Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

DATA: 21.01.2019

ȘCOALA: Gimnazială ,,corneliu Micloși’’, Covăsânț

CLASA: a II-a

ÎNVĂŢĂTOARE / PROPUNĂTOARE:Panfile Camelia

ARII CURRICULARE: Limbă și comunicare

Matematică și științe ale naturii

Consiliere și orientare

Arte și tehnologii

UNITATEA TEMATICĂ : ,,A venit iarna’’

TEMA ZILEI : ,,Iarna’’după Mihail Sadoveanu’’

DISCIPLINE Comunicare în limba română

Matematică și explorarea mediului

Dezvoltare personală

Arte vizuale și abilități practice

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:

Comunicare în limba română:

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat
4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convenţiilor de bază

Matematică și explorarea mediului:


1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural și social;
5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a±b=x; a·b=x; în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte,
imagini sau reprezentări schematice

Dezvoltare personală:

2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate


2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi
Arte vizuale și abilități practice:

2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse contexte


2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi
tehnici accesibile
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- Să identifice emoții și sentimente transmise de anotimpul iarna, identificând soluții pentru
stăpânirea emoțiilor negative; (DP 2.1)

O2- Să participe activ la discuții specificând lunile de iarnă, semnele anotimpului iarna,
sărbători și tradiții specifice anotimpului iarna(MEM 3.2)

O3- Să precizeze titlul și autorul textului utilizând în enunțuri cuvintele noi (CLR 1.2)

O4- Să răspundă corect, în propoziţie întrebărilor date.(CLR 4.2)

O5- Să descopere emoții transmise de text(CLR1.1)

O6- Să rezolve o problemă cu două operații(MEM 5.2)

O7- Să efectueze corect exercițiile, respectând regulile jocului.(MEM1.5)

O8- Să rezolve corect exercițiile de pe fișa de lucru(CLR1.2)

O9- să denumească materialele folosite pentru realizarea machetei;(AVAP2.1)


O10- Să asambleze părţile componente ale lucrării, folosind etapele de lucru;
(AVAP2.3/DP2.3)
O11- să-și exprime părerea despre propriile lucrări și cele expuse;(AVAP2.2)

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, lectura, exerciţiul, proiectul,


jocul, cântece , munca independentă, munca în echipă,

b) Mijloace didactice: fişe de lucru, foi, carton color, lipici, foarfece, tablă cu magneţi, ,
laptop, coli de desen A4, imagini diferite, zar,

c) Bibliografie: MECT-„Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a,


București, 2013”
-www.didactic.ro
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

OBIECTIVE ACTIVITĂȚI DE DETALIERI DE CONȚINUT STRATEGII EVALUARE


OPERAȚIONALE ÎNVĂȚARE DIDACTICE
Să identifice emoții și Exerciții de Mesajul zilei debutează cu un videoclip. Materiale didactice: Observația
sentimente transmise identificare a Cu ajutorul videoproiectorului se videoproiector, plicuri sistematică ,
de anotimpul iarna, emoțiilor realizează captarea atenţiei printr-un cu cerințe Aprecieri verbale
identificând soluții filmuleţ ce prezintă nişte copii care se dau Metode și procedee:
pentru stăpânirea pe derdeluş, iar elevii trebuie să deducă conversația,
emoțiilor negative; despre ce va fi lecţia de azi. Copiii trebuie observația,
să descopere sarcina ascunsă în plicuri, să Forme de organizare:
citească cerința și să o rezolve. frontal

