Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

Nume, prenume: TONIȚĂ CORINA ELENA


Data: 07.03.2018
Şcoala Gh. Munteanu -Structura Școlii Gimnaziale nr. 18 Galați
Clasa . a VIII-a
Disciplina: chimie
Subiectul lecţiei: Proprietăți chimice ale acizilor
Durata de desfăşurare a lecţiei: 50 min

OBIECTIVUL CENTRAL (SCOPUL) LECŢIEI


Consolidarea cunoştinţelor despre acizi. Formarea deprinderilor de a manipula corect
aparatura de laborator şi reactivii necesari

COMPETENȚE SPECIFICE:

 Analizarea, interpretarea observaţiilor/ datelor obţinute prin activitatea de investigare;


 Cunoașterea și înțelegerea fenomenelor chimice, a terminologiei și a conceptelor specifice
domeniului chimiei;
 Dezvoltarea capacității de comunicare, utilizând limbajul specific domeniului;
 Formularea de concluzii și de generalizări pentru punerea în evidență a proprietăților fizice
și chimice ale substanțelor compuse.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
 să scrie corect ecuaţiile reacţiilor chimice ce ilustrează proprietățile chimice ale acizilor;
 să efectueze experienţele indicate în fişa experimentală;
 să manipuleze corect ustensilele de laborator;
 să observe, să înregistreze şi să interpreteze rezultatele experimentale;
 să rezolve exerciții și probleme care au la bază proprietățile acizilor.

TIPUL LECŢIEI: lucrare de laborator

RESURSE PROCEDURALE: conversația euristică, experimentul de laborator,


problematizarea, rezolvarea de probleme.

RESURSE MATERIALE: Sistemul periodic al elementelor, manual, turnesol,


fenolftaleină, acid clorhidric, acid sulfuric, azotat de argint, clorură de bariu, Al,
hidroxid de sodiu, oxid de cupru, eprubete, stativ pentru eprubete, spatulă, chibrit,
fişe experimentale, fișe de lucru.

TIPUL DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: pe grupe, frontal


BIBLIOGRAFIE

 C. Gheorghiu – Manual pentru clasa a VIII-a, ed. All, 2005


 R.Constantinescu, M. Râpă - Manual pentru clasa a VIII-a, ed. Sigma
 D. Gavril, C. D. Ilie, M. Popa, R. D. Radu - Culegere de exerciţii şi probleme
Chimie – pentru clasele VII-VIII
 S. Fătu – Didactica chimiei, ed. Corint, 2002
 V. Șunel, ș.a – Metodica predării chimiei, ed. Marathon, 1997
 G.Tănăsescu, M. Negoiu – Teste de chimie, clasa a VIII-a
 ***, Programa şcolară de chimie, M.E.C.I., Bucureşti, 2009;

 www.didactic.ro
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

OBIECTIVE
ETAPELE LECȚIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR EVALUARE
OPERAȚIONALE
MOMENT - se asigură condiţiile optime de
ORGANIZATORIC desfăşurare a lecţiei;
- se face prezenţa la ora de curs;
- anunţă elevii că trebuie să se - se organizează pe grupe;
organizeze în grupe de lucru (4 grupe)
- se distribuie elevilor fişele necesare
desfăşurării lecţiei; - primesc fişa experimentală şi citesc
2 min modul de lucru
ANUNŢAREA - profesorul anunţă elevilor tema şi - sunt atenți la profesor
TEMEI obiectivele lecţiei
1 min
CAPTAREA - reactualizează cunoştinţele generale - răspund la întrebări Evaluare orală
ATENȚIEI despre acizi, prin întrebări:
- Cum se definesc acizii?
2 min - Cum se pot clasifica acizii?
SCENARIUL - reaminteşte regulile de protecţia - urmăresc profesorul, îşi reamintesc Evaluare orală
PROPRIU-ZIS muncii în ceea ce priveşte desfăşurarea normele de protecţie a muncii şi citesc
lucrărilor de laborator (Anexa 1) fişele experimentale existente pe masa
de lucru;
- oferă indicaţii suplimentare şi
lămureşte eventualele neclarităţi ale
elevilor.
- efectuează experimentele din fișa
- acordă timp de lucru şi solicită fiecarei experimentală (Anexa 1)
grupe să interpreteze obsevaţiile în urma
O2 experimentelor efectuate

