Sunteți pe pagina 1din 8

MODEL DE PROIECT DE LECȚIE

Data : 13 noiembrie 2020


Unitatea de învățământ : Şcoala Gimnazială NR 1 Rădesti,Galați
Clasa : a II-a
Student propunator : Balaban Elena Claudia
Aria curriculară : Arte și Tehnologii
Disciplina : Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învățare: „CURCUBEU”
Subiectul : „Cu umbrela prin ploaie” – Umbrela si stropii de ploaie desen/colaj
Forma de realizare : activitate integrată
Tipul lecţiei : formare de priceperi și deprinderi
Domenii integrate: CLR, DP, MM
Scopul lecției: formarea şi dezvoltarea competenţelor de priceperi şi deprinderi prin exersarea exprimării în contexte
variate, prin sensibilizarea în faţa frumosului şi a obiectelor cu valoare artistică.

COMPETENȚE SPECIFICE :

1. ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE


2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală,
muzicală, verbală, kinestezică
2. COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
4.3. Exprimarea unor idei, sentimente, păreri prin intermediul limbajelor convenţionale

3. DEZVOLTARE PERSONALĂ
2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate

OBIECTIVE OPERTIONALE
A COGNITIVE:

OC1- să recunoască materialele folosite în realizarea lucrării;


OC2- să foloseasca corect instrumentele de lucru;
OC3- să deseneze corect dupa modelul dat ;
.MOTRICE
Pe parcursul activității-lecţie, elevii vor deveni capabili:
O M1 (+) - să mânuiască corespunzător materialul didactic;
O M2 (–) - să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul activităţii-lecţie.
Afectiv-atitudinale
Pe parcursul activităţii-lecţie, elevii:
O A1 (+) - vor aprecia importanța imbinarii culorilor cald/rece
O A2 (–) – vor lua atitudine faţă de încălcarea particularităţilor de combinare a culorilor.

STRATEGII DIDACTICE

Elemente de strategie didactică:


● Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, observația, Turul galeriei.
● Mijloace de învǎţǎmânt: foi A4/bloc de desen, lipici, creioane colorate, hârtie creponată, telefon, laptop, internet
(Wi-fi), Google Meet, YouTube.
● Forme de organizare: ON-LINE (frontal, individual);
● Resurse umane: 10 elevi.
● Durata lecţiei: 35 minute (on-line) – Google Classroom
● EVALUAREA: formativă, prin observarea comportamentului elevilor şi analiza produselor activităţii, aprecieri
verbale individuale și colective.

Bibliografie:
 Programa şcolară pentru disciplina ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE, Clasa pregătitoare, clasa I şi
clasa
a II-a, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/ 19.03.2013.
 Ioan Dănilă, Organizarea evenimenţială a lecţiei, în „Lecţia, în evenimente. Ghid de proiectare didactică”, de Ioan
Dănilă şi Elena Ţarălungă (coordonatori), Bacău, Editura „Egal”, seria „Biblioteca Iniţial” (nr. 2), ediţia a II-a,
revizuită şi adăugită, 2003, pp. 7-22.

SCENARIUL LECȚIEI :

Nr. STRATEGII DIDACTICE


Crt. Secvenţele lecției Ob. Conţinutul informaţional şi demersul didactic Resurse Resurse Forme de Evaluare
op. procedurale materiale organizare
1. Momentul Pregătirea materialului necesar desfășurării lecției. conversaţia materialele frontal observarea
organizatoric Trimiterea link-ului de acces pe platforma : Google necesare sistematică
(2 min.) Meet, către elevi. lecției; a elevilor
Accesul acestora și intrarea în on-line la lecție. Laptop;
Telefon;
Google Meet;
Internet;
2. Pregătirea Se poartă o discuţie de verificare a cunoştinţelor privind conversaţia materialele frontal observarea
psihologică culoril, anexa 1.a necesare sistematică
(2 min.) lecției; a elevilor
O1 Laptop;
Telefon;
Internet;
3. Anunțarea Astăzi la ora de Arte vizuale și abilități practice vom conversația Jamboard; frontal observarea
subiectului lecției și realiza o „Umbreluță în ploaie si picaturi”. Google Meet; sistematică
a obiectivelor ANEXA 1.b Telefon; individual a elevilor
operaționale Laptop;
(1 min.) observația Internet;

4. Dirijarea învăţării Profesorul prezinta etapele de lucru si criteriile de explicația YouTube; observarea
(20 min.) O1 Google Meet; individual sistematică
evaluare a lucrării -anexa 2.
Telefon; a elevilor
O2
exercițiul Laptop;
O3 Internet; aprecieri
demonstrația frontal verbale
individuale
conversația și colective
5. Fixarea Profesorul adreseaza intrebari elevilor cu privirre la Google Meet; frontal
cunoștințelor activitatea desfasurata (anex 3) Telefon;
(3 min.) Laptop;
O3 Internet;

6. Asigurarea retenției Se realizează Turul galeriei, fiecare elev va analiza explicația Telefon; frontal
și transferului lucrările celorlalți colegi, oferind câte o față veselă Laptop;
(1 min.) O3 lucrarii care consideră că îndeplinește toate criteriile Turul galeriei Internet;
menționate mai sus.
7. Încheierea activității Se fac aprecieri verbale colective și individuale, cu frontal aprecieri
(1 min.) privire la activitatea elevilor, precum şi asupra verbale
comportamentului lor pe parcursul orei. individuale
și colective

Anexa 1.a

● Ce culori cunoaşteţi?
● Care sunt culorile reci/calde?
● Ce culori au umbreluțele voastre?
● Ce materiale aveți pe măsuțe?
1.b
● Voi deschide platforma partajând ecranul spre video, sau Jamboard, spre lucrarea model.
● Prezint pe înțelesul copiilor obiectivele urmărite.

ANEXA 2 ETAPELE DE LUCRU


-vizualizarea video-ului :
https://www.youtube.com/watch?v=zoWsY_LXGLg
-alegerea culorilor;
- fiecare elev va desena umbreluța după model;
- cu ajutorul hârtiei creponate și lipici vor decora umbrela desenată..
Anexa 3

Ce am realizat noi astăzi la ora de AV.AP?


Ce materiale am folosit pentru a realiza umbreluța și stropii de ploaie?
Ce culori am folosit?
Care au fost pașii în realizarea acestei frumoase lucrări?

S-ar putea să vă placă și