Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

,, Ce ne-a povestit Toamna?,,

Grădiniţa cu P.P.Nr.5 Săcele


Data: 28.10.2014
Grupa: Mijlocie
Prof. Înv. preşcolar: Boriceanu Aurelia
Tema anuală de studiu: ,, Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema zilei: ,,Bogăţiile toamnei ”
Mijloc de realizare: Joc didactic
Forma de activitate: activitate integrată: ALA+DLC+DEC (ed. plastică-modelaj)
Tipul activităţii: Sistematizare și evaluare de cunoştinţe
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe;
Scopul activităţii : Insusirea corecta de catre copii de a folosi singularul şi pluralul substantivelor, precum şi de a alcătui cu acestea
propoziţii corecte din punct de vedere gramatical, respectând acordul dintre subiect şi predicat, stimularea rapidităţii în gândire.

ALA1: Comportamente urmărite:


Artă:”Supa de zarzavat”- auditie
- să asculte cu atentie cantecul.
Stiinta:”Cand se intampla?”
- să identifice fenomene specifice anotimpului toamna;
- să descrie aspecte ale acestui anotimp.
Joc de rol:”Pregatim conserve pentru iarna”
- să interpreteze rolul de gospodine;
- să transpuna in joc experienta din famile.
ALA2 :”Cursa fructelor si a legumelor” – joc distractiv
- sa execute miscarile sugerate de joc;
- sa raspunda motric la o sarcina simpla.
Obiective operationale:
DLC- educarea limbajului „Eu spun una, tu spui multe”
 să găsească forma corectă de singular sau plural a substantivelor, în funcţie de cerinţa
 exprimată;
 să formuleze propoziţii simple şi dezvoltate, utilizând substantive la numărul singular sau plural;
 să realizeze corect acordul subiectului cu predicatul în propoziţie;
 să pronunţe corect cuvintele şi toate sunetele cuvintelor;
 să asculte cu atenţie reguluile jocului, în vederea receptării, înţelegerii şi respectării acestora;
 să participle cu plăcere şi interes la activitate.
DEC – educaţie plastică- modelaj „ Cosul toamnei”
 să pregătească materialul de modelat pentru frământare;
 să realizeze fructe şi legume de toamna prin tehnica modelajului.

Sarcina didactică:
- găsirea formei de singular şi plural al unor cuvinte;
- alcătuirea de propoziţii corecte din punct de vedere grammatical, folosind aceste forme;
- realizarea temei propuse prin tehnica modelajului.

Reguli de joc:
- copilul chemat alege un coşuleţ şi spune dacă în el se află un element sau mai multe;
- copilul chemat vine în faţă, spune dacă pe jetonul său sunt reprezentate unul sau mai multe obiecte;
- reprezentantul unei echipe spune un substantiv, un reprezentant al celeilalte grupe spune forma de plural al substantivului
respectiv;
- alcătuiesc propoziţii cu substantivul respectiv.
Elemente de joc : aplauze, deplasarea copiilor în faţa grupei, formule de numire a copiilor şi de stimulare, mişcarea, surpriza.
Metode si procedee: explicaţia, exerciţiul, munca în perechi, munca independentă, conversaţia, demonstraţia,exerciţiul, jocul,
problematizarea, brainstorming-ul;
Mijloace didactice:
- plicuri cu probe, imagini didactice, jetoane cu forme de singular şi plural al unor substantive, ecusoane cu fructe şi legume de
toamnă, coşuri cu fructe, plastelină, planşete.
Bibliografie:
Preda, V. - coordonator, „Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura Cheorghe-Cârţu Alexandru,
Craiova, 2009;
Preda, V., „Abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă”, Editura Humanitas Educational, Bucureşti, 2005;
*** Curriculum pentru învăţămâmt preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C.T. – 2008
Duţu, Vasilica; Şerban, Georgeta; Călin, Marcela; Popa, Valeria; Soare, Daniela; Pletea, Georgeta; Drăghici, Maria; Constantin,
Niculina, 2011, Aplicarea noului curriculum pentru educaţie timpurie – o provocare?, Ed. Diana, Piteşti;
5. DEMERS DIDACTIC

Nr. Evenimentul Strategii didactice


crt. didactic Conținut științific Metode și Materiale Forme de Evaluare
procedee didactice organizare
1. Moment Crearea condițiilor necesare bunei
organizatoric desfășurări a activității.
Aerisirea sălii de grupă.
Pregătirea materialelor didactice necesare
activității.
2. O voi face sub formă de surpriză, conversaţia Tălpi din frontal Copiii
Captarea mister. I-a priviţi!, Cineva a fost la noi în hârtie cu manifestă
atenției grupă. Oare cine să fi fost? Se poate! I-a mesaj atenţie şi
priviţi! pe această urmă scrie ceva ,,Ca să interes
dezlegaţi misterul va trebui să urmaţi Răspund la
indiciile şi să rezolvaţi sarcinile de lucru întrebări.
pregătite.
Vreţi să descoperim acest mister?

3. Reactualizarea cunostintelor se
Reactualizarea realizeaza cu ajutorul unei conversatii
cunoștințelor despre toamna.
învățate De unde știm că este toamnă? Copiii răspund la
anterior ( Știm că este toamnă pentru că conversatia întrebări.
frunzele îngălbenesc, se uscă și cad pe frontal
pământ.)
De ce se îngălbenesc frunzele şi cad ?
(Frunzele se îngălbenesc şi cad pentru
că se usucă din cauza frigului,
vântului , a ceţii şi a brumei ).
Care sunt bogățiile naturii toamna?
(Bogățiile toamnei sunt: fructele,
legumele)

4. Azi, vom descoperi un mister şi în Explicaţia frontal observaţia


Anunțarea acelaşi timp vom repeta, o parte din ceea conversaţia
temei și a ce a-ţi învăţat voi în urma desfășurării
proiectului: „Toamna harnica si de roade
obiectivelor
darnica!”

