiuni, rostirea unor onomatopee.
 Resurse materiale: plansa-suport, siluete de: avioane, autobuze, vapoare, automobile, tren – toate cu
support magnetic; planse cu mijloace de locomotive, cifre in concentrul 1-5, ecusoane cu imagini
reprezentand mijloace de transport, ,,punguta fermecata’’.
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri.

Durata: 50 minute

Bibliografie:

- M.Ed.C.T. ,,Curriculum pentru invatamant prescolar”, 2008;


- Culea, Laurentiu Grama, Angela Filofteia - ,,Activitatea integrate din gradinita”, Ghid pentru cadrele
didactice din invatamantul prescolar, Ed. Publishing House, 2008.

Scenariul activitatii

Activitatea va debuta cu prezentarea mascotei Martinel, care, stiind ca se apropie vacant de vara ar
dori sa afle de la copii cu ce ar putea pleca in calatorie, lucru pe care nu l-a mai facut pana acum, si totdata sa-
si aleaga parteneri de drum.

Asezati pe scaunele, sub forma de semicerc, copiii il vor ajuta pe acesta, completand un tablou cu
siluete ale unor mijloace de calatorie posibile. Se va intuit plansa – support pt. tablou, cerandu-le copiilor
saidentifice elementele redate: soseaua, apa, linia ferata, si spatial aerian, apoi sa intuiasca legenda din partea
stanga a tabloului care reda imaginea fiecaruia din cele cinci mijloace de transport (autobuz, vapor, automobil,
tren, avion). La doua dintre ele va fi scrisa si cifra care indica numarul de elemente pe care trebuie sa le
plaseze pe tablou – 5 avioane si 3 vapoare, dar pentru celelalte mijloace la care nu sunt consemnate cifrele,
vor numara in cosulete cate sunt din fiecare, apoi vor selecta cifrele corespunzatoare, completand cu ele
legenda. Se va proceda la completarea tabloului cu siluetele puse la dispozitie, iar in momentul plasarii
acestora fiecare copil va motiva amplasarea facuta ca si loc pe unde circula, dar si ca asezare in tablou:
exemplu ,,avionul se deplaseaza prin aer, de aceea il plasez in partea de sus a tabloului”. Dup ace va fi
amplasata fiecare din cele cinci grupe de siluete potrivit legendei, copiii vor fi recompensati cu invitatia de a
imita deplasarea fiecarui mijloc de transportsi cu rostirea onomatopeelor specifice.

Dintre toate siluetele puse la dispozitia copiilor, cele care reprezinta avioane vor avea scrisa cate o cifra
in concentrul 1 – 5. Dupa ca au fost plasate toate cele cinci siluete, se va cere copiilor sa le ordoneze in sir
crescator in functie de cifra scrisa pe fiecare, indicand totodata si directia de zbor: spre stanga, spre dreapta,
etc. Se va proceda la numararea acestora folosind numeralul ordinal. La semnalul sonor al educatoarei, copiii
vor inchide ochii, timp in care se va lua un avion din sirul celor cinci. La semnalul urmator, vor deschide ochii
si vor raspunde la intrebarea educatoarei ,,Al catelea avion lipseste?”. Fiecare raspuns corect va fi
recompensat cu aprecieri ale educatoarei si cu aplauze din partea copiilor.

Dupa epuizarea acestor sarcini care au avut ca support tabloul, copiii vor fi invitati sa se joace –
tranzitie ,,Avion cu motor”, apoi sa se pregateasca de calatorie. Intreaga grupa va renunta la scaunele,
depalsandu-se cu educatoarea spre central salii de grupa. Aceasta le va orienta atentia spre cele 5 zone ale
grupei unde sunt amplasate cinci imagini reprezentand aceleasi mijloace de transport cu care s-a completat
tabloul. In fiecare zona cate o imagine. Pentru intuirea fiecareia, li se propune copiilor sa ,,porneasca in
calatorie” asezandu-se unul dupa altul. Se vor deplasa spre fiecare zona, tip circuit, exersand diferite variante
de mers si alergare: mers de voie, cadentat, , mers ghemuit, alergare si sarituri cu desprindere de pe / pe
ambele picioare. In timpul deplasarii se vor da indicatii privind corectitudinea mersului sau alergarii, apoi se va
face cate o oprire la fiecare imagine, se vor executa exercitii de respiratie, cerandu-le copiilor sa denumeasca
mijlocul reprezentat de aceasta, specificand si locul de unde te poti imbarca in el (aeroport, gara, port, statie
de autobus, parcarea si apropierea casei). Dup ace s-a procedat la intuirea celor 5 imagini cu deplasarea
tuturor copiilor in mers organizat, se intuiesc imaginile de pe ecusoane si li se propune un joc de miscare cu
reguli stabilite de educatoare: toti copiii se aduna in mijlocul salii, iar la semnalul sonor fiecare copil se
deplaseaza spre zona unde se gaseste acelasi mijloc de transport cu cel reprezentat pe ecuson executand
sarcinile indicate (mers ca piticii, uriasii, sarind ca mingile, etc.) La urmatorul semnal se vor grupa in functie de
cifra atasata imaginii mari, vor imita in grup mijlocul de locomotive respectiv, apoi la alt semnal sonor vor
reveni in mijlocul salii, executand aceleasi sarcini ca la plecare. Seexecuta un joc de proba. Pe parcursul jocului,
educatoarea va proceda la schimbarea cifrelor intre ele, ceea ce duce si la schimbarea modului de grupare.
Dupa cateva repetari li se propune jocul ,,Statuile” – linistirea organismului dupa efort, iar dupa 2-3 repetari,
copiii sunt invitati sa se aseze pe covor.

