Sunteți pe pagina 1din 3

EXPERIENTE IMPARTASITE

Este adevarat ca, pentru a tine o ora deschisa la dirigentie este cu mult mai greu decat o ora de
orice specialitate. Este mai greu sa-i educam despre viata pe elevii nostri decat sa le predam rigoarea
stiintifica din carti de specialitate. Propun acest material din dorinta de a impartasi si altora din
experienta mea, asa cum si eu la randul meu am preluat din experienta altora. Putin cate putin, poate se
va strange suficient material pe diverse teme de interes si nu ne va mai fi greu să desfasuram o astfel de
ora. Multi diriginti rasufla usurati la inceput de an scolar cand afla ca nu sunt programati sa sustina o
astfel de ora in decursul acelui an.
Eu am fost informata la începutul anului ca sunt programata sa sustin o astfel de lectie. Nu m-a
speriat acest lucru, am fost însa putin derutata gandindu-ma ca am o clasa cu elevi cu un nivel mai
scazut de pregatire. Nu vedeam atunci cam ce tema as putea desfasura cu ei in care sa participe activ-
fara emotii sau inhibitii- in fata tuturor dirigintilor.
Am privit cu atentie temele programate si, impreuna cu elevii am decis alegerea temei:
„Obligatiile mele in familie”. Pentru a obtine cat mai multe informatii in acest sens, le-am dat spre
completare modelul de chestionar 1. Am fost încantată cand le-am citit si am alcatuit ciorchinele cu
obligaţiile lor familiale.
Activitatea s-a desfăşurat pe data de 13 aprilie.

PROIECT DIDACTIC

DATA: 13.04.2005
CLASA: a VI-a B
OBIECTUL: Dirigentie
TEMA: „Obligatiile mele in familie”
TIPUL LECTIEI: dezbatere
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de clasa
DURATA: 50 minute
DIRIGINTE: ing.Ardeleanu Cornelia Rodica -prof. gr.I
SCOPUL: Sa recunoasca importanta indeplinirii sarcinilor de catre fiecare membru al familiei si sa
aprecieze munca.
OBIECTIVE GENERALE
 cunoaşterea aspectelor specifice organizarii şi trairii vietii de familie;
 asigurarea dobandirii informatiilor necesare bunei organizari si functionari a vietii de
familie;
 identificarea bugetului de timp si specificului rolurilor in familie;
 identificarea diferitelor functii ale familiei si importanta ei in viata sociala;
 determinarea intelegerii şi asumarii de roluri, responsabilitati in viata de familie;
 intelegerea necesitatii respectarii fiecarui membru al familie in conditiile convietuirii in
microgrup.
OBIECTIVE DE REFERINTA
 Sa constate nivelul de cunostinte;
 Sa selecteze informatiile esentiale.
 Sa sesizeze legatura dintre text si imaginile insotitoare;
 Sa corecteze sau să completeze unele concluzii;
 Sa sistematizeze si consolideze cunostintele insusite;
 Sa clasifice si sa definească unele elemente;
 Sa justifice importanta unor elemente.
OBIECTIVE SPECIFICE: La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
1
 Sa justifice imparţirea sarcinilor in familie;
 Sa enumere sarcini ce le revin in familie;
 Sa exprime prin desen obligatiile lor in familie.
 Sa aprecieze munca;
 Sa identifice solutii pentru situatiile problema propuse;
 Sa actioneze si sa colaboreze pentru indeplinirea sarcinilor ce le revin;
 Sa lucreze in echipa – respectand regulile de lucru;
 Sa identifice si sa se implice in realizarea problemelor echipei;
 Sa-si asume roluri si responsabilitati in grupa;
 Sa enunte maxime si aforisme despre munca;
 Sa exprime opinii proprii;
 Sa formuleze concluzii;
 Sa manifeste interes pentru ora;
MIJLOACE DIDACTICE:
-chestionare, fişe de lucru, coli desen şi culori, coli flipchart, marcare, caiete de dirigentie, pliante si
chestionare despre droguri, tutun si alcool
METODE DE INVATAMANT: active, lucru pe grupe.
Conversaţia euristica, dialogul, demonstratia ilustrativa, invătarea prin descoperire, joc de rol,
chestionarul, ciorchinele, studiu de caz, problematizarea.
SURSE INFORMATIONALE – BIBLIOGRAFIE
1. Dirigentia si consilierea- Daniela Calugăru, Ed. Gh. Alexandru, Craiova,2004;
2. Cugetari franceze- E. Gorunescu, Ed. Albatros,1982;
3. Coloana Infinitului-A. Stanciulecu, Ed. Albatros, 1982;
4. Proverbe şi cugetari italiene- M. Ionescu, Ed. Albatros, 1982;
5. Consiliere educaţională, A. Băban, Imprimeria Ardealul, 2001;
6. Caiet de educatie si autoeducatie- A. Schneider, Ed. Corvin, 1999;
7. Educatia noastra cea de toate zilele- I. Dragan, P. Petroman, D Margineantu, Ed.
Eurobit,timisoara, 1992
DESFASURAREA LECTIEI:
a) Pregatirea anterioara a temei: elevii au fost informati despre tema ce va fi dezbatuta de la ora
precedenta, s-au distribuit sarcini, s-a indicat bibliografie, s-au completat chestionare, s-au procurat
materialele necesare orei.
b) Spargerea ghetii: organizarea clasei si asigurarea atmosferei afectiv-atitudinale corespunzatoare unei
bune desfasurări a lectiei.
-prezentarea musafirilor;
-notarea absentelor;
-informare cu privire la problemele curente ale clasei(frecventa, situatia la invatatura, evolutia
raporturilor profesor-elev, starea de disciplina, evenimente deosebite).
c) Captarea atentiei:
 anunţarea temei: „Obligatiile mele in familie”.
Stabilirea unui motto: „ Munca indeparteaza de la noi trei mari rele: plictiseala, viciul, nevoia”.
 enumerarea obiectivelor specifice.
 Se discuta rezultatele din chestionarele tip1 si se compara, se realizeaza ciorchinele;
 Se traseaza sarcina de a se gasi solutii, de a formula opinii cu privire la unele situatii problema
si eventual exemplificarea unor cazuri concrete;
 Li se cere elevilor sa prezinte desenele realizate referitoare la sarcinile lor in familie;
 Citirea unor maxime despre munca
d) Obtinerea performantei:
-se realizeaza predictii ca: „X a hotarat….”, „in familie trebuie ca…”
e) Fixarea: se revad obligatiile elevilor in familie si se mai completează ciorchinele;