Să participe activ la Exerciții de Sarcina 1: Prin zăpadă am venit Și ..... Materiale didactice: Aprecieri verbal
discuții specificând identificare a mă simt! Ce emoție îți transmite anotimpul videoproiector, plicuri Observația
lunile de iarnă, elementelor specifice iarna? cu cerințe sistematică
semnele anotimpului iernii Sarcina 2 Gândurile rele vreau să le Metode și procedee:
iarna, sărbători și risipesc/ Emoțiile să le controlez Și să conversația,
tradiții specifice -nvăț să mă calmez/ Cum îmi controlez explicația,
anotimpului iarna emoțiile negative? / problematizarea, jocul
Sarcina 3 : Urmăriți cu atenție Forme de organizare:
prezentarea și participați la discuții pe grupe
Introducerea efectivă în activitate se va
realiza printr-un ppt „ Farmecul iernii” pe
marginea căruia se vor adresa întrebări, ce
se vor regăsi și în sarcinile de la centrul de
Scriere, legate de semnele anotimpului
iarna, forma fulgilor de zăpadă, sărbători
și tradiții, sporturi specifice anotimpului,
opere literare în care se regăsește iarna,
precum și bucuriile copiilor.
Sarcina 4 Caută și descoperă cuvinte.
Să precizeze titlul și Exerciții de numire a Pornind de la comunicarea realizată și Materiale didactice: Răspunsuri corecte
autorul textului elementelor unui text jocul de căutare a cuvintelor, elevii deduc textul lecturii
utilizând în enunțuri că la CLR vor studia un text despre iarnă. Metode și procedee:
cuvintele noi Astăzi vom discuta despre anotimpul în conversația,
care ne aflăm, adică iarna, aşa cum este explicația,
descris în operele literare ce le vom studia
în unitatea de învăţare cu titlul Farmecul Forme de organizare:
iernii. Vom identifica caracteristicile frontal
iernii, vom exersa actul citirii și vom
descoperi emoții transmise de textul
lecturat, vom alcătui propoziţii diverse pe
această temă, o machetă șine vom juca cu
înmulțiri.
Se impart fișele cu textul elevilor. Are loc
lectura textului. Care este titlul lecţiei ?
Cine este autorul ? Cum este aşezat titlul
în pagină ? Care sunt cuvintele noi
întâlnite în text? Elevii alcătuiesc enunțuri
în care folosesc cuvintele noi.
Să răspundă corect, în Exerciții de a da un Urmează jocul didactic cu sarcina: Materiale didactice: Răspunsuri corecte
propoziţie întrebărilor răspuns în propoziție Citește cu voce tare întrebarea primită și textul lecturii Aprecieri verbale
date. provoacă un coleg să răspundă. Fii atent la Metode și procedee:
indiciile date referitoare la colegul conversația,
provocat. explicația, jocul
Joc : Întrebările vor fi scrise pe bilețele pe didactic
care le vor extrage dintr-o cutie. Vor Forme de organizare:
adresa aceste întrebări colegilor după frontal, individual
indicațiile de pe bilet ( Provoacă să
răspundă la această întrebare copilul care
are ochelari și e blond etc)
Ce anotimp e prezentat în text ?
Cum era iarna ?
Cum era pârâul ?
Când are loc întâmplarea ?
Ce a primit băiatul ?
De la cine a primit sania ?
Unde au mers copiii cu săniile ?
Cum îl cheamă pe băiat ?
Dar pe fratele lui ?
Cine îl învață să cârmuiască sania ?
Ce sfat îi dă Vasile ?
Cum mergea săniuța ?
Ce simți Tudoriță când o porniră la vale?
De ce chiuiau băieții ?
Să descopere emoții Exerciții de Elevii se impart în 3 echipe: echipa verde, Materiale didactice: Observația
transmise de text identificare a echipa roșie și echipa albastră textul lecturii sistematică
emoțiilor Cum te simți când citești ? Metode și procedee: Aprecieri verbale
Echipa verde: Citește primul fragment! conversația,
Alege imaginea potrivită acestui fragment! explicația, jocul
Alege 3 emoții potrivite! didactic
Echipa roșie: Citește al doilea fragment! Forme de organizare:
Alege imaginea potrivită acestui fragment! pe grupe
Alege 3 emoții potrivite!
Echipa albastră: Citește al treilea
fragment! Alege imaginea potrivită acestui
fragment! Alege 3 emoții potrivite!
Care e emoția pe care o transmite în final
textul? BUCURIA
Să resolve o Exerciții de inmulțire La MEM vom consolida înmulțirea când Materiale didactice:
problemă cu două unul dintre factori este 3. textul lecturii
operații Care sunt cuvintele magice ale înmulțirii Metode și procedee:
cu 3? Alege norișorii potriviți! conversația,
Exerciții orale de înmulțire cu 2 și cu 3. explicația, jocul
Rezolvă problema! Folosește jetoanele de didactic , exercițiul
pe tablă! Forme de organizare:
Matei și Tudoriță au plecat spre derdeluș. pe grupe
Pe costișă se bucurau de săniuș de 3 ori
mai mulți băieți. Câți băieți se dau acum
cu sania?
Plan de rezolvare:
Știu : Câți copii pleacă spre derdeluș? – 2
copii
Nu știu, dar pot afla:Câți băieți erau pe
derdeluș? Subliniază cuvintele magice !
Ce operație voi face?-„x” Care e deci
prima întrebare a problemei?
1. Câți băieți erau pe derdeluș?
2x3=6
Care e întrbarea problemei?
2. Câți băieți se dau acum pe derdeluș?
2+6=8 R: 8 copii

