Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Student /Profesor:
Data: 20.11.2020
Grupa/clasa : V-a
Efectivul de elevi : 16
Locul de desfăşurare: Online.
Durata: 50 minute
Resurse materiale:- Coarda de sarit
Tema și obiectivele operaționale:
Temele de activităţii:
T1 Scoala alergarii: variante de mers si alergare
T2 Forţă: circuit de forță pentru brațe, spate, picioare și abdomen.
Obiectivele operaționale / Competențe comportamentale
Motrice
O.M.1. – să execute corect elementele de mers si alergare;
O.M.2. – să execute corect circuitul pentru dezvoltarea fortei.
Cognitive
O.C.1. – să explice mecanismul elementelor de mers si alergare;
O.C.2. – să precizeze procedeele folosite pentru dezvoltarea fortei;
Sociale
O.S.1. – să execute cu placere ;
O.S.2 – să comunice civilizat si sa-si ajute colegii.
Afective
O.A.1. – să manifeste interes pentru practicarea exerciţiilor si procedeelor demonstrate;
O.A.2. – să se mobilizeze în vederea rezolvării sarcinilor propuse.
Verigile și Obiectivele verigii Sisteme de acționare Dozarea Strategii didactice Obs.
durata Exerciții efortului Formațiuni Metode Indicații
de organizare didactice metodice
1.Veriga -începerea organizată a Adunarea colectivului de elevi; În fata
organizatorică lecţiei, Salutul; dispozitivul
(2 minute) -captarea atenţiei; Verificarea prezenței, stării de ui (telefon,
- asigurarea disciplinei sănătate și a echipamentului; tablet,
şi ordini; Comunicarea temelor lecției. laptop, PC)
- ridicarea stării
emoţionale și
conştientizarea elevilor
asupra temelor lecției;
-cunoaşterea efectivului
de elevi;
- verificarea stării de
sănătate și a
echipamentului
2.Pregătirea -creșterea treptată a VARIANTE DE MERS: În fata Se pot
organismului marilor funcții ale dispozitivul folosi
pentru efort organismului; mers cu rulare călcâi vârf; 1x ui (telefon, și
(6 minute) (respirație, circulație, 1x tablet, semnale
mers pe vârfuri cu brațele sus
transpirație, creșterea laptop, PC) sonore.
temperaturii), creșterea (spatele drept, brațele perfect
excitabilităţii sistemului întinse,privirea spre înainte);
nervos central la un nivel
optim, care să permită mers pe călcâie cu brațele la 1x
desfășurarea activității în
spate(spatele drept, privirea
ritm normal și plăcut;
-îmbunătățirea înainte);
nivelului percepțiilor mers ghemuit.
spațio-temporale; 1x
- creșterea capacității
de a depune efort din ce
VARIANTE DE ALERGARE:
în ce mai ridicat;
alergare ușoară / în tempo
moderat; 2x

alergare cu joc de glezne;


1x
alergare cu pendularea
1x
gambelor înapoi;
alergare cu genunchii sus; 1x
1x
alergare cu pas săltat (mână și
picior opus);

3.Influenţarea - formarea unei SEGMENTELE CORPULUI: În fata


selectivă a ținute/atitudinii Cap- gât, brațe, trunchi, bazin, dispozitivul
aparatului corporale corecte; picioare. ui (telefon,
locomotor - întărirea tonusului tablet,
muscular; laptop, PC)
- prevenirea și
corectarea unor Exerciții de
atitudini sau deficienţe gimnastică
fizice; pentru
- educarea percepţiilor fiecare
spaţio-temporale şi a segment al
ritmului; corpului.
- îmbunătățirea
mobilităţii articulare și
elasticităţii musculare;
- îmbunătățirea
coordonării și a
capacităţii de control;
-adaptare a actului Exerciţiul nr. 1.
respirator. 4X Spatele drept !
Prin realizarea Stând depărtat , mâinile pe şold :
exercițiilor în această T 1-2 : aplecarea capului
verigă se obține: înainte cu arcuire;
- pregătirea T 3-4 : extensia capului cu
organismului pentru arcuire;
realizarea temelor T 5-6 : aplecarea capului
lecţiei; lateral stânga cu arcuire ;
- formarea obişnuinţei T 7-8 : aplecarea capului
de practicare lateral dreapta cu arcuire.
independentă a
exerciţiilor de
dezvoltare fizică Exerciţiul nr. 2. 4X
generală
Stând depărtat , mâinile pe şold :
T 1-4 : rotări de cap spre
stânga ;
T 5-8 : rotări de cap spre
dreapta ;

Exerciţiul nr. 3.

Stând depărtat , mâinile pe şold :


4X.
T 1-4 : rotări de umeri înainte ;
T 5-8 : rotări de umeri înapoi ;

Exerciţiul nr. 4.
4X
Stând depărtat , braţele pe lângă
trunchi
T1-4 : rotări de braţe simultan
înainte ;
T5-8 : rotări de braţe simultan
înapoi ;
T1-4 : rotări de braţe alternativ
înainte ;
T5-8 : rotări de braţe alternativ
înapoi ;

Exerciţiul nr.5.
4X
Stând depărtat cu braţele îndoite la
nivelul pieptului :
T1-2 : extensia braţelor cu
antebraţul flectat la nivelul
pieptului, arcuire (plan
orizontal ) ;
T 3-4 : extensia braţelor cu
ntinderea antebratelor, arcuire (
plan orizontal ) ;
T 5-6 : extensia braţelor în plan
sagital (stângul sus, dreptul
jos) ;
T 7-8 : extensia braţelor în plan
sagital (dreptul sus, stângul
jos).

