Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Gradinita :Negulesti
Grupa :mare
Educatoare :Leonte Elena Liza
Domeniul experential:DS
Activitate:Activitate matematica
Forma de realizare:Joc logic
Tema:,,Asaza la casuta potrivita,,

Scopul activitatii:
_consolidare deprinderii de a construi multimi dupa un criteriu dat;(forma, culoare,
marime,grosime)

Obiective operationale
Cognitive
OC1:sa identifice forma,marimea,culoarea , pieselor;
OC2:Sa aseze piesele la casuta potrivita
OC3:sa verbalizeze actiunile utilizand corect termenii matematici;
OC4:sa motiveze actiunile facute;
Psihomotorii:
OP;sa se deplaseze cu piesele la casuta potrivita;
Afective
OA1:sa manifecte interes pentru activitate

Strategii didactice
Metode si procedee:conversatia,explicatia,exercitiul,analiza,problematizarea,instructajul
verbal,jocul.
MATERIaL DIDACTIC:trusa logica .casute din carton,caiete cu fise,creioane.

Forme de organizare:frontal si individual.

Bibliografie:Curriculum prescolar,2008
Metodica activitatilor matematice in gradinita de copii

Durata:
25/30 minute

Etapele Obiective Activ.educatoarei Activitatea Metode si Evaluare


activitatii copiilor procedee
1.Captarea Prezint Copiii sunt
atentiei materialul din atenti.
cosuletul lasat
de un pitic sub
forma de
surpriza.
,,Nu stiu cum s/a
intamplat dar un Intuiesc
pitic s/s strecurat materialul conversatia
in clasa si ne/a primit.
lasat ceva .Sa
vedem ce e aici!

2.Anuntarea Piticul ne/a rugat Copiii sunt conversatia


obiectivelor sa ne desfasuram atenti .
cu acest material
un joc.Jocul se
numeste ;,Asaza
la casuta
potrivit,,.Voi
numi un copil sa Un copil
repete titlul repeta titlul
jocului. jocului.

3.Dirijarea Piticul a Explicatia,


invatarii amestecat piesele
dar noi va trebui
sa le separam conversatia,
dupa forma
.culoare,
marime .
Jocul de proba:
Cate un copil va
executa jocul de
proba,asezand la Copiii
casuta potrivita numiti
ca forma.marime indeplinesc Exercitiul
si culoare. sarcina si
Desfasurarea verbalizeaza
propriu/zisa a actiunile
jocului. facute.
Cativa copiii vor
alege piese si le
vor aseza in
casuta potrivita
ca forma.
Acum separati Copiii
piesele dupa aseaza Exercitiul
culoare piesele dupa Aprecieri
criteriul verbale
culoare si
vrebalizeaza
actiunile
facute.
Voi cere copiilor
sa aseze dupa Motiveaza
criteriul marime. alegerea problematizarea
Dupa ce piesele facuta. Chestionare
au fost asezate orala
dupa criteriile
date voi cere sa
explice de ce au
asezat piesele
intr\o anumita
casuta.
4.Fixarea Cum se numeste ,,Asaza la conversatia
cunostintelor jocul nostru de casuta
astazi? potrivita,,
A cui este fiecare Denumesc
casuta? multimile
formate.
5.Evaluare Se va face prin Lucreaza exercitiul
intermediul unei fisa sub
fise din caietele indrumarea
speciale. mea.
6.Incheierea Se fac aprecieri. conversatia
activitatii Se impart
stimulente.

S-ar putea să vă placă și