Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Scoala Gimnaziala,,Avram Iancu’’ Halmasd


Clasa: a VII-a
Profesor: Opris Alina Laura
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Cercul
Titlul lecţiei: Cercul-evaluare
Tipul lecţiei: Lecţie de evaluare de cunoştinte
Locul de desfăşurare: online
Durata: 50 minute

I. COMPETENŢE GENERALE:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost
definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice;
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei
situaţii concrete;
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a
algoritmilor de prelucrare a acestora;
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă.
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştiinţelor din diferite
domenii
II. COMPETENŢE SPECIFICE:
CG1-8. Recunoaşterea şi descrierea elementelor unui cerc, într-o configuraţie geometrică dată
CG2-8. Calcularea unor lungimi de segmente şi măsuri de unghiuri utilizând metode adecvate în configuraţii
geometrice care conţin un cerc
CG3-8. Utilizarea informaţiilor oferite de o configuraţie geometrică pentru deducerea unor proprietăţi ale
cercului
CG4-8. Exprimarea proprietăţilor elementelor unui cerc în limbaj matematic
III. STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee:
-conversaţia;
-explicaţia;
-problematizarea;
Resurse: materiale: - Manual de matematica clasa a VII-a
- marker,
- Fişã de test
- caiete, laptop, telefon inteligent

Forme de organizare: frontal, individual.

IV. MATERIAL BIBLIOGRAFIC:


- Programa şcolară pentru clasele V-VIII. Aria curriculară : matematică şi ştiinţe
- Culegere pentru clasa a VII-a, editura Art, Bucuresti, 2014
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei CS ACTIVITATEA DE INSTRUIRE SRATEGII DIDACTICE


Activitatea profesorului Activitatea elevilor Forme de Metode şi Resurse
organizare procedee
1. Se asigură condiţiile optime pentru Elevul de serviciu anunţă Activitate Conversaţia
Moment desfăşurarea lecţiei; elevii care sunt absenţi frontală
Se notează absenţii; Pregătesc materialele necesare
organizatoric Se verifică dacă există materialele necesare desfăşurării activităţii.
si captarea desfãşurãrii lecţiei şi dacă toţi elevii au cele Elevii se pregătesc pentru
atentiei necesare. lecţie

2. Anunţarea Se anunţă tema şi obiectivele lecţiei. Elevii notează în caiete titlul Activitate Conversaţia Tabla
temei şi a Se scrie titlul lecţiei pe tablă: Cercu- lecţiei : frontală Expunerea
evaluare Cercul -evaluare Explicaţia Caiete
obiectivelor

3. Reactualizar Cum arată o roată de bicicletă? Elevii raspund la intrebari Activitate Conversaţia
ea Spiţele cum sunt ca lungime? frontală
cunoştinţelor Se prezinta materialul power-point ,,Cercul
ppt’’

4. Concluzii şi Tema de casă ex 7pag 94 Elevii noteaza tema pentru


enunţarea acasa
Activitate
temei pentru Explicaţia
frontală
acasă

S-ar putea să vă placă și