DLC
5. Următoarea urmă ne avertizează că: ,,Pentru a
Desfăşurarea putea merge mai departe va trebui să te uiţi pe Conversaţia Tablă
catedră”.Vom descoperi un plic, în care sunt Explicaţia magnetică
activităţii
ascunse sarcinile de lucru ce trebuiesc
rezolvate. Pentru a dezlega misterul urmelor frontal
ne vom împărţi în două echipe. Echipa Jetoane individual Copiii
fructelor şi echipa legumelor, apoi ne vom fructe şi manifestă
juca jocul ,,Eu spun una, tu spui multe”. După legume atenţie şi
fiecare răspuns corect veţi primi câte un jeton interes.
corespunzător echipei . Voi prezenta copiilor Demonstraţia
regulile jocului apoi se va realiza jocul de Cartonaşe cu
probă. Copilul numit va trebui să vină în faţa imagini
clasei, va alege un jeton şi va denumi
imaginea de pe el
(imaginea va fi la singular). Un alt copil din
aceeaşi echipă va trebui să aleagă imaginea în
care se află mai multe obiecte de acelaşi fel,
alt copil va formula o propoziţie cu
substantivul, la singular.
Pentru executarea acestei sarcini vor fi Jocul
antrenaţi 3-4 copii, astfel realizându-se jocul
de probă.
Executarea jocului propriu zis:
După ce copiii au înţeles regulile jocului se
trece la executarea jocului propriu zis. Plicul cu
Răspunsurile corecte vor fi apreciate, ghicitori.
punctuate cu o bulină corespunzătoare fiecărei
echipe şi cu aplauze. Pe tot
parcursul jocului sunt antrenaţi toţi copiii,
încurajându-le spiritul de competiţie şi
interesul pentru descoperirea misterului.
PROBA NR.1
Fiecare echipă va avea de răspuns la o frontal
ghicitoare, un copil din echipa adversă va individual
forma pluralul răspunsului ghicit.

Roșu, lung și mustăcios


Mai subțire ori mai gros, Coşuri cu Participă la
Dulce, vitaminizat fructe joc atât în
Rege-i peste zarzavat. Problematizarea Jetoane calitate de
(Morcovul) Braistormingul cu diverse vorbitor cât
imagini(la şi de auditor.
Buni sunt copti, fierti si prajiti singular şi
Si-s aproape nelipsiti, plural).
Cand dorim o garnitura
Langa oricare friptura.
Ghici, ghicitoarea mea.
(Cartofii)

Miezul e doar de mancat,


Coaja e de aruncat,
Si in sac se pot pastra,
Sparte doar se pot manca.
(Nuca)

Aurie si zemoasa
Tare-i dulce si gustoasa
Din livada e culeasa.
(Para)
PROBA NR.2
Pe o masă vom descoperi două coşuri, într-
unul va fi câte un fruct din fiecare fel, iar în
celălalt mai multe. Aşez coşurile pe măsuţa
din faţa grupei. Vine un copil în faţa grupei,
va lua un fruct
Ex. măr, îl va arăta grupei zicând: Eu spun
măr. Următorul copil, din echipa adversă, va
alege coşul cu mai multe fructe de acelaşi fel
şi va zice: Eu spun mere.Ne vom juca la fel cu
toate fructele. Echipa care formează corect
singularul şi pluralul substantivelor va primi
un ecuson pentru echipa sa.
PROBA NR.3
Pe o măsuţă voi aşeza jetoane cu forma de
singular a imaginii.Pe tabla magnetică vom
descoperi forma de plural pentru imaginile de
pe jetoanele cu forma de singular. Voi numi
doi copii dintr-o echipă, vor veni în faţa
grupei şi unul dintre ei va întoarce un jeton,
va numi sg. Eu spun…, Tu spui…
Această probă va continua până la epuizarea
jetoanelor.
Acum eu spun multe, iar voi una… Eu spun
jucării. Tu spui…
PROBA NR. 4
Voi cere copiilor să alcătuiască propoziţii cu
termenul de singular şi de plural al unor
cuvinte. Voi da 3-4 exemple. Cu acelaşi
substantiv vor alcărui mai multe propoziţii,
diferite. Până aici v-aţi descurcat bine, văd că
mai avem doar două urme şi misterul va fi
descoperit. Sunteţi curioşi?. Mergem mai
departe? Tranziţie: imităm zborul păsărelelor
care merg, toamna, în ,, Ţările calde”.
DEC- modelaj
6. Evaluarea Următoarea sarcină descoperită este să ne frontal
performanțelor asezam la masute si sa realizam „Cosul
toamnei”, prin tehnica modelajului. Explicaţia
Copiii vor modela fructe si legume de toamna Demonstratia Plastelina
cu plastelină. Exercitiul
- vor intui materialul didactic pregatit; Plansete
- le explic modul de lucru individual
- se fac exerciţii de încălzire a muşchilor mici
ai mâinii
- le urez copiilor ,,Spor la lucru’’. Îi ajut pe
cei care au nevoie de ajutorul meu.

Apreciez lucrările copiilor. Stimulente Individual Aprecieri


Incheierea Fac aprecieri cu privire la modul de Conversatia individuale şi
7. activitatii participare al copiilor in activitate si ofer Frontal colective:”Bine!”
stimulente tuturor copiilor. „Bravo, dragii
mei!”

S-ar putea să vă placă și