Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: Liceul Tehnologic Jimbolia


Profesor: Lengyel Bianca
Disciplina: Tehnice
Modulul: M3-Sanatatea si securitatea in munca
Clasa: a-IX-a
Capitol: Igiena la locul de munca
Tema lectiei: Reguli de igiena corporala
Tipul lectiei: Predare-invatare;
Data:
Competente: C. 1.Aplica legislatia si reglementarile privind securitatea si
sanatatea la locul de munca;
C. 2.Descrie regulile de igiena care sunt necesare la locul de
munca;

Obiective: O.1.Sa identifice regulile de igiena corporala;


O.2.Sa defineasca igiena corporala ,igiena vestimentatiei ;

STRATEGIA DIDACTICĂ
RESURSE:
- capacitatea de învăţare a elevilor;de indemanare
- loc de desfăşurare:sala de clasa

METODE ŞI PROCEDEE:
- conversaţia euristică, explicaţia, descoperirea, comparaţia

MATERIALE ŞI MIJLOACE:
- caietele elevilor, instrumente de scris, manualul,tabla de scris,material didactic de
specialitate.

FORME DE ORGANIZARE:
- frontal, individual

FORME DE EVALUARE:
- evaluare orală prin chestionarea elevilor;
SCENARIUL DIDACTIC
MOMENTELE OBIEC CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE OBSERVAŢII
LECŢIEI TIVE FORME METODE. MIJLOACE
DE ORG.
Moment - se asigură materialele necesare orei Conversaţia 3 min
organizatoric şi se notează absenţii
- se asigură liniştea şi disciplina pentru
buna desfăşurare a activităţii didactice

Verificarea temelor - se realizează controlul caietelor Individual 3 min

Actualizarea O1 - elevii suntsolicitati sa raspunda la Frontal Conversaţia


cunoştinţelor O2 cateva intrebari legate de lectia Individual 7 min
anterioare anterioara:Igiena la locul de munca.

Momentul de - elevii sunt solicitaţi să indice cate un Frontal Conversaţia


relaxare exemplu de activitate din sectiile de Individual
tricotaje si confectii textile si ce igiena
trebuie sa avem la locurile respectve 5 min
de munca.
Captarea atenţiei - profesorul prezintă elevilor cativa Conversaţia 2 min
factori care sunt necesari in a se Frontal
asigura igiena la locul de munca .

Anunţarea temei şi - se precizează titlul, subiectul lecţiei Frontal Conversaţia 3 min


enunţarea şi se enunţă obiectivele
obiectivelor

Dirijarea învăţării şi O1 - profesorul scrie pe tablă titlul lecţiei Frontal Conversaţia Tabla de 15 min
dobândirea noilor Individual scris
cunoştinţe - profesorul notează câteva boli Învăţarea
profesionale care au fost predate in prin
lectia trecuta si care au legatura cu descoperire
lectia curenta
Explicaţia
- profesorul noteaza cateva reguli de
igiena din lectia de zi
O2
- elevii scriu în caiete

- profesorul dicteaza elevilor definirea


regulilor de igiena corporala dar si
igiena vestimentatiei.

- elevii scriu în caiete

Asigurarea feed- - profesorul solicită în permanenţă Frontal Problematiza 5 min


back-ului elevii să coopereze, să îşi spună Individual rea
O1 părerea, să îşi folosească cunoştinţele

- vor fi apreciate răspunsurile cele mai


bune
O3 - elevii vor fi nevoiti sa realizeze o Exerciţiul Planse 5 min
Asigurarea retenţiei schita cu regulile cele mai importante
şi a transferului care tin de igiena corporala

- elevii vor avea de realizat un plan de Caietele 2 min


Tema pentru acasă reguli care trebuie respectate de catre elevilor
angajatii unei firme de textile.

S-ar putea să vă placă și