Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Unitatea de învãţãmânt:
Profesor:
Clasa: a VIII -a
Data:
Unitatea de învãţare: Constituirea României moderne
Lecţia: Revoluţia de la 1848-1849
Tipul lecţiei: mixtã
Competenţe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.
2. Exersarea demersurilor şi a acţiunilor civice democratice.
3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice
Competenţe specifice:
1.2, 2.4, 3.6, 3.9, 3.10, 4.2
Concepte operaţionale:
Cognitive
C1: Definirea noţiunilor şi conceptelor articol adiţional, buget, separarea puterilor în stat, gardă civică, locotenenţă
domenască
C2: Identificarea situaţiei Principatelor Române anterioare revoluţiei din 1848 şi a cauzelor care au dus la această mişcare
C3: Descrierea evenimentelor din cele trei Principate
C4: Prezentarea consecinţelor revoluţiei de la 1848-1849
 Formative:
C5: Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric şi suportul cartographic
C6: Compararea şi interpretarea datelor referitoare la mişcările din cele trei Principate
C7: Reprezentarea sub forma unui tabel a principalelor acte redactate şi a autorilor lor
 Atitudinale:
C8: Formularea aprecierilor obiective, argumentate, cu privire la importanţa revoluţiei
Evaluarea : formative-ameliorativã
Obiective ale evaluãrii:
 Cognitive:
Oe1: operarea cu noţiunile şi conceptele (atât din lecţia de zi cât şi din anterioara)
 Formative:
Oe2: competenţa de a analiza şi de a interpreta un fapt istoric conform algoritmului
cauzã-efect
Oe3: competenţa de a utilize tehnici de lucru cu textul şi imaginea istoricã
 Atitudinale:
Oe4: capacitatea de a formula şi susţine opinii personale
Valori şi atitudini vizate:
- Gândire criticã şi flexibilã
- Relaţionare pozitivã cu ceilalţi
Strategii: inductiv-deductivã, explicativ-conversativã
Metode:
 Expozitiv-euristice: M1-expunerea; M2- explicaţia, M3-conversaţia euristicã
 Interactive: M4-modelul graphic, M5-comparaţia, M6-problematizarea, M7-conversaţia examinatoare
Instrumente de evaluare: verificarea frontalã, observarea sistematicã, fisã de lucru, fişã de personaj
Forme de organizare a activitãţii: frontalã, individualã
Resurse:
- Umane- clasa a VIII-a
- De timp- 50’
- Materiale: oficiale- m1: Programa şcolarã
- m2: Macroproiectarea didacticã
- Manuale: Istoria clasa aVIII -a, Ed.Humanitas
Istoria României, Serban Papacostea şi colab, Ed. Corint
- izvoare cartografice: m3: Atlas istoric şcolar
m4: Harta istoricã
- izvoare narative: m5: Programul revoluţiei de la 1848-1849, Studiu, p. 107
m6: Programul revoluţiei din Tara Românească, manual, p. 122
m7: Petiţia Naţională, Istoria României, Ed. Corint
Demers didactic
Secvenţele didactice Conţinuturi Concepte Activitatea profesorului Activitatea Res. Res. Evaluare
vizate operaţionale elevului mat Proc

Moment organizatoric -absenţe -rãspund


-organizeazã materialele şi clasa cerinţelor
-creeazã un climat cooperant -pregãtesc
materialele
solicitate
-se aşeazã la
locurile indicate
Reactualizarea -noţiuni şi Oe1 -solicitã explicarea următoarelor -elaboreazã m3 M3 frontalã
cunoştinţelor/evaluare concepte: articol noţiuni, concepte: modernizare rãspunsuri
adiţional, buget, Oe2 instituţională, separarea puterilor în -autoevalueazã
separarea stat, buget, capitaţie, articol m4 M6 obs.
puterilor în stat, Oe3 adiţional sistematicã
modernizare -solicită elevilor opinii cu privire la
instituţională, importanţa regulamentelor organice
capitaţie Oe4 în modernizarea instituţiilor M7
-conţinuturi româneşti
Regulamentele -evaluează răspunsuri
organice -mediază opinii
Evocare Titlul lecţiei -solicitã elevilor sã identifice -identificã m4 M1
Revoluţia de la situaţia politică la nivel european mişcările care au
1848-1849 -noteazã pe tablã titlul lecţiei loc în toată
-precizeazã ce vor afla, ce vor şti sã Europa pe baza
facã la sfârşitul orei, de ce este Hărţii istorice
important sã cunoaştem această
Revoluţie -noteazã în caiete
-organizeazã învãţarea titlul lecţiei m3

Dobândirea de noi -titlul lecţiei -Asigurã: -investigheazã m4 M1 -fişe de


cunoştinţe -noţiuni: a) cunoaşterea/receptarea/învãţarea sursele istorice şi lucru
gardă civică, C1 -defineşte termenii gardă civică, identificã M2
locotenenţă locotenenţă domnească revendicările din
domenască C2 -identifică cauzele care duc la programele
-conţinuturi Oe2 izbucnirea acestei mişcări revoluţiilor M3 exerciţiul
Revoluţia din C3 -ierarhizează etapele de desfăşurare -demonstrază prin m5
Tara a acestora prezentarea
Românească, -investigheză documentele “ rezultatelor
Moldova, Proclamaţia de la Islaz”, “Petiţia investigaţiei, m6
Transilvania C6 Naţională” şi “Petiţia revendicările
proclamaţiune” şi solicită elevilor naţionale care se m7 M5
C7 să găsească asemănarile şi găsesc în plus în M7 obs
deosebirile acestora programul sistematicã
Oe1 -demonstrează rolul intervenţiilor revoluţionar
Oe3 străine în reprimarea mişcărilor transilvănenan
b) înţelegerea noilor conţinuturi -compară verificare
-explică elevilor şi argumentează mişcările din cele frontala
C5 importanţa revoluţiilor în evoluţia trei Principate orala
Oe2 politică şi culturala ulterioară a -corelează
Principatelor importanţa şi
-interpretează texte istorice amploarea acestei
C6 c) analiza mişcări cu altele
-compară modul de desfăşurare a învăţate (ex. Rev M4
mişcărilor în cele trei Principate şi de la 1821)
revendicările acestora -formulează M5
-distinge diferenţele revendicative opinii cu privire
Oe2 naţionale ale mişcării din la influenţa M6
Transilvania acestei mişcări
d) sinteza asupra vieţii
C8 -formuleazã opinii cu privire la politice şi
consecinţele revoluţiei şi la culturale a
Oe4 influenţa acesteia supra vieţii României după
politice şi culturale a Principatelor acest moment
- imagineazã situaţia Principatelor
dacă nu ar fi avut loc această
mişcare
Asigurarea retenţiei -prezintă elevilor un tabel în cadrul -formuleazã exerciţiul,
şi a transferului căruia solicită elevilor să trecă opinii privind verificare
principalele programe revoluţionare asemanãri,
şi autorii acestora deosebiri
Tema pentru acasã De rezolvat testul de Recomandã: aprofundarea cunoştinţelor -noteazã
evaluare, de rãspuns asimilate prin citirea lecţiei acasã
la întrebãri...
Evaluarea -Analizeazã critic, laudã, ierarhizeazã, -se raporteazã la
decide/noteazã aprecieri

S-ar putea să vă placă și