Vor fi anuntati ca jocul s-a terminat, fiind si momentul potrivit pt. a vedea daca Martinel a inteles cu ce
ar putea calatori in vacant si daca poate sa faca aprecieri asupra modului in care s-au jucat copiii. Pentru
stimularea autoevaluarii, copiii vor fi informati ca Martinel a facut déjà alegerea cu cine ar dori sa
calatoreasca, dar ii spune doar educatoarei. La intrebarea ,,Cu cine credeti ca va pleca Martinel in vacant?”
copiii cred ca ei sunt cei alesi, motivand si de ce. Surpriza va fi aceea ca Martinel doreste sa plece cu toti copiii,
recompensandu-I cu ,,monede” – banuti de ciocolata din ,,punguta fermecata”.
Eveniment Strategii didactice
didactic Continutul stiintific Metode si Mijloace de
Evaluare
procedee invatamant
-captarea atentiei se va face prin
prezentarea sub forma de surpriza
Captarea
a lui Martinel, caresi motiveaza -conversatia -mascota Martinel
atentiei
prezenta in sala de grupa si doreste
sa invete anumite lucruri
Anuntarea -tema si obiectivele activitatii sunt
temei si a anuntate de educatoare in termini -explicatia
obiectivelor accesibili
-activarea proceselor psihice de
cunoastere prin conversatie -conversatia -tablou pe care sunt -conversatia
examinatorie si euristica redate mediul de examinatorie
referitoare la elementele redate in -explicatia circulatie a unor
tablou, legenda acestuia si mijloace de
mijloacele de transport redate transport si legenda
schematic si prin siluete, dupa care va fi
urmarindu-se: completat;
-identificarea mediilor de circulatie problematizarea -siluete de avion,
a unor mijloace de transport; -exercitiul autobuz, tren, -completarea
Identificarea numarului de vapor, automobile; tabloului
elemente ce vor fi plasate pe baza -cifre dupa
legendei sau prin numararea anumite
elementelor unei grupe. criteria
Sistematizarea si consolidarea
cunostintelor matematice
Prezentarea referitoare la:
continutului -constituirea de multimi dupa -exercitiul
criteriul formei;
-identificarea relatiei spatial problematizarea -grupa avioanelor
plasand obiecte in spatial dat,
utilizand: sus/jos, spre stanga/spre -exercitiul
dreapta;
-numararea constienta in limitele
1-5, utilizand numeralul
cardinal/ordinal;
-raportarea numarului la cantitate
si invers;
-ordonarea in sir crescator a unui problematizarea -jocul ,,Al catelea
grup de obiecte de aceeasi forma avion lipseste?”
pe baza cifrei scrise pe fiecare
element, determinand locul
fiecaruia in sir, sesizand absenta -jocul
unuia; -exercitiul
-verbalizarea actiunilor folosind -redarea de termini
expresii matematice adecvate; matematici
-tranzitie – joc muzical ,,avion cu -jocul muzical
motor” -explicatia -imagini -executarea
-executarea deprinderilor motrice -demonstratia reprezentand exercitiilor
de baza invatate, ca raspuns la -exercitiul motric mijloace de motrice cu
diferiti stimuli si in ritmul sugerat transport, fiecare indici crescuti
de educatoare, cu repere spatiale; -jocul avand atasata o cifra de efort;
-executarea ruperilor de randuri si in concentrul 1-5 -viteza de
grupari la comanda; reactie in
-respectarea regulilor si normelor -ecusoane executarea
de disciplina colectiva, executand reprezentand corecta a
prompt sarcinile date; aceleasi imagini deprinderilor
-organizarea in grupuri, colaborand motrice
in realizarea sarcinilor; invatate;
autocontrolul

-linistirea organismului dupa efort -jocul


prin executarea jocului ,,Statuile”
-stimularea autoevaluarii si
coevaluarii avand ac mobil -conversatia
continutul activitatii in
integralitatea sa , stimulate de
Evaluarea
personajul prezent.
-aprecierea activitatii de catre
educatoare si recompensarea -banuti de ciocolata
copiilor

S-ar putea să vă placă și