Sunteți pe pagina 1din 19

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE

INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN SIBIU


SCOALA GIMNAZIALĂ ”MATEI BASARAB”
557285 TURNU ROŞU,Str. ŞCOLII, nr. 428, jud. SIBIU
TEL/FAX 0269 544333
Email scturnur@yahoo.com

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 15.01.2018
Scoala Gimnazială ,,Matei Basarab” Turnu Roșu
Grupa: Mijlocie
Propunător: prof.înv.preşc. Deneș Nicoleta Adelina
Tema anuală de studiu: ,, Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: ”Iarnă albă de ninsoare”
Tema zilei: ,,Daruri pentru Zâna Iarnă”
Domeniul experențial: DȘ1 – cunoasterea mediului
Forma de realizare: Activitate integrată parțial
Tipul activităţii: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
Mijloc de realizare: activitate integrată DȘ1 +DEC
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe,pe echipe.
Durata: O zi
Scopul activităţii : Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor copiilor despre anotimpul iarna;
Elemente componente ale activităţii integrate
I. Activităţi de dezvoltare personală (ADP)
Întâlnirea de dimineaţă:

1
Salutul: „În cerc toţi ne aşezăm/ Şi apoi ne salutăm/ Să vedem cine-i prezent/ Poate cine e absent/ Să ne-ncânte cineva/ Cu
povestioara sa./Calendaru-i încântat,/Că va fi iar completat,/Cu nori, ploaie, vânt, furtună/ Mai bine cu vreme bună:”
Prezenţa: Se va face prezenţa ia copiii absenţi vor fi trecuţi la rubrica „Absenţi”
Calendarul naturii: „De-a meteorologul”
Împărtăşirea: „Mie îmi place iarna pentru că....”
Rutine: ,,Iarna a venit, eu mă îmbrac potrivit (deprinderea de a se îmbrăca)

1. Tranziţii:
 Recitativ ritmic „Bagheta Zânei se-nvârteşte şi la sectoare vă pofteşte!”

II. Activităţi liber alese (ALA 1) – centre de interes


 Artă: „Rochiţa Zânei Iarna” – lipire
Obietive operaționale:
- Să lipească corect fulgii pe un suport dat- rochie de carton;
- Să respecte etapele realizării temei propuse;
- Să păstreze acurateţea în cadrul sectorului;
- Să coopereze cu colegii din cadrul sectorului Artă în vederea realizării temei.
 Joc de masă: „Anotimpurile”; „Omul de zăpadă”-mozaic
Obiective operaționale:
- Să analizeze materialele primite în vederea realizării temei propuse;
- Să manipuleze materialul primit în vederea realizării temei propuse;
- Să coopereze cu colegii în vederea realizării temei.

2
 Construcţii: „La derdeluş:săniuțe”

Obiective operaționale:
- Să construiască prin alăturare, îmbinare, suprapunere de piese
- Să relaționeze cu colegii.

III.Activităţi pe domenii experenţiale (ADE) activitate integrată DȘ1 + DEC („Bucuriile iernii”- joc didactic + „Omul de zăpadă”
– efecte plastice prin tehnici specifice: amprentare)

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 -să recunoască imaginile de iarnă;
O2 -să sorteze imaginile care nu aparţin anotimpului iarna;
O3-să denumească imaginile de pe jetoane;
O4-să clasifice elementele de iarnă pe categorii: fenomene, îmbrăcăminte, sporturi de iarnă;
O5-să dea răspunsul corect la ghicitori.
O6 -să realizeze o compoziţie plastică prin tehnici cunoscute (tehnica amprentării);
O7 -să obţină efecte plastice prin tehnica amprentării cu folie de protecţie şi bucăţi de hârtie mototolită;

IV. Activitate complementară / ALA II


 Joc de mişcare „Îngheaţă – dezgheaţă”
Obiective: -să respecte regulile jocului;

3
-să participe cu interes la joc, păstrând ordinea şi disciplina;
-să manifeste interes în participarea efectivă şi afectivă.

Sarcina didactică:
- recunoașterea, denumirea și descrierea jocurilor şi caracteristicilor anotimpului iarna.

Reguli de joc:
Copiii sunt împărțiți în două echipe: echipa fulgilor și echipa oamenilor de zăpadă;
Copilul atins cu bagheta fermecată va rezolva o sarcină, astfel încât echipa din care face parte va fi recompensată cu aplauze .
Fiecare sarcină rezolvată de către o echipă va fi punctată cu simbolul reprezentativ, astfel încât echipa care a adunat mai multe
simboluri va fi câştigătoare.

