Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

DATA:28.I.2021
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1, MATCA
CLASA: a V-a C
PROFESOR: ISTRATE IULIA-GEORGIANA
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: OPERAȚII CU FRACȚII ORDINARE
TEMA: SCĂDEREA FRACȚIILOR ORDINARE
TIPUL LECŢIEI: ÎNSUŞIRE DE NOI CUNOŞTINŢE

COMPETENŢE SPECIFICE:
CS1.2:Identificarea fracțiilor ordinare în contexte variate.
CS2.2:Efectuarea de calcule cu fracții folosind proprietăți ale operațiilor aritmetice.
CS3.2:Utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operațiilor cu fracții ordinare.
CS4.2.Utilizarea limbajului specific fracțiilor în situații date.
C:S.5.2Analizarea unor situații date în care intervin fracții pentru a estima sau pentru a verifica validitatea unor calcule.
C.S.6.2.Reprezentarea matematică,folosind fracțiile,a unei situații date,în context intra și interdisciplinar.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 OBIECTIVE COGNITIVE:
 Să definească noţiunile legate de fracţii
 Să recunoasca fracţiile cu numitor diferit;
 Să aplice regulile scăderii fracţiilor cu numitor diferit în rezolvarea diferitelor exerciţii;
 să rezolve exerciţii combinate folosind noţiunile studiate

 OBIECTIVE PSIHOMOTORII:
o să scrie lizibil pe caiete şi la tablă;
o să manifeste creativitate în găsirea mai multor metode de rezolvare a aplicaţiilor date.

 OBIECTIVE AFECTIVE:
o să fie atenţi;
o să participe afectiv şi activ la lecţie;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 METODE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, descoperirea, ciorchinele.
 MATERIALE DIDACTICE: tabletă grafică ,manual, culegere, fişă de lucru
 FORME DE ORGANIZARE:individuală, frontală

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
LECȚIEI METODE MATERIALE ȘI FORMĂ DE
DIDACTICE MIJLOACE DE ORGANIZARE
ÎNVĂȚĂMÂNT

1.Moment - verificarea prezenţei şi trecerea absenţelor -elevii se pregătesc pentru Conversația Catalog Activitate
organizatoric în catalog; începerea orei frontală
-verificarea materialelor necesare unei bune -elevul de serviciu spune
desfăşurări a orei profesorului care sunt absenţii.
2.Verificarea -tema se verifică cantitativ şi calitativ -colaborează la verificarea temei şi Conversația Caiet Activitate Verificare
temei (prin citirea rezultatelor); sunt efectuate indică exerciţiile nerezolvate acasă Exercițiul Tablă frontală prin sondaj
la tablă exerciţiile şi problemele la care -rezolvă sub îndrumarea Activitate
elevii au întâ mpinat dificultă ţi. profesorului exerciţiile - problemă individuală Orală

-îndrumă elevii în rezolvarea exerciţiilor


neefectuate acasă.
3. Se aplică anexa 1 pentru verificarea -profesorul cu ajutorul elevilor Conversația Tablă Activitate Orală
Reactualizarea părţii teoretice completează ciorchinele Exercițiul Caiet frontală
cunoștințelor Activitate
individuală
4.Comunicare - notează pe tablă titlul lecției “Scăderea - elevii notează titlul pe caiete Expunerea Tablă Activitate
a titlului fracțiilor ordinare” - elevii sunt atenți la obiectivele Caiet frontală
lecției și a - anunţă obiectivele urmărite în această lecției
obiectivelor lecţie.
lecției
5.Prezentarea Se citeşte o situaţie problema apoi Conversația Caiet Activitate Orală
conținutului și profesor explica algoritmul de scăderea frontală
dirijarea fracţiilor. Arătând un şir de exemple
învățării
Explicația
Elevii urmăresc exemplele, răspund
la întrebările profesorului şi notează Tablă Activitate
pe caiete precizările făcute de individuală
profesor. Observația
Exercițiul sistematică

R1: Pentru a scadea două fracţii care


au acelaşi numitor scriem o singură
dată numitorul şi scă dem
numă ră torii.
a b a b
 
x x x
R2: Pentru a aduna două fracţii care
au numitori diferiţi aducem la
acelaşi numitor fracţiile şi le
adună m ca şi pe cele cu acelaşi
numitor.
Numitor comun = c. m. m. m. c.

15 2) 3 15 6 9
   
4 2 4 4 4
Observație!Dacă este posibil
,rezultatul se simplifică.

6.Asigurarea Propune elevilor spre rezolvare exerciţiile Elevii raspund pe rand şi rezolvă Conversația Caiet Activitate Orală
retenției și a din fişa de lucru. exerciţiile. frontal
transferului -urmărește rezolvările și dă explicațiile
celor învățate necesare elevului , dar și clasei
1. Efectuați :
13 7 1
a)   
5 5 5
24 14
b)  
10 10

2. Efectuează următoarele scăderi.


Folosește c.m.m.m.c. pentru a aduce
fracțiile la același numitor;
7 5 13 5
a)   ; b)   ; c)
3 9 12 9
8 2 1
3  2   ; d)
9 3 4
1 1
2 1 .
12 16 Observația
Explicația Tablă sistematică
2
3. Care este numărul cu 3 mai mic
3

3 1 Exercițiul
decât suma numerelor 2 şi 1 ?
4 5
4. Calculaţi: a)
5 7 9 2 2 2
       
3 5 7 3 5 7 Activitate
b) B  A, ṣtiind că: individuală
1 1 1 1
A     ...  ṣi
1 2 3 2012

2 3 4 2013
B    ... 
1 2 3 2012

7. Realizarea Propune spre rezolvare un scurt test. Elevi rezolvă testul propus de Exercițiu Fișă de Activitate Evaluare
feed-back- profesor. lucru individuală scrisă
ului şi
evaluarea
Tema pentru - comunică tema pentru acasă Elevii îşi notează tema pentru Conversația Caiet
acasă -Exerciţiile care au rămas nerezolvate din acasă. Manual
fişa de lucru vor rămâne ca temă pentru
acasă.
Manual pag. 115 ex.7

FIȘĂ DE LUCRU

5. Efectuați :
13 7 1
b)   
5 5 5
24 14
b)  
10 10

6. Efectuează următoarele scăderi. Folosește c.m.m.m.c. pentru a aduce fracțiile la același numitor;
7 5 13 5 8 2 1 1 1
b)   ; b)   ; c) 3  2   ; d) 2 1 .
3 9 12 9 9 3 4 12 16

2 3 1
7. Care este numărul cu 3 mai mic decât suma numerelor 2 şi 1 ?
3 4 5
5 7 9 2 2 2
8. Calculaţi: a)          
3 5 7 3 5 7
1 1 1 1 2 3 4 2013
b) B  A, ṣtiind că: A     ...  ṣi B    ... 
1 2 3 2012 1 2 3 2012
TEST

-
15 3 1
8 4 2

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și