2
- se completeaza chestionarele tip2, se discuta rezultatele;
f) Anuntarea temei urmatoare: „Tutunul, alcoolul, drogul-semne de maturitate?”
-indicarea unei bibliografii, impartirea unor pliante şi chestionare.

CONCLUZII:

Elevii manifesta maturitate in formularea concluziilor.


Fiecare drept presupune si o indatorire din partea fiecăruia.
Se fac aprecieri asupra activitatii, elevii sunt activi, participa cu interes(cu placere)- de aceea ii
incurajez adresandu-le aprecieri verbale pe tot parcursul desfasurarii temei.

CHESTIONAR 1
1. Ce obligatii aveti in familie?
2. Ce treburi nu faceti cu placere?
3. Ce sarcini indepliniti cu placere?
4. Raspundeti parintilor cand sunteti pusi sa faceti ceva?
5. Considerati ca aveti prea multe sarcini?
6. Nu va deranjeaza ca nu aveti sarcini in familie?
7. Enumera activittţi casnice pe care le efectuezi cu părintii?

CHESTIONAR 2

1. De ce este bine daca toti membrii familiei au


atributii casnice?
a. O singura persoana nu poate realiza toate muncile;
b. toti trebuie sa invete cum se fac muncile casnice;
c. Sa fie intotdeauna ordine in casa;
d. Sa invatam sa respectam munca altora;
e. Toti membrii familiei trebuie sa beneficieze si de
timp liber.
2. Dupa opinia ta, cui ii revine efectuarea diverselor
munci in familie?(numeroteaza)
 celui care se pricepe.  celui care are timp.
 celui dispus sa o faca.  celui care a primit această
 familia decide in comun sarcina de la capul familiei.
 muncile usoare le efectueaza copiii, cele mai grele adultii.
3. Enunta maxime si aforisme despre munca.
4. Reprezinta prin desen sarcina pe care o indeplinesti cu placere in familie.

Situatii problema

1. Inchipuiti-va o familie in care nimeni nu are sarcini precise, toti fac ce vor- ce au chef. Cum o
vedeti?
2. Cum e o familie in care numai mama are obligatia de a se descurca cu toate sarcinile ce revin intregii
familii. Cum o vedeti?
3. Cum vedeti familia in care copii sunt exploatati-sunt trimisi la cersit, efectueaza munci grele. Ce
parere aveti?
4. Cum se impart sarcinile intr-o familie monoparentala? Sunteti de acord cu ideea ca nu trebuie sa aiba
sarcini gospodaresti si copiii?
3

S-ar putea să vă placă și