Elemente de joc : aplauze, deplasarea copiilor în faţa grupei, închiderea şi deschiderea ochilor, formule de numire a copiilor şi de
stimulare, recompense.

Strategii didactice:
a) Resurse umane: copiii grupei mijlocii, educatoarea.
b) Metode şi resurse procedurale: expunerea, conversaţia, explicaţia, observaţia, metoda Ciorchinelui, braistorming-ul, munca în
echipă, munca independentă, demonstraţia, exerciţiul, Turul galeriei, jocul.
c) Resurse materiale: imagini cu jocuri de iarnă şi cu alte elemente caracteristice anotimpului iarna, imagini nereprezentative
anotimpului iarna, plicuri, coşuleţe, medalioane cu fulgi şi oameni de zăpadă,bagheta Zânei, planşa cu reprezentarea grafică a
ciorchinelui, fişe cu ghicitori, tablă, recompense:fulgi şi oameni de zăpadă,diplome, acuarele, şablon rotund din folie de protecţie,

4
bucăţi de hârtie, pensule, vase cu apă, şerveţele, rochiţă carton, fulgi decupaţi, lipici,mozaic, joc”Anotimpurile”,lego, vase
(jucării),căsuţe pentru păsărele.

Bibliografie:
1. Preda, V. - coordonator, „Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura Cheorghe-Cârţu Alexandru,
Craiova, 2009;
2. Preda, V., „Abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă”, Editura Humanitas Educational, Bucureşti, 2005;
3. *** Curriculum pentru învăţămâmt preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C.T. – 2008, Bucureşti;
4. Revista învăţământului preşcolar şi primar 3 – 4 /2013, Editura Arlequin, Bucureşti.

5
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a stabili contactul vizual cu toţi membrii
grupei.

Salutul:
„În cerc toţi ne aşezăm
Şi apoi ne salutăm
Să vedem cine-i prezent
Poate cine e absent/ Să ne-ncânte cineva/
Cu povestioara sa.
Calendaru-i încântat,
Că va fi iar completat,
Cu nori ploaie, vânt ,furtună
Mai bine cu vreme bună.”

„Bună dimineaţa, fulgi veseli”

Prezenţa se realizează cu ajutorul fotografiilor, fiecare copil când îşi aude numele spune „Prezent” şi îşi vizualizează fotografia pe
panou.
Absenţii sunt aşezaţi pe panou la la rubrica „Absenţi”.
Calendarul naturii
Împărtăşirea cu ceilalţi constituie momentul în care se va lansa tema în dicuţie de către educatoare De ce îti place iarna? – metoda
braistoming
„Mie îmi place iarna pentru că....”.
Acest moment al activităţii solicită întreaga grupă şi contribuie la realizarea unei intercunoaşteri, la exprimarea liberă în faţa
celorlalţi, copiii învăţând să îi asculte pe cei din jur.

6
Noutatea zilei se va realiza prin surpriza lăsată la uşă de Zâna Iarnă. Pentru a afla cine a lăsat surpriza la uşă va trebui să deschidem
plicul şi să realizăm puzzle-ul cu imaginea Zânei Iarna.
Azi când am venit la grădiniţă m-am întâlnit cu Zâna Iarnă şi mi-a spus că este tare supărată : nimeni nu mai vorbeşte despre ea,
despre bucuria jocurilor de iarnă; dar nu numai, şi-a pierdut şi fulgii de pe rochie din cauza vântului puternic şi nu îşi mai găseşte
nici oamenii de zăpadă care stăteau ţanţoşi în ogradă.
Rutine: Iarna a venit, eu mă îmbrac potrivit (deprinderea de a se îmbrăca potrivit anotimpului de iarnă)

Tranziţie: „Bagheta Zânei se-nvârteşte şi la sectoare vă pofteşte!”

Ziua va continua cu ALA1:

Copiii se vor grupa în cadrul sectoarelor ajutaţi de educatoare, ei au voie să se schimbe de la un centru la altul fără a-şi deranja
colegii.

