Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Student /Profesor:
Data: 10.12.2020
Grupa/clasa : VI-a
Efectivul de elevi : 24
Locul de desfăşurare: Platforma Online.
Durata: 50 minute
Resurse materiale:Webcam, Laptop, Telefon
Tema și obiectivele operaționale:
Temele de activităţii:
T1 Educarea capacitatii coordinative cu accent pe educarea mobilitatii
T2 DEZVOLTAREA CALITATILOR MOTRICE : Forta generala
Obiectivele operaționale / Competențe comportamentale
Motrice
O.M.1. – Sa imbunatateasca procesele articulare
O.M.2. – Sa-și mentina o postura corecta a coloanei vertebrale in situatii statice sa dinamice
Cognitive
O.C.1. – să explice mecanismul elementelor de mers si alergare;
O.C.2. – să precizeze procedeele folosite pentru dezvoltarea fortei;
Sociale
O.S.1. – să execute cu placere ;
O.S.2 – să comunice civilizat si sa-si ajute colegii.
Afective
O.A.1. – să manifeste interes pentru practicarea exerciţiilor si procedeelor demonstrate;
O.A.2. – să se mobilizeze în vederea rezolvării sarcinilor propuse.
Verigile și Obiectivele verigii Sisteme de acționare Dozarea Strategii didactice Obs.
durata Exerciții efortului Formațiuni Metode Indicații
de organizare didactice metodice
1.Veriga -începerea organizată a -adunarea colectivului on-line; 30” În fata - exersare -sa fie atenti
organizatorică lecţiei, -salutul, verificarea prezentei, 30” dispozitivul a
(2 minute) -captarea atenţiei; echipamentuluui si a starii de sanatate; ui (telefon, - explicați
- asigurarea disciplinei - comunicarea temelor lectiei 30” tablet, a
şi ordini; - captarea atentiei prin intoarceri pe loc 30sec laptop, PC) -
- ridicarea stării in doi timpi la dr. ,stg. Si pe loc repaus conversația
emoţionale și
conştientizarea elevilor
asupra temelor lecției;
-cunoaşterea efectivului
de elevi;
- verificarea stării de
sănătate și a
echipamentului
2.Pregătirea -creșterea treptată a - mers pe loc 50sec În fata -descrierea. -să păstreze
organismului marilor funcții ale - mers pe loc cu bratele intinse 50sec dispozitivul -exersarea ritmul
pentru efort organismului; deasupra capului ui (telefon, -esplicația
(6 minute) (respirație, circulație, - joc de glezna 55sec tablet, -corectarea -inspira pe
transpirație, creșterea - alergare usoara pe loc 55sec laptop, PC) -aprecierea nas expira pe
temperaturii), creșterea - alergare cu pendularea 50sec verbală gura
excitabilităţii sistemului gambelor inapoi, pe loc, -drept cu
nervos central la un nivel calcaiele lovesc sezuta bratele privirea
optim, care să permită indoite din coate inainte
desfășurarea activității în - alergare cu genunchii sus, pe 50sec
ritm normal și plăcut; loc
-îmbunătățirea - pas saltat pe loc, brat picior
opus,desprindere si aterizare pe 50sec
nivelului percepțiilor acelasi picior;
spațio-temporale;
- creșterea capacității
de a depune efort din ce
în ce mai ridicat;
3.Influenţarea - formarea unei În fata -descrierea. -să păstreze
selectivă a ținute/atitudinii dispozitivul -exersarea ritmul
aparatului corporale corecte; Complex de dezvoltare fizica ui (telefon, -esplicația
locomotor - întărirea tonusului armonioasa tablet, -corectarea - privirea
muscular; Exercutiul 1 laptop, PC) -aprecierea inainte
- prevenirea și P.I. – stand departat,bratele indoite, verbala
corectarea unor mainile pe sold Exerciții de
atitudini sau deficienţe T1- ducerea capului înainte, 4x8 gimnastică
fizice; T2- revenire timpi pentru
- educarea percepţiilor T3- ducerea capului spre inapoi fiecare
spaţio-temporale şi a T4- revenire segment al
ritmului; T5- rasucirea capului lateral dreapta, corpului. -fara graba
- îmbunătățirea privirea peste umar, inapoi
mobilităţii articulare și T6- revenire
elasticităţii musculare; T7- rasucirea capului lateral stanga,
- îmbunătățirea privirea peste umar, inapoi
coordonării și a T8- revenire
capacităţii de control; Exercitiul 2 4x8
-adaptare a actului P.I. – stand departat, mainile pe timpi
respirator. solduri
Prin realizarea T1 - indoire laterală stanga ale capului, -bratele intinse
exercițiilor în această T2 – revenire
verigă se obține: T3 - indoire laterală dreapta ale
- pregătirea capului
organismului pentru T4 - revenire
realizarea temelor T5 - ducerea capului înainte,
lecţiei; T6 -revenire
- formarea obişnuinţei T7 – ducerea capului spre inapoi
de practicare T8 - revenire -atentie la
independentă a Exercitiul 3 ordinea
exerciţiilor de P.I. – stand departat, mainile pe 4x8 exercitiilor
dezvoltare fizică solduri timpi
generală T1- Ducerea bratelor lateral
T2- Ducerea bratului stang prin inainte
sus, bratul drept jos
T3- Ducerea bratului drept prin inainte
sus, bratul stang jos
T4- Ducerea bratelor lateral
T5- Ducerea bratului stang prin inainte
sus, bratul drept jos
T6- Ducerea bratului drept prin inainte
sus, bratul stang jos
T7- Ducerea bratelor lateral
T8- Revenire cu mainile pe solduri

