Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE OUTDOOR

Grupa: Mare ,,Piticii”


Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă?
Tema săptămânii: ,,Culorile toamnei”
Tema zilei: ,,Frunzele ruginii”
Mijloc de realizare: Activitate integrată (ADP+ADE)-Activitate outdoor
Tipul de activitate: Activitate de consolidare şi învăţare.
Scopul: Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi
stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia.
ADP: Pentru că astăzi este timp frumos, vom face o plimbare în curtea grădiniţei unde vom
desfăşura întâlnirea de dimineaţă şi activitatea de observare a frunzelor.
Obiective operaţionale:
- să respecte regulile de deplasare în natură;
- să desfăşoare jocuri cu text şi cânt;
- să cânte împreună cu educatoarea.
ALA I – Bibliotecă: ,,Frunze”(Educarea limbajului scris)
Obiective operaţionale:
- să reprezinte grafic frunza;
- să respecte direcţia de trasare a liniilor, folosind culorile toanei;
- să respecte poziţia la masa de scris.
Artă: ,,Frunze ruginii” (Desen prin presare)
Obiective operaţionale:
- să deseneze un covor de frunze ruginii;
- să folosească creioanele colorate corect şi fişa cu frunze dedesupt.
Ştiinţă: ,,Ierbarul”(Presăm frunze)
Obiective operaţionale:
- să pună frunze la presat;
- să descopere răspunsul la întrebarea ,,De ce îngălbenesc frunzele şi cad în anotimpul
toamna?”
ALA II – Joc distractiv ,,Suflă frunza”
ADE : DŞ (Cunoaşterea mediului) ,,Mirajul frunzelor” (observare)
Obiective operaţionale:
- să cerceteze, să analizeze, să compare şi să descrie frunzele;
- să observe şi să admire frumuseţile naturii în anotimpul toamna;
- să culeagă cele mai frumoase frunze de pe jos.
DEC (Activitate artistico-plastică) ,,Covoare colorate” (pictură cu plastilina)
Obiective operaţionale:
- să aleagă frunzele pe care le consideră potrivite pentru covoraş;
- să rupă plastilina în bucăţele mici;
- să întindă plastilina prin presare pe suprafaţa dată;
- să folosească corect uneltele de lucru;
- să lucreze curat şi îngrijit;
- să analizeze critic şi autocritic lucrările.
Forma de realizare: frontală, pe grupe şi individual.
Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, descrierea, problematizarea, dialogul,
brainstorming-ul, observaţia şi turul galeriei.
2. Mijloace de învăţământ: Panoul cu Zâna Toamnă, plicurile cu sarcini de lucru, frunze de
diferite forme şi culori, plastilină, cuţit de plastic, planşetă, panou pentru expoziţie,
ierbare, coli A4 albe, creioane colorate, fişe cu frunze şi jetoane cu frunze.

Scenariul zilei

Pentru că este o zi frumoasă de toamnă, Zâna Toamnă ne invită la o mică plimbare în curtea
grădiniţei să observăm ce schimbări a pregătit ea în natură şi cum a înfrumuseţat ea copacii în
această perioadă, iar dacă vom fi cuminţi ne va pregăti o surpriză tuturor.
După stabilirea câtorva reguli de comportare în natură, în curtea grădiniţei noastre, pornim la
drum împreună cu doamna educatoare. Ajunşi afară desfăşurăm întâlnirea de dimineaţă (ADP) după
care, în timp ce cântăm câteva cântecele de toamnă, facem o mică plimbare printre copacii din
grădină unde admirăm frumuseţea culorilor acestora, dar şi a covoraşelor de funze de sub ei (DŞ-
Observarea frunzelor).
Deoarece am adunat câteva informaţii despre frunzele copacilor în anotimpul toamna şi pentru
că Zâna Toamnă ne-a promis o surpriză, ne întoarcem în sala de grupă să o găsim, dar nu înainte de
a aduna cât mai multe frunze de sub copăcei cu ajutorul cărora să-i realizăm şi noi un cadou Zânei.
Fiecare copil, împreună cu educatoarea, încearcă să adune cât mai multe şi mai frumoase frunze de
sub copaci.
Întorşi în sala de grupă cu aceste frunze copiii au avut posibilitatea să lucreze la centrele
descoperind surprizele Zânei (ALA I). La ,,Bibliotecă”redau grafic frunza printr-o combinaţie de linii,
la ,,Artă” au desenat covoraşe de frunze ruginii, iar la ,,Ştiinţă” au pus frunze la presat pentru a
realiza un ierba, au căutat ,,frunze surori” urmărind forma acestora şi aflând de ce se uscă frunzele
toamna şi cad prin urmărirea imaginilor din atlasul botanic.
Pentru a dărui ceva Zânei Toamna, prin activitatea artistico-plastică (DEC), copiii realizează
frumoase covoraşe de frunze cu care, pe lângă celelalte lucrări, realizează expoziţia ,,Covoarele
toamnei”, vizitată de părinţi şi bunici, iar la final toţi participă la jocul distractiv ,,Suflă frunza!”(ALA
II).

