Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Profesor: Mahnovețcaia Natalia


Data: 16.10.2018
Grupa: 24, 25, 28
Subiectul: Repetare. Elaborarea programelor utilizînd tipuri de date tablou.
Obiectul: Informatica
Tipul lecţiei: de consolidare a cunoștințelor
Competenţă specifică
• Translarea algoritmelor frecvent utilizate într-un limbaj de program de nivel înalt.
Subcompetenţe:
• Elaborarea programelor în care se utilizează instrucţiunile în studiu;
• Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor din diferite domenii de activitate umană;
• Translarea algoritmilor elaboraţi în programe;
 Testarea programelor şi analiza rezultat.
Obiectivele lecţiei:
Informative
O3 – să numească tipurile de date structurate;
O4 – să analizeze programa care utilizează tipul de date ARRAY;
Formative
O6 – să alcătuiască programe care vor utiliza tipul de date Array;
Afective
O7 – să participe activ pe parcursul lecţiei.
Strategiile didactice

Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, analiza, problematizarea, trasa


Bibliografie: Curriculum naţional pentru clasele X-XII, Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta liceală,
“Informatica, Limbajul Pascal”, Anatol Gremalschi şi alţii.

Examinat:
Şef-catedră___________V. Melnic
Demers didactic

Etape

Durata
operaţionaleObiective
Activitatea informativ-formativă Strategi

Mijloace didactice
proceddeeMetode şi
Momentele
lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului
Evocare

I Moment O7 Creez condiţii pentru desfăşurarea scenariului lecţiei. 2min M1


organizatoric Anunţ sarcinile lecţiei.
II. O1 - Din ce este alc[tuit un tip de date tablou? 5min M1
Reactulizarea - Mulţimea de valori ale unui tip de date array este - Mulţimea de valori ale unui tip de
cunoştinţelor constituită din .....? date array este constituită din tablouri M6
- Tablourile sînt formate dintr-un număr fixat de componente (tabele).
O2 de acelaşi timp, denumit .....? - Tablourile sînt formate dintr-un
- Referirea componentelor se face cu ajutorul unui .....? număr fixat de componente de acelaşi
Un tip de tablou se defineşte printr-o construcţie de forma: timp, denumit tip de bază.
Type<Nume tip> = array [T1] of [T2], unde T1 este tipul - Referirea componentelor se face cu
indicelui care trebuie să fie ordinal, iar T2 este tipul ajutorul unui indice.
componentelor (tipul de bază) care poate fi un tip oarecare
Exemplu:
Tablourile bidimensionale Type Vector = array[1..5]of real;
Tablourile bidimensionale se definesc cu ajutorul Var x: Vector:
construcţiei:
Type<Nume tip>=array[T1, T2] of [T3], unde T1 si T2 S, BB : Array [1..40] Of Real;
specific[ tipul indicilor, iar T3 tipul componentelor. N : Array ['A'..'Z'] Of Integer;
1 2 3 4
1
2
3

Matrice = array [1..3, 1..4] of real


Dați exemple de tablouri unidimesionale și bidimensionale.
III Anunţarea Repetare. Elaborarea programelor utilizînd tipuri de
temei date tablou.
IV. Prezentarea O3 Alcătuiţi programul ce va afişa pe ecran suma componentelor Elevii lucreaza la calculator . 10mi M1 M2
optimă a variabilei x de tip Vector. Valorile componentelor x[1], x[2], Răspunsul aşteptat: n M2
conţinutului …,x[5] se citesc de la tastatura. Program Array;
O4
{Suma componentelor variabile х de
tip Vector}
type Vector=array[1..5] of real;
var x : Vector;
i : integer;
s : real; 10mi
begin n
writeln (‘Dati 5 numere:’); M3
for i :=1 to 5 do readln (x[i]); M4 M1
writeln (‘Ati introdus:’);
for i :=1 to 5 do writeln (x[i]);
s :=0;
for i :=1 to 5 do s :=s+x[i];
writeln (‘Suma=’, s);
readln;
end.
O5 Alcătuiţi programul ce va afişa pe ecran produsul Răspunsul aşteptat: (gr25)
componentelor pozitive variabilei x de tip Vector. Valorile Program Array;
componentelor x[1], x[2],…,x[5] se citesc de la tastatura. {Suma componentelor variabile х de
tip Vector}
type Vector=array[1..5] of real;
var x : Vector; i : integer; p: real;
begin
writeln (‘Dati 5 numere:’);
for i :=1 to 5 do readln (x[i]);
writeln (‘Ati introdus:’);
for i :=1 to 5 do writeln (x[i]);
p :=1;
for i :=1 to 5 do if x[i] >0 then
p :=p*x[i];
writeln (‘Suma=’, s);
readln;
end.
V. O4 Alcătuiţi un program care înlocuieşte orice componentă Program P5; 8min M1

sensuluiRealizarea
Consolidarea pozitivă a variabilei m de tip Matrice cu 0. Valorile type Matrice=array[1..4, 1..5] of real; M2
materiei şi O7 componentelor m[1,1], m[1,2],…m[4,5] se citesc de la var m : Matrice; M3
formarea tastatura. i,j : integer; M4 M1
capacităţilor M5
begin
Elaboraţi un program ce va afişa pe ecran numărul writeln (‘Dati componentele m[i,j]:’);
componentelor pozitive variabilei x de tip Vector. Valorile for i :=1 to 4 do
componentelor x[1], x[2], …x[3] se introduc de la tastatura. for j:=1 to 5 do
(gr25) begin
write (‘m[‘, i, ‘,’, j, ‘]=’);
… readln (m[i,j]); end;
n:=0; for i :=1 to 4 do
for i:=1 to 5 do if x[i]>0 then n:=n+1; for j:=1 to 5 do
… if m[i,j]>0 then m[i,j]:=0;
for i :=1 to 4 do
for j:=1 to 5 do
begin
write (m[i,j]);
readln; end;
end.
Reflecţia

VI. Evaluare O7 Apreciez elevii, cine a fost cel mai activ. 3min M1
Notez elevii.
VII. Bilanţul O7 - Numiţi instrucţiunile de condiţie şi cele iterative 5min M1
lecţiei - Numiţi tipurile de date simple şi structurate.
VIII. Temă O6 - Să alcătuiti un program care va calcula suma componentelor Elevii îşi notează tema pentru acasă 2min M2
pentru acasă negative variabilei x de tip Vector.
Program Array;
{Suma componentelor variabile х de tip Vector}
type Vector=array[1..5] of real;
var x : Vector; i : integer; s : real;
begin
writeln (‘Dati 5 numere:’);
for i :=1 to 5 do readln (x[i]);
writeln (‘Ati introdus:’);
for i :=1 to 5 do writeln (x[i]);
s :=0;
for i :=1 to 5 do if x[i]<0 then S:=S+x[i];
writeln (‘Suma numerelor positive =’, s); readln; end.

S-ar putea să vă placă și