Exercitiul4 4x8
P.I. – stand departat ,bratele intinse in timpi
lateral
T1-aplecarea cu rasucire trunchiului
brat picior opus spre piciorul stang;
T2 –aplecare cu rasucire a trunchiului
spre piciorul drept;
T3 – revenire in PI
T4- rasucirea trunchiului spre dreapta
T5- rasucirea trunchiului spre stanga
T6- aplecare cu rasucire a trunchiuli
spre piciorul drept
T7- aplecare cu rasucirea trunchiului
spre piciorul stang
T8- revenire in PI
Exercitiul5
P.I. – stand departat, mainile pe 4x8
solduri
T1-4 – rotari de trunchi spre stanga
T5-8 – rotari de trunchi spre dreapta
Exercitiul6
P.I.din stand usor departat cu mainile 6x4
pe sold
T1 –fandare inainte pe piciorul stang
T2- revenire
T3 – fandare inainte pe piciorul drept
T4- revenire
Exercitiul7
P.I. – Stand 4X 8
T1-8 – Sarituri cu departarea si sărituri
apropierea picioarelor

4. Educarea - Cresterea Tema 1 Educarea mobilitatii, -individual -descrierea -ridicam pe


capacitatii capacitaii -corectarea
coordinative supletii-exercitii de streching
coordinative, -aprecierea
cu accent pe inspir,
Exercitiul 1 din stand ridicarea verbala
educarea mobilitatii si bratelor sus, se insista pe o ridicare 2X20se -exersarea coboram
mobilitatii supletii c
25 min maxima
bratele pe
Exercitiul2 din stand, ridicarea
2X20se
bratelor sus cu inspir, apoi pe expir
c expir
coborarea cu indoirea trunchiului,
cu mainile spre varful picioarelor -se trege de
Exercitiul3 din stand departat,
2X20se brate in sus
ridicarea bratelor sus pe inspir,
c
apoi coborarea lor pe expir cu
ca si cum ar
indoirea rasucita a trunchiului,
ambele maini ating varful vrea sa atinga
piciorului drept
tavanul
Exercitiul4 idem exercitiul3 , de
2X20se
data aceasta coborare spre piciorul
c -inspir pe nas,
stang expir pe gura
Exercitiul5 din sezut departat, se
2X10se
ridica bratul drept si se executa c -individual
aplecarea laterala trunchiului pe
piciorul stang, celalalt brat ramane
jos, culisand in sens invers
Exercitiul6 idem exercitiul 5, cu
bratul stang sus, si aplecare pe 2X10se
c
piciorul drept
Exercitiul7 din pozitia culcat
2X20se
dorsal, indoirea piciorului drept, cu
c pe
aducerea coapsei pe abdomen, se ambele
picioare
fixeaza cu ajutorul mainilor,
revenire apoi se repeta cu celalalt
picior
Exercitiul8 din pozitia stand departat
1-2 inspiratie profunda cu ducerea 2X20sec
bratelor prin lateral sus concomitent cu
ridicarea pe varfuri
3-4 expiratie profunda cu revenire pe
toata talpa
5. - în stadiul de Lucru in circuit: 10’ 4 grupe pe Exersare Timp de
DEZVOLTA învăţare a acţiunilor Statia 1: Genunflexiuni fetele cele 4 colturi frontala exersare la o
REA motrice noi se 15’ ale terenului. Executia staţie
CALITATIL baietii Se lucreaza incepe si se 30 sec.
urmărește formarea
OR in sensul termina la pauza între
MOTRICE : unei reprezentări Statia 2: Flotari 10” acelor de semnalul staţii
corecte şi clare dar și fetele ceasornic profesorulu 60 sec.
Forta însuşirea 15” i
generala mecanismului de bază; baietii
- în stadiul de
consolidare a Statia 3: Ridicari de trunchi pentru 15
dezvoltarea fortei abdominale(din baietii
acţiunilor motrice noi
culcat dorsal, picioarele indoite, 10 fetele
învăţate se urmărește mainile la ceafa)
formarea stereotipului Statia 4: Ridicari de trunchi pentru 15
dinamic și dezvoltarea spatelui(din culcat facial, baietii
-barcuta) 10 fetele
automatizarea parţială
-circuitul se efectueaza de 2x cu pauza
sau totală a de 1 minut intre ele si pauza de 30 de 2x
deprinderilor motrice; secunde intre repetari circuitul
- în stadiul de
perfecţionare a
deprinderilor şi
formarea priceperilor
presupune se
urmărește formarea
capacităţii de aplicare
a deprinderilor motrice
în condiţii variate
(capacitate de
generalizare) și
formarea priceperilor
motrice complexe;
- în stadiul de
evaluare a nivelului de
însuşire a
cunoştinţelor,
deprinderilor şi
priceperilor motrice
noi învăţate se
urmărește verificarea
acţiunilor noi însuşite
și aprecierea
acţiunilor noi însuşite;
6. Revenirea - revenire parţială şi - mers pe loc cu exercitii de 1min -individual -exersarea Inspira pe nas
organismului treptată a marilor respiratie -explicația expira pe gura
după efort funcţiuni ale - alergare usoara, pe loc 1min
(2-4 min) organismului; - exercitii de respiratie 30sec
- relaxarea musculară şi - streching 4min
nervoasă;
- întărirea reflexului de
postură
7. - evaluarea globală a - aprecieri si evidentieri; 1’ -individual -exersarea -elevii sunt in
Aprecieri lecţiei; - recomandari pentru activitatea 30” -explicația pozitia de
asupra -conştientizarea elevilor viitoare; aprecierea repaus
activității asupra modului de - salutul 30”
(1-2 min) participare la lecţie;
-formarea capacităţii de
autoapreciere şi
orientarea activităţii
independente;
- încheierea organizată
a lecţiei.

S-ar putea să vă placă și