La centrul „Artă” copiii vor trebui să lipească fulgii decupaţi pe rochiţa zânei; să păstreze acurateţea lucrării; să utilizeze corect
instrumentele necesare realizării lucrării.
La centrul „ Joc de masă” copiii vor trebui să realizeze din jetoane tabloul fiecărui anotimp ; să realizeze din mozaic oameni de
zăpadă.
La centrul „Construcţii” copiii vor trebui să construiască prin alăturare, îmbinare, suprapunere de piese lego „Derdeluşul”.
După îndeplinirea sarcinilor de la centrele de interes, educatoarea împreună cu copiii vor trece pe la fiecare centru pentru a observa
corectitudinea îndeplinirii sarcinilor , dar şi pentru a aprecia rezultatele finale.
Tranziţie către domeniile experenţiale:
„Încet noi ne ridicăm şi pe scăunele ne aşezăm- „Fulgi de nea”
ADE- Atenţia copiilor se îndreaptă înspre următoarele activităţi DŞ1 + DEC

7
La activitatea de cunoaşterea mediului captarea atenţiei o voi face cu ajutorul medalioanelor lăsate de Zâna Iarnă cu fulgi sau
oameni de zăpadă ,iar copiii vor forma două echipe în funcţie de medalionul ales :echipa fulgilor şi echipa oamenilor de zăpadă, şi cu
imaginile lăsate de Zâna Iarnă se desfăşoară jocul- concurs „Bucuriile iernii”.
Tranziţie
„Bat din palme clap, clap, clap/ Din picioare trap, trap, trap/ Ne-nvârtim ne răsucim şi spre măsuţe noi pornim”
Întreaga activitate de pictură se va realiza conform etapelor stabilite.
La domeniul DEC voi prezenta planşa model şi se vor purta discuţii pe baza acesteia.(anexa 3).Le voi spune copiilor că vom realiza
oamenii de zăpadă prin tehnica amprentării pe care ei o cunosc deja.
Prin tranziţia „Uşurel ne ridicăm şi în cerc ne aşezăm,/ Unul lângă altul stăm,/ Şi să spunem cu glas tare ce am făcut noi azi oare?!”
Se trece la analiza întregii activităţi.
Moment în care copiii descriu cum s-au jucat cu materialul lăsat de Zâna Iarnă şi ce anume au realizat.
ALA II – După finalizarea şi aprecierea lucrărilor, copiii se vor recreea prin intermediul unui joc de mişcare „Îngheaţă – dezgheaţă”.
Activitatea se încheie prin aprecieri verbale asupra întregii activităţi şi prin oferirea de recompense.

8
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele Ob. Strategii didactice Evaluare
Op. Metode și Mijloace Forme de
activității Prelucrarea conținutului
procedee didactice organizar Forme Instrumente
e
Timp
1.Moment Asigurarea condiţiilor optime pentru buna
organizatoric desfăşurare a activităţii: Scaune Frontal
1min -amenajarea sălii de grupă Măsuţe
-pregătirea materialelor didactice
Se va realiza prin plicul lasat la ușă. Pentru a Expunerea
2.Captarea afla cine a lăsat surpriza la uşă va trebui să Apreciere
atenției deschidem plicul şi să realizăm puzzle-ul cu Observația Puzzle verbală
5 min imaginea Zânei. Zâna
Azi când am venit la grădiniţă m-am întâlnit Iarnă; Frontal
cu Zâna Iarnă şi mi-a spus că este tare Conversaţia
supărată :nimeni nu mai vorbeşte despre ea, Scrisoare
despre bucuria jocurilor de iarnă; şi nu îşi
mai găseşte nici oamenii de zăpadă care
stăteau ţanţoşi în ogradă.
Vreți să o ajutăm noi pe Zâna Iarnă?
O1
3.Anunţarea Ia să vedem ce ne-a lăsat în coșuleț: două
temei şi plicuri cu imagini, acuarele şi multe plicuri.
enunţarea Zâna spunea ca nimeni nu mai vorbește

