Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 15 octombrie 2020

UNITATEA DE ȊNVĂŢĂMȂNT: Liceul Tehnologic Independența

CLASA: a II a

PROFESOR ȊNV. PRIMAR: Șemședin Dalida

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe

DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului

SUBIECTUL: Numerele naturale de la 0 la 1000

TIPUL LECŢIEI: sistematizare şi consolidare

DOMENII INTEGRATE: Arte vizuale și abilități practice

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 1000;


1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-1000;
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-1000, folosind poziţionarea pe axa numerelor,
estimări, aproximări.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Obiective cognitive:

O1- să scrie numerele cu ajutorul reprezentărilor date;

O2- să citească numerele în concentrul 0 – 1000;

O3- să formeze numere diferite cu cifrele propuse;

O4- să ordoneze crescător şi descrescător numerele date;

O5- să compare numerele date şi găsite;

O6- să descompună numărul dat în sute, zeci şi unităţi.

Obiective afective:

OA. Manifestarea interesului pentru rezolvarea corectă a sarcinilor;

Obiective Psiho-motrice
OPM1. Să păstreze poziția corectă a corpului ȋn timpul scrierii;
OPM2. Să manipuleze cu atenție materialul didactic;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, conversaţia euristică, observaţia, explicaţia,


exerciţiul, cubul, munca în echipă, munca independentă.
 MIJLOACE DIDACTICE: cub, planșă didactică, fișe, puzzle, videoproiector
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în echipă, în perechi

RESURSE UMANE: 24 de elevi

RESURSE SPAŢIALE: sala de clasă

RESURSE TEMPORALE: 45 minute

BIBLIOGRAFIE:

 *** Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului (clasa


pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a), aprobată prin ordinul ministrului 3418/19.03.2013;
 Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu – Matematică și explorarea mediului, manual pentru
clasa a II a, editura Didactică și Pedagogică, București, 2020
 Anca Veronica Tăut – Matematică și explorarea mediului – auxiliar didactic, Editura
Sinapsis, Cluj – Napoca, 2019
 Carmen Trandafirescu – Matematică și explorarea mediului – culegere, Editura Carminis,
Pitești, 2018
SCENARIU DIDACTIC

Elemente de strategie didactică Modalităţi de


Momentele Ob.
Conţinutul ştiinţific evaluare
lecţiei op.
Resurse Resurse Forme de
procedurale materiale organizare
Moment Se pregǎtesc materialele necesare unei bune desfǎşurǎri a
organizatoric lecţiei.
1’ Se asigură climatul necesar desfăşurării lecţiei.
Captarea O1 - Le prezint un ciorchine din rubrica „Ştiu”, din tabelul Ştiu/Vreau tabla Frontal capacitatea de
atenției
Ştiu/Vreau să ştiu/Am învăţat scris pe tablă. să ştiu/Am ciorchinele a rezolva oral
3’
- Le cer să rezolve exercițiile de calcul oral, dintr- o învăţat video- calcule
prezentare power- point. Ciorchinele proiector
Observaţia
Conversaţia
euristică
Anunțarea - Le comunic elevilor subiectul lecţiei şi voi enumera Explicaţia tabla Frontal Observarea
temei și a
obiectivele operaționale urmărite, în rubrica „Vreau să sistematică
obiectivelor
2’ ştiu”.
Dirijarea Le arăt elevilor un cub din carton, având feţele colorate
consolidării şi Frontal
O1 diferit, fiind inscripţionate cu următoarele verbe: Metoda Observarea
sistematizării
20’ O2 Faţa 1: Albastru -verbul descrie Cubului Cubul sistematică
O3
O4 Faţa 2: Roşu -verbul compară Conversaţia
O5
O6 Faţa 3: Verde -verbul asociază Explicaţia
Faţa 4: Galben -verbul analizează
Faţa 5: Portocaliu -verbul argumentează
Faţa 6: Violet -verbul aplică
Elevii sunt împărţiţi în 6 grupe eterogene, nu neapărat
egale numeric.
Elevii sunt îndemnaţi să-şi aleagă un lider. Aceştia sunt
invitaţi să iasă în faţă pentru a-şi alege o culoare.
Fiecare grupă primeşte o coală colorată în nuanţele Exerciţiul
precizate mai sus pe care sunt scrise exerciţii (anexele
1,2,3,4,5,6). Conversația fișe de în echipă evaluarea
euristică lucru reciprocă
Anunţ timpul de lucru pentru rezolvarea cerinţelor de pe
fişe. (10’)

După rezolvare, fişele vor fi afișate la tablă.


Obținerea O4 Fiecare pereche de elevi va primi câte un puzzle și va Explicaţia puzzle în perechi Capacitatea de
performanței
aranja piesele în ordinea crescătoare a numerelor. Se Exerciţiul a ordona
10’
explică cerinţele. La sfârşit, fiecare puzzle va fi arătat, crescător
pentru a fi evaluat de către colegi. numerele date
Vom completea rubrica „Am învățat”.
Activitate O2 Anexa 7 – de colorat respectând codul dat. munca fișă de individual observarea
recreativă
independent lucru sistematică
7’
ă
Ȋncheierea Elevii vor fi apreciaţi verbal pentru implicarea în activitate conversația Aprecieri
activității Frontal
şi pentru comportamentul adoptat. verbale
2’
O3 Se vor face aprecieri generale, dar si individuale.
O4
O5 Tema pentru acasă: Anexa 8
O6

S-ar putea să vă placă și