- solicită ca din fiecare grupă să vină la


O1 tabla câte un reprezentant să scrie - scriu ecuațiile reacțiilor chimice
ecuaţiile reacţiilor chimice
- solicită elevilor să formuleze concluzii
referitoare la proprietăţile chimice ale - prezintă concluziile referitoare la
O3 acizilor proprietățile chimice ale acizilor
35 min
O4 FIXAREA - solicită elevilor rezolvarea problemelor - rezolvă la tablă problema propusă de Evaluare orală
CUNOȘTINȚELOR din fișa de lucru(anexa 2): profesor

5min
DISCUȚIA DE - Se fac aprecieri asupra modului în care
ÎNCHEIERE s-au desfǎşurat experimentele, asupra
cunoştinţelor teoretice constatate, asupra
disciplinei din timpul orei.

- Se recomandǎ şi se controleazǎ ca - fac ordine la mesele de lucru


elevii sǎ lase ordine la mesele de lucru .

3 min
TEMA PENTRU Ex.6, pag.94 - notează tema pentru acasă
ACASĂ
2 min

ANEXA 1

 În timpul lucrărilor veţi folosi substanţe toxice şi vătămătoare (soluţii concentrate de NaOH, HCl, H 2SO4 şi AgNO3).
Manipulaţi cu multă grijă aceste substanţe, nu vărsaţi soluţiile pe masă, pe caiet, pe haine sau pe mână. La sfârşitul orei vă veţi
spăla în mod obligatoriu pe mâini.
 Manipulaţi cu grijă soluţia de AgNO3. Nu lăsaţi să se prelingă picături pe mâini, cărţi, caiete, întrucât le înnegreşte.
 Dizolvarea acidului sulfuric în apă se efectuează întotdeauna turnând cantităţi reduse de acid în apă şi agitând continuu
soluţia. Turnarea apei în acid este complet interzisă.
 Nu gustaţi substanţele!
ANEXA 2

Fişă de activitate experimentală


NR. ACTIVITATE SUBSTANŢE ŞI ECUAŢIILE REACȚIILOR
ETAPE DE LUCRU CONCLUZII
CRT. EXPERIMENTALĂ USTENSILE CHIMICE
1 Reacţia acizilor -turnesol Adaugă 2-3 picături de turnesol şi , Soluţia din prima eprubetă se coloreză
-fenolftaleină respectiv , fenolftaleină , în două ………….. ,iar din a doua…………………..
cu indicatorii -acid sulfuric dil. eprubete care conţin acid sulfuric diluat.
-eprubete

2. Reacţia acizilor -aluminiu Adaugă 3-5 mL de acid clorhidric într-o În urma reacţiei se degajă un .......... …………
-acid clorhidric eprubetă ce conţine aluminiu. Încearcă degajat se aprinde, fenomen însoţit de o
cu metalele -eprubetă cu un chibrit aprins natura gazului uşoară ..........................................
active -chibrit degajat.

3. Reacția acizilor - Soluție NaOH, Într-o eprubetă ce conţine soluţie de - În prezența soluției de NaOH, fenolftaleina
soluție HCl., NaOH, se adaugă 2-3 picături de devine ……………
cu bazele fenolftaleină fenolftaleină. Se adaugă cu o pipetă
soluție HCl, apoi agitați până la - Decolorarea soluției din eprubetă indică
- Eprubetă decolorarea soluției. trecerea la mediu ................

- Reacția dintre un acid și o bază se numește


…...….................