Să efectueze correct Exerciții de calcul Se desfășoară jocul numit R.A.I. .Se Materiale didactice: Respectarea
exercițiile, respectând mintal explică regulile jocului. Elevii va trebui să minge regulilor, calcul
regulile jocului. paseze mingea unul la altul adresând câte Metode și procedee: correct
o întrebare colegului său. Acesta trebuie să explicația, jocul Aprecieri verbale
răspundă correct, apoi va da mai departe didactic
migea altui coleg adresând altă întrebare. Forme de organizare:
(Cât este 2x3?, Care este triplul lui 3? frontal, individual
Etc..)Daca un elev nu știe răspunsul va
raspunde cel care a adresat întrebarea.
Daca nici acesta nu va știi va fi eliminat
din joc.
Să rezolve corect Exerciții de calcul Se împarte o fișa de lucru elevilor pe care Materiale didactice: Calcul correct
exercițiile de pe fișa o vor rezolva individual, fiind observați și fișă de lucru Aprecieri verbale
de lucru ajutați cand va fi nevoie. Metode și procedee:
explicația, exercițiul
Forme de organizare:
individual
să denumească Exerciții practice Pentru ora de AVAP se împarte o fișă cu Materiale didactice: Observarea
materialele folosite sarcinile elevului împreună cu materialele fișă de lucru, lipici sistematică
pentru realizarea necesare pentru realizarea machetei. Au plansă, creioane
machetei; loc discuții introductive în temă. (Ce colorate, foarfece
activități distractive au copiii iarna? Ce Metode și procedee:
sporturi de iarna cunoașteți? Etc) Copiii explicația, conversați,
intuiesc sarcinile de lucru si materialele de dempnstrația
pe bănci. Forme de organizare:
Se impart în patru grupe, fiecare grupă va fraontal
realiza o sarcină de pe fișă.
Se prezintă etapele de lucru. Copiii va
trebui să urmărească fiecare sarcină de pe
fișa primită si să o rezolve.

Să asambleze părţile Exerciții de realizare Elevii trec la realizarea produsului, Materiale didactice: Observarea
componente ale a unei lucrări folosindu-se de indicaţiile permanente ale plansă, creioane sistematică
lucrării, folosind învăţătoarei şi respectând întocmai etapele colorate, Aprecieri verbale
etapele de lucru de lucru. foarfece,lipici, fișa cu
sarcini
Metode și procedee:
explicația,exercițiul
Forme de organizare:
fraontal, pe grupe
să-și exprime părerea exerciții de Fiecare echipă își va prezenta produsele și Mijloace de Aprecieri verbale
despre propriile exprimare a părerii împreună vor realiza macheta folosind învățământ: produsele Autoevaluarea
lucrări și cele expuse; toate materialele obținute. Se fac aprecieri realizate
la produsele proprii si ale colegilor. Metode și procedee:
conversația,
observația, expunerea
Forme de organizare:
individual, frontal
Bună dimineața, copii înfrigurați!

1. Prin zăpadă am venit Și ..... mă simt!


Ce emoție îți transmite anotimpul iarna?

2. Gândurile rele vreau să le risipesc,


Emoțiile să le controlez
Și să -nvăț să mă calmez.
Cum îmi controlez emoțiile negative?

3. Caută și descoperă cuvinte.

V C I N C A N T A R E U M
I K A M U Z A M E N T R O
H L R E L A X A R E Z I L
K E N T U Z I A S M N A J
I B A D M I R A R E P R A
4.Citește fragmentul și descoperă imaginea potrivită. Atașează fiecărei imagini 3 emoții.

BUCURIA
Înmulțirea nr. naturale cu 3

1.Completează cu rezultatele potrivite:

2.Se dau înmulțirile:


a) 2x5 c) 3x7
b) 3x4 d) 2x 8 Model:

Reprezintă pe caiet aceste operații prin colorarea pătrățelelor.

4.Completează cu rezultatele corecte:

3x1= 3x5= 3x9=


3x2= 3x6= 3x10=
3x3= 3x7=
3x4= 3x8=

5. Matei și Tudoriță au plecat spre derdeluș. Pe costișă se bucurau de săniuș de 3 ori mai mulți băieți. Câți băieți se dau acum cu sania?
MACHETA CLASEI

Echipa 1

1. Pe o pârtie schiau 4 fete și de 3 ori mai mulți băieți. Câți copii schiau pe pârtie?

*Colorează atâția schiori câți spune problema. Decupează-i, pune-i pe schiuri și lipește-i pe pârtie

Echipa2

2.La un concurs de patinaj au participat 5 băieți și de 3 ori mai multe fete. Câți copii au participat la concurs? Colorează atâția patinatori câți spune
problema.

* Decupează-i și lipește-i pe pârtie.

Echipa3

3. Pe un derdeluș se dădeau cu sania 2 copii și de 3 ori mai mulți copii urcau costișa. Câți copii erau la derdeluș?

* Colorează atâția copii cu sănii câți spune problema.  Aranjează copiii la derdeluș după indiciile din problemă.

Echip4

4. Lângă părtie erau 3 brazi mari și de 3 ori mai mulți brăduți. Câți brazi erau lângă pârtie?  Decupează brazii după indiciile din problemă Rezolvare

S-ar putea să vă placă și