9
obiectivelor despre ea , aceste imagini cred că ni le-a lăsat Conversaţia Coșulețul
activităţii O2 ca să încercam noi să le sortăm şi să găsim Zânei cu Frontal
2 min cuvinte potrivite imaginilor, să ne ajutam între materiale:
noi ca să o inveselim; acuarelele mai mult ca acuarele,
sigur sunt pentru pictură, spunea că nu îşi mai Observația imagini,
găseşte oamenii de zăpadă. O să încercam noi
să-i realizăm oamenii de zăpadă prin tehnicile
pe care noi le cunoaștem. Baghetă
Explicația magică
În continuare ne vom juca cu imaginile lăsate
4.Dirijarea de Zâna Iarnă jocul “Bucuriile iernii”.Dar
învătării haideţi să vedem ce ne-a mai lăsat Zâna Iarnă
în coşuleţ? Deschid plicul şi găsesc medalioane Explicația
cu fulgi şi cu oameni de zăpadă.
12 min Le cer copiilor să închidă ochii, timp în care le Medalioan Frontal
voi oşeza în mână medalioanele lăsate de Zână. e cu fulgi
Priviţi copii! .Ce reprezintă aceste imagini? şi oameni Aprecieri
Fulgi şi oameni de zăpadă. Conversaţia de zăpadă verbale
Explicarea regulilor jocului şi a sarcini
didactice
Copiii se împart în două echipe egale ca Demonstrația
număr de participanți, conform medalionului şi
se aşează pe scăunele: echipa fulgilor şi echipa Pe echipe

10
oamenilor de zăpadă.
Dar haideţi să vedem ce surpriză ne-a mai
pregătit Zâna Iarnă!
O3 Zâna Iarnă ne-a lăsat un plic cu jetoane. Exercitiul
Fiecare echipă trebuie să sorteze jetoanele pe PlicuriJeto
anotimpuri şi să le denumească. Echipa care ane
rezolvă sarcina corect va primi recompensă imagini
un simbol (fulg sau om de zăpadă);
Câştigătoare va fi echipa care a adunat cele mai
multe simboluri.
Joc de probă
Se desfaşoară jocul până când un copil de la o Conversatia
echipă recunoaşte şi denumeşte o imagine
reprezentativă anotimpului iarna şi un copil de
la cealaltă echipă recunoaşte şi denumeşte o
imagine nereprezentativă anotimpului iarna.
Joc propiu-zis Pe echipe
După ce copiii au înţeles regulile jocului se
trece la executarea jocului propriu zis. Recompen
Prin formula: “Cu bagheta fermecată, eu te voi se
numi îndată!” copilul atins de bagheta vine în simboluri
faţa grupei , alege un jeton şi îl denumeşte .

11
Răspunsurile corecte vor fi apreciate, punctate
cu un simbol corespunzător fiecărei echipe şi Plicul cu
cu aplauze. Pe tot parcursul jocului sunt ghicitori
antrenaţi toţi copiii, încurajându-le spiritul de
competiţie şi interesul pentru rezolvarea Jocul Planşă cu
sarcinii. reprezenta
Varianta I rea grafică
Copiii din ambele echipe vor trebui să răspundă a
la câteva ghicitori reprezentative anotimpului echipelor
O5 iarna (anexa 1). Răspunsurile corecte vor fi
apreciate, punctate cu un simbol corespunzător
fiecărei echipe şi cu aplauze. Planşă cu
Complicarea jocului Ciorchinel
Imaginile din cadrul jocului vor fi folosite Ciorchinele e Pe echipe
pentru a completa planşa cu
“Ciorchinele”(anexa 2). Copiii din ambele
echipe vor extrage jetoane, le denumesc şi vor
fi aşezate pe planşă după anumite criterii: Braistorming
caracteristici şi jocuri de iarnă. ul
O4 Răspunsurile corecte vor fi apreciate, punctate
cu un simbol corespunzător fiecărei echipe şi
cu aplauze.

12
„ Pană acum eu cred că ne-am descurcat foarte Problematiza
bine şi Zâna Iarnă o să fie multumită de tot ce rea
am facut noi…dar să vedem dacă în coşul ei
nu ne-a mai rămas vreun material. Scot din
cosuleţ acuarelele Conversatia
Au mai ramas aceste materiale ce credeti că
putem să realizăm cu ajutorul lor?
Oamenii de zăpadă pentru Zâna Iarnă.
Tranziție
“Bat din palme clap,clap,clap/ Din picioare
trap, trap,trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim şi spre
baie noi pornim”

Cu ajutorul tranziţiei
” Bat din palme clap,clap,clap/ Din picioare
5.Obţinerea trap, trap,trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim şi la
performanţei lucru noi pornim”,se va face trecerea către Conversaţia Frontal Apreciere
activitatea artistico-plastică. Fiecare copil se va Acuarele verbală
aşeza la locul lui la măsuţe. Explicaţia
7 min Dar ce avem oare aici? O fotografie cu nişte
oameni de zăpadă. Cred că aşa arătau oamenii
de zăpadă a Zânei Iarna.Ce culoare sunt? Ce au Demonstraţia
pe cap? Priviţi, eu m-am gândit să realizăm

