Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița ,,Strop de rouă’’


NIVEL/ GRUPA: I/ Mijlocie 1
DATA: 15.12.2020
EDUCATOARE: Fătăciune Andra
TEMA ANUALĂ: “Cu ce si cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SAPTAMANALA: “Vine, vine Mos Craciun!”
DENUMIREA ACTIVITĂȚII: Activitati liber alese (ALA I)
TIPUL ACTIVITATII: Formare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activități pe arii de stimulare
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Formarea deprinderii de a alege o activitate din mai multe posibile; cultivarea
sociabilității copiilor, a intereselor și deprinderilor de cooperare și colaborare
între partenerii de joc, a comunicării libere, civilizate între copii, în timpul
jocului.

CENTRE DE INTERES:

STIINȚĂ: ,,Ajută copiii să ajungă la brad!’’- labirint;


CONSTRUCȚII: “Sania lui Moș Crăciun!”
JOC DE MASA : “Mos Craciun” - puzzle

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
ȘTIINȚĂ:
- să găsească drumul care duce pe copii la brad, colorându- l;

CONSTRUCȚII:
- să construiască prin îmbinarea cuburilor jocului ,,Mono blocks’’,

ARTĂ:
- Sa reconstituie din parti intregul.

1
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: Conversația, exlicația, exercițiul, turul galeriei.
MATERIAL DIDACTIC: Foi de lucru cu labirint, cuburi plastic ,,Mono blocks’’,
fișe de lucru, creioane colorate.
DURATA: 30 minute.

DESFASURAREA ACTIVITATII

Evenimentul Strategii
Conţinutul ştiinţific Evaluare
didactic didactice
Moment Se pregătesc materialele pentru
organizatoric activitate; materialul este distribuit pe
arii de stimulare.

Captarea atenției Se realizează cu ajutorul unei Conversaţia


convorbiri despre tema săptămânală.

Anunţarea temei şi Se anunță activitățile ce urmează a fi


enunţarea desfăşurate la fiecare centru de interes, Explicaţia
obiectivelor invitând grupa de copii să le viziteze Observare
pentru ca, mai apoi, să aleagă Turul galeriei directă
activitatea dorită.
Pentru fiecare centru de interes se
poartă discuţii referitoare la ceea ce vor Convorbirea
realiza cu ajutorul materialelor puse la
dispoziţie, modul de utilizare al Explicaţia
pieselor, ustensilelor şi accesoriilor
enunţând totodată şi obiectivele.
Desfășurarea - la centrul ȘTIINȚĂ, copiii au la Obiectivele se
activității dispoziție fișe de lucru – labirint. Exercitiul consideră
Aceștia colorează drumul care duce realizate dacă
copiii la steag; majoritatea
- la centrul CONSTRUCȚII, copiii au Exercițiul copiilor găsesc
la dispoziție cuburi plastic ,,Mono varianta corecta
blocks’’ și îmbină piesele, realizând Exercițiu pentru
sania lui Moș Crăciun; rezolvarea
- la centrul JOC DE MASA copiii au la labirintului,
dispoziție piese din puzzle realizand Conversația îmbină cuburi

2
puuzle cu Mos Craciun. pentru a forma
tricolorul,
Se dau indicații suplimentare acolo acoperă uniform
unde este cazul. De asemenea, se și în contur
precizează faptul ca vor avea folosind
posibilitatea de a lucra și la alt centru creioane
de interes, dar numai după finalizarea colorate.
sarcinilor primite și în limita timpului.
Copiii trec pe rând pe la fiecare centru Turul galeriei
Evaluarea de interes și apreciază lucrările, având
în vedere obiectivele anunțate de către
educatoare.
Se fac aprecieri individuale și colective Conversaţia Expoziţie
Încheierea asupra modului în care s- a desfășurat
activității activitatea, precum și implicarea
copiilor.

3
4

S-ar putea să vă placă și