Exerciţiul nr.6.
Stând depărtat , mîinile pe şold : 4X Arcuire amplă
T 1-2 : îndoirea trunchiului
lateral stânga cu braţul coroană
şi arcuire ;
T 3-4: îndoirea trunchiului
lateral dreapta cu braţul
coroană şi arcuire ;
T 5-6 : răsucirea trunchiului
spre stânga cu arcuire ;
T 7-8 : răsucirea trunchiului
spre dreapta cu arcuire.

Exerciţiul nr. 7. 4X
Stând depărtat la două lăţimi de Se atinge
umeri cu braţele întinse sus pe langă vârful
cap: piciorului;
T 1.-2 : extensia trunchiului cu
arcuire;
T 3-4 : îndoirea trunchiului cu
ducerea braţelor la vârful
piciorului stâng / arcuire.
T 5-6 : extensia trunchiului cu
arcuire;
T 7-8 : îndoirea trunchiului cu
ducerea braţelor la vârful
piciorului drept / arcuire.

Exerciţiul nr. 8. 4X
Stând depărtat , braţele întinse
lateral :
T 1-2 : îndoire răsucită a Se execută
trunchiului (mâna dreaptă la amplu în ritm
piciorul stâng ) cu arcuire ; moderat.
T 3-4 : îndoire răsucită a
trunchiului (mâna stângă la
piciorul drept ) cu arcuire ;
T 5-6. : îndoire răsucită a
trunchiului (mâna dreaptă la
piciorul stâng ) cu arcuire ;
T 7-8: îndoire răsucită a
trunchiului (mâna stângă la
piciorul drept ) cu arcuire.
4X
Exerciţiul nr. 9.

Stând :
T 1-4 : fandare înainte cu
arcuire ;
T 5-8 : fandare înainte cu
arcuire ;

Exerciţiul nr.10. 4X

Stând :
T 1-4 : fandare laterală cu
arcuire ;
T 5-8 : fandare laterală cu ;

Exerciţiul nr.11.
5 / 10 s
Stând cu picioarele apropiate :
coborâre în semigenuflexiune
şi menţinere 5 – 10 secunde
(exerciţiu de izometrie ) ;

Exerciţiul nr. 12

Stând cu mâinile pe solduri :


Sărituri uşoare pe ambele picioare, la
fiecare semnal sonor se execută o
săritură cu genunchii la piept.
4. Scoala - creşterea indicilor VARIANTE DE MERS: Explicatia,
alergarii: diferitelor forme de mers pe vârfuri cu brațele sus
variante de manifestare a vitezei 1x
Demonstratia
mers si mers pe călcâie cu brațele la 1x
(reacţie, execuţie,
alergare
repetiţie, deplasare, spate 1x ,
accelerare); mers ghemuit.
- creşterea indicilor Observatia,
diferitelor forme de
manifestare a VARIANTE DE ALERGARE: 1x Corectarea,
coordonării (generale alergare ușoară /în tempo
şi specifice).
moderat pe loc; 2x Aprecierea.
alergare cu pendularea 1x
- se acorda o
gambelor înapoi;
atentie
alergare cu genunchii sus; permanenta a
tinutei si
elegantei in
miscari;

5. Se trec obiectivele Fortă Timp de


DEZVOLTA operaționale exersare la o
REA psihomotorii de sus Continutul circuitului: staţie
CALITATIL 30 sec.
pentru tema pe care o 1 - flotari;
OR pauza între
MOTRICE : ai de rezolvat staţii
- în stadiul de 2 - Ridicarea trunchiului din culcat
dorsal cu mainile la ceafa ; 60 sec.
Forta învăţare a acţiunilor
motrice noi se
urmărește formarea 3 - Sărituri la coarda ;
unei reprezentări 4- Ridicarea trunchiului din culcat facial
corecte şi clare dar și cu mainile la ceafa ;
însuşirea
mecanismului de bază;
- în stadiul de
consolidare a
acţiunilor motrice noi
învăţate se urmărește
formarea stereotipului
dinamic și
automatizarea parţială
sau totală a
deprinderilor motrice;
- în stadiul de
perfecţionare a
deprinderilor şi
formarea priceperilor
presupune se
urmărește formarea
capacităţii de aplicare
a deprinderilor motrice
în condiţii variate
(capacitate de
generalizare) și
formarea priceperilor
motrice complexe;
- în stadiul de
evaluare a nivelului de
însuşire a
cunoştinţelor,
deprinderilor şi
priceperilor motrice
noi învăţate se
urmărește verificarea
acţiunilor noi însuşite
și aprecierea
acţiunilor noi însuşite;
6. Revenirea - revenire parţială şi Alergare usoara; 1x Se insista pe
organismului treptată a marilor scuturarea membrelor exercitii de
după efort funcţiuni ale superioare si inferioare; 1x respiratie.
(2-4 min) organismului; Miscari si exercitii de
- relaxarea musculară şi inspiratie – expiratie;
nervoasă;
- întărirea reflexului de
postură
7. - evaluarea globală a In linie pe un
Aprecieri lecţiei; Reorganizarea colectivului de rand.
asupra -conştientizarea elevilor elevi;
activității asupra modului de Aprecieri asupra obiectivelor
(1-2 min) participare la lecţie; propuse;
-formarea capacităţii de Aprecieri pozitive sau negative
autoapreciere şi asupra activitatii desfasurate;
orientarea activităţii Salutul.
independente;
- încheierea organizată
a lecţiei.

S-ar putea să vă placă și