13
oameni de zăpadă pentru Zână asfel. Şabloane Stimulare
Voi prezenta planşa model şi se vor purta din folie verbală
discuţii pe baza acesteia.(anexa 3).Le voi spune de
copiilor că vom realiza oamenii de zăpadă prin Exerciţiul protecţie Individual
tehnica amprentării pe care ei o cunosc
deja.Copiii vor identifica toate materialele şi
instrumentele de lucru:acuarele, pensule, Hârtie
şablon în formă de cerc din folie de protecţie, mototolită
vase cu apă, şerveţele, hârtie, foi de desen. Explicația Pensule
Voi demonstra modul de lucru.
Vom aplica acuarele cu pensula pe faţa
şablonului (partea cu bule), aşezăm şablonul cu Vase cu
faţa în jos pe foia de desen şi am realizat primul apă
bulgăre din omul de zăpadă. Operaţia continuă
la fel şi pentru următorii bulgări de zăpadă.
Completez cu pensula pălăria şi mătura iar cu Şerveţele
degetul realizez nasul ochii şi nasturii.
Se realizează exerciţii de încălzire a muşchilor
mici ai mâinii.
“Mişcăm degeţelele/ Batem tare palmele/
Ploaia cade –ncetişor/ Stoarcem rufele uşor. ”
O6 În timp ce copiii lucrează, voi urmări modul de

14
O7 realizare a temei.
Coordonez munca întregii grupe,intervin cu Aprecieri
indicații şi îi ajut acolo unde este cazul. Turul galeriei verbale
La finalul activităţii se va realiza Turul galeriei.
Prin tranziția “Ușurel ne ridicăm şi în cerc
6.Asigurarea ne aşezăm,/ Unul lângă altul stăm, /Şi să Explicatia
retentiei si a spunem cu glas tare ce am făcut noi azi oare?!” Frontal
transferului Se trece la analiza întregii activităţi. Aprecieri
verbale
Copiii descriu cum s-au jucat cu materialul
2 min lăsat de Zâna Iarnă şi ce anume au realizat. Conversaţia

7.Evaluarea şi Educatoarea face aprecieri asupra intregii Conversația Diplome Frontal Aprecieri
încheierea activități. individual
activităţii Individual e si
1 min colective: ,
,Bine!”
,,Bravo
dragii
mei!”

ALA 2 Joc de mişcare „Îngheaţă – dezgheaţă”


Obiective: -să respecte regulile jocului;
-să participe cu interes la joc, păstrând ordinea şi disciplina;

15
-să manifeste interes în participarea efectivă şi afectivă.

Sarcina didactică:
- recunoașterea, denumirea și descrierea jocurilor şi caracteristicilor anotimpului iarna.

Reguli de joc:
Copiii sunt împărțiți în două echipe: echipa fulgilor și echipa oamenilor de zăpadă;
Copilul atins cu bagheta fermecată va rezolva o sarcină, astfel încât echipa din care face parte va fi recompensată cu aplauze .
Fiecare sarcină rezolvată de către o echipă va fi punctată cu simbolul reprezentativ, astfel încât echipa care a adunat mai multe
simboluri va fi câştigătoare.

Elemente de joc : aplauze, deplasarea copiilor în faţa grupei, închiderea şi deschiderea ochilor, formule de numire a copiilor şi de
stimulare, recompense.

Flori de gheaţă la fereastră În văzduh plutesc, Stă în curte, lângă pom. Anexa 1
Copii-s la sobă-n casă! Pământul eu îl albesc.
Ghicitori Îi zici om, dar nu e om;
Derdeluşul s-a albit, De mă prinzi în mâna ta, Şi când soarele-ncălzeşte,
Ce anotimp a sosit? Las o lacrimă pe ea. Nu-l mai vezi, că se topeşte.
(iarna) (zăpada) (omul de zăpadă)
16
Mic, uşor, purtat de vânt, Are talpi perechi, lucioase, Vara stau unde le pui,
Cade, cade la pământ, Fine şi alunecoase! Sus, pe grindă, ori în cui,
Ţine cald ca un veşmânt. Sprintenică şi uşoară, Cum zăpada se aşterne,
(fulgul de zăpadă) Prin zăpadă parcă zboară! Ţup!Şialunecăm cu ele.
(sania) Că sunt tare uşurele.
(patinele)

Anexa 2

17
Anexa 3

18
19

S-ar putea să vă placă și