Desfăşurarea activităţii :

Secvenţele Conţinutul instructiv-educativ Strategii Evaluare


activităţii didactice
Momentul Asigurarea condiţiilor necesare bunei
organizatoric desfăşurări a activităţii.Pregătirea materialelor
necesare pentru activitate.
Captarea Zâna Toamnă doreşte să vă invite la o mică Conversaţie Frontală
atenţiei plimbare prin curtea grădiniţei, unde vom
observa cum a pregătit ea natura în acest
anotimp.
Anunţarea Zâna ne roagă să realizăm întâlnirea de Conversaţie Frontală
temei şi a dimineaţă afară, apoi să observăm frunzele
obiectivelor copacilor în acest anotimp, iar drept răsplată ne-
a pregătit o surpriză la întoarcerea în sala de
grupă la centrele de activitate.
Reactualizarea Ajunşi afară se realizează ADP: Salutul Conversaţie Frontală
cunoştinţelor sunetelor toamnei:
-Bună dimineaţa, frunze veştede!
(fşş, fşş)
-Bună dimineaţa, păsări călătoare! (cip, cirip)
-Bună dimineaţa, ploaie! (pic,pic
-Bună dimineaţa, vântule! (vjj, vjj).
Împărtăşirea cu ceilalţi: ,,Priveşte în jurul tău
şi spune ce îţi place!”
Calendarul naturii: Se va stabili data, luna, anul
şi vremea.
Activitatea de grup: Culegem frunze uscate, Expunere Individuală
galbene, verzi şi maronii! Iar în timpul acesta ne
plimbăm printre copacii din curtea grădiniţei şi
observăm cum sunt frunzele toamna şi Dialog
Asigurarea răspundem la întrebările educatoarei: ,,Ce se
retenţiei şi a întâmplă cu aceşti copaci?”, ,,Care sunt
transferului caracteristicile frunzelor?”, ,,Care sunt culorile Problematizare
frunzelor?”, ,,Ce se întâmplă mai târziu cu
aceste frunze?”, ,,Ce se întâmplă cu copacii Brainstorming
după căderea frunzelor?”, ,,Ce facem noi cu
frunzele după cădere?”, ,,Cum vor mai creşte
ele mai târziu?”
Dirijarea Printr-o tranziţie (cântece de toamnă) copiii se Conversaţie Frontală
învăţării întorc în sala de grupă pentru a găsi surprizele
pregătite de Zâna Toamnă, care sunt materialele Explicaţie Individuală
lăsate la centre. La Bibliotecă vor reprezenta
grafic frunze de toamnă, la Artă vor desena Recompensa
frunze ruginii, iar la Ştiinţă vor obţine un ierbar
prin presarea frunzelor.
Obţinerea Pentru a realiza un cadou Zânei copiii vor Conversaţie Frontală
performanţelor pregăti un covor de frunze prin expoziţia
tematică. Se prezintă modelul educatoarei şi se Individuală
intuieşte imaginea, precum şi elementele Explicaţie
componente. Se împart copiii în două grupe:
grupa frunzelor de stejar şi grupa frunzelor de
arţar. Se recunosc materialele necesare realizării
tabloului. Se explică modul de lucru: se rup
bucăţi mici de plastilină şi apoi se intind pe
frunze în conturul lor. Elementele se vor lipi
după model sau cum doreşte copilul. Se fac Demonstraţie
exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai
mâinii, iar pe un fond muzical plăcut copiii vor
desfăşura activitatea sub supravegherea şi cu
sprijinul educatoarei.

Exerciţiu

Calculator Pe grupe
Evaluare Se va realiza Turul galeriei, fiecare grupă va Turul galeriei Frontală
spune care tablou este realizat corect şi va
argumenta explicaţia. Se va face o expoziţie. Recompensa

Încheierea La final copiii vor desfaşura jocul distractiv Conversaţie Frontală


activităţii ,,Suflă frunza”, se vor face aprecieri şi se vor
spune impresii. Individuală

Bibliografie:
- Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani 2008;
- ,,Activitatea integrată în grădiniţă.Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul
preuniversitar”, Bucureşti, 2008, Ed. Didactică;
- ,,Primii paşi împreună.Activităţi transdisciplinare pentru preşcolari” , Bucureşti,
2003, Ed.Humanitas.

S-ar putea să vă placă și