4 Reacția acizilor - CuO, soluție HCl - Într-o eprubetă se introduce CuO peste - Prin reacția CuO cu HCl se
care se adaugă 1-2 ml soluţie de HCl formează ................................., iar soluția se
cu oxizii - Eprubete, spatulă, colorează în ...................
metalici pipete - Într-o eprubetă se introduce CuO peste
care se adaugă 1-2 ml soluţie de H2SO4 - La adăugarea de H2SO4 peste CuO se
formează ......................................., iar soluția
se colorează în .................
5. Reacția acizilor - Soluție H2SO4, - Introdu într-o eprubetă soluție H2SO4 și - În eprubetă apare o substanță sub formă
soluție BaCl2, adaugă apoi soluție BaCl2. de ................., de
cu sărurile soluție HCl, AgNO3 culoare ....................................
- Eprubete, spatulă - Introdu într-o eprubetă soluție AgNO3 - În eprubetă apare o substanță sub formă
și adaugă apoi soluție HCl. de ................., de culoare .................................
Fişă de activitate experimentală

SUBSTANŢE ECUAŢIILE
NR. ACTIVITATE
ŞI ETAPE DE LUCRU CONCLUZII REACȚIILOR
CRT. EXPERIMENTALĂ
USTENSILE CHIMICE
1 Reacţia acizilor -turnesol Adaugă 2-3 picături de turnesol şi , Soluţia din prima eprubetă se coloreză în
-fenolftaleină respectiv , fenolftaleină , în două roșu ,iar din a doua rămâne icoloră.
cu indicatorii -acid sulfuric dil. eprubete care conţin acid sulfuric diluat.
-eprubete

2. Reacţia acizilor -aluminiu Adaugă 3-5 mL de acid clorhidric într-o În urma reacţiei se degajă un gaz, iar gazul 2Al + 6HCl → 2AlCl3 + 3H2↑
-acid clorhidric eprubetă ce conţine aluminiu. Încearcă degajat se aprinde, fenomen însoţit de o
cu metalele active -eprubetă cu un chibrit aprins natura gazului uşoară pocnitură
-chibrit degajat.

3. Reacția acizilor - Soluție NaOH, Într-o eprubetă ce conţine soluţie de - În prezența soluției de NaOH, fenolftaleina HCl + NaOH → NaCl + H2O
soluție HCl., NaOH, se adaugă 2-3 picături de devine roșie
cu bazele fenolftaleină fenolftaleină. Se adaugă cu o pipetă
soluție HCl, apoi agitați până la - Decolorarea soluției din eprubetă indică
- Eprubetă decolorarea soluției. trecerea la mediu neutru

- Reacția dintre un acid și o bază se numește


neutralizare

4 Reacția acizilor - CuO, soluție HCl - Într-o eprubetă se introduce CuO peste - Prin reacția CuO cu HCl se formează CuO + 2HCl → CuCl2 + H2O
care se adaugă 1-2 ml soluţie de HCl clorura de cupru(II), iar soluția se colorează
cu oxizii metalici - Eprubetă, spatulă în verde.

5. Reacția acizilor - Soluție H2SO4, - Introdu într-o eprubetă soluție H2SO4 și - În eprubetă apare o substanță sub formă de H2SO4 + BaCl2 → BaSO4↓ +
soluție BaCl2, adaugă apoi soluție BaCl2. precipitat, de culoare albă. 2HCl
cu sărurile soluție HCl,
- Introdu într-o eprubetă soluție AgNO3
AgNO3 - În eprubetă apare o substanță sub formă de AgNO3 + HCl → AgCl↓ +
și adaugă apoi soluție HCl. precipitat, de culoare albă. HNO3
- Eprubete
ANEXA 3

FIȘĂ DE LUCRU

1. Se dă schema de ecuaţii:
a + O2 → SO3
SO3 + b → c
c + CuO → CuSO4 + b
b + Na2O → d
c + d → Na2SO4 + b
Identificaţi substanţele notate cu litere şi egalaţi ecuaţiile reacţiilor chimice.

2. Câte grame de magneziu reacționează cu 73 g soluție acid clorhidric de concentrație 10% ?

3. 10 g carbonat de calciu reacţionează cu o soluţie de acid clorhidric de concentraţie 10%.


Se cere:
a) masa de soluţie de acid consumată
b) volumul de gaz degajat.
1 mol gaz → 22.4 dm3

4. Câte grame de soluție de acid sulfuric de concentrație 25% reacționează cu 3 moli zinc?

5. Câte grame de magneziu reacționează cu 73 g soluție acid clorhidric de concentrație 10% ?

S-ar putea să vă placă și