Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR : Mihalache Minel


SCOALA GIMNAZIALA ,, ECATERINA TEODOROIU”
CLASA : a VI-a
Data 09.12.2020
Durata orei 35 min
DISCIPLINA :Educatie Muzicala
UNITATEA DE INVATARE: Melodia
SUBIECTUL LECTIEI: Intervale muzicale
SCOPUL LECTIEI : Consolidarea si sistematizarea cunostintelor privind teoria intervalelor si aplicarea acestora in cantece
TIPUL LECTIEI: Recapitularea si evaluarea cunostintelor

COMPETENTE GENERALE:
1. Exprimarea unor idei, sentimente, atitudini, prin interpretarea unor lucrări muzicale
2. Operarea cu elemente de scris-citit și limbaj muzical
3. Aprecierea lucrărilor muzicale, inclusiv a conținutului lor afectiv, atitudinal și ideatic

OBIECTIVE OPERATIONALE:
1.sa cunoasca denumirea de interval muzical
2.sa identifice fiecare interval muzical in parte
3.sa cunoasca un repertoriu de cantece specific fiecarui interval muzical in parte
4.sa realizeze in scris intervale de pe un anumit sunet

RESURSE:
-cantece: Cucul- melodie elvetiana
-auditie: „Oda bucuriei din Simfonia a IX-a de L.van Beethoven
-manual, caiet, cd-uri, casetofon orga
METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstrarea prin cântec, munca independentă.
FORMA DE ORGANIZARE: activitate frontală, pe grupe şi individuală

SECVENTELE Activitatea Profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Evaluare


LECŢIEI
Moment organizatoric Asigurarea linistii in clasa, Elevii raspund Conversatia
verificarea prezentei elevilor
Cultura vocala Le propun copiilor sa ne incalzim Elevii canta Exercitiul Imnul scolii
vocile pe un cantecel
Precizarea continutului de Profesorul spune elevilor ca astazi Elevii asculta Conversatia
recapitulare vom recapitula intervalele muzicale
prin cantecele studiate in clasa
Recapitularea intervalelor Intreb elevii ce numim noi Intervalul reprezinta raportul de Conversatia Sumativa
intervalele inaltime dintre doua sunete
muzicale.
De cate feluri pot fi intervalele Ele pot fi ascendente di
descendente
Ce numim noi secunda si de cate Secunda este un interval muzical
feluri este ce se formeaza intre doua sunele
aflate pe trepte alaturate. Ea este
de doua feluri: secunda
mare(2M=1T), si secunda
mica(2m=1 st.)

Le propun elevilor sa ne reamintim Elevii canta Exercitiul


cateva cantece in care sa identificam
intervalul de secunda si felul ei.

Intreb un elev ce numim noi terta si Terta este un interval ce se Conversatia Sumativa
de cate feluri poate fi, din ce este formeaza intre doua sunete aflate
formata. la o distanta de trei trepte.Ea
poate fi: terta mare(3M=2T), si
terta mica (3m=2st.)
Le propun elevilor sa ne reamintim Elevii canta Exercitiul Auditie
cateva cantece in care predomina
intervalul de terta si sa il
recunoastem.

Ce numim noi cvarta si cvinta? Cvarta este un interval muzical Conversatia


ce se formeaza intre doua sunete Cantecul
aflate la o distanta de patru Cucul
trepte.
Cvinta este un interval muzical
ce se formeaza intre doua sunete
aflate la o distanta de cinci trepte.
Ele se noteaza prescurtat 4P si
5P si sunt intervale perfecte

Ce numim noi sexta si septima? Sexta este un interval muzical ce


se formeaza intre doua sunete Conversatia
aflate la o distanta de sase trepte.
Este de doua feluri: sexta mare
(6M=4T+1st.),si sexta
mica(6m=3T+2st.)

Septima este un interval muzical


ce se formeaza intre doua sunete Conversatia
aflate la o distanta de sapte
trepte. La fel ca si sexta, septima
este de doua feluri:7M=5T+1st..
si 7m=4T+2st.
Le propun elevilor sa ne Exercitiul
reamintim un cantec si sa
recunoastem intervalele muzicale
invatate
Evaluare scrisa Le impart elevilor fisele cu testul. Elevii asculta Conversatia
Le explic modul de lucru si baremul
de corectare
Precizez timpul de lucru Elevii incep rezolvarea testului Exercitiul
Corectarea testului si Dupa expirarea timpului verific Elevii raspund si corecteaza Conversatia Sumativa
aprecierea rezultatelor raspunsurile cu elevii si le cer sa-si raspunsurile gresite.
corecteze eventualele raspunsuri
gresite.
Le cer fisele si notez lucrarea
conform baremului precizat.

